• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75266.7796
Euro7.65917.6897
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ
28/03/2020

Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır. Bu sıkıntılı dönemde, inanıyorum ki, tüm Ulusların idarecileri kendi Ulusal liderlerinin ve dünyaya ün salmış evrensel liderlerin bıraktığı düşünce, söz vd. eserlerini incelemekte, irdelemekte ve tekrar tekrar anlamaya çalışmaktadırlar.

Laik Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulusal liderimiz Aziz Atatürk'e göre; “yurtta barış,dünyada barış“ aslında tüm insanlığa bir çağrıdır. Çünkü; yurdunda Sulh içinde yaşatılacak olan Cumhuriyet insanı için, gelecekte de Ulusça emin ve sağlam bir yaşam önerdiği kadar, düşünce ve ruhlarda yarattığı güvenlik duygusu içinde, yeni bir dünya da müjdelemektedir. Dünyada barış düşüncesi ise; Uluslar arasında barış ve güvenliğin korunmasını ve sağlanmasını, Ülkeler arası savaşların ortadan kalkmasını, insanlığın hepsinin bir vücut ve her Ulusun da o vücudun birer uzvu olduğunu kast ederek dünya insanları arasında evrensel kardeşliği arzulamaktadır. Bunun için, Cumhuriyetimizin yöneticilerine ve Ulusların yönetimlerine, Uluslararası ilişkilerde, kuvvete ve kuvvet tehdidine başvurmayıp, uyuşmazlıklar için daima barışçı siyaseti izlemelerini öngörmektedir. Hatta, dünyada ve dünya ulusları arasında barış, huzur ve iyi geçim olmazsa, bir ulus kendi kendisi için ne yaparsa yapsın, gerçek huzurundan uzak olacağını işaret etmektedir.

Aziz Ata'mızın şu sözü de, işaret ettiği insanlık hedefini desteklemektedir: “En uzakta zannettiğimiz bir hadisenin, bir gün bize de temas etmeyeceğini bilemeyiz.” Bu sözler, O’nun evrensel hümanist kişiliğini bir kez daha onaylamaktadır. O halde, Savaşı ve savaşları sevmeyen Aziz Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” sözlerini iyi anlamak ve buna uygun insanlar olmak zorundayız. İçeride ve dışarıda var ettiğimiz kırgınlıkların asıl nedeninin, bunu anlayamayan bir idare tarafından yönetiliyor olmamızdandır.

Bir yurttaş olarak dileğim, kendimiz için barışı ne kadar önemsersek, insanlık için o kadar yararlı yurttaş olmuşuz demektir. Koronanın insanlığa önemli bir mesaj verdiğini inanmak doğru bir davranış olmasa da, aslında insanlığın topyekün bir barışa gereksinimi olduğunu düşünüyorum. Tüm insanlığa ve yönetimlere seslenmek istiyorum: Salgın bir hastalık karşısında insanlarını koruyamayan başta katil ABD olmak üzere birçok emperyalist devletin, savaşa ve silaha niçin para ayırdığını tüm insanlık sorgulamakta mıdır?

Emperyalizme uşaklık eden kapitalist devlet adamları ve yardakçıları yanlış yolda bulunduklarını acaba anlamışlar mıdır? Umarım anlarlar! Laik Cumhuriyeti biz Türk çocuklarına armağan eden Aziz Ata’mızı ve kahraman silah arkadaşlarını özlem ve saygıyla anıyorum. Yaşasın laik Cumhuriyet, yaşasın dünya barışı ve tüm insanların kardeşliği!..176 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE