• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.85235.8758
Euro6.51266.5387
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
Dede Ersel AKSU
erselaksu@hotmail.com
BİR RÖPORTAJ BİR ANALİZ !
25/05/2013
TEMAD İstifalarının ardından, ilk benim başlattığım röportaj olayının ikincisini, Sn. Ayhan Bayırlı ve Sn. Selçuk İçer gerçekleştirdi. Kendilerini kutlarım. Camiada habercilik gelişiyor! 

Bu röportajı bana yapıldığı gibi neden yaptıklarını filan sorgulamayacağım, Yani Mazrufa değil, zarfa bakacağım.

Bu röportaj talebenin kimden geldiğini henüz açıklanmadı, ama ben tahmin edebiliyorum. 

Sn. Ahmet KESER devamlı en çok izlenen ulusal kanallara çıkarak konuşurken, neden böyle acil bir röportaja gerek duydu ? İrtifa kaybı gibi geldi. Demek ki bazı sıkıntılar olmuş, açıklama gereği duymuş.

Gelelim röportajın analizine ! Madde madde ele alacağım, 

ANALİZ

1. “Genelkurmay Başkanlığı ile çalışmalarımızı yürütüyoruz” 

TEMAD Başkanı en son ne zaman Genelkurmay Başkanlığı ile görüş müştür ? Bu süre 1 yılı geçmiş midir ?

2. “Genelkurmay Başkanlığının ikna edilmesi ve sorunlar konusunda belli bir noktaya çekilmesi gerekiyordu”

Genelkurmay Başkanı bizzat daha ilk görüşmede, karargahına emir verip, bu sorunlar konusunda beraber çalışın dememiş midir? Personel Başkanlığı ve TEMAD yetkilileri ilk görüşmenin ardından hafta sonu mesai yapmamış mıdır ? Genelkurmay Başkanı, TEMAD yetkililerine birliklere gidin, arkadaşlarla görüşün dememiş midir. Daha kimi nereye çekiyorlar ?

3. “Ekonomik, statü ve mesleki sorunlarımızı ilgili makamlarla paylaşıyoruz” 

Hangi makamlarla hangi görüşmeler yapılmıştır ? Gerçekten ilgili makamlarla görüşme yapıldıysa sonucu neden açıklanmamıştır ?

4. Sn. Başkan “Taslak 926 Sayılı Personel Kanunu” demektedir; 

Halbuki taslak kanunun adı “TSK Personel Kanunudur” ve içinde bir çok kanun ve yönetmelik birleştirilmektedir. Bu da taslak üzerindeki çalışmalara ne kadar ilgili olunduğunun göstergesi değil midir ? 

5. “Taslak Kanunun tümü ortaya çıkınca değerlendirme yapacağız” 

Taslak kanun, Disiplin Kanunundaki gibi çıkarsa yasalaşır. Önemli olan, taslak iken müdahale edilmesi değil midir?

6. Siyasi otorite ile en son ne zaman görüşülmüştür? 

7. İktidar partisinin önde gelen bir milletvekili, bir düğünde siyasi otorite olarak, gidilen yolun yanlışlığı konusunda bir arkadaşımıza uyarıda bulunmuş mudur? Arkadaşımıza yapılan bu uyarıdan Sn. Başkan haberdar değil midir? 

8. “Genelkurmay başkanlığı bizim çıkışlarımızı rol çalma gibi görüyor” 

Hangi çıkışlar rol çalma olarak görülüyor ?

9. “Assubayın subay yardımcısı olarak taslakta gösterilmesini eleştirmekte ve bunun hukuken sakatlıklara yol açacaktır. Makam tazminatı ile örneklendirmektedir” 

Subay yardımcısı olmak makam tazminatı almaya engel midir? Peki assubaylar nasıl statülendirilecek? Erbaş, gedikli vs. ? Bu konudaki çözüm netleştirilmelidir.

10. Sn. İçer soruyor, “Assubayların meslek yüksekokulu dereceleri ve kademelerinin başlangıç dereceleri ile ilgili olarak genelkurmay ısrarcı davranıyor, bununla ilgili bir özel girişiminiz oldu mu” ?

Cevap; teşkilatlarımızın da içinde olduğu bir kampanya başlattık, yüzlerce binlerce mektup, e-mail ve facebook bildirimi gönderildi” Yani özel girişim bu oluyor. 50.000 üyeli derneğin tek girişimi bu mudur ?

11. İntiharlarla ilgili görüşü özetle; “sosyal yaşam ve statüye uygun olmayan düşük gelir, mobing ve diğer sıkıntıları gösterildi” 

Peki tabanın yapılan TV. Konuşmaları ile büyük beklentiye sokulması ve bu beklentilerin gerçekleşmediği gibi, disiplin kanunu ile gol yenmesi sonucu artan baskıların olduğu görülmemekte midir?

12. “TBMM’de assubayların intiharları ve özlük hakları konusunda meclis araştırması talep ettik” 

Bu konuda hangi siyasetçi ile görüşülerek bu talep iletilmiştir ? En son CHP Tokat Milletvekili ve 20 arkadaşının verdiği araştırma önergesinden TEMAD’ın ne zaman haberi olmuştur ? 

13. “Araştırma Komisyonuna taraf olarak çağrılırız” 

Çağrılmadan gidip görüşmek gerekmez mi? İlla davet edilmek mi gerekir?

14. “Tüzük ile ilgili çalışmalarımız tamam, Taslak kanun varken bu konuya girmeyelim” 

İyi de 20 aydır görevdesiniz, Taslak Kanun çıkalı 3 ay oldu. Son Genel Kurulda alınan karar gereği, Tüzük Kurultayı 1,5 yıldır neden toplanmadı ?

15. “TEMAD’ın Ankara’da taşınmazları var”

Sn. Başkan TEMAD Genel merkezinin Ankara’da kaç taşınmazı olduğunu envanter olarak açıklamamıştır. Önce bu açıklanmalıdır. Sn. Başkan sadece işyerini açıklamıştır. İş yerinin ne zamandır boş olduğunu ve neden kiraya verilmediğini ne kadar kira gelir kaybı olduğunun açıklamamıştır. Ayrıca diğer taşınmazı olan depoya hiç değinmemiştir. Neden Acaba? 

Sn. Başkan Değinmedi ama ben biraz değineyim ;
TEMAD’ın Ankarada’ki diğer taşınmazı bir depodur ve bu depo yaklaşık bir yıldır kiraya verilmemektedir. Sn. Başkan açıkça cevap versin. Bu depoda hangi TEMAD yöneticisinin, ne zamandan beri ev eşyası vardır ? Bu eşyaların depoda bulunması nedeni ile TEMAD’ın yaklaşık bir yıldaki kira geliri aylık 700 TL. hesaplanırsa kira kaybı 8.400 TL.dir. Bu parayı TEMAD ancak 210 emekli astsubay üye olursa, üye aidatı olarak alabilecektir. Şubeler bir bir parasızlıktan kapanırken, can çekişirken, bu depoda ev eşyası bulunan TEMAD yöneticisi ne kadar kira ödemiştir veya ödememiştir ? TEMAD’ın muhasibine buradan soruyorum, depoda ev eşyası bulunan sn. yönetici kira ödedi mi? Ödedi ise lütfen bunun defter kayıtlarını yayınlayınız. 

16. “TEMAD Kültürevi veya sosyal tesis olarak düzenlenecek işyerinin düzenlenmesi maliyetinin yüksek olduğundan dolayı yapamadık”

Eczane olarak kullanılan ve 2.500 TL. Aylık kira geliri olan işyeri yönetime gelir gelmez neden boşalttırıldı ve geçen ay 800 TL.ye bir elektrikçiye kiraya verildi ? Boşalttırılmadan eczaneden alınan kira geliri ile bu iş olmaz mıydı ?
Kasadaki en son 700.000 TL. olan paranın, sadece % 5 ile bu iş yapılamaz mıydı? 40-50 Bin TL. masraftan bahsediyorsunuz. Bu da kasadaki paranın en fazla % 6-7 si değil mi? Veya gezilere harcanılan paralarla bu iş yapılamaz mıydı ?

17. Zarar ettiği belirtilen TEMAD sigortanın kar eder duruma gelmesi iyi bir çalışmadır.

18. “İktisadi teşekküller için önümüzdeki yıllarda çalışmamız olacak”

TEMAD A.Ş. ne zaman kuracaklar ? TESUD A.Ş. kurulalı kaç yıl oldu ve faaliyete geçti. Bu konuda çok geç kalınmıştır. 

19. Yararsız İl toplantılarının yapılış amacı camia ile konuşma ve birebir iletişim olarak açıklanmaktadır. 

Peki çağımız iletişim çağı değil midir ? Bu gün Bitlis Hizan’da olan bir olayı herkes anında sosyal medyada görmektedir. Kaldı ki 5 İl toplantısı yapılmış olup, toplamda en fazla 6.000 - 7.000 kişi bu toplantılara katılmıştır. 200.000 Emeklinin olduğu bir camiada bu rakam devede kulaktır. Sadece bir oyalama taktiğidir. Ayrıca il toplantılarını üyeler ve diğer assubaylar nereden öğrenmektedir? Sosyal medyadan, sosyal medyada il toplantılarını duyuracağınıza varsa diğer konulardaki çalışmalarınızı daha fazla kişiye duyurabilirsiniz.

20. “İl toplantılarında, yapılan işleri tabanımızla paylaşmak için yapıyoruz”

Acaba hangi işleri yapmışlar açıklar mı ? Birde İzmir İl Toplantısının konuşma metni ve görüntüleri ne hikmetse hala yayınlanmadı? Yaptığı konuşmadan çekiniyorsa o konuşmayı yapmamalıdır, yok konuşmayı yapıyorsa arkasında durmalıdır. 

21. “Tabanımıza inandırmamız gerekir, Liderler kendi durumlarını pekiştirmek ve inandırıcılığını oluşturmak için sadece TV ile yapsaydı bu gün hiçbir siyasi parti miting yapmazdı”

Tabanı neye inandırmanız gerekir. Tabanda zaten biriken bir potansiyel vardı. Sn. Bülent CİVAN bu potansiyeli “PES” grubu ile ortaya çıkardı, siz bu potansiyeli de yok ettiniz. İl toplantıları muhalefeti sindirmek için yapılmaktadır. Sn. Başkan bunu dolaylı olarak böyle açıklamaktadır. 

22. Şubelerde olan genel kurullara neden sadece kendisi gidecekmiş gibi 90 şube 90 hafta hesabı yapmaktadır. Hatta hafta sonları ile bu sayıyı 180’e çıkarmıştır. 

Çağımızda liderler ekip çalışmasını tercih etmektedir. Tek adam olmak zorunda mıdır? Her yere kendisi gidecekmiş gibi hesap yapacağına 17 kişilik genel merkez teşkilatından görevlendirme yapması daha uygun olmaz mı?

23. “Hedefim 3 yılda tüm şubeleri ziyaret etmek”

Gezileri planlamaktan vazgeçip, bu işleri planlarsa veya, kısa sürede büyük kilometreler yapan TEMAD’ın aracı ile bu faaliyeti icra ederse, hedefe daha kolay ulaşılabilir. 

24. “Kendimize dinleme zamanı ayırmadan, tüm faaliyetlere katılmaya çalışıyoruz”
Geziler dinlene zamanı değil midir? 

25. “TEMAD Genel Merkezi olağanüstü genel kurula gitmeyecek”

Bunu ilk yazan benim ve yazdığımın arkasında duruyorum. Hep beraber göreceğiz, olağanüstü genel kurula gidilecek mi gidilmeyecek mi? Yazdığım yazının altında adım soyadım var. At nalı gibi orda duruyor. Ayrıca Sn. İçer bunu dedikodu olarak gördüğünü söylüyor, Sn. İçer bence acele etmeyin, bekleyin görün. 

26. “TEMAD’ın Olağanüstü Genel Kurula gideceği yalan ve asparagas bir haberdir” 

Yalan mı değil mi göreceğiz. Haberin içinde iftira var diyor. Eğer iftira varsa hukuk yolu açıktır. 

27. “Olağanüstü genel kurul konusunda kimseyle görüşmedim, paylaşmadım” 

Biz görüştü demedik. “TEMAD’IN BİR ÖNCEKİ GENEL BAŞKANI SN. MUSTAFA EROL'DAN DESTEK İSTENDİĞİ YÖNÜNDE DUYUMLAR GELMEKTEDİR” dedik. Birilerinin duyumun ne olduğunu sn. başkana anlatması gerekir. Tabi yönetim kurulunda bir tane jandarma olmazsa bu tip yanlış anlaşılmalar devam eder. Jandarmalar “DUYUM”un ne olduğunu iyi bilir. Ayrıca gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi bir alışkanlığı vardır, eninde sonunda bunlar ortaya çıkar. 

28. “Seçimlerin zamanında yapılacak"

Kendi niyetini açıklıyor. O zamana kadar köprünün altından çok sular akmış olacak.

29. “Taslak kanunla ilgili girişimde bulunmaya başladık”

Günaydın, Taslak çıkalı 3 ayı geçti, daha yeni girişimlerde bulunuyorlar. 

30. “Birileri birilerini kullanıyor, birileri kendini birilerine kendini kullandırtmasın”

Birileri koltuk derdine birilerinin umutlarını kullanıyor olabilir mi? Zamanla kimin kimi kullandığı ortaya çıkacak.

31. Eylemler konusu soruluyor, “eylem” nedir onu açıklıyor. Sosyal medyada yapılanları eylem olarak görüyor. Sn. Başkana Eylem ile tepki arasındaki farkı açıklamak gerek. Hak aramayı sosyal medya üzerine oturtmuşuz anlaşılan. Yani eylem yok diyor. 

32. Yine Genelkurmaya yükleniliyor, siyasete tık yok.. 

33. “24.500 kişi Dünya Assubaylar gününde yürüdü”

Bu kadar desteğe rağmen ele geçen ne var ? Hangi kazanımları elde ettik?

34. “Elif ananın ölümden, birkaç gün sonra haberdar olduk”

Ölümden birkaç gün sonra haberiniz oldu ise, Elif ana öleli 470 gün oldu. Mezarın beton olması nedeniyle çökme vb. durumu yok. Neden 470 gündür mezarı yaptırmadınız da, sosyal medyada konu gündeme gelince mezarı yaptırmaya karar verdiniz ?

35. “Facebookta ileri geri konuşulanlar oluyor, biz kurumuz kurumlar işin sağlam yapar” 

Haklı Sn. Başkan, Facebooktaki ileri geri konuşmaları takip ediyorsunuz, tıpkı bu yazıyı satır satır okuduğunuz gibi. Madem kurumsunuz size bir örnek vereyim;

TEMAD Genel Merkezinin facebook sayfasında en son 28 Ocak 2013 de paylaşım yapılmış. En ufak yorumu, yazıyı bile okuyan TEMAD Yönetimi, ne hikmetse aşağıda linkini verdiğim kendi facebook sayfasına 5 aydır bakmamaktadır. Bir kurum kendi facebook sayfasına bu kadar ilgisiz olabilir mi? https://www.facebook.com/TurkiyeEmekliAstsubaylarDernegi 

36. Röportajın başında beraber oldukları söylenen, Sn. Yüksel Binici ve Sn. Sami BAŞKAYA’yı hiç göremedik.! Konuşturmayacaktınız neden isimlerini zikrettiniz ? Reklam mı? 

SONUÇ

Röportajdaki esas izlenimim şu oldu, TEMAD Başkanı paniklemiş, gerçeklerin ortaya çıkmaya başlaması tedirgin etmiş. yüz hatlarından ve vücut dilinden bu panik kendini ele veriyor. 

Neden panikledi? Seçilme döneminde vermiş olduğu, TV.lerde konuşmuş olduğu hiçbir vaadi gerçekleştiremedi. 20 Aydır basın faaliyetleri ve sorunların duyurulması dışında hiçbir şey yapmadığını camiayı oyaladığını o da biliyor. Çözüme yönelik hiçbir çalışması yok. 

Röportajda sorulan birkaç soru dışında hepsi geçiştirme ve muğlak cevaplar var. Bence Sn. İçer sorulması gereken soruların çoğunu gayet nazik bir üslupla net sormuş, fakat karşı taraf aynı netlikte cevap vermemiş. Sn. İçer biraz daha üzerine gidebilirdi. Soru 15-20 saniye, cevap 4-5 dakika.

Sn. Başkan can simidi olarak Taslak kanuna sarılıyor. 20 Aydır taslak kanun mu vardı? Sn. Başkan ne yaparsa yapsın Taslak Kanun onların müdahalesi olmadan geçecektir. Kendilerini taslakta muhatap almayanlar, yasallaşma sürecinde muhatap alacağın mı sanıyor? 

Her zaman söylerim, bir kişinin, bir kurumun kendine verdiği zararı kimse veremez. Kendi içinde birlik ve beraberliği sağlamışmıda bizlere bu mesajı veriyor. Önce TEMAD içindeki birlik ve beraberlik sağlansın, sonra sıra camiaya gelir. Camiada birlik beraberlik konusunda sorun yok zaten. 

Birde TEMAD ekibi giderse yerine kim gelecek gibi laflar söyleniyor, bu ekibi bu camia çıkarmadı mı? Evet o halde daha iyisini de bu camia yine çıkarabilir. Yeri doldurulamayacak hiç kimse yoktur. 

Son sözüm, Abbas yolcu!

Saygılarımla
Dede Ersel AKSU


1581 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     27/05/2013 00:22

Boykot kırıcılarla devam edenler,TEMAD''''''''''''''''''''''''''''''''ı rant kapısı olarak görenler hevesiniz kursağınızda kalacak.Bu saçmalıklarla tribüne oynayabilirsiniz ama maçı kazanamazsınız.Çirkinlikleri savunacaklar bana cevap verirken hakaret edecekler ama her cevabıda iade edeceğimide bilirler.Tren yolunda gidiyor beyler. Assubaysam köle de değilim.
Taner Haydar KOÇAK

     27/05/2013 00:22

Çirkinlik diz boyu.Ne saygı,ne sevgi adına hiç bir şey olmadığı gibi tüm köprülerde atılmış.Nerde kaldı yapıcı eleştiri söylemleri? Dün üye olan Duyum''''u bilen Jandarma Dede Ersel AKSU TEMAD''''''ı keyfine,sayın KAÇAR''''''''dan aldığı bilgileride ekleyerek sorguya çeken savcı olmuş.Jandarma olunca Savcı olmak için özenmek normal tabiki. O metindeki sorgulamaların hepsine yanıt var ama boş işlerle uğraşmam. Cebine bir şey girmeyince kazanımı görmemeye endeksli olanların gözlerini benim açmam elbette imkansız.Bırakırım ama(Kör) kalsın.Bu TEMAD gelmeden önce bir Taslak Per.Kn.nu yoktu.Hatırlatırım.Sonradan be TEMAD'''ın bildirdiği taleplerin %95 nin olduğu haklar taslağa monte edildi.Hala da lehte çalışılıyor.Yıkma çabasını bırakında hakların alınmasına katkı sunun.Ama dert üzüm yemek değil.Bu TEMAD yönetimi başarılı olursa siz pabucumun muhaliflerinin seçim kazanma şansı kalmaz değilmi? Gördünüz rantı,ekmeği saldırın.Kusura bakmayında bizimde elimiz armut toplamıyor.Mesela ben yarin kiraz toplayacağım.:))
Taner Haydar KOÇAK

     27/05/2013 00:19

TEMAD Genel Başkanı Ahmet KESER'e acil şifalar diliyorum.
Taner Haydar KOÇAK

Yazarın diğer yazıları

ASSUBAY SINIFINA VEDA MEKTUBUMDUR - 09/10/2017
Artık karşılığı olmayan,nedeni olmayan,soysuz bu kadar sövgüyü ve hakareti kaldıracak gücüm kalmadı.
SEN NERDESİN? - 26/04/2016
Yaklaşık 3 ay önce yazdığım bir yazıda; "özellikle bir süre tazminat vs. konularda, tazminatlar çıkıncaya kadar yazmayacağımı belirtmiştim."
KOYUN CAN, KASAP ET DERDİNDE - 21/01/2016
TEMAD tarihinde ilk kez, bir yönetim kurulu üyesi ve Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ihraç ediliyor. Hem de Ahmet KESER'e en sadık, en yakın kişilerden biri.
ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR! - 16/02/2014
ARINÇ; "TEMAD İLE BİRLİKTEYİM"
ASSUBAYLAR TEKNİSYEN Mİ TEKNİKER Mİ? - 10/01/2014
Bu konuda bile ayrımcılık devam ediyor!
EYLEM ZAMANI MI? - 07/01/2014
.
ANTALYA TEMAD ZİYARETİMİZ - 26/12/2013
"Güçlü TEMAD, Güçlü ASSUBAYDIR"
YAĞMURDAN KAÇARKEN DOLUYA TUTULDUK - 28/11/2013
.Üç haftada altı astsubay intihar etti
TÜMENALTI SÜMENALTI OLMASIN ! - 06/11/2013
Assubay, dayak atan albayın odasında ve bulunduğu ortamda, başka bir Tümen Komutanı ve heyet huzurunda 6 saat, gece 12'ye kadar sorgulanmış..
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE