• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
GÜVENLİ BÖLGE GÜVENLİ OLABİLİR Mİ ?
07/01/2019

Ülkemizin, komşumuz Suriye ile 911 km kara sınırı bulunmaktadır.

Yedi yılı aşan süreden beri, iç savaşı yaşayan ve aynı zamanda en uzun mesafeli sınır komşumuzdur. Suriye, Arap Baharı kışkırtmasıyla başlatılan iç karışıklıklara ve çok fazla sayıda radikal dinci terör örgütleriyle yapmakta olduğu bu mücadelede, topraklarını savunmaya çalışsa da, iç ve dış güvenliğini oluşturamamakta, kamu düzenini de sağlayamamaktadır. Son birkaç gündür, Suriye sınırımızda "güvenli bölge" konusunu yurttaşlar olarak dinliyoruz. Güvenli bölge denince; Dünya coğrafyasının ve insanlığın düşmanı olarak görmemiz gereken büyük emperyalist güç Amerika'nın geçmiş politika ve uygulamalarını anımsamak zorunda olduğumu hissediyorum. 1991- 92 yıllarında Irak'ın önce Kuzeyinde daha sonra da Güneyinde olmak üzere iki yasaklı bölge oluşturduğunu ilan etmiş, Irak'ın kendi uçuşlarına yasak getirmiştir. Bu yasağın sonunda kuzey Irak'ta yeni bir devlet oluşturma çalışmalarını ve Irak'ta yaşanan büyük olayları anımsamalıyız.

1980-1988 yılları arasında yaşanan İran-Irak Savaşı’nda 300.000 kayıp veren Irak, 1991’deki savaşta da tahminen 100.000 asker ve 100.000 sivil yitirmiş, muhtemelen 1,5 milyon kişi evsiz kalmış. Irak'ta çözüm için uygulanan ambargolar ve uçuşa yasak bölgeler 1991’den 2003’e kadar devam etmiş ise de; bu dönemde Irak'ta 1,5 milyon kişinin yaşamını yitirdiği tahminleri konusunda basında haberler yayımlanmıştır. 2003’teki savaş sonrasında da ölen Iraklıların sayısı 150.000 ve bunun %80’i sivil olduğu duyurulmuştur. - Libya'da uygulanan uçuşa yasak bölge ilanı, Nato kuvvetlerinin müdahalesi ve Libya'nın başına gelenler ! Bosna_Hersek uçuşa yasak bölgeleri ve Yugoslavya'nın parçalanması ve bu coğrafyada yaşanan olaylar da insanlığın yakın tarihimizde yaşadığı en acılı olaylardır. Sonuç olarak anlıyoruz ki, yasaklı bölge uygulamalarına maruz kalan her iki Ülkede de olağanüstü olaylar yaşanmıştır. Bu olaylardan Ülkelerine hiç bir zaman demokrasi, insan hakları ve iç barış yerine "kan ve göz yaşıyla" dolan büyük acılar kalabilmiştir.

Büyük Orta Doğu projesi olarak adlandırılan projede öngörülen, Orta doğu coğrafyasında yirmi iki Ülkenin sınırlarının değiştirilmesi ve yeni devletlerin kurulması hedefi çalışmaları sürdürülmektedir. Amerikan Emperyalizmi savaş, böl, kan ve göz yaşıdır. Emperyalizm de budur ! Ülkemiz diplomasisinin, emperyalist ABD'nin güvenli bölge stratejisi üzerinde dikkatli ve titiz çalışma yapacağını düşünüyorum. Katil Amerika'nın Ülkemize zarar verme emellerine olanak vermemesi için, yakın tarihi bir kez daha iyice görmek ve anlamak zorundayız.1283 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE