• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68775.7104
Euro6.40436.4300
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
AMERİKAN EMPERYALİZMİ VE KOLEJLERİ
19/04/2019

Dünya emperyalizminin baş aktörü katil Amerika'nın, Anadolu topraklarında ilk defa 1908 yılında Amasya'da Kolej okul açtığını okudum. Dönem ise, Osmanlı'nın en çok toprak kaybına sebep olan Osmanlı padişahlarından Abdülhamit Han dönemidir. 
Amerika, emperyalist çıkarları için yabancı Ülkelerde okullar açarak, bu okullar aracılığıyla bulunduğu Ülkelerde yıllarca süren ağır acı ve yıkımlara sebep olacak planlarını uygulamaktadır. Türk evlatlarına bağımsızlık aşkını yıllar önce haykıran Aziz ATATÜRK'ün, bu uğurda verdiği kurtuluş savaşı ve sonrasında uyguladığı siyasal ve politik kararlarını hepimiz bilsek de, 1950'lerde başlayan Amerikan hayranlığımız bizi daha sonraları, bu ahtapotun kollarına sürüklemiştir.
Ülke İdarecilerinin sömürüye boyun eğmeleri, kişisel çıkarları sayesinde, bu ahtapot tarafından sömürülüyoruz. Devlet yöneticilerinin halka "Ey Amerika" diye bağırmalarını, kulağımıza hoş ve yüreklerimizi heyecanlandırıcı gelmemelidir. Bu tür eylemler "boş" bir icraattan öte, hiç bir eylem niteliği olarak değerlendirilmelidir.
Neyse!
Konumuz Amerikan kolejleri ve iç sorunlarımız.
İstanbul'un İngilizler tarafından işgal edilmesinden sonra, Anadolu'daki Rum azınlıkların ve Ermenilerin baş kaldırmaya başlamasının, aslında Amerikan Kolejleriyle doğrudan ilişkili olduğu, yazar Ümit DOĞAN'ın "Atatürk'ün Terörle Mücadele Yöntemi" kitabında ayrıntılı olarak anlatılıyor. Çok acı ve düşündürücü. Bu kolejlerden yetişen yabancı misyonerlerin, özellikle Rumlara üstün bir cesaret vererek, Karadeniz kıyılarında Samsun, Giresun, Tokat, Çorum ve Amasya'nın bir bölümünde çete grupları kurdurduğunu anlıyoruz. Bu hain çetelerin, yörede konuşlanmış Türk köylerini yakıp yıktıklarını, insanları topluca öldürdüklerini, halkın para-altın-gümüş ziynetlerini ve hayvanlarını gasp ettiklerini öğreniyoruz. Kitapta; yakılan köyler, öldürülen her yaşa haiz insanlarımız ve gasp edilen tüm malların il, ilçe ve köyler bazında belgelerle açıklanıyor. 

O günlerde yaşanan bu olayları Avrupa Ülkelerine, "Türkler Rum ve Ermeni köylerine basıyor, insanları katledip, mallarını da gasp ediyor" şeklinde anlatan, haber yapanların, Amerikan Kolejleri olduğu belgelerle açıklanıyor. Baskı altına alınan Osmanlı Padişahı ve hükümeti, Tuğgeneral Mustafa Kemal'i bu olayları bastırmak, azınlıklara yönelik tehlikeleri kaldırmakla görevlendirilir. Bandırma Vapuru, İnebolu, Sinop'da konaklar. Mustafa Kemal tarafından yapılan araştırmalarda olayların gerçek yanı araştırılmaktadır. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a gelecek ve bir süre sonra Rum eşkiyalarına karşı savaşan Topal Osman'ı tanıyacaktır. Bölgede askeri ve siyasi çalışmalarda bulunarak, uyguladığı önlemler sonunda, Osmanlı Yönetimin bilgisi dışında Merkez Ordusu kurarak, Rum ve Ermeni çeteleri temizleyerek imha eden Mustafa Kemal'in, bu operasyonla aynı zamanda Cumhuriyet yoluna ilk adımlarını atığını da öğrenmiş oluyoruz. 
Emperyalizme karşı başkaldıran ve onun kirli hayallerini alt-üst ederek, ahtapotun kollarındaki imparatorluktan bağımsız Türkiye Cumhuriyetini kurarak bizlere bahşeden Mustafa Kemal'in anti emperyalist ve yurtsever kişiliğidir. Bilmediklerimiz ve öğrenmek istediklerimiz daha çoktur. Yüz yıl öncesinin katil Amerika'sı, dün ne kadar kötü niyetliyse, bugün de öyledir. Dört yüz tır yüklü askeri silah, mühimmat, araç ve gereci sınırımızdaki teröristlere gönderdiğini biliyoruz diyen Devlet İdarecilerimizin bu demeçleri, zamanla on bin hatta yirmi beş bin tır sayısına ulaşmış ise de, emperyalist Amerika'ya karşı Ülkemiz topraklarında hiç bir yaptırım uygulanamamıştır. Nedeni ise, Amerikan emperyalizminin ve tehlikelerinin, Ülkemiz Yönetimi ve idarecilerimiz tarafından henüz anlaşılmadığını fark ettikçe, yurttaş olarak çok üzülüyorum. 
Sizce de öyle değil mi ?

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi 288 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
Geleceğimiz ve Çocuklarımız - 24/04/2019
Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği hepimizin çocuklarıdır. Bir asırlık Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri sonuncunda, cehaletin kıymet gördüğünü, laik ve sosyal bilimlere açık eğitimden uzaklaşılarak çeşitli cemaatlere teslim edilen
ÖNCELİĞİMİZ VATAN MI, YOKSA DEMOKRASİ Mİ OLMALI - 08/04/2019
Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki : " Vatanı koruyamazsak demokrasiyi nasıl koruyacağız. Öncelik Vatan olmalıdır. "
Demokrasi ve Hukuk - 04/04/2019
Demokrasiyle idare edilen Ülke insanlarının en güvendikleri yer hukuktur. Hukuk, demokrasiyi korur, kollar ve yaşamının sağlıklı devamını sağlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu