• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.81257.8438
Euro9.26129.2983
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
Koç Holding, Erdemir özelleştirme ihalesine katılmama kararı aldı.

Ereğli Ortak Girişim Grubu, Zorlu ve Oyak'ı yanına çekemedi. Sadece Rus Severstal İle Nurol-Limak-Özaltın konsorsiyum kurdu. Koç Erdemir'e teklif vermeyecek. ihalede 11 grup yarışacak.

Türkiye'nin en büyük demir-çelik tesisi olan Ereğli Demir Çelik Fabrikaları'nı (Erdemir) almak için büyük gruplar tek başına mücadele etme kararı aldı. 29 Eylül ya da 3 Ekim'de yapılacak ihaleye birlikte katılmak için Ereğli Ortak Girişim Grubu'nun (EOGG), Koç Holding, Zorlu Holding ve Ordu Yardımlaşma Kurumu'nu (OYAK) ikna çabalan sonuçsuz kaldı.

Ortaklık oluşturmak için son gün olan dün EOGG'ye sadece Bursa Ticaret ve Sanayi Odası dahil olurken, Rus çelik devi Severstal da, ihaleye Nurol-Limak-Ozaltın Alkol Pazarlama Ortak Girişim Grubu'yla gireceğini açıkladı, Severstal ile Nurol-Limak-Özaltın birleşmesiyle ihaleye katılmak için yeterlilik alan şirket ve konsorsiyum sayısı 13'ten 12'ye düşmüş oldu. Ancak Koç da son dakikada katılmayacağını açıklayınca yarışacak grup ya da şirket sayısı ll'e indi.

Tüpraş'ı alan Koç çekildiğini açıkladı
Koç Holding, Erdemir özelleştirme ihalesine katılmama kararı aldı. Tüpraş ihalesini 4 milyar 150 milyon dolarlık teklifle kazanan Koç Holding'den borsaya gönderilen açıklamada, Erdemir'in yüzde 46,12'lik hissesinin blok satışı ile ilgili 14 Temmuz 2005 tarihinde ön yeterlilik alındığı anımsatılarak, "Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Erdemir özelleştirme ihalesine katılınmamasına karar verilmiştir" denildi. Koç'un Tüpraş ihalesinin ardından Erdemir için teklif vermemesi sürpriz olmadı, Özelleştirmeye yakın kaynaklar "Bu kararı bekliyorduk" dediler.

Erdemir, Yarımca Limanı'nın yarısını 105 milyon $'a sattı
Evyap'ın Özelleştirme İdaresi'nden 1998 yılında 30.5 milyon dolara satın aldığı Yarımca Porselen arazisini liman olarak değerlendirmek amacıyla üzerine 52 milyon dolar ödeyerek 82 milyon dolara aldığı için eleştirilen Ereğli Demir Çelik Fabrikaları yönetimi tam da özelleştirme süreci öncesinde sözkonusu limanın yarısını elinden çıkardı.

Erdemir yönetimi dün 435 bin metrekarelik arazinin ikiye bölündüğünü ve 221 bin metrekarelik kısmın Yarımca A.Ş. aktifleri içerisinde bırakılarak uluslararası liman işletmeciliği yapan bir şirkete satıldığını açıkladı. Erdemir yönetimi net 105 milyon dolar üzerinden yapılacak satış için niyet mektubu imzalandığını duyururken söz konusu işletmecinin adını açıklamadı. 214 bin metrekarelik alanı ise Erdemir kullanacak.

23 09 2005

Kaynak:
http://www.gazetevatan.com/erdemir-i-paylasmak-istemediler-61106-astroloji/


  
119 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE