• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76245.7855
Euro6.35426.3796
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
DEVLET, SİLAH VE TERÖR / HAK, HUKUK VE ADALET !
29/07/2018

Toplumumuzu ayakta tutacak asıl temel dayanakların başında, adalet duygusu gelir. Bu duygu bir kez yara aldı mı, demokrasinin temelleri de sarsılmış demektir. Adalet, bağımsız mahkemeler aracılığıyla dağıtılırsa toplumun birlikte var olma duygusu güçlenir. Yargıçları yok sayan siyasal iktidar, bundan sonra silah yoluyla adalet dağıtacaktır.
(Cumhuriyet. 30 Ocak 1976, Silah ve Adalet.) Uğur MUMCU

*****

Ülkemizin bu gün geldiği nokta, kırk yıl öncesinde yaşadığı acıların nedenini anlayan ve paylaşan değerli insan merhum Uğur MUMCU çok önemli konuya işaret ediyor. Hak ve adaleti, yani hak ve adaletin anasını, hukuku !. Devletin ve toplumun hukuka sahip çıkması ve savunması gerektiğini anlatıyor. Hukuk yoksa eğer, Ülkede dirlik de, düzen de olmayacağını vurguluyor. Çağdaş bir toplum olabilmemizin asıl yolunun adalet dağıtan, bağımsız hukuk sisteminin, kurumsal yargının tesis ve çalıştırılmasından geçtiğini söylüyor. Ülkesini ve Ulusunu seven her insan, sanırım bu düşüncenin önünde saygıyla eğiliyordur.
1950'lerden beri Ülkemizi yöneten iktidar sahiplerinin hemen hemen hepsi, kişisel hırs ve çıkarlarını hep önde tutup, dolaylı yollarla hukuku yok sayıp, Devletin hak ve adalet dağıtma sistemine önemli ölçüde zarar vermişlerdir. Onlar için hak ve adalet yerine, huzur için madde ve varlıklar önde gelmiştir. Bu zihniyete göre, bal tutan parmağını yalaması gerekir, dolayısıyla balı da onlar yemelidir. Devlet malı denizdir. Devletin olanaklarını kullanmak, makam imtiyazlarından yararlanmak da, en akıllıca ve doğru davranıştır. Çağdaş kafayla ve adalet duygusuyla çalıştıklarında, denizden yararlanamayacaklarını, hatta " domuz " dahi olabileceklerini düşünmüşlerdir. Halkın yararları, çok da fazla önem arz etmemiş, Ülkede kurumsal demokrasi ve halkın geleceğe dönük yatırımlardan uzaklaşıldığını düşünmek doğrudur kanaatindeyim. Ülkenin bütünlüğü, demokrasisi veya vatanın tehlikeye düşebileceği konumları dikkate alınmamıştır. Sürekli demokrasiye karşı yapılan darbeler bu düşünceme kanıttır. Kişisel çıkarların ön planda tutulduğu, akraba ve yandaş kayırmaların hep yapıldığı da düşüncelerime destektir. Son olarak da 15 Temmuz'da yaşadığımız darbe girişimi. Devlet yönetimimizin ve demokrasimizin tehlikeye sokulduğu son an olmasını diliyorum. On yıldır törpülenen hak ve adalet mekanizmamızı işlevsiz bırakanlar, 15 Temmuz'da Türk Ulusunun geleceğine sabote etmeye kalkıştıklarını gördük. Bu kalkışmayı, hukuk tanımamazlığın, adaletten uzaklaşmanın sonucu olarak değerlendirmek gerekir. Cumhuriyetimize karşı yapılan bu kalkışmanın anası da, babası da hukuksuzluğun taa kendisidir.

Sonuç olarak; Vatan da, Devlet de hukukla ayakta duracaktır. Ulusumuzun iç ve dış güvenliğinin tesisi, halkımızın mutluluğunun güvencesi hukuktur. Bu güzel yurdu, hepimiz için ilelebet birlik ve dirlik mekanı olarak görüyorsak, birlik ve beraberlik içerisinde mutlu yaşamı hedefliyorsak hak ve adalet duygularımızı sağlamlaştırmalıyız, zedeleyici davranışlardan kaçınmalıyız. Yurttaş olarak toplum içi ilişkilerimizde, hep bu temelde yürümeliyiz. Ama, asıl büyük görev ve sorumluluk da bizi yönetecek olan iktidarlara düşmektedir. Çünkü; çağdaş ve evrensel hukuku oluşturmak ve kurumsal halde çalışmasını sağlamak gibi Devletimizin Anayasal görevi bulunmaktadır. 
Hak ve adalet, hepimize sağlık, mutluluk ve refah bir yaşam getirecektir de ondan.
İ.Y./ K.yaka-07/2018

Otomatik alternatif metin yok.


327 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu