• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Ö/K You Tube
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.88907.9206
Euro9.40019.4378
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
A24 Gayrimenkul

Vecihi ÜNALDILAR
vecihiunaldilar@oncekultur.com
Kapılı ve Köy’lü semtlerimiz pek çoktur.
13/07/2016

Bugün yine şöyle bir dolaşalım. Daha önce eski adıyla Pera’yı (Yunanca karşı taraf demek) yani Beyoğlu’nu yazmıştım. Haydi gelin bugün de diğer tarafları şöyle bir dolaşalım. Tabii ki eski İstanbul’u. O günkü haliyle yaşadığım, o güzel İstanbul’u. Kalamış şarkısının güftekarı rahmetli büyük şair Behçet Kemal Çağlar’ın yazdığı gibi “İstanbul’u sevmezse gönül aşkı ne anlar".
Ara ara vurguladığım gibi o dönemin İstanbul’u bir başka güzeldi. Şimdilerde çok farklı. Eveet Anadolu yakasında Doğancılar’dan aşağı sallandınız mı, kendinizi Salacak’da bulurdunuz.Salaş, ahşap masa ve sandalyeleri olan şirin çay bahçesi vardı. Kız kulesi karşınızda. Sağınızda İstanbul Boğazı, Dolmabahçe Sarayı. Karşınızda tarihi yarımada, Haliç girişi. Tam burunda, e adı üzerinde Sarayburnu. Evet Topkapı Sarayı, sola başınızı çevirince ahırkapı feneri ve Marmara Denizi. Doğancılar dedim de, Üsküdar-Kadıköy tramvayı Ahmediye’den inleye inleye o yokuşu çıkar, sola dönerek Paşakapısı, Tunusbağı istikametinde giderdi. 

O yıllar İstanbul’da en yüksek iki yapı biri Galata diğeri de Beyazıt kuleleri idi. Hatta bir aralar itfaiye gözetleme kulesi olarak kullanıyordu. Şimdilerde her taraf yüksek bina. Hata o dönemlerde birbirlerini uzun süre görmeyenler karşılaştığında, “Nerelerdeydin, görünmüyorsun” sorusuna “Ben Galata Kulesi miyim” diye cevap verirlerdi.


Evet Tarihi Yarımada’da dolaşalım biraz. Eminönü, Yenicami meydanında güvercinler, hemen arkasında Mısır Çarşısı ve de yanında Tahtakale. Yukarı Beyazıt’a doğru çıkarken, Mercan yokuşu ki, çantacılar, tavla ve okey imalatçıları, üniforma rütbe işaretlerinin her çeşidini bulabileceğiniz dükkanlar. Diğer taraftan çıkacak olursanız da Sultanhamam ve meşhur Mahmutpaşa. Biraz daha yukarı çıkarsak Kapalıçarşı. İkisinin birleştiği noktada tarihi bir kemer vardı. Bardak satan işportacı bardağı tanıtmak için o kemere defalarca vurur, ama bardak kırılmazdı. İnanmamak lazım. Kırılmayan bardağı, elinizden kaçırsanız tuzla buz olurdu. Kapalıçarşı’nın içinde minnacık, iki katlı, iki masalı bir de muhallebici vardı. Çukur Muhallebici. Eee artık Beyazıt Meydanına çıkalım değil mi? Tramvayın havuzun etrafından tur attığı. Tarihi onca olayın yaşandığı, İstanbul üniversitesi’nin giriş kapısının bulunduğu Beyazıt Meydanı. Saraçhane istikametinde yürürseniz. İskender Kutmani’nin müzik enstürmanlarını yaptığı dükkanı görürdünüz. Marmara Denizi’ne doğru sallandık mı, Çarşıkapı ve Kumkapı ve meyhaneler. Tabii ki “Kör Agop” en meşhurlarıydı. 
Bugünlük bu kadar tadında bırakalım, sizleri sıkmayalım. Kapılı ve Köy’lü semtlerimiz pek çoktur. Yenikapı, Kumkapı, Ahırkapı, Çatladıkapı, Mevlanakapı, Edirnekapı, Topkapı, Ahırkapı, Kadıköy, Çengelköy, Ataköy, Vaniköy, Arnavutköy, Bakırköy, ilk aklıma gelenler. Daha da sayabiliriz. Kalın sağlıcakla. Sonsuz sevgi ve saygılarımla. Her şey gönlünüzce olsun.779 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NE OLDU BİZE? - 23/02/2018
Değerli dostlarım bugün biraz eskiyi biraz da eski İstanbul’u dolaşalım, kararı sizler verin.
Yahya Kemâl Beyatlı: “Akşam güneş batarken Cihangir’den Üsküdar’a bakınca” - 14/07/2016
Büyük şair merhum Yahya Kemâl Beyatlı “Üsküdar” şiirinde; “Akşam güneş batarken Cihangir’den Üsküdar’a bakınca, güneşin aksettiği camları altından saraylara” benzetir.
Eski İstanbul’dan bugün kısaca meşhurları hatırlayalım. - 12/07/2016
Emirgan’ın çayı. Çınaraltı’nda denize karşı çay içmenin ya da isteyenin nargilesini tüttürmesinin keyfini düşünebiliyor musunuz.
Eski adı “PERA” olan Beyoğlu’nda şöyle bir gezinelim - 11/07/2016
Eski adı “PERA” olan Beyoğlu’nda şöyle bir gezinelim, İstiklal Caddesinden Tünel’e kadar biraz da ara sokaklara girerek, eskiyi yad edelim.
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE