• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI

İmdat YILMAZ

İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ÖNCELİĞİMİZ VATAN MI, YOKSA DEMOKRASİ Mİ OLMALI
08/04/2019

Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki: "Vatanı koruyamazsak demokrasiyi nasıl koruyacağız. Öncelik Vatan olmalıdır." 

Onlara her defasında, Irak'lıların da, Suriye'lilerin de hatta Libya'lıların da vatanları vardı, niçin bu duruma düştüler, bunca acıyı yaşadılar, bunu düşünmek gerekmez mi diye yanıt veriyorum. 
Tarihin bir asır öncesine doğru ama, uzaklara değil Anadolu gerçeğine doğru uzandığımızda Namık Kemal'in, Tevfik Fikret'in söylemlerinde demokrasi için nasıl da yanık ve içten sözler var. Bir de bu içli sözlerden ilham alan Mustafa Kemal görüyoruz. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün demokrasiyi keşfettiğini ve onu önceliklerine aldığını kolayca anlayabiliriz.

Demokrasi olmadan, vatanın geleceği güven altına alınabilir miydi?

Ne krallıklar, İmparatorluklar, Saltanatlar yaşamış dünya topraklarında. Altı yüz yıllık Osmanlı imparatorluğu da bizden olanı. Demokrasiyi önemseyen, değer veren ve onu imparatorluğun her tarafında yeşerten bir imparatorluk parçalanır mıydı diye neden düşünemiyoruz ki? Vatanı kurtarma hedefine yönelten unsurun, O'nun önce demokrasiyi düşünmesi olduğunu niçin anlayamıyoruz. Demokrasinin de sadece laik Cumhuriyetlerde olduğunu, Mustafa Kemal'den bir asır sonra yaşayanlar olarak neden düşünemiyoruz?
Biz Türk çocuklarının önceliği demokrasiyi hazmetmek, korumak ve kollamaktır. Aydınlanmanın, özgür düşünmenin izin vermediği Yönetim sistemlerinde batıl ve karanlık düşüncelerin değer göreceği, despotizmin hakim olacağı kaçınılmazdır. Libya ve komşularımız Irak ve Suriye'de yaşanılanlardan ders çıkarmak zorundayız. Sosyal toplumdan uzak, ilim ve bilim kuşaklarının yeşermediği, her türlü sömürü ve emperyalistlerin tuzaklarına kolayca olur veren ümmet toplumuna düşmememiz için, laik Cumhuriyetimize ve bize bahşettiği demokrasimize sahip çıkmalıyız. İnsana, hayvana, doğaya ve yaşayan her türlü canlıya ortak yaşam hakkını tanıyan, Ulusları ve toplumları birbiriyle barış içerisinde yaşam kapılarını açan, evrensel hukuku içinde tutan demokrasidir. 
Toprağın vatan olduğu bilincini bize asıl öğreten ve vatan için sevgilerimizi aşka dönüştüren de demokrasidir, o olmadan vatanımızı kuru söylemlerle asla koruyamayız. Korunamayan topraklar sahipsiz kalır ve tıpkı Irak'lı, Suriye'li ve Libya'lıların konumuna düşeriz. Ulusal duygularımızı, Ulusal bütünlüğü ve kardeşçe yaşamımızın hamuru olan demokrasimize sahip çıkmak zorundayız. Türk Vatanı, sonsuza kadar demokrasi sayesinde yaşayacaktır da ondan!

"Yaşasın laik Cumhuriyetimiz, yaşasın demokrasi."

Fotoğraf açıklaması yok.


Paylaş | | Yorum Yaz
285 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

AMERİKAN EMPERYALİZMİ VE KOLEJLERİ - 19/04/2019
Dünya emperyalizminin baş aktörü katil Amerika'nın, Anadolu topraklarında ilk defa 1908 yılında Amasya'da Kolej okul açtığını okudum.
Demokrasi ve Hukuk - 04/04/2019
Demokrasiyle idare edilen Ülke insanlarının en güvendikleri yer hukuktur. Hukuk, demokrasiyi korur, kollar ve yaşamının sağlıklı devamını sağlar.
ÜNİTER DEVLET YAPISI VE ULUSAL BİLİNÇ ÜZERİNE - 29/03/2019
Gelenek ve göreneklerimizin farklılığı ve kültürel zenginliklerimizin çeşitliliği, Ulusal ortak zenginliğimizdir.
ATATÜRK'ÜN İDEAL CUMHURİYET KÖY PROJESİ VE YEREL SEÇİMLERİMİZ - 17/03/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz Atatürk'ün,Türk Ulusunun ve Cumhuriyetinin daha modern, çağdaş ve kısa sürede kalkınmış toplumlar arasına girmesi için eşsiz düşünce ve fikirlerinin olduğunu hepimiz biliyoruz
BELEDİYE BAŞKANLIĞI ÖYKÜM - 16/03/2019
Yıl bin dokuz yüz seksen. Mesleğim gereği Anadolu'muzun doğusunda büyük bir kasabada görevliyim. Kasabamızda resmi kurumlar olarak; Belediye, dört merkez mahalle muhtarlığı, Jandarma Karakolu, Sağlık Ocağı, Lise ve iki İlk Öğretim okulu, PTT Şubesi,
YEDEK ASSUBAYLIK ENDİŞESİ - 25/02/2019
Ulusal güvenlik stratejilerine uygun olarak belirlenen eğitim ve öğretim metotlarıyla yetişen insan gücüyle yapılabilir.
ASKER SAVUNMA BAKANI VE UH-1h GERÇEĞİ - 17/02/2019
Çekmeköyde düşen UH-1h Helikopterinin pilotuydu merhum Ümit ÖZERLİ. Dün toprağa verdik, acımız büyüktür hepimizin. Sevgili Ümit, benim devre arkadaşımın iki evladından biriydi.
CENNET ARSALARI VE BİR ABDULLAH AMCA ÖYKÜSÜ - 26/01/2019
... ilçesinin bir köyüydü ..... Yirmi km.mesafede, etrafı ormanlarla kaplı dağların arasında, her bir tarafında şırıl şırıl sularının aktığı bolca dereleriyle tanınırdı.
KATİL AMERİKA VE FEODALİZM GERÇEĞİ - 26/01/2019
Bize hiçbir maliyeti olmayan iki şey kaldı. Birisi tüm canlılara, diğeri ise, sadece biz insan oğluna
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu