• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.70855.7314
Euro6.31106.3363
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI

İmdat YILMAZ

İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER
16/05/2019

Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur. Yurttaşlar din, dil, ırk, düşünce ve diğer ayrıcalıklarıyla dikkate alınmaz. Demokrasi, Devlet gözünde herkesin eşit sayıldığı yönetim biçimidir. Bu haliyle demokrasi, toplum olarak sahip çıkmakta ve koruyup kollanmakta önceliklerimiz arasındadır. Demokrasinin olduğu yerde hepimiz, müştereken özgürüz, Ülkemizin eşit yurttaşlar kimliğine sahibiz.

Demokrasilerde yanlış ve hata yerine, doğrular vardır. Doğruyu özümser, yanlışı reddeder. Yönetim olarak hedefleri arasında, yurttaşın kendisi yani; insan vardır. Yurttaşını doğruya yöneltici ve zorlayıcı politikalar, programlar üretilmesini ve bunların çağa uygun geliştirilmesini ister ve uygulatır. Böylece, insanın iyi yetişmesini sağlayarak, iyi ve doğruyu düşünen toplumsal örgütün yaratılmasını hedefler. Hedefleri için Devletin yurttaşına, yurttaşının da Devletine karşı sorumlulukları kurumsal ve sistematik bir şekilde çalışır. Böyle bir Yönetim anlayışının hakim olduğu ülkede, yolsuzluk, hırsızlık, haksızlık ve adaletsizlikler asla olamaz, olsa da gereken kurumsal ve yasal tepkiyi alır. Yoksulluk, açlık, sefalet ise asla olamaz. Böyle bir toplumun yaşadığı Ülkeye, demokrasiyle yönetilen Ülkedir diyoruz.

Yaşadığımız son yıllarda, Ülkemizde yaşanan olayları bütünsel anlamda yorumlarken, demokrasinin, "doğrular yönetimi" olduğunu görmezden gelemeyiz. İnsanları iyiye götüren, her zaman doğrularıdır. Doğru insan yetiştirmek de, demokrasi yönetimlerinin görevi olduğuna göre, iyi ve doğru insan yetiştirmede yönetim eksikliğimizin bulunduğu anlaşılmaktadır. Bugün; kişi ve toplum, kişi ve devlet ilişkilerinde yaşanan olumsuzluklar, karşılıklı sevgi ve saygı, sağlam ve daha korunaklı konumda değilse, insanlar daha mutsuz, Ülke daha huzursuz, özgürlükler daha sınırlı, dış ilişkilerde daha bağımlı durumdaysak, demokrasimizin kurumsal olarak zayıfladığına hatta, tehlikeye doğru sürüklendiğine açıklayıcı kanıttır. Demokrasimiz bu durumdayken, her gün gözümüzün içine baka baka, demokrasimizi allayıp pullayarak, süslü göstermeye çalışanlara inanmamız olanak dışıdır. Yüz yıllık laik Cumhuriyetimizin bir çok devlet malları elden çıkarılarak, içeride ve dışarıda bazı kişi ve kuruluşlara satılmış, Ülkemizin yer altı ve yer üstü zenginlikleri tekellere devredilmiştir. Emperyalizm sınırlarımızın hemen ötesinde önemli bir projesini yaşama geçirmek üzere, Anadolu'muza yönelmiş konumdadır. Bir takım değersiz ve anlamı olmayan sağ-sol, alevi-sunni, şu veya bu tarzda ayrılıkçı düşüncelerle birbirimizle uğraşan biz yurttaşlar, hepimiz büyük bir gaflet içerisindeyiz. Şu önemli iki konuyu dikkate almalıyız. Halkın birbirine düşürülerek, sömürü düzeninin devamı dahili iş birlikçilerin, sınır ötesi oluşumların gerçekleştirilme çalışmaları ise emperyalizmin, yani, harici hedefleridir. Her iki hedefi engelleyecek olan en önemli silahımız Türk demokrasisidir. Demokrasimizi korumak, kollamak için demokrasi saflarında yer tutmalıyız. Bizi mutlu edecek ve geleceğimizi aydınlık tutacak olan demokrasimiz, bu güne kadar görülmedik bir yol ayrımında olduğunu düşünmek zorundayız.

Emperyalizm, Demokrasi düşmanıdır.Yaşasın demokrasi !

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut ve açık hava


251 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
Geleceğimiz ve Çocuklarımız - 24/04/2019
Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği hepimizin çocuklarıdır. Bir asırlık Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri sonuncunda, cehaletin kıymet gördüğünü, laik ve sosyal bilimlere açık eğitimden uzaklaşılarak çeşitli cemaatlere teslim edilen
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu