• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI

Önce Kültür

Önce Kültür
oncekultur@hotmail.com
Gittikçe köşeye sıkışan Türkiye
08/07/2016

Bilimsel olmayan dogmaları, ilahi olanları, yani dini olanları değişik şekillerde şahsi menfaatlerine uygulayan, dini tekeline aldığını düşünenlerin oluşturduğu siyasetleri, devlet içerisinde, devlete yön verebilecek konumdaki teknokratların kayıtsızlıkları sayesinde gün gelip ülkenin ve o teknokratların da sonunu getirebilecek düzeye ulaşabilmekte. Tıpkı Türkiye misalinde olduğu üzere.

Hurafeler ile toplumun alt katmanlarında kök salan cehaleti şahsi çıkarlarına kullanabilenlerin ülke siyasetini ele geçirmesi ve yine elde tutabilmesi medeni dünyaya verebileceği tavizlerde saklı.

Şair Mehmet Akif ERSOY’un “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” sözleri, 1’inci Dünya Savaşı sonrası Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından yönetilen kurtuluş mücadelesinden sağ salim çıkan Türk Milleti için oldukça anlamlar ifade ediyordu.

Evet, Türk Milleti, dünyanın en gelişmiş ordularına karşı Atatürk’ün, düşmanlarına üstün gelen zekâsıyla başarıyla ulaşmıştı. Ve medeniyet, tek dişi kalmış canavar olarak tanımlanmış, topluma verilen güçlü mesaj ile büyük bir tehlikenin atlatıldığı vurgusu yapılmıştı.

Tek dişi kalmış olan medeniyeti yenen Türk Milleti, zaferden sonra yine Atatürk’ün idaresinde hızla Türkiye’yi imara koyulmuştu.

Tek dişi kalmış medeni devletlerin, çok önceleri yapmış olduğu sanayi ürünleri olan uçak, otomobil, tekstil, maden işletmeleri gibi sanayi kuruluşlarını hayata geçiren Türkiye, eğitim sisteminde de ilmi esas alan çalışmaları ortaya koymuştu.

Fakat Türkiye için esas tehlike içerideydi ve uyuyordu.

Tek dişi kalmış olan medeniyeti yenmiş olan Türkiye’nin, esas sorunu, tek dişi kalmış olan medeniyet ile mücadeleye sokmuş olan, yine tek dişi kalmış olan “cehalet” idi.

Mazlum halk üzerinde etkili olan kesimin öncüleri nedense, cehaletin de tek dişli olduğu, ülkeyi bitirdiği vurgusunu yapamadı, yapmadı.

Tek dişi kalmış olan cehaletin o tek dişini kıramayan Türkiye, günümüzde ne uçak, ne de otomobil üretebilmekte.

Tek dişi kalmış olan cehalet yenilemedikçe milletçe, medeni devletler üzerinde söz sahibi olmak olanaksız.

Tek dişi kalmış medeniyet, tek dişi kalmış cehalete can suyu olmakta.

O cehalet, medeni ülkelerin meydana getirdiği her türlü teknolojiyi kullanarak Türkiye’de tarih bilincini, birlik beraberliği ortadan kaldırmanın yollarını aramakta.

Uluslararası alanda gittikçe köşeye sıkışan bir Türkiye var günümüzde.

Medeni devletlerin desteklerine rağmen o tek dişli cehaletin yenilmesi, ülkenin önünü açacaktır, eğer başarılı olunabilirse.2300 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Türkiye’nin Bütünlüğüne Kasteden Terör - 2 - 20/02/2016
Kuzey’den Karadeniz’e ulaşmaya çalışan PKK’ya geçit vermemiş olan Artvinlinin yapması gereken, dinci oluşumları ilinden uzaklaştırmasıdır.
Türkiye’nin Bütünlüğüne Kasteden Terör - 18/02/2016
Türkiye’nin düzlüğe çıkabilmesi, Tarikatlardan ve terörden arınmasıyla mümkün. Bu ise öncelikle siyasilerin ve sonrasında bilinçli toplumun elinde.
Kötü Yönetilmenin Sonuçları: Terör ve İş Kazaları - 31/10/2014
Yönetimim iyiliği sonuçlarından anlaşılır.
Cumhuriyete Saldıranların Maksadı Bellidir - 29/10/2014
Türklerin ilk alfabesi Göktürk Alfabesidir. İslam dininin Türklere kabul ettirilmesinden sonra, Türklerin alfabesi de değişmiş ve Türkler tarihlerinden koparılmıştır.
Kıymetli olmak için makam gerek - 23/09/2014
Saygıdeğer, saygın bir kişi olmanın yolu gelişmemiş ülkelerde makamdan geçiyor.
Polis Haber Editörüne Teşekkür - 09/07/2014
“Önce Kültür” Editör Köşemizden ele almış olduğumuz konuya duyarlılık gösterip iletişime geçen “Polis Haber” Editörümüze duyarlılıkları için teşekkür ediyoruz.
Cumhuriyet Bayramı Yobazın Değil, Türk'ün Bayramıdır! - 24/10/2012
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın coşkuyla kutlanması yobazı rahatsız eder! Ama o yobaz göbekten bağlı olduğu, dindaşlarının kanını emen Amerika’nın kuruluş yıldönümlerinden, islamın birliğini parçalayıcı mezhepleri oluşturan İngiltere’nin milli günleri
Önce Kültür Assubay Haklarını Destekler - 14/10/2012
Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazgeçilmezini oluşturan assubaylarımızın insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmek için evrensel değerlere ulaşmada göstermiş oldukları medeni çabalarını destekliyor ve yayınlarımızla yanlarında olmaya özen göstermekteyiz.
Yalnız Kalan Türkiye - 11/10/2012
Türk halkı ve ülkeyi idare edenlerin biran evvel Atatürkçü sisteme geçmelerinin vakti gelmiş de geçmektedir.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu