• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.83695.8603
Euro6.54196.5681
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI

İmdat YILMAZ

İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ÖNCELİĞİMİZ VATAN MI, YOKSA DEMOKRASİ Mİ OLMALI
08/04/2019

Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki: "Vatanı koruyamazsak demokrasiyi nasıl koruyacağız. Öncelik Vatan olmalıdır." 

Onlara her defasında, Irak'lıların da, Suriye'lilerin de hatta Libya'lıların da vatanları vardı, niçin bu duruma düştüler, bunca acıyı yaşadılar, bunu düşünmek gerekmez mi diye yanıt veriyorum. 
Tarihin bir asır öncesine doğru ama, uzaklara değil Anadolu gerçeğine doğru uzandığımızda Namık Kemal'in, Tevfik Fikret'in söylemlerinde demokrasi için nasıl da yanık ve içten sözler var. Bir de bu içli sözlerden ilham alan Mustafa Kemal görüyoruz. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün demokrasiyi keşfettiğini ve onu önceliklerine aldığını kolayca anlayabiliriz.

Demokrasi olmadan, vatanın geleceği güven altına alınabilir miydi?

Ne krallıklar, İmparatorluklar, Saltanatlar yaşamış dünya topraklarında. Altı yüz yıllık Osmanlı imparatorluğu da bizden olanı. Demokrasiyi önemseyen, değer veren ve onu imparatorluğun her tarafında yeşerten bir imparatorluk parçalanır mıydı diye neden düşünemiyoruz ki? Vatanı kurtarma hedefine yönelten unsurun, O'nun önce demokrasiyi düşünmesi olduğunu niçin anlayamıyoruz. Demokrasinin de sadece laik Cumhuriyetlerde olduğunu, Mustafa Kemal'den bir asır sonra yaşayanlar olarak neden düşünemiyoruz?
Biz Türk çocuklarının önceliği demokrasiyi hazmetmek, korumak ve kollamaktır. Aydınlanmanın, özgür düşünmenin izin vermediği Yönetim sistemlerinde batıl ve karanlık düşüncelerin değer göreceği, despotizmin hakim olacağı kaçınılmazdır. Libya ve komşularımız Irak ve Suriye'de yaşanılanlardan ders çıkarmak zorundayız. Sosyal toplumdan uzak, ilim ve bilim kuşaklarının yeşermediği, her türlü sömürü ve emperyalistlerin tuzaklarına kolayca olur veren ümmet toplumuna düşmememiz için, laik Cumhuriyetimize ve bize bahşettiği demokrasimize sahip çıkmalıyız. İnsana, hayvana, doğaya ve yaşayan her türlü canlıya ortak yaşam hakkını tanıyan, Ulusları ve toplumları birbiriyle barış içerisinde yaşam kapılarını açan, evrensel hukuku içinde tutan demokrasidir. 
Toprağın vatan olduğu bilincini bize asıl öğreten ve vatan için sevgilerimizi aşka dönüştüren de demokrasidir, o olmadan vatanımızı kuru söylemlerle asla koruyamayız. Korunamayan topraklar sahipsiz kalır ve tıpkı Irak'lı, Suriye'li ve Libya'lıların konumuna düşeriz. Ulusal duygularımızı, Ulusal bütünlüğü ve kardeşçe yaşamımızın hamuru olan demokrasimize sahip çıkmak zorundayız. Türk Vatanı, sonsuza kadar demokrasi sayesinde yaşayacaktır da ondan!

"Yaşasın laik Cumhuriyetimiz, yaşasın demokrasi."

Fotoğraf açıklaması yok.


Paylaş | | Yorum Yaz
445 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
Geleceğimiz ve Çocuklarımız - 24/04/2019
Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği hepimizin çocuklarıdır. Bir asırlık Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri sonuncunda, cehaletin kıymet gördüğünü, laik ve sosyal bilimlere açık eğitimden uzaklaşılarak çeşitli cemaatlere teslim edilen
AMERİKAN EMPERYALİZMİ VE KOLEJLERİ - 19/04/2019
Dünya emperyalizminin baş aktörü katil Amerika'nın, Anadolu topraklarında ilk defa 1908 yılında Amasya'da Kolej okul açtığını okudum.
Demokrasi ve Hukuk - 04/04/2019
Demokrasiyle idare edilen Ülke insanlarının en güvendikleri yer hukuktur. Hukuk, demokrasiyi korur, kollar ve yaşamının sağlıklı devamını sağlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu