• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.81257.8438
Euro9.26129.2983
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
Bakan Şimşek 'çifte vatandaş', Çiller ve Kavakçı ABD vatandaşı

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in Türk vatandaşlığını koruyarak İngiliz vatandaşlığına geçtiği belirlendi. Şimşek 'Olunmayacak diye yasak mı var?' dedi

1 Ocak 1967 Batman Arıca doğumlu olan Şimşek, 20 Ocak 1999'da ABD uyruklu Annalise Granwald'la evlendi, 2000 yılında da İngiltere'ye giderek Merrill Lynch'te çalışmaya başladı. 2005'te Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanlığı'na getirilmesinin ardından eşiyle birlikte İngiliz vatandaşı olma kararı alan Şimşek, İngiltere makamlarına yaptığı başvurunun olumlu karşılanmasının ardından Türk İçişleri Bakanlığı'na müracaat etti.

İçişleri Bakanlığı da, 26 Temmuz 2006 gün ve 2422 sayılı kararla, "Şimşek'in Türk vatandaşlığının korunarak Birleşik Krallık (İngiltere) vatandaşı olması"na izin verdi.

Bakanlar Kurulu'nun 9 Ağustos 2006 tarihli yazısında bu durum "403 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 2383 sayılı kanunla değişik 22. maddesi uyarınca İçişleri Bakanlığı'nın 26.7.2006 gün ve 2422 sayılı kararıyla Türk vatandaşlığını korumasına izin verilmiş olup, aynı zamanda "Birleşik Krallık vatandaşıdır" şeklinde ifade edildi.

Eski Başbakan Tansu Çiller ile FP milletvekili Merve Kavakçı'nın ABD vatandaşı olduğunun ortaya çıkmasının ardından, bu kez AKP'nin ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in İngiliz vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

1971 doğumlu ABD (Wisconsin Eyaleti) uyruklu Annalise Granwald da, Şimşek'le evliliğinin ardından yasal süreleri tamamlayarak Türk vatandaşlığına geçti. İngiltere makamlarının Şimşek'le birlikte İngiliz vatandaşı olmasında sakınca görmediği Annalise Şimşek de, İçişleri'ne müracaat etti. Bakanlık, eşinden bir yıl sonra, 22 Temmuz milletvekili seçimine 1 aydan az bir süre kala, Annalise Şimşek'in Türk vatandaşı olmasını kabul etti. Böylece Annalise Şimşek, eşinden bir yıl sonra, 26 Haziran 2007 tarih ve 9985 sayılı kararla Türk vatandaşlığını koruyarak İngiliz vatandaşlığına geçme hakkı aldı ve üç ayrı vatandaşlığa sahip oldu.

Annalise Şimşek'in vatandaşlığını 2 Temmuz 2007'de onaylayan Bakanlar Kurulu'nun kararında, "403 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 2383 Sayılı Kanunla değişik 22. maddesi uyarınca İçişleri Bakanlığı'nın 26.06.2007 gün ve 9985 Sayılı kararı ile Türk vatandaşlığını korumasına izin verilmiş olup, aynı zamanda Birleşik Krallık vatandaşıdır" dendi.

Bakan Şimşek, İngiliz vatandaşlığıyla ilgili sorulara "Olunmayacak diye bir yasak mı var?" yanıtını verdi. Eşi de başvurdu Türkiye'nin ilk çifte vatandaşlı siyasi ismi, eski Başbakan Çiller oldu. 1990'ların ortalarında, Çiller'in ABD vatandaşı olduğunun ortaya çıkması, siyasette büyük yankı uyandırmıştı. Siyasi parti liderleri, vatandaşlık yemininde ABD'ye bağlılık şartı koşulduğunu, bu yemini eden birinin Türkiye Başbakanı olamayacağını ifade ederek, Çiller'e istifa çağrısında bulunmuştu.

1999 seçimlerinde FP İstanbul Milletvekili seçilen ve türbanı nedeniyle büyük tartışmalara neden olan Merve Kavakçı'nın da ABD vatandaşı olduğu belirlenmişti. Türk makamlarının izni olmadan ABD vatandaşlığına geçtiği belgelenen Kavakçı Türk vatandaşlığından çıkarılmış, milletvekilliği de düşürülmüştü. Çiller ve Kavakçı da ABD vatandaşıydı.


08.10.2007
Milliyet
http://www.milliyet.com.tr/bakan-simsek--cifte-vatandas-/siyaset/haberdetayarsiv/08.10.2007/216939/default.htm
  
390 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE