• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29457.3237
Euro8.57908.6134
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ZEHİRLENEN ASKERLERİMİZ VE YÖNETİM POLİTİKALARINDAKİ STRATEJİK HATALAR
21/06/2018

Son bir kaç yıldır basında "Askerlerimizin zehirlenmesi" olaylarına tanık olmaktayız. Bence bu durum, aynı zamanda Devlet yönetimini yürüten siyasi iktidarın ürettiği olumsuz politikaların ve reform adı altında gerçekleştirdiği yeniliklerin Ulusal güvenlik stratejilerimize ters düştüğün kanıtıdır.

Ulusal Kurtuluş savaşımızın ardından, Cumhuriyetimizin kurucu hükümetinin hedefinde, her bakımdan geri kalmış Ülkenin kısa zamanda kalkınmasını sağlamak, çağdaş ve Kurumsal Türkiye Cumhuriyeti oluşturmak suretiyle devrimleri hızlandırmaktı. Son on yılda özelleştirme programına alınarak satılan ne kadar İşletme, Kurum ve Kuruluş varsa, çoğunun Anadolu'da gerçekleştirilen bu hızlı devrimin eseri olduğunu anlayabilir, 1950 yıllarına değin gelen Hükümetlerin kalkınma çalışmalarındaki yaratılan varlıklarımız olduğunu görebiliriz. 
Kapitalist dünyanın temsilcileri olan emperyalist Devletler başta Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın, Anadolu'da kurulan bu modern Türk Cumhuriyetini kem gözle nasıl baktıklarını da tabi. Adnan Menderes'le başlayan Amerikan sempatizanlığı sürecinde, emperyalistlerin ve kapitalistlerin Ülkemiz yönetim sisteminde hissedilmesi de bu tarihlere rastlamaktadır. Aynı zamanda bir taşla iki kuş misali, bağımsızlık ışıklarını yansıtan Türkiye ile ilgilenmeleri, Orta doğu ve 3.Dünya Ülkeleri üzerindeki gelecekteki kirli ve sömürü planlarını devreye sokmalarına, serbest ekonomi sistemine ait politikalarını uygulamaya başlamışlardır. Özellikle 1980 darbesi tarafından alt yapısı oluşturularak, merhum Turgut ÖZAL hükümetleri ve takip eden diğer iktidarlar tarafından reform adıyla çıkarılan yasalarla, Cumhuriyetimizin bir çok kurum, kuruluş ve işletmeleri "ÖZELLEŞTİRME" programına alınmış ve hepimizin tanıklığında birer birer satılmak suretiyle elden çıkartılarak, yandaş kesimlere teslim edilmiştir. 
Ülkemizin stratejik güvenliği bakımından, Devletin güvencesi ve sigortası konumundaki bir çok İşletmeler ve Kurumların, Kamusal konumları dikkate alınmadan ve yangından mal kaçırırcasına özelleştirilmesi, halkımızın gözünün içine baka - baka yapılabilmiştir. Bu uygulamaların on yıldan beri hızlandırılması, emperyalistlerle bizi yönetenlerin çıkarlarının nasıl da örtüştüğünü bilmekte zorlanmamalıyız. Sonuç olarak, Devleti yöneten iktidarların ve ortaklarının, "Ulusal stratejik önem" üzerinde hiç bir değerlendirmelerinin olmadığını düşünmek zorundayız. Yeri gelmişken;

Ulusal öneme haiz ayrıcalıklı varlıklarımızdan yani gelecekte Ulusal güvenliğimizi yakından ilgilendiren stratejik olanlarını anımsayalım.
- Yer altı ve yer üstü " su " kaynaklarımız, (nehirlerimiz, barajlarımız, göllerimiz v.b.)
- Madenlerimiz (her türlü madenler)
- Ulaşım sistemimiz (Demir yollarımız, Kara yollarımız, Köprülerimiz, Limanlarımız, Posta- telefon- telgraf işletmelerimiz ve Ulusal internet ağımız) 
- Eğitim, Sağlık, Emniyet, Adalet, Askeri kurum ve kuruluşlarımız, (sağlık dahil) 
Ve yine anımsamalıyız, Anayasamıza göre Eğitim, Sağlık, İç güvenlik, Adalet ve Ulusal dış güvenliğimizin sağlanması Devletin asli ve vazgeçilmez görevlerindendir. 
Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Ordu kurumu olmasına rağmen Halkımıza da açık olan Askeri hastanelerinin unvanlarının değiştirilmesi ne anlama gelmektedir ve neyi ifade etmektedir. Askeri birlik ve kurumlarda sağlık, beslenme-yemek, temizlik, güvenlik gibi hizmetlerin özelleştirilmesine ne dememiz gerekir. Zehirlenme olaylarına halkımız ne demektedir? Bu stratejik hatalara son verilmesi istenmeyecek midir? 
TSK bünyesinde yapılan tüm özelleştirmelere son verilmesi dileğiyle!

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve yazı


514 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE