• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29457.3237
Euro8.57908.6134
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ATATÜRK'ÜN İDEAL CUMHURİYET KÖY PROJESİ VE YEREL SEÇİMLERİMİZ
17/03/2019

Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz Atatürk'ün,Türk Ulusunun ve Cumhuriyetinin daha modern, çağdaş ve kısa sürede kalkınmış toplumlar arasına girmesi için eşsiz düşünce ve fikirlerinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Aşağıda görseller arasında bulunan " İdeal Cumhuriyet Köyü " krokisinin bizzat kendi çizimi olduğunu da bilenlerimiz vardır. Atatürk'ün düşüncesine göre, Türkiye'nin kalkınması tabandan başlamalıdır. O'na göre kalkınma köyden başlatılmalıdır ve öyle olacaktır. Onun içindir ki Köylü, Ulusumuzun efendisidir. " demiştir. Bu düşüncelerin sahibi olarak da, İdeal Cumhuriyet köyü tasarlamış ve bu tasarımını da kendisi kroki haline getirmiş. Hayalindeki Türk köyü ; çağdaş, çevreci bir köy. Daire şeklinde bir yerleşim planına sahip, Merkezinde küçük daire ve etrafında gittikçe genişleyen dört daire şeklinde olan proje, dört parçalı köy planı ve dışa doğru giden altı yol barındırmakta. Okul, cami, köy konağı, sağlık ocağı, otel–han, çocuk bahçesi ve fabrika dahil toplam 43 yapı bulunan planda, köyün orta yerine yapılacak ‘anıt’ın etrafında da sosyal tesisler, terzi, bakkal, berber gibi mekanlar da yer alıyor.

Atatürk’ün İdeal Cumhuriyet Köyü’nde yer alan kurumlar, yapılar ve alanlar şunlardır:

"Okul ve Tatbikat Bahçesi, Öğretmen Evi, Halk Odası,Köy Konağı, Konuk Odası,Okuma Odası,Konferans Salonu,Otel, Han,Çocuk Bahçesi,Köy Parkı,Telefon Santralı ve Köy itfaiyesi, Radyolu Köy Gazinosu,Ebe ve Sağlık Kurucusu,Tarım başı,Hayvan Sağlık Kurucusu,Sosyal Kurumlar,Ziraat ve Et İşleri Müzesi,Gençler Kulübü,Hamam, Etüv Makinesi,Köy çamaşırhanesi,Cami,Revir,Kooperatifler,
Köy Dükkanları,Spor Alanı,Damızlık Tavuk, Tavşan ve Arı İstasyonları,Damızlık Ahır,Kanara,Mandıra,Değirmenler,
Fabrika,Asri Mezarlık,Hayvan Mezarlığı,Kireç, Taş, Tuğla ve Kiremit Ocakları,Yonca ve Hayvan Pancar Tarlası,Koruluk,Köy Gübreliği,Fenni Ağıl,Pazar Yeri ve Köy Zahire Locası,Aşım Durağı,Panayır Yeri ve Selektör Binası."
Projenin evrenselliğine bakınca, yerel seçimlere girdiğimiz iki aydan beri Televizyonlarda bağıran siyaset adamlarının sözleri sanki hiç diyesim geldi içimden. 
Neyse !
Okuduğum bir kitabın yazarı, aynen şöyle diyordu: Çağdaş ve Kurumsal ilerleme stratejilerinde, vicdan eksikliği bulunanlara yetki verilmemesi gereğini hatırlatırım. 
Bu sözü, aslında tüm insanlığa hümanist, çağdaş, sevgi dolu ve birleştirici bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum. 
Yerel seçimlerin yaklaştığı bu günler hepimiz için önemli. Sandık başına mutlaka gitmeli ve mutlaka oy kullanmalıyız. Mahallemizi ve kentimizi yönetecek adaylar için, oy kullanma hakkımızı bir kez daha göstermeliyiz. Yurttaşlar olarak yaşadığımız ekonomik sıkıntılardan ne kadar etkilendiğimizi, sınır komşularımızla ve dünya Ülkeleriyle ne kadar barışık ilişkiler içinde bulunduğumuzdan ne anladığımızı da bizi yönetenlere de anlatabiliriz. Bizi nasıl yönettiğinizi anlayınız lütfen, ben bu Ülkenin yurttaşıyım, ülkem için çalışıyorum, üretiyorum, askerlik yapıyor, vergimi veriyorum, nasıl ve kime oy vereceğimi de ben karar vereyim diyebiliriz. Siz kimi söylerseniz söyleyin ben, en iyi çalışacak muhtarın kim olacağına, ilçemin ve kentimin yaşam tarzında demokrasiye, hukuka, insan ve hayvan haklarına saygılı, yerel gelir kaynaklarını bu yönde ve daha adil kullanacak, kibirsiz, etrafında yalaka barındırmayan, halkıyla iç içe bulunacağına inandığım, mali ve ekonomik çalışmalarında hesap verebilecek kadar şeffaf olacağını düşündüğüm insanlara oy vereceğim diyebilmeliyiz. Kısacası; liyakatli, dürüst, kişiliğine güven duyduğumuz, insanların seçimini yapabilmeliyiz. Evimizin gereksinimi olan gıda vb. ürün alışverişi yaparken ürünün kalite seçimini yapıyorsak, içinde yaşadığımız yörenin, beldenin, kentin yönetimine getireceğimiz yöneticilerin seçimini yaparken daha dikkatle ve özenle davranmamız gerektiğinin farkında olalım. 
Yazımın girişinde sözünü paylaştığım yazarın bilimsel, çağdaş ve hümanist görüşünden hareketle, Yönetimlere getireceğimiz kişilere yetki vereceğimizi ve görevlendirme yapacağımızı anlamak zorundayız. Siyasal partilerin kurumlarına, kişilerine küserek oy kullanmamayı asla düşünmeden, Kurumsal anlayışımız ve sağ duyumuzun ve vicdanımızın sesine uygun hareket ederek, bu işe kim layık ise kriter belirleme yetkimizi ondan yana kullanmalıyız. 
Başkalarının güdümüne ve dümenine gereksinimimiz olmamalı. Çünkü; geleceğimiz için vicdanımız bizim için önemlidir, erdem ve onurumuzdur. 
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün," Cumhuriyet, ahlâkî fazilete dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık, korku ve tehdide dayanan bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir. Sultanlık, korkuya ve tehdide dayandığı için korkak, alçak, sefil ve rezil insanlar yetiştirir. Aradaki farkı iyi anlayınız " sözünün hepimiz için ışık olması dileğiyle!

( * ) ATATÜRK'ün bizzat kendi çizdiği kroki ve bu krokinin İdeal Cumhuriyet köyü olarak görselleştirilmiş halini görüyorsunuz.

Görüntünün olası içeriği: iç mekan
Yorumlar


971 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE