• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI

İmdat YILMAZ

İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
YAŞASIN LAİK CUMHURİYETİMİZ
26/10/2018

Var oluşumuzun temellerinin atıldığı Samsun ilimizdeyim. Yirmi günlük ziyaretim süresince, Vatanımızın kurtarıcısı ve laik Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 19 Mayıs 1919'da geleceğin Devletini kurma düşüncelerini hangi koşullarda eyleme geçirdiğini bir kez daha anlamaya çalıştım. Bu konuda çok kitap okuduğumu söylesem de, Anadolu ihtilalinin başladığı merkez olan Samsun'un kent müzelerini birer birer dolaşmak insanı hem duygulandırıyor hem de düşündürüyor. Aziz Atatürk'ün büyük ve ileri düşünceleri, gelecek nesiller için çok değerli. Laik Cumhuriyetimizin değerini çok iyi anlamalıyız. İnsana, insan olmayı öğreten, araştırma, düşünme, sorgulama, özgürlük ve bağımsızlık aşklarını veren, hak, hukuk, adalet, eşitlik ve insanca yaşama değerleri getiren laik Cumhuriyetimizdir. Vatanımızın kurtarıcısı, laik Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, çağdaş ve kalkınmış bir toplum olabilmenin tek yolunun laik Cumhuriyet yönetimiyle sağlanabileceğini biliyordu. 

Cumhuriyetimizin değerli Heykeltıraşlarından sayın Tankut ÖKTEM tarafından yapılan ve 19 Mayıs 1919 Bandırma Vapuru açık hava müzesinde bulunan bu eserinde, bu vatanı kurtarma mücadelesi verenler ile O'nu gelecekte yaşatacak olanların kimler olduğunu görüyoruz. Elbette ki Vatanımızın ilelebet bekçisi Türk Gençliğiydi. Bayrağı birlikte tutan biri kız diğeri erkek iki gencin ellerinde tuttukları kitaplar da günümüz Türkiye'si ve gelecek Türkiye'si için çok büyük anlam taşıyor. Her iki gencin ellerindeki kitaplarda, erkeğin elinde BİLİM, kızın elinde ise SANAT yazılıydı. Heykeli seyrettiğimde görebildiğim ayrıntıları aktarmaya çalıştım. Anladığım ise; laik Cumhuriyeti ve Vatanı ilelebet yaşatacak olan gençliğin, bilime ve sanata önem vermesiydi. Kültürsüz bir Ulusun yaşaması şansının olmadığıydı. Gençlere, "Sözlerim bir gün gelir ilimle çatışırsa, siz mutlaka ilimi seçin" diyen Atamızı saygı ve büyük bir minnetle anıyorum!

Yaşasın laik Cumhuriyetimiz! Paylaş | | Yorum Yaz
1247 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AMERİKAN EMPERYALİZMİ VE KOLEJLERİ - 19/04/2019
Dünya emperyalizminin baş aktörü katil Amerika'nın, Anadolu topraklarında ilk defa 1908 yılında Amasya'da Kolej okul açtığını okudum.
ÖNCELİĞİMİZ VATAN MI, YOKSA DEMOKRASİ Mİ OLMALI - 08/04/2019
Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki : " Vatanı koruyamazsak demokrasiyi nasıl koruyacağız. Öncelik Vatan olmalıdır. "
Demokrasi ve Hukuk - 04/04/2019
Demokrasiyle idare edilen Ülke insanlarının en güvendikleri yer hukuktur. Hukuk, demokrasiyi korur, kollar ve yaşamının sağlıklı devamını sağlar.
ÜNİTER DEVLET YAPISI VE ULUSAL BİLİNÇ ÜZERİNE - 29/03/2019
Gelenek ve göreneklerimizin farklılığı ve kültürel zenginliklerimizin çeşitliliği, Ulusal ortak zenginliğimizdir.
ATATÜRK'ÜN İDEAL CUMHURİYET KÖY PROJESİ VE YEREL SEÇİMLERİMİZ - 17/03/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz Atatürk'ün,Türk Ulusunun ve Cumhuriyetinin daha modern, çağdaş ve kısa sürede kalkınmış toplumlar arasına girmesi için eşsiz düşünce ve fikirlerinin olduğunu hepimiz biliyoruz
BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÖYKÜM - 16/03/2019
Yıl bin dokuz yüz seksen. Mesleğim gereği Anadolu'muzun doğusunda büyük bir kasabada görevliyim. Kasabamızda resmi kurumlar olarak; Belediye, dört merkez mahalle muhtarlığı, Jandarma Karakolu, Sağlık Ocağı, Lise ve iki İlk Öğretim okulu, PTT Şubesi,
YEDEK ASSUBAYLIK ENDİŞESİ - 25/02/2019
Ulusal güvenlik stratejilerine uygun olarak belirlenen eğitim ve öğretim metotlarıyla yetişen insan gücüyle yapılabilir.
ASKER SAVUNMA BAKANI VE UH-1h GERÇEĞİ - 17/02/2019
Çekmeköyde düşen UH-1h Helikopterinin pilotuydu merhum Ümit ÖZERLİ. Dün toprağa verdik, acımız büyüktür hepimizin. Sevgili Ümit, benim devre arkadaşımın iki evladından biriydi.
CENNET ARSALARI VE BİR ABDULLAH AMCA ÖYKÜSÜ - 26/01/2019
... ilçesinin bir köyüydü ..... Yirmi km.mesafede, etrafı ormanlarla kaplı dağların arasında, her bir tarafında şırıl şırıl sularının aktığı bolca dereleriyle tanınırdı.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu