• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.49065.5126
Euro6.21186.2367
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI

İmdat YILMAZ

İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
YEDEK ASSUBAYLIK ENDİŞESİ
25/02/2019

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Anayasamızda belirtilen görev tanımından da anlaşılacağı üzere; Türk Yurdunu ve nitelikleri anayasada belirtilen Türk Cumhuriyetini iç ve dış tehditlere karşı korumak ve kollamak” gibi görev misyonu bulunmaktadır. Ülkemizin bütünlüğü ve Ulusumuzun birliğine dair yapılan tüm görevler, Ulusal güvenlik stratejilerine uygun olarak belirlenen eğitim ve öğretim metotlarıyla yetişen insan gücüyle yapılabilir. Ulusal konulara ait icraatlarda, bu esaslara dikkat edilmesi gerekir. Kurumsal yönetim anlayışı da bunu gerektirir.

Yedek Assubaylığın devrim olup olmadığı konusuna gelince; Ulusalcı yaklaşımımızla, bunun hiç de devrim olmadığını anlayabiliriz. Assubaylık mesleğinden gelen bizler, böyle bir uygulamayı yaşama geçirecek düşüncenin ve TSK'da bir devrim olacağı inancının çok yanlış bir değerlendirilme olduğunu söylemek istiyoruz. TEMAD'ın sayın Genel Başkanından böyle bir açıklama yapılmasını, birçok meslektaşım gibi ben de benimsemiyorum. Bizler, halen yürürlükte bulunan Assubay Meslek Yüksek Okullarının, Eğitim ve öğretim sürelerinin yükseltilerek, Mesleki kalitenin artırılmasını beklerken, Yedek Astsubaylığın Ülkemiz için büyük kayıplara yol açacağını hissediyoruz. Bu uygulama, eğitilmiş insan gücü faktörünü dikkat almayan haliyle, Assubay mesleğinin kariyerine de zarar verecektir. İnsansız özelliği, devrim anlayışından yoksunluğun kanıtı olarak değerlendirilmelidir. TEMAD Genel Başkanımızı, bu yanlış düşünceden vazgeçmeye, taşıdığı Kurumsal misyonuyla, İdare'nin İdari çalışmalarına Kurumsal ve doğru bilgi aktarmaya çağırıyoruz. 
Assubay mesleğinin her kuvvet komutanlıklarında önemli hizmet kariyeri ve kadroları bulunmaktadır. Kara Kuvvetleri başta olmak üzere, Hava ve Deniz K.K.lıklarında görevli Assubaylarımızın çeşitli branşlarda aldıkları eğitim, öğretim ve mesleki yetiştirme programları ve meslek içi pekiştirme kurslarıyla çok önemli görevleri yerine getirdikleri görmezden gelinmemelidir. 
Sonradan İç İşleri B.lığına bağlanan Jandarma teşkilatının Assubayları da, öz güveni artırmak başta olmak üzere, Komutanlık, Personel yönetimi, Sevk ve idare, Genel ve özel güvenlik alanında( kişi, bina, tesis koruma hizmetleri ) sağlık ve ilk yardım, Silah - Motor - Bakım ve Trafik, Yangın, İstihbarat, Suç ve Adli bilimler dediğimiz Kriminoloji ve Kriminalistik bilgiler konularında suçları önlemede idari önlemler, Olay yeri İnceleme ve el koyma, Yasal işlemlerin yerine getirilmesi, Askeri ve Adli hukuk alanında ceza ve yargılama vd. ile hava indirme, Kara Haritacılık bilimi, Arazi ve Taktik intikal, Muhabere ve iletişim, Lojistik ( depolama, dağıtım, sarf vd.), Yabancı dil, Mahalli Lisan ve Halkla ilişkiler, Kişi davranışlarının incelenmesi (davranış bilimleri), Muharebe, Atıcılık, Spor, Nişancılık Eğitimi gibi ve anımsamakta zorlandığım bütün bu alanlarda iyi bir eğitimden geçerek mesleğe başlatılmaktadır. Bu sınıfımızın meslektaşları, Ülkemiz topraklarının % 80'inde halkın can ve mal güvenliğinin korunmasından, genel asayişin sağlanmasından, suçların işlenmemesi için idari önlemlerin alınmasından, işlenmiş suçların takip ve soruşturulmasından, faillerinin yakalanıp delilleriyle birlikte Adalete teslim edilmesinden, Yurt içinde her türlü kaçakçılığın men ve takibinden sorumludurlar. Jandarma Teşkilatından emekli bir Assubay olarak bizlerin dört yıl süreli askeri ve mesleki eğitim ve öğretime tabi tutulması, bu konuya yeterli ışık tutabilir. Kaldı ki, bu eğitim süresini bizler yeterli görmüyoruz. Bu toplumsal görevin yerine getirilmesinde "Yedek Assubaylarımızın" başarılı iş üretmelerini beklenmesi doğru olamaz.Diğer Kuvvet Komutanlıklarında da durum farklı değildir.
Mesleki eğitim kariyeri tamamlanmamış ve pekiştirilmemiş insan gücüne katılacak Yedek Assubaylarımızla, Kara, Hava ve Deniz araçlarımızın çalışması, hareketleri, intikalleri, uçuşları ile fiili ve İdari birçok önemli görev sorumluluklarını nasıl yerine getirilebilir ki !.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yazı


Paylaş | | Yorum Yaz
496 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK'ÜN İDEAL CUMHURİYET KÖY PROJESİ VE YEREL SEÇİMLERİMİZ - 17/03/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz Atatürk'ün,Türk Ulusunun ve Cumhuriyetinin daha modern, çağdaş ve kısa sürede kalkınmış toplumlar arasına girmesi için eşsiz düşünce ve fikirlerinin olduğunu hepimiz biliyoruz
BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÖYKÜM - 16/03/2019
Yıl bin dokuz yüz seksen. Mesleğim gereği Anadolu'muzun doğusunda büyük bir kasabada görevliyim. Kasabamızda resmi kurumlar olarak; Belediye, dört merkez mahalle muhtarlığı, Jandarma Karakolu, Sağlık Ocağı, Lise ve iki İlk Öğretim okulu, PTT Şubesi,
ASKER SAVUNMA BAKANI VE UH-1h GERÇEĞİ - 17/02/2019
Çekmeköyde düşen UH-1h Helikopterinin pilotuydu merhum Ümit ÖZERLİ. Dün toprağa verdik, acımız büyüktür hepimizin. Sevgili Ümit, benim devre arkadaşımın iki evladından biriydi.
CENNET ARSALARI VE BİR ABDULLAH AMCA ÖYKÜSÜ - 26/01/2019
... ilçesinin bir köyüydü ..... Yirmi km.mesafede, etrafı ormanlarla kaplı dağların arasında, her bir tarafında şırıl şırıl sularının aktığı bolca dereleriyle tanınırdı.
KATİL AMERİKA VE FEODALİZM GERÇEĞİ - 26/01/2019
Bize hiçbir maliyeti olmayan iki şey kaldı. Birisi tüm canlılara, diğeri ise, sadece biz insan oğluna
GÜVENLİ BÖLGE GÜVENLİ OLABİLİR Mİ ? - 07/01/2019
Ülkemizin, komşumuz Suriye ile 911 kim. kara sınırı bulunmaktadır.
YÖNETİM POLİTİKALARINDAKİ STRATEJİK HATALAR (2) - 06/01/2019
Ulusal basın ve medya haberlerinde sık sık "Askerlerimizin zehirlenmesi" olaylarına tanık olduk. Bence bu durum, aynı zamanda Devlet yönetimini yürüten siyasi iktidarın ürettiği olumsuz politikalarının ürünüdür.
ŞİİRLE ANLATIM ÜZERİNE - 06/01/2019
Şiirler içimizi rahatlatıyor, ruhumuzu da tabi. Dilimizin ve konuşma kültürümüzün güzelliği oluyor.
BEN NE İNSANLAR GÖRDÜM ... - 01/12/2018
İnsan, taşıdığı gövdenin dışına düşünceleriyle çıkmalı ve çevresinde olup bitenleri görebilmelidir.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu