• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.81257.8438
Euro9.26129.2983
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
TEMAD Tüzüğündeki Değişiklikleri Halil ERGENLİ Yazdı

BAKAN’DAN KUTLAMA BAKANLIKTAN VETO

17 Ekim TEMAD’ın kuruluş yıldönümü, 2012 yılından bu yana aynı zamanda “Dünya Astsubaylar Günü” olarak kutlanmakta. 2007 Yılından itibaren Emekli Assubaylar sitesinde ve çeşitli platformlarda her meslek grubunun bir günü olduğunu, ancak “ASTSUBAYLARIN” kutlanan bir günü olmamasının bir eksiklik olduğunu dile getirdik.

2012 Yılında TEMAD yönetimi bu ihtiyacı doğru değerlendirerek hayata geçirdi. İlk iki yıl büyük çaplı organizasyonlarla kutlamalar gerçekleştirdi. Her ne kadar bu günün bu adla kutlanmasını kişisel çabaların ürünü olarak sahiplenmeye çalışanlar olsa da bunun ihtiyaçtan doğan kurumsal bir tercih olduğu yadsınamaz. Nitekim 2013 Yılında gerçekleştirilen Tüzük Kurultayında tüzüğün 7’inci maddesine 17 Ekim’in “Dünya Astsubaylar Günü” olarak kutlanacağı eklenmiş ve “OYBİRLİĞİ” ile kabul edilmiş idi.

Ancak 2847 Sayılı Kanun ile tüzük değişikliklerini onaylama yetkisi verilen Milli Savunma Bakanlığı başka birçok değişiklikle birlikte bu değişikliği de kabul etmemiştir. Kısacası bir STK’nın özgür iradesi ile gerçekleştirdiği değişiklikleri hukuki hiçbir dayanağı olmadan keyfi olarak yok saymıştır.

MSB’nin TEMAD Tüzüğü ile ilgili keyfi müdahalelerini kısaca özetlersek;

1. Tüzük Komisyonu ve Kurultayının en tartışmalı maddelerinden olan “İl Başkanlığı/İl Temsilciliği” bölümünün tamamen yok sayılması

2. Çocukların ve muvazzaf eşlerinin üyeliğinin tüzükten çıkarılması,

3. Fahri Üyelik sisteminin iptal edilmesi,

4. Tüzüğün 46 (e) maddesinde yer alan “Bir kişinin en fazla 3 defa Genel Başkan seçilebileceği “ kısıtlamasının kaldırılması kararının tanınmaması,

5. En nihayetinde “ Dünya Astsubaylar Günü” ihdas edilmesi kararının iptal edilmesi,

en belirgin örnekler olarak sıralanabilir.

İlk üç konudaki MSB’nin anti demokratik tasarrufu bugüne kadar hiç tartışılmadı. Bu yazımızla bunları tartışmaya açıyoruz. Şu iki soru ile bu konuyu bitiriyoruz.

 MSB neden bu maddelere müdahale ihtiyacı duydu? 

TEMAD Yönetimi ve içinde benim de yer aldığım delegasyon bu keyfi uygulamalara tepkisiz kalarak bu keyfiyeti kabullenmiş ve gelecekteki müdahalelere fırsat vermiş  olmadı mı?

Dördüncü maddedeki konu ise ayrı bir yazı konusu olarak ele alınmayı hak ediyorsa da birkaç cümleyle şunu söyleyerek geçelim.

TEMAD Yönetiminin Tüzük değişikliklerine MSB’nin müdahaleleri içinde yargıya taşıdığı tek husus budur. Ne var ki bugüne kadar bu antidemokratik dayatma ile ilgili ne mevcut TEMAD Yönetimi ne de bu kararın gerçek sahibi olan delegasyon ve dolayısıyla da Asubay Toplumu gerekli tepkiyi gösterememiş ve MSB’nin bu dayatmasına boyun eğmiştir. Bu husus ne genel kurula yönelik koltuk kavgasına endeksli faydacı yaklaşımlar ne de mevcut genel başkan ile olan kişisel husumetlere göre alınan pozisyonlarla değerlendirilerek geçiştirilebilecek kadar hafif bir konu değildir. MSB’nin bu müdahalesine karşı çıkarsam mevcut yönetimi desteklemiş olurum endişesi kadar ilkel ve sığ bir demokrasi anlayışı olamayacağını bilmem söylemeye gerek var mı?

Bugün kimin başkan olacağı veya kimi istemedikleri üzerinden tüzüğe müdahale eden güçler yarın başka konularda da müdahale etmekten çekinmeyecektir. 

TEMAD’ın geleceğine aday olan herkes bu anti demokratik dayatmalara karşı olduğunu ilan etmek ve edeceğini taahhüt etmek zorundadır.

Gelelim Dünya Astsubaylar Günü meselesine.

MSB Bürokrasisi irademizi yok sayarak, tüzüğe ithal ettiğimiz bugünü tanımadığını gösterdi. Ancak ne var ki siyaset dünyasından ve birçok kurum/kişiden “Dünya Astsubaylar Günü” kutlama mesajı yayınlandığına tanık olduk. Sitemizde Sn. Mustafa Aytar özel haber olarak  bunları derleyerek "SOSYAL MEDYADAN 17 EKİM KUTLAMA MESAJLARI" Başlığı ile yayınladı.

Bu haberde en dikkat çekici mesaj ise çiçeği burnunda Milli Savunma Bakanı Sn. Nurettin Canikli’nin mesajı idi. Sn Canikli mesajında “Vatanlarına Şehit Ömer Halisdemir ruhuyla hizmet eden tüm kahraman astsubaylarımızın 17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü’nü kutlarım.” Diyordu.

kutlama

Tam da bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtecek cinsten bir durumla karşı karşıyaydık. 

Tüzüğe ithal ettiğimiz “Dünya Astsubaylar Günü” nü Milli Savunma bürokrasisi veto etmişti ama Milli Savunma Bakanı bunu kutluyordu.

Demek ki Milli Savunma Bakanı kendisinden önce yapılan bu anti demokratik müdahaleden haberdar değil. Yukarıda saydığımız diğer anti demokratik müdahalelerden de haberdar olmadığını tahmin edebiliyoruz.  Sayın Bakanın bu çelişkiden hareketle Milli Savunma bürokrasinin içindeki astçı-kastçı ve vesayetçi zihniyetin farkına varmasını ve müdahale etmesini umuyorum.

Hem Milli Savunma Bakanlığının hem de MSB’nin bu antidemokratik müdahalelerine alkış tutan içimizdeki gafillerin TEMAD’ın bir sivil toplum kuruluşu olduğunun farkına varmasını diliyorum. Bunu fark edemeyen ve sessiz kalanların ise TEMAD’ın geleceğine yön vermeyeceklerini, ancak kendilerine müsaade edildiği kadar HAK ve ONUR mücadelesi verebileceğini düşünüyorum.

Bir cümle de internet medyası ve sosyal medya şaklabanlarına ve onların peşine takılarak algı operasyonlarına katılanlara,

Henüz sonuçlanmamış olan TEMAD-TESUD Mal varlığı davasını ve kısmen sonuçlanan MSB'nin Tüzük dayatması davasını TEMAD kaybetti diye zil takıp oynayanlar ve Genel Kurul Seçimlerindeki pozisyonları nedeniyle bu tür paylaşımları kutsayıp her platformda paylaşanların bırakın TEMAD'ı yönetebileceğini, Asubaylığından bile şüphe ederim.

2007 Yılından bu yana TEMAD Yönetimini kontrol altında tutmak için Karargahlardan ne tür müdahaleler olduğunu yakından izledik. TEMAD'ın tarihini yazacak olan bir yiğit veya yiğitler çıkar ise;

2008 Yılında Ankara Delege Seçimini kazanan Yeni Oluşum Grubunun kimlerin müdahalesi ile üç parçaya bölündüğünü,

Akabinde yapılan Genel Kuruldaki seçimlerde kazanan listede yer alan isimlerin kimler olduğunu ve 15 Temmuz'dan sonra bu listedeki bazı isimlerin nerede olduklarını. Hangi davaların sanığı, hangi KHK'ların muhatabı olduklarını,

Yine bu isimlerden bazılarının 2014 TEMAD Genel Kurulundan önce hangi oluşumlar içinde yer aldığını,

2014 Genel Kurulunda hangi Başkan Adaylarının 2008'de Yeni Oluşum Grubunun bölünme sürecinin mimarları garantörlüğünde mevcut başkanın değiştirlmesi halinde özlük haklarının verileceği sözüne istinaden protokol imzaladıklarını,

GENKUR'da yapılan çaylı toplantıların kahramanlarının kimlerle yakın olduklarını ve bu kişilerin TEMAD ile ilgili faaliyetlerini, gözden kaçırmamalarını dilerim. 

Kalın sağlıcakla…

Halil ERGENLİ

20 Ekim 2017

http://www.emekliasubaylar.org/yazarlar/item/2127-bakan-dan-kutlama-bakanliktan-veto
  
687 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE