• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Ö/K You Tube
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.326913.3803
Euro15.094315.1548
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
A24 Gayrimenkul

EMEKLİ ASSUBAYLARIN GÜNDOĞDU BASIN AÇIKLAMASI

Çözüleceğine dair yıllardır yetkililerce sözler verilmesine rağmen henüz verilmemiş astsubay hakları için İzmir - Gündoğdu Meydanı’nda toplanan emekli assubaylar bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması, İzmir’de yaşayan emekli astsubay Murat Demirkıran ve arkadaşlarınca düzenlendi.

Emekli Kd.Bçvş. Murat DEMİRKIRAN tarafından okunan basın açıklaması:

GÜNDOĞDU BASIN AÇIKLAMASI METNİDİR

Saygıdeğer Basın mensupları

Biz emekli astsubaylar olarak, astsubayların on yıllardır birikmiş olan sorunlarını dile getirmek için buradayız. Astsubaylar, Yüce Milletimizin göz bebeği Ordumuzun, en temel işleri olan; taktik, lojistik ve idari görevlerini yapan, zaman mefhumu gözetmeksizin çok zor ve ağır şartlarda çalışan, yurdumuzun bağrından çıkmış halkımızın öz evlatlarıdır.

Bu sosyal/ekonomik sorunlarımızın çözümüne dair, hem siyasi erkler tarafından, hem de askeri bürokrasi tarafından birçok vaatler ve sözler verilmiştir. Bu sözlerin ve vaatlerin tekrar hatırlatılması ve yetkili mercilere iletilmesi ihtiyacı duymaktayız. Bu nedenle demokrasinin dördüncü gücü olan siz değerli basın mensuplarına katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

Astsubaylıktan biraz daha bahsedecek olursak;
Türk Silahlı Kuvvetlerinde tankların, uçakların, gemilerin, tüm silah ve sistemlerinin bakımı, sevk ve idaresi bizim sorumluluğumuzdadır.
Türk Silahlı Kuvvetleri Astsubaylar olmadan bırakın ordunun savaşmasını, askerinin karnını bile doyuramaz. Bu gerçek; sağduyu sahibi herkesin ortak düşüncesidir.
İç güvenlikte, asayişte, depremde, sel felaketinde, kargaşada, yurt içi ve yurt dışı operasyonlarda, bölücü terörle mücadelede biz hep ön plandayız.
Ordumuzun kahraman Mehmetçiğine en yakın olan biziz.
Erbaş ve erlerimizin askeri eğitiminden kişisel sorunlarına kadar her konu bizim mesleki ve vicdani sorumluluğumuzdadır, Mehmetçiklerimiz'den birine bir şey olduğunda kendi evladımız gibi canımız yanar. Şehit düşen Subay, Astsubay, Uzman Erbaş, Erbaş veya Er; bir evladımızın cansız bedenini topraktan ilk biz kaldırırız. İçimizdeki öfkeyi, taşan sabrımızı kontrol etmek bize düşer. Mesleğimizin en zor yanı budur.
Mesai saatimiz yoktur. Ayda ortalama 5 gün, 24 saat esasına tek kuruş fazla mesai ücreti almadan, nöbet, tatbikat, gece eğitimi ve özel görevlerle kışlada geçiririz. (Denizcilerde bu süre daha da uzundur )

Biz; serhat boylarında, GABAR Dağlarında, Bosna’da, Lübnan’da, Somali’deyiz. Biz; kuş uçmaz kervan geçmez dağlarda, göklerde, YEDİ DENİZ, DÖRT İKLİM DEYİZ.

Biz; emeği ile yaşayan, emeğinden başka gücü olmayan, hiyerarşiye saygılı, ne hakkımızdan fazlasını, ne de imtiyazı talep etmekteyiz. Tek arzumuz adalet, eşitlik ve insan onurunun gerçekleşmesidir. Bu nedenle, bize insan olduğumuz için ve insanca yaklaşan herkese minnet duyarız.

Saygılarımızla.

YASAL TALEPLERİMİZ

1. Astsubayların bir üniforması da kefendir. Bazılarının macera olsun diye 48 saat tahammül edemeyeceği şartlarda, ölümle burun buruna görev yapmamıza rağmen görev koşulları ve sorumlulukları Astsubaylarla kıyaslanamayacak olan birçok devlet memurları, MYO mezunu ise 9/2 Lisans mezunu ise 8’inci derecenin 1’inci kademesinden göreve başlamasına rağmen, bu hak (MYO Mezunu olmalarına rağmen ) astsubaylardan esirgenmiştir. MSB ve Cumhurbaşkanımızın muhtelif platformlarda ve Astsubaylarla yaptıkları toplantılarda bu adaletsizliğin önleneceği sözünü vermesine rağmen bu adaletsizlik hala devam etmektedir.

2. Orduda sadece subaylara ödenen MAKAM-TEMSİL-KADROSUZLUK-GÖREV ve KOMUTANLIK tazminatından astsubaylar yararlanamamaktadır. Astsubaylar emekli olduklarında maaşlarına hiçbir tazminat yansımamıştır Astsubaylar asli görevlerinin yanı sıra ikiz görev olarak subayların görevlerini de üstlenmelerine rağmen bu tazminat hakkından mahrum bırakılmaları adalet ve eşitlik ilkelerine aykırıdır.

3. Çağın gereklerince, fakülte ve yüksekokul mezunlarının askerliklerini er olarak yapmaları dikkate alındığında astsubay kaynağı olan MYO’larının lisans seviyesine çıkarılması gerekmektedir. Bugün binlerce astsubay kendi imkânları ile hâlihazırda lisans ve yüksek lisans eğitimini bitirmiştir.

4. Devlet memurlarına muhtelif aflar getirilmesine rağmen askeri mevzuattan aldıkları yetkiyle astlarına, amir keyfiyetine bağlı hukuksuz cezalar verilen astsubaylara sicil affı getirilmemiştir. Yine ayni gerekçelerle ordudan resen emekli edilen astsubaylardan yüz kızartıcı suçlar dışında kalanlara da af getirilmemiştir Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olan bu durumun giderilmesini bekliyoruz

5. Görevin zorluğu ve stresi ile orduya tam teşekküllü hastanelerden SAĞLAM raporu alarak girip sağlığını yitiren ve kendi istekleri dışında resen TSK'de görev yapamaz raporu verilerek emekli edilen meslektaşlarımız emsallerinin derecelerine ulaşamadıkları ve sağlık sorunları ek iş yapmalarına engel olduğu için güç şartlarda yaşam savaşı vermektedirler. Bu kişilerin durumlarının iyileştirilmesi vefa duygusu gereğidir

Sayın Basın mensupları, Değerli kamuoyu;

Astsubayların daha birçok sosyal ekonomik ve insani sorunları vardır. İnsanı motive eden, hizmet verimliliği ve aidiyet duygusunu yükselten ADALETTİR Bu nedenle bir kez daha imtiyaz değil adalet isteğimizi tekrarlıyor, Komutanlarımızın, Milli Savunma Bakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın verdiği adalet sözlerinin yerine getirilmesine dair umudumuzu koruduğumuzu belirtiyor, hepinize sevgi ve saygılar sunuyoruz

TÜRKİYE CUMHURİYETİ EMEKLİ ASTSUBAYLARI

***

  

Bin beş yüz kişinin katıldığı belirtilen basın açıklaması öncesinde yapılan hazırlığı Murat Demirkıran, sosyal medya sayfasından şöyle duyurmuştu;

28 Aralık Saat 14:00'te GÜNDOĞDU Meydanında kusursuz ve yüksek katılımlı bir ASSUBAY Özlük Hakları Basın Açıklaması yapabilmek için bu gün KONAK Közde Kahvecisi'nde toplandık ve aşağıdaki kararları aldık..

1. GÜNDOĞDU'ya 4 Büyük Partinin İzmir İl Başkanlarını davet ettik.

2. Alana kötü maksatlı kişilerin girememesi için gerekli organizasyonu yaptık.

3. Basının göreceği pankartları hazırlamak üzere çalışma yaptık.

4. Ulusal ve yerel Basının çağırılması için koordinasyon yaptık.

5. Basın açıklaması metnini konuştuk.

6. Törene katılan kişilerden Kadınların ön saflarda yer almaları gerektiğini kararlaştırdık.

7. Basın açıklamasında sadece Türk Bayrağı ve ATATÜRK posteri getirilmesini, bunun dışında hiç bir parti ve dernek ambleminin bulunmaması kararını aldık.

***

Basın açıklamasına Ak Parti, MHP ve İYİ partiden katılım olmaz iken CHP İzmir İl Başkanı Mehmet Günaltay ve CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır basın açıklamasına katılarak birer konuşma yaptı.

CHP İzmir İl Başkanı Mehmet Günaltay konuşmasında şöyle dedi;

Ordumuzun değerli üyeleri ve ordumuzun tüm yükünü çeken astsubay emekli yurttaşlarımızı Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığım adına saygıyla selamlıyorum.

İyi ki varsınız. Bu ülke sizler sayesinde bugünlere geldi. Burada elbette ki siyasi bir konuşma yapmak durumunda değiliz. Bir hak mücadelesi var! Bu hak mücadelesinde adalet, hak, hukuk diyen Cumhuriyet Halk partisi sizlerin haklı direnişinde yanınızda olacağız.

Bu anlamda bize ne görev düşerse (basın açıklamasını düzenleyen heyete dönerek) sayın yöneticilerimiz bize ne söylerse, onu yaparız. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sağ olun, var olun.

İkinci sırada konuşmacı olarak yer alan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise konuşmasında şöyle dedi;Değerli dostlar öncelikle hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Bizler sizlerin meclisteki gözünüz, kulağınız, sesiniz olmak üzere 2015’de sizden vize alıp parlamentoda görev aldık.

Defalarca ama defalarca daha önceki yapmış olduğumuz TEMAD ziyaretlerinde bizlere anlatılan assubayların, emekli assubayların özellikle sorunlarıyla ilgili dertlerini dinledik, bunları bir dosya haline getirdik. Defalarca da TBMM’de diğer İzmir Milletvekili kardeşimle Murat BAKAN ile beraber bunu hep gündeme getirdik. Gündemde tutmaya çalıştık. Ama ne yazık ki bunu gündeme almak için oylamalarda sayısal çoğunluğu oldukları için sizin sorunlarınızı bir türlü gündeme getirtemedik, aldıramadık.

- Neden?

- Yeterli çoğunluğumuz olmadığı için, bunu bilmenizi istiyorum. Bu birincisi.

İkincisi, memleketin başı ne zaman derde girse, ne zaman sıkışsa bu ülke topraklarının bir karışı bile bir başkasına verilmemek için canını ortaya koyan, ölümü göze alan şehit askerlerimiz, assubaylarımız var, biliyoruz. Hepsinin mekanı cennet olsun.

Bu alana toplanan bütün emekli assubaylarımızın sesinin ortak sesi olarak; sorunlarının çözümünü beklemekteler.

Hükümetten çok şey istemiyorlar aslında.

Sadaka da istemiyorlar!

Sadece insan gibi yaşayarak, dengenin, kazanılmış hakların geri verilmesini istiyor astsubay arkadaşlarımız. Çok şey istemiyorlar, bunu istemeye de hakları olduğunu düşünüyorum.

Kimisi Hakkâri’de, kimisi Diyarbakır’da, kimisi İzmir’de bu görevlerini; karda, kışta yapan insanlardır. Bu haklarını, bu insanlara çok görmemek lazım.

Yine biliyorum ki bu alanda toplanan insanlar beş şeye askla bağlıdırlar;

- Bir, yaşadıkları şehre,

- İki, yaşadıkları ülkeye, Türkiye’ye. Çünkü gidecek başka vatan toprakları yok,

- Üç, Türk Bayrağına aşkla bağlıdırlar,

- Dört, Cumhuriyet’e aşkla bağlıdırlar,

- Beş, bu toprakların yetiştirdiği en büyük devrimci Mustafa Kemal ATATÜRK’e âşıklar.

Bu insanlara bunu çok görmeyin, kazanılmış haklarını verin!

Burada onların gözü, kulağı, sesi olarak mecliste, parlamentoda görev yapan bir milletvekili olarak sesleniyorum iktidara;

Lütfen bu assubayları, bu emek vermiş insanları, her tür göreve gönderdiğiniz görevi yerine getirmiş insanları açlığa mahkûm etmeyin. Bunu onlara yapmayın!

Hepinizin yolu açık olsun. İnşallah bu davayı, sesimizi yükselterek iktidara ulaştıracağız ve kazanılmış olan bu hakların size verilmesini sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Yolunuz açık olsun. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

***

Basın Açıklamasından FotoğraflarGündoğdu Basın Açıklaması Ulusal Kanal28/12/2019

Önce Kültür
Haber

  
602 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı


Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Sızıntı


Barış Pehlivan, Barış Teroğlu, Metastaz


Alev Coşkun, Tarihi Unutmamak


Prof.Dr.Emre Kongar, 21. Yüzyılda Türkiye


Prof.Dr.Emre Kongar, Yakın Tarihimizle Yüzleşmek


Rıza Zelyut, Osmanlı'da Oğlancılık


Merdan Yanardağ, Türkiye Nasıl Kuşatıldı?


Prof.Dr. Sina Akşin, Yakın Tarihimizi Sorgulamak


Nurten Arslan. Küçük Anılarda Büyük Sırlar, 5 cilt
Biyografik Roman Tarzında Atatürk ve Yakın Tarih


Soner Yalçın, Samizdat


Soner Yalçın, Saklı Seçilmişler


Erol Toy, O'na Katılmak, Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti


Prof.Dr. Afet İnan, Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk'ün El Yazıları


Bernard Lewis, Modern Türkiye'nin Doğuşu


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Zaman Kaybolmaz


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE