• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76245.7855
Euro6.35426.3796
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
KÖYÜMÜZ ÖĞRETMENİ VE BİR TAŞ DUVAR HİKAYESİ
07/03/2018

Köyümüzün çocukları gibi ben de sabahın erken saatlerinde kalkmıştım. Güneş, Koca tepenin altındaki yamaçları yeni aydınlatıyordu. Bir gün önce Köyümüz Tellal'inin ( haberi halka bağırarak duyuran kişi.) Camimizin minaresinden yaptığı duyuru gereği, hane sahipleri ellerinde balyoz, kazma, manivela gibi aletleriyle erkenden işin yoluna koyulmuşlardı. Hepsi de, büyük bir şevk ve heyecanla işlerinin başına üşüştüler.

İşin adı: Taş çıkarmak.

İnli yol ! Köyümüzün batı çıkışında ve baraj yolunun üzerindedir. Çakırcı deresinden kıvrılarak Maden Tepesinde son bulur. Bu yol üzerinde, köyümüzün en iyi kaya yatakları bulunmaktadır. Bu kayalıkların taşları, büyüklerimiz tarafından büyük emekler harcanarak küçücük evlerimizin, samanlık ve ağıllarımızın yapımında kullanılmıştır. Taş çıkarmaya koşan köylülerimizin neden bu işi yapacaklarını düşünürken, köyümüz Öğretmeni tarafından başlatılan organizasyonu ve öneminden beş yaşımla haberdar değildim. Bir hafta kadar süren çıkarma ve parçalama çalışmaları, taşların kağnılarla köy meydanına taşınması hepimizi iyice meraklandırmıştı. Bu taşların nerede ve ne amaçla kullanılacağını bilmiyorduk. Hane sahipleri ve yetişkinler meydandaydı. Elindeki ucu sivri sırıkla toprağa çizgilerle bir ev krokisi çizen Öğretmenimiz, gösterdiği noktalara kazıklar çaktırdı, urganlar gerilerek bağlandı, kazılan toprak dışarıya atıldığında, evin temeli gözükmüştü. Köyümüz halkından iki kişi, kendilerine gösterilen taşları Öğretmenimize uzattılar, o da örnek bir taş ev duvarı yapmıştı. Sanki, kara tahtanın önünde ders anlatır gibi, duvarın uygulamalı olarak örülmesi çok hoşumuza gitmişti. Öğretmenimiz, profesyonel bir duvar ustası gibiydi, Yukarıman meydanında toplanan köylülerimize, duvar örmenin teknik becerilerini öyle güzel öğretmişti ki!

1962-63'lerde bir Köy Öğretmeninin bu uygulamasında, O'nu yetiştiren Köy Enstitülerinin rolü olduğunu gençlik yıllarımda öğrenebildim. Köy Öğretmenlerimiz, görev yaptıkları köylerin her bakımdan gelişmesine ve kalkınmasına öncü olmuşlardı. Geçen uzun yıllar içerisinde, köyümüzün konutları yenilendi, nesilden nesile geçecek sağlam konutlar, köyümüzün duvar Ustaları tarafından inşa edile geldi. Sadece bu değildi Öğretmenimizin bize kazandırdıkları:

- Köy okulumuzun "Uygulamalı Meyve bahçesi", 
- İcar gelirleriyle Camimizin bakım ve onarım gereksinimlerini karşılayacak olan Cami tarlası, 
- Köy Çamaşırhanesi, "Köy odası ve misafirhanesi" o yılların eserleriydi.
Bu akşam bir ziyarette Köy Enstitülü Öğretmenimizle karşılaştım. Doksana yaklaşan yaşına rağmen, sağlıklı oluşuna sevindim. Ülkemizin Ulusal sorunlarını inceden inceye yapmaya çalıştığı değerlendirmelerini heyecanla dinlerken, 30 yıllık hizmetine karşılık 1..., 00 liralık emekli aylığı ile benim de yaşadığım bu büyük şehirde, nasıl geçinmeye çalıştığını gizlemeye çalışıyordu. Aslında utanacak ve üzülecek olan kendisi olmamalıydı.

Köy Enstitülerinin çok iyi Öğretmenler yetiştirdiğinden, dış ve iç uzantılar tarafından bu okulların kapatıldığını, Ülkemiz ve Ulusumuz adına büyük bir kayıp olduğunu bilmeyenimiz yok. Anımsadığım sadece duvar ustalıklarıyla kalmıyordu. Köy Öğretmenlerimizin her biri, çalıştıkları köylerde tarımsal çalışmalarda, hububat ve sebze-meyve yetiştiriciliğinin, büyük ve küçük baş hayvancılığının, küçük el sanatları ve güzel sanatlarımızın tüm kollarının, ama en önemlisi de Kooperatifçilik yaşamının birer öncüleri oldular. Ülkemizin kısa sürede kalkınmasına, halkımızın aydınlanmasına ışık tuttular, Devletimizin kalkınma hamlelerinin temelinde bu saygın insanların lokomotifliği bulunmaktadır.

Ulusal Eğitim sorumlularımıza seslenmek isterim: Eğitime ve eğitim ordumuzun emek gücü Öğretmenlerimize değer verelim. Eğitim için yapılan harcamanın değeri ölçülemez. 
Yaşamlarını yitiren tüm Öğretmenlerimizi saygıyla anıyorum.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve doğa 552 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu