• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76245.7855
Euro6.35426.3796
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
GÜVENLİ BÖLGE GÜVENLİ OLABİLİR Mİ ?
07/01/2019

Ülkemizin, komşumuz Suriye ile 911 km kara sınırı bulunmaktadır.

Yedi yılı aşan süreden beri, iç savaşı yaşayan ve aynı zamanda en uzun mesafeli sınır komşumuzdur. Suriye, Arap Baharı kışkırtmasıyla başlatılan iç karışıklıklara ve çok fazla sayıda radikal dinci terör örgütleriyle yapmakta olduğu bu mücadelede, topraklarını savunmaya çalışsa da, iç ve dış güvenliğini oluşturamamakta, kamu düzenini de sağlayamamaktadır. Son birkaç gündür, Suriye sınırımızda "güvenli bölge" konusunu yurttaşlar olarak dinliyoruz. Güvenli bölge denince; Dünya coğrafyasının ve insanlığın düşmanı olarak görmemiz gereken büyük emperyalist güç Amerika'nın geçmiş politika ve uygulamalarını anımsamak zorunda olduğumu hissediyorum. 1991- 92 yıllarında Irak'ın önce Kuzeyinde daha sonra da Güneyinde olmak üzere iki yasaklı bölge oluşturduğunu ilan etmiş, Irak'ın kendi uçuşlarına yasak getirmiştir. Bu yasağın sonunda kuzey Irak'ta yeni bir devlet oluşturma çalışmalarını ve Irak'ta yaşanan büyük olayları anımsamalıyız.

1980-1988 yılları arasında yaşanan İran-Irak Savaşı’nda 300.000 kayıp veren Irak, 1991’deki savaşta da tahminen 100.000 asker ve 100.000 sivil yitirmiş, muhtemelen 1,5 milyon kişi evsiz kalmış. Irak'ta çözüm için uygulanan ambargolar ve uçuşa yasak bölgeler 1991’den 2003’e kadar devam etmiş ise de; bu dönemde Irak'ta 1,5 milyon kişinin yaşamını yitirdiği tahminleri konusunda basında haberler yayımlanmıştır. 2003’teki savaş sonrasında da ölen Iraklıların sayısı 150.000 ve bunun %80’i sivil olduğu duyurulmuştur. - Libya'da uygulanan uçuşa yasak bölge ilanı, Nato kuvvetlerinin müdahalesi ve Libya'nın başına gelenler ! Bosna_Hersek uçuşa yasak bölgeleri ve Yugoslavya'nın parçalanması ve bu coğrafyada yaşanan olaylar da insanlığın yakın tarihimizde yaşadığı en acılı olaylardır. Sonuç olarak anlıyoruz ki, yasaklı bölge uygulamalarına maruz kalan her iki Ülkede de olağanüstü olaylar yaşanmıştır. Bu olaylardan Ülkelerine hiç bir zaman demokrasi, insan hakları ve iç barış yerine "kan ve göz yaşıyla" dolan büyük acılar kalabilmiştir.

Büyük Orta Doğu projesi olarak adlandırılan projede öngörülen, Orta doğu coğrafyasında yirmi iki Ülkenin sınırlarının değiştirilmesi ve yeni devletlerin kurulması hedefi çalışmaları sürdürülmektedir. Amerikan Emperyalizmi savaş, böl, kan ve göz yaşıdır. Emperyalizm de budur ! Ülkemiz diplomasisinin, emperyalist ABD'nin güvenli bölge stratejisi üzerinde dikkatli ve titiz çalışma yapacağını düşünüyorum. Katil Amerika'nın Ülkemize zarar verme emellerine olanak vermemesi için, yakın tarihi bir kez daha iyice görmek ve anlamak zorundayız.1160 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu