• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.51146.5375
Euro7.21007.2389
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
Askeri İşyerinde çalışanlara ASİM-SEN kuruldu
Sivil memurların sendika üyesi olabileceğini daha önce haberlerimizde vermiştik. Gerçekleştirilen değişiklikle, askeri kurum isimleri, yönetmeliğe ilişkin yerlere eklenmiştir.

31 Temmuz 2013 ÇARŞAMBAResmî GazeteSayı : 28724

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

KAMU GÖREVLİLERİ SENDİKALARI VE TOPLU SÖZLEŞME KANUNU

KAPSAMINA GİREN KURUM VE KURULUŞLARIN GİRDİKLERİ

HİZMET KOLLARININ BELİRLENMESİNE İLİŞKİN

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 7/9/2001 tarihli ve 24516 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Kapsamına Giren Kurum ve Kuruluşların Girdikleri Hizmet Kollarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan listenin; “01” sıra numaralı “Büro, bankacılık ve sigortacılık hizmetleri” hizmet koluna 58 kurum kodu ile “Milli Savunma Bakanlığı”, 59 kurum kodu ile “Genelkurmay Başkanlığı”, 60 kurum kodu ile “Kara Kuvvetleri Komutanlığı”, 61 kurum kodu ile “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı” 62 kurum kodu ile “Hava Kuvvetleri Komutanlığı”, 63 kurum kodu ile “Jandarma Genel Komutanlığı”, 64 kurum kodu ile “Sahil Güvenlik Komutanlığı” ve 65 kurum kodu ile “Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığı”, ibareleri eklenmiştir.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Devlet Personel Başkanlığının bağlı bulunduğu Bakan, Maliye Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı müştereken yürütür. 31.07.2013

http://www.memurhaber.com/askeri-kurumlar-memur-sendikalari-kurum-listesinde-h19902.html

***
Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan memurlar, sendika kurma çalışmalarını hızlandırdı. Askeri İşyerlerinde Görevli Kamu Çalışanları Sendikası ASİM-SEN'in kuruluşu, basına duyuruldu.

Anayasa Mahkemesi’nin Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan sivil memurların, sendika kurabilmesine olanak tanıyan kararının ardından çalışanlar harekete geçti.
Mahkeme kararının resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte kısa adı Asim-Sen olan Askeri İşyerlerinde Görevli Kamu Çalışanları Sendikası kuruluşunu İlan etti. 
Sendikanın kuruluşunun açıklandığı basın toplantısında geçici yönetim kurulu kamuoyuna tanıtıldı.
Asim-Sen Genel Başkanı Ali Önal, sendikanın öncelikli taleplerini şöyle sıraladı.
24 Temmuz 2013


http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/asim-sen-kuruldu-h12743.html

***
Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu İstanbul İl Milli Eğitimi Müdürülüğü İstanbul 9. Bölge İdare Mahkemesi  Tunahan Karatay Osman KarataySendika Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Ali Önal, "Savunma İşkolu'nda 40 binin üzerinde görev yapan kamu çalışanlarının gözü, kulağı, sesi olmaya kaldığı yerden devam edecek ASİM-SEN, 23 Temmuz 2013 tarihinde sendikal mücadele sürecine tekrar merhaba demiştir" dedi.
 
Büro Emekçileri Sendikası Genel Merkezi'ndeki basın açıklaması yapan Önal, örgütlendikleri iş kolundaki çalışma koşullarının hiçbir iş koluna benzemediğini savundu. 
 
Önal, ASİM-SEN'in Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel  ve Sahil Güvenlik Komutanlığı merkez ve taşra birimlerine bağlı askeri kurum ve kuruluşlarda örgütleneceklerini ifade ederek, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun 5. maddesinde belirtilen hizmet kollarına 12. hizmet kolu olarak "Savunma Hizmetleri"nin eklenmesini talep etti.
 
Savunma işkolunda çalışan kadınların, iş yerindeki sorunlarının tespit edilmesinin önemine işaret eden Önal, çalışma koşullarını geliştirmek ve yaşama dair sorunlara çözüm üretmek istediklerini kaydetti. 24.07.2013

http://www.cafesiyaset.com/askeri-isyerinde-calisanlara-asimsen-kuruldu_376526.html

TSK'da sendika hakkı

Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında çalışan sivil memurlar sendika hakkını yeniden kazandı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri'de çalışan sivil memurlar sendika hakkını yeniden kazandı. Sivil memurlar, 2001 yılında çıkan yasa ile kaybettikleri "sendika kurma ve sendika üyesi olma" hakkını, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar ile yeniden aldı.


Peki, sivil memurlar 12 yıl sonra kazandıkları hakkı nasıl elde etti?

İşte o süreç...


Askeri işyerlerinde kurulan Asim-Sen ve Türk Asim-Sen sendikaları 2001 yılında çıkan Kamu Görevlileri Kanunu ile kapandı. Bunun ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalışan sivil memurlar, 21 Ekim 2011 tarihinde Sime-Sen isimli sendikayı kurdu.

Kurucu memurlar sendikanın ilk genel kurulunu yapmak için Ankara Valiliğine başvurdu. Ancak Ankara Valiliği, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nunda yer alan "Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kadrolarında çalışan sivil memurlar ve kamu görevlileri sendikaya üye olamaz ve sendika kuramaz'' hükmü gereğince Sime-Sen'in faaliyetlerinin durdurulması talebiyle Ankara 8. İş Mahkemesine dava açtı.

Dava kapsamında hazırlanan bilirkişi raporu kuruluş bildirimi yapan kamu görevlilerini haklı buldu. Sendikalı olmanın önüne geçen yasanın ilgili hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gidilebileceğini bildirdi.

Anayasa Mahkemesi'de dün yaptığı toplantıda Milli Savunma Bakanlığı ile TSK kadrolarında çalışan sivil memurların sendika kurmasını ve sendikaya üye olmasını yasaklayan kanun hükmünün iptaline karar verdi.

Böylece Milli Savunma Bakanlığı ile TSK'da çalışan memurlar, 12 yıl sonra yeniden sendika kurma ve sendikaya üye olma hakkını elde ettiler. Buna göre sendikalı sivil memurlar toplu sözleşme dahil olmak üzere Kamu Görevlileri Kanunu'nda yer alan tüm haklara sahip olabilecekler. 12 Nisan 2013

http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/tskda-sendika-hakki-h10467.html

  
2427 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE