• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
DEVLET, SİLAH VE TERÖR / HAK, HUKUK VE ADALET !
29/07/2018

Toplumumuzu ayakta tutacak asıl temel dayanakların başında, adalet duygusu gelir. Bu duygu bir kez yara aldı mı, demokrasinin temelleri de sarsılmış demektir. Adalet, bağımsız mahkemeler aracılığıyla dağıtılırsa toplumun birlikte var olma duygusu güçlenir. Yargıçları yok sayan siyasal iktidar, bundan sonra silah yoluyla adalet dağıtacaktır.
(Cumhuriyet. 30 Ocak 1976, Silah ve Adalet.) Uğur MUMCU

*****

Ülkemizin bu gün geldiği nokta, kırk yıl öncesinde yaşadığı acıların nedenini anlayan ve paylaşan değerli insan merhum Uğur MUMCU çok önemli konuya işaret ediyor. Hak ve adaleti, yani hak ve adaletin anasını, hukuku !. Devletin ve toplumun hukuka sahip çıkması ve savunması gerektiğini anlatıyor. Hukuk yoksa eğer, Ülkede dirlik de, düzen de olmayacağını vurguluyor. Çağdaş bir toplum olabilmemizin asıl yolunun adalet dağıtan, bağımsız hukuk sisteminin, kurumsal yargının tesis ve çalıştırılmasından geçtiğini söylüyor. Ülkesini ve Ulusunu seven her insan, sanırım bu düşüncenin önünde saygıyla eğiliyordur.
1950'lerden beri Ülkemizi yöneten iktidar sahiplerinin hemen hemen hepsi, kişisel hırs ve çıkarlarını hep önde tutup, dolaylı yollarla hukuku yok sayıp, Devletin hak ve adalet dağıtma sistemine önemli ölçüde zarar vermişlerdir. Onlar için hak ve adalet yerine, huzur için madde ve varlıklar önde gelmiştir. Bu zihniyete göre, bal tutan parmağını yalaması gerekir, dolayısıyla balı da onlar yemelidir. Devlet malı denizdir. Devletin olanaklarını kullanmak, makam imtiyazlarından yararlanmak da, en akıllıca ve doğru davranıştır. Çağdaş kafayla ve adalet duygusuyla çalıştıklarında, denizden yararlanamayacaklarını, hatta " domuz " dahi olabileceklerini düşünmüşlerdir. Halkın yararları, çok da fazla önem arz etmemiş, Ülkede kurumsal demokrasi ve halkın geleceğe dönük yatırımlardan uzaklaşıldığını düşünmek doğrudur kanaatindeyim. Ülkenin bütünlüğü, demokrasisi veya vatanın tehlikeye düşebileceği konumları dikkate alınmamıştır. Sürekli demokrasiye karşı yapılan darbeler bu düşünceme kanıttır. Kişisel çıkarların ön planda tutulduğu, akraba ve yandaş kayırmaların hep yapıldığı da düşüncelerime destektir. Son olarak da 15 Temmuz'da yaşadığımız darbe girişimi. Devlet yönetimimizin ve demokrasimizin tehlikeye sokulduğu son an olmasını diliyorum. On yıldır törpülenen hak ve adalet mekanizmamızı işlevsiz bırakanlar, 15 Temmuz'da Türk Ulusunun geleceğine sabote etmeye kalkıştıklarını gördük. Bu kalkışmayı, hukuk tanımamazlığın, adaletten uzaklaşmanın sonucu olarak değerlendirmek gerekir. Cumhuriyetimize karşı yapılan bu kalkışmanın anası da, babası da hukuksuzluğun taa kendisidir.

Sonuç olarak; Vatan da, Devlet de hukukla ayakta duracaktır. Ulusumuzun iç ve dış güvenliğinin tesisi, halkımızın mutluluğunun güvencesi hukuktur. Bu güzel yurdu, hepimiz için ilelebet birlik ve dirlik mekanı olarak görüyorsak, birlik ve beraberlik içerisinde mutlu yaşamı hedefliyorsak hak ve adalet duygularımızı sağlamlaştırmalıyız, zedeleyici davranışlardan kaçınmalıyız. Yurttaş olarak toplum içi ilişkilerimizde, hep bu temelde yürümeliyiz. Ama, asıl büyük görev ve sorumluluk da bizi yönetecek olan iktidarlara düşmektedir. Çünkü; çağdaş ve evrensel hukuku oluşturmak ve kurumsal halde çalışmasını sağlamak gibi Devletimizin Anayasal görevi bulunmaktadır. 
Hak ve adalet, hepimize sağlık, mutluluk ve refah bir yaşam getirecektir de ondan.
İ.Y./ K.yaka-07/2018

Otomatik alternatif metin yok.


409 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE