• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
Üyelik Girişi
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
9° 0°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.33755.3589
Euro6.05236.0765
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI

İmdat YILMAZ

İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
YAŞASIN LAİK CUMHURİYETİMİZ
26/10/2018

Var oluşumuzun temellerinin atıldığı Samsun ilimizdeyim. Yirmi günlük ziyaretim süresince, Vatanımızın kurtarıcısı ve laik Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 19 Mayıs 1919'da geleceğin Devletini kurma düşüncelerini hangi koşullarda eyleme geçirdiğini bir kez daha anlamaya çalıştım. Bu konuda çok kitap okuduğumu söylesem de, Anadolu ihtilalinin başladığı merkez olan Samsun'un kent müzelerini birer birer dolaşmak insanı hem duygulandırıyor hem de düşündürüyor. Aziz Atatürk'ün büyük ve ileri düşünceleri, gelecek nesiller için çok değerli. Laik Cumhuriyetimizin değerini çok iyi anlamalıyız. İnsana, insan olmayı öğreten, araştırma, düşünme, sorgulama, özgürlük ve bağımsızlık aşklarını veren, hak, hukuk, adalet, eşitlik ve insanca yaşama değerleri getiren laik Cumhuriyetimizdir. Vatanımızın kurtarıcısı, laik Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, çağdaş ve kalkınmış bir toplum olabilmenin tek yolunun laik Cumhuriyet yönetimiyle sağlanabileceğini biliyordu. 

Cumhuriyetimizin değerli Heykeltıraşlarından sayın Tankut ÖKTEM tarafından yapılan ve 19 Mayıs 1919 Bandırma Vapuru açık hava müzesinde bulunan bu eserinde, bu vatanı kurtarma mücadelesi verenler ile O'nu gelecekte yaşatacak olanların kimler olduğunu görüyoruz. Elbette ki Vatanımızın ilelebet bekçisi Türk Gençliğiydi. Bayrağı birlikte tutan biri kız diğeri erkek iki gencin ellerinde tuttukları kitaplar da günümüz Türkiye'si ve gelecek Türkiye'si için çok büyük anlam taşıyor. Her iki gencin ellerindeki kitaplarda, erkeğin elinde BİLİM, kızın elinde ise SANAT yazılıydı. Heykeli seyrettiğimde görebildiğim ayrıntıları aktarmaya çalıştım. Anladığım ise; laik Cumhuriyeti ve Vatanı ilelebet yaşatacak olan gençliğin, bilime ve sanata önem vermesiydi. Kültürsüz bir Ulusun yaşaması şansının olmadığıydı. Gençlere, "Sözlerim bir gün gelir ilimle çatışırsa, siz mutlaka ilimi seçin" diyen Atamızı saygı ve büyük bir minnetle anıyorum!

Yaşasın laik Cumhuriyetimiz! Paylaş | | Yorum Yaz
284 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR RESMİN ANALİZİ, ÇOCUKLARIMIZ VE EĞİTİM - 25/10/2018
Hiç birimizin kuşkusunun olmadığını biliyorum. Yüce Allah'ın evreni yarattığında en çok emeği biz insanlara verdiğini. Ama her eser, yaratıldığı gibi kalmamalı. İnsanın doğumundan, bebeklik ve çocukluğuyla devam eden ergenlik ve gençliğiyle...
KALKINMANIN KIRSALDAN BAŞLAMASI VE KOOPERATİFÇİLİK - 20/10/2018
İsrail'de sabahın erken saatlerinde Helikopter kalkar, köy-köy dolaşarak köylünün ürettiği yumurtaları toplayıp merkeze getirir
ŞEYTAN ÜÇGENİNDEKİ YAPI MUTLAKA YIKILMALI ! - 18/10/2018
"Ben bir Vali olsam"
KAMU DÜZENİ HEPİMİZİNDİR ! - 29/09/2018
Kamu düzenini sağlamak, Devletin en başta gelen ödevidir.
SAYIN FACE SORUYOR, NE DÜŞÜNÜYORSUN ? - 23/09/2018
Günümüz insanlarında " vicdansızlık " almış başını gidiyor.
ALZHEİMER HASTALIĞI - 15/09/2018
Çağımızın en büyük hastalığı olduğunu yaşayanlar bilir Alzheimeri. Etrafımıza baktığımızda hemen hemen her on hanede bu hastalıkla yaşayan ya da, hastalığın emarelerini yanında yaşayanlarla paylaşan yani, aday hastaların varlığını hissedebiliyoruz.
FEODAL TOPRAKLARDAKİ İHRACAT TEŞVİK VE VERGİ İADESİ VURGUNU - 12/09/2018
Sevgili yurdumuzun üzerinde oynanan iç ve dış oyunlar hakkında zaman zaman basın ve medyada tanık olduğumuz olaylar hiç tükenmek bilmiyor. İdealizm ve toplumsal düşünce sistemlerini yitirmiş bir toplum oluverdik.
ULUSAL KALKINMA POLİTİKALARIMIZ, FEODAL YAPI - TERÖR VE EMPERYALİST İLİŞKİLER - 06/09/2018
Ulusal ekonomimizin bu hale gelmesinde asıl sorumlu olan biz yurttaşlar olmakla birlikte, yanlış yönetim politikalarıdır. Ülkemizin yönetiminde uygulanan politikalar üzerinde dikkatimizi çeken en önemli husus ise, üretkenliği destekleyici, israfı...
KATİL AMERİKA'YA KARŞI BİR ARAYA GELEBİLMEK - 04/09/2018
Devletlerin Kurumsal Yönetimini elinde bulunduran iktidarlar, Devleti komuta edenler, cesaretli olmak ve bunu da kendi Halkına göstermek zorundadır.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu