• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
KÖYÜMÜZ ÖĞRETMENİ VE BİR TAŞ DUVAR HİKAYESİ
07/03/2018

Köyümüzün çocukları gibi ben de sabahın erken saatlerinde kalkmıştım. Güneş, Koca tepenin altındaki yamaçları yeni aydınlatıyordu. Bir gün önce Köyümüz Tellal'inin ( haberi halka bağırarak duyuran kişi.) Camimizin minaresinden yaptığı duyuru gereği, hane sahipleri ellerinde balyoz, kazma, manivela gibi aletleriyle erkenden işin yoluna koyulmuşlardı. Hepsi de, büyük bir şevk ve heyecanla işlerinin başına üşüştüler.

İşin adı: Taş çıkarmak.

İnli yol ! Köyümüzün batı çıkışında ve baraj yolunun üzerindedir. Çakırcı deresinden kıvrılarak Maden Tepesinde son bulur. Bu yol üzerinde, köyümüzün en iyi kaya yatakları bulunmaktadır. Bu kayalıkların taşları, büyüklerimiz tarafından büyük emekler harcanarak küçücük evlerimizin, samanlık ve ağıllarımızın yapımında kullanılmıştır. Taş çıkarmaya koşan köylülerimizin neden bu işi yapacaklarını düşünürken, köyümüz Öğretmeni tarafından başlatılan organizasyonu ve öneminden beş yaşımla haberdar değildim. Bir hafta kadar süren çıkarma ve parçalama çalışmaları, taşların kağnılarla köy meydanına taşınması hepimizi iyice meraklandırmıştı. Bu taşların nerede ve ne amaçla kullanılacağını bilmiyorduk. Hane sahipleri ve yetişkinler meydandaydı. Elindeki ucu sivri sırıkla toprağa çizgilerle bir ev krokisi çizen Öğretmenimiz, gösterdiği noktalara kazıklar çaktırdı, urganlar gerilerek bağlandı, kazılan toprak dışarıya atıldığında, evin temeli gözükmüştü. Köyümüz halkından iki kişi, kendilerine gösterilen taşları Öğretmenimize uzattılar, o da örnek bir taş ev duvarı yapmıştı. Sanki, kara tahtanın önünde ders anlatır gibi, duvarın uygulamalı olarak örülmesi çok hoşumuza gitmişti. Öğretmenimiz, profesyonel bir duvar ustası gibiydi, Yukarıman meydanında toplanan köylülerimize, duvar örmenin teknik becerilerini öyle güzel öğretmişti ki!

1962-63'lerde bir Köy Öğretmeninin bu uygulamasında, O'nu yetiştiren Köy Enstitülerinin rolü olduğunu gençlik yıllarımda öğrenebildim. Köy Öğretmenlerimiz, görev yaptıkları köylerin her bakımdan gelişmesine ve kalkınmasına öncü olmuşlardı. Geçen uzun yıllar içerisinde, köyümüzün konutları yenilendi, nesilden nesile geçecek sağlam konutlar, köyümüzün duvar Ustaları tarafından inşa edile geldi. Sadece bu değildi Öğretmenimizin bize kazandırdıkları:

- Köy okulumuzun "Uygulamalı Meyve bahçesi", 
- İcar gelirleriyle Camimizin bakım ve onarım gereksinimlerini karşılayacak olan Cami tarlası, 
- Köy Çamaşırhanesi, "Köy odası ve misafirhanesi" o yılların eserleriydi.
Bu akşam bir ziyarette Köy Enstitülü Öğretmenimizle karşılaştım. Doksana yaklaşan yaşına rağmen, sağlıklı oluşuna sevindim. Ülkemizin Ulusal sorunlarını inceden inceye yapmaya çalıştığı değerlendirmelerini heyecanla dinlerken, 30 yıllık hizmetine karşılık 1..., 00 liralık emekli aylığı ile benim de yaşadığım bu büyük şehirde, nasıl geçinmeye çalıştığını gizlemeye çalışıyordu. Aslında utanacak ve üzülecek olan kendisi olmamalıydı.

Köy Enstitülerinin çok iyi Öğretmenler yetiştirdiğinden, dış ve iç uzantılar tarafından bu okulların kapatıldığını, Ülkemiz ve Ulusumuz adına büyük bir kayıp olduğunu bilmeyenimiz yok. Anımsadığım sadece duvar ustalıklarıyla kalmıyordu. Köy Öğretmenlerimizin her biri, çalıştıkları köylerde tarımsal çalışmalarda, hububat ve sebze-meyve yetiştiriciliğinin, büyük ve küçük baş hayvancılığının, küçük el sanatları ve güzel sanatlarımızın tüm kollarının, ama en önemlisi de Kooperatifçilik yaşamının birer öncüleri oldular. Ülkemizin kısa sürede kalkınmasına, halkımızın aydınlanmasına ışık tuttular, Devletimizin kalkınma hamlelerinin temelinde bu saygın insanların lokomotifliği bulunmaktadır.

Ulusal Eğitim sorumlularımıza seslenmek isterim: Eğitime ve eğitim ordumuzun emek gücü Öğretmenlerimize değer verelim. Eğitim için yapılan harcamanın değeri ölçülemez. 
Yaşamlarını yitiren tüm Öğretmenlerimizi saygıyla anıyorum.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve doğa 627 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE