• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Ö/K You Tube
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
A24 Gayrimenkul

Önce Kültür
oncekultur@hotmail.com
Kötü Yönetilmenin Sonuçları: Terör ve İş Kazaları
31/10/2014
Son günlerde iyice ortaya çıkmış olan bölücülük faaliyetleri sivil ve silahsız olarak çarşıda, pazarda alışveriş yapan askerlerimize yönelik olarak, askerlerimizi sırtlarından vurarak devam etmekte olduğunu görmekteyiz.

25 Ekim 2014 tarihinde hakkari Yüksekova'da alışveriş yapan sivil ve silahsız bir uzman erbaş, iki ermimiz cadde ortasında sırtlarından vurularak katledildi.36 yaşındaki şehit Jandarma Uzman Çavuş  Ramazan Gülle'nin babası Duran Gülle gazetecilere yaptığı açıklamada: "Oğluma, 9 Ekim'de kız kardeşinin düğüne geldiğinde, 'Görev yaptığın  yeter, artık gitme' demiştim. O da bana, 'Mesleğimi seviyorum. Gitmem lazım baba.  Biz orada nöbet tutmazsak siz burada nasıl rahat uyuyacaksınız?' dediğini belirtiyor. Oğlu ile 6 gün önce telefonla konuşan şehit babası "Vatan sağ olsun, Devletime güveniyorum", diyor. 13 yıllık asker olan Ramazan Gülle evli ve iki çocuk babası.

Vatandaş ne diyor?

Devletime güveniyorum.

O halde Devlet, vatandaşına yaraşır şekilde, güven verici işler yapmalıdır.

Devlet-ler, en temel ihtiyaç olan güvenlik ihtiyacını sağlamak için vardır.  


***

Kürt adını kullanarak Türkiye'de yaşayan insanlara yaşamı kısıtlayan, ülkeye yıllardır maddi ve manevi kayıplar verdirten Türkiye Düşmanı PKK terör örgütü tarafından Hakkari'de yapılan katliamın üzerinden üç gün geçmeden bu kez Diyarbakır Bağlar ilçesi Semt Pazarında iki aylık hamile olduğu belirtilen eşi Esra Aydoğdu ile birlikte, 29 Ekim 2014 günü alışveriş yapmakta olan 25 yaşındaki Hava Astsubay Üstçavuş Nejdet Aydoğdu yüzü maskeli iki teröristin silahlı saldırısı sonucu tedavi gördüğü hastanede şehit oldu.


 


Bu resim de şehidimizin sıvası dahi yapılamamış baba evine ait:***
Şimdi kendimizi düşünen çocuğun yerine koyarak bu resme iyice bakalım.Şehit çocuğunun ne düşündüğünü tahmin etmek zor olmasa gerek.

***

Bölücü faaliyetlerin artışından, ülkeyi idare etmekte olan idare sorumludur.
Ancak bunun yanı sıra, idareye yetki veren, olan bitene sessiz kalan halkta, sivil toplum örgütleri de sorumluluğa ortaktır.

Eğer halk olaylara duyarlılık gösterip, demokratik yolardan tepkisini sunmasına rağmen, vatansever halkın talepleri dikkate alınmadan, üstelik de halkın üzerine devletin tüm gücü seferber ediliyorsa o halde idarenin sorumluluğu katbekat artmaktadır.

İdare edenin, dini-mezhebi ve siyasi görüşü ne olursa olsun, her şeyden önce bir vatanın hangi şartlarda kurulduğunu bilerek, vatanın korunması, milletin birliği üzerinde hassas olması gereklidir.

Eğer idare bölücülük anlamına gelebilecek söylemlerde bulunup, etnikçilik üzerinden yürütme yaparsa, onu izleyen bir ksım bölücü etnikçilerce bunun hayli hayli fazlasının yapılabileceğini idareci bilmelidir.

İdare, idareyi ele aldığında, idarenin daha "i" harfinde, Türkiye'de 32-33 etnik grup var derse, olacağı bugünkü vahim durumdur. İngilizlere göre ise Türkiye'de 44 etnik grup var, bunu da not edelim.

İdare, ne yaptığını bilmiyor mu, dersiniz. Elbette biliyor yaptığının hangi mertebeye ulaşabileceğini.

İdarecilik yap-boz oyunu değildir.

Devleti, milleti, dünyayı tanımadan idare olunamaz. Olunursa işte Türkiye'deki gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Burada, idareyi seçenlerin vebali ise, idare edenden daha büyüktür. Çünkü, demokratik cumhuriyetlerde "beni böyle yönet" yetkisini, seçen seçmen verir idareciye. Bu yönüyle bakıldığında, bilim dışı davranan idareye hesap sorulamadığı zamanlar bile meydana gelebilir. O halde önce seçmenin tarihini bilmesi gerekir.
***

Türkiye hemen hemen her gün ya Güney Doğu'da verdiği şehitler ile ya da iş kazalarında yaşamını yitiren insanlarımızla anılır hale gelmiştir. Bunun aksini söylemek herhalde yalanla iştigal olur kanımızca.

Türkiye dışındaki demokratik ülkelerin hiçbirisinde, Türkiye'de yaşanan vahim olayların yaşanamadığını da görmekteyiz.

İcraatlarının büyüklüğünü sık sık dile getirdikleri söylemleri yolu ile bundan 80-90 yıl önceki şartlarda Atatürk'ün yaptığı eserlerin önünde tutmaya çalışanlar, her defasında bilim duvarına tosyalarak, halka acılar yaşatmaya devam etmekteler.

İş kazalarında yaşanan acılar ortada.

İnşaatlarda, madenlerde sık sık can veriyor insanlar.

Türkiye'nin dışında kömür madeninde işçi çalışan ülke yok mu? Niçin diğer ülkelerde Türkiye'de olduğu gibi ölümlü kazalar meydana gelmiyor?

Bu kazalar; Allah'ın bir vergisi mi Türk insanına, yoksa bilim dışı çalışmaların sonucu mu?

Yoksa Allah tarafından yazılmış bir kader mi?

13 Mayıs 2014'te Manisa ilinin Soma ilçesinde işletilen bir kömür ocağında meydana gelen ve Türkiye tarihinin en çok can kaybına sebep olan madencilik kazasında ölü sayısının 301 olduğu duyuruldu. 

Meydana gelen maden kazası sonucu sarıklı, sarıklı kişiler İsmail Ağa Cemaatince 17.05.2014 günü Soma'ya gönderildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız bu kişilerle görüştü.

Basında yer aldığı şekliyle, sakallı ve cübbeli bu kişiler acılı aileleri ziyaret edip, "İsyan etmeyin! Onlar şehit oldular; dua edin" diyerek kazazede yakınlarını yatıştırmaya çalışıyorlar (*). Yani, demokrasinin halka vermiş olduğu sorgulama, denetim hakkını ortadan kaldırıyorlar. İşte tam da burada, din eğitimi ile yetiştirilen nesillerin ileride nasıl bir yaşam süreceklerini/sürdürüleceğini görmekteyiz. Gelecek, belki de bugünden daha karanlık olacak, duyarsız kalınması halinde. 

***

Son olarak, Karaman ili Ermenek ilçesinde 28.10.2014 günü meydana gelen kazada 18 maden işçisi sular altında kaldı.

***

Yoksulluk ve açlık sınırı altında bir yaşama zorlanan halkımızın yaşadığı acıları paylaşıyor, baş sağlığı diliyor, acıya sebep olanların cezalarını en ağır şekilde bulmalarını diliyoruz.

Önce Kültür

(*): http://www.odatv.com/n.php?n=somaya-akin-eden-sakallilarin-kim-oldugu-ortaya-cikti-1705141200


3829 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çin’de başlayan korona virüsü, Dünya ve Türkiye - 20/03/2020
Bu haber-yorumda; Korona virüsünün ortaya çıkışı ve dünya geneline yayılışı karşısında Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinin ne gibi işlemler yaptığına dair bir derleme bulacaksınız.
Gittikçe köşeye sıkışan Türkiye - 08/07/2016
Hurafeler ile toplumun alt katmanlarında kök salan cehaleti şahsi çıkarlarına kullanabilenlerin ülke siyasetini ele geçirmesi ve yine elde tutabilmesi medeni dünyaya verebileceği tavizlerde saklı.
Türkiye’nin Bütünlüğüne Kasteden Terör - 2 - 20/02/2016
Kuzey’den Karadeniz’e ulaşmaya çalışan PKK’ya geçit vermemiş olan Artvinlinin yapması gereken, dinci oluşumları ilinden uzaklaştırmasıdır.
Türkiye’nin Bütünlüğüne Kasteden Terör - 18/02/2016
Türkiye’nin düzlüğe çıkabilmesi, Tarikatlardan ve terörden arınmasıyla mümkün. Bu ise öncelikle siyasilerin ve sonrasında bilinçli toplumun elinde.
Cumhuriyete Saldıranların Maksadı Bellidir - 29/10/2014
Türklerin ilk alfabesi Göktürk Alfabesidir. İslam dininin Türklere kabul ettirilmesinden sonra, Türklerin alfabesi de değişmiş ve Türkler tarihlerinden koparılmıştır.
Kıymetli olmak için makam gerek - 23/09/2014
Saygıdeğer, saygın bir kişi olmanın yolu gelişmemiş ülkelerde makamdan geçiyor.
Polis Haber Editörüne Teşekkür - 09/07/2014
“Önce Kültür” Editör Köşemizden ele almış olduğumuz konuya duyarlılık gösterip iletişime geçen “Polis Haber” Editörümüze duyarlılıkları için teşekkür ediyoruz.
Cumhuriyet Bayramı Yobazın Değil, Türk'ün Bayramıdır! - 24/10/2012
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın coşkuyla kutlanması yobazı rahatsız eder! Ama o yobaz göbekten bağlı olduğu, dindaşlarının kanını emen Amerika’nın kuruluş yıldönümlerinden, islamın birliğini parçalayıcı mezhepleri oluşturan İngiltere’nin milli günleri
Önce Kültür Assubay Haklarını Destekler - 14/10/2012
Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazgeçilmezini oluşturan assubaylarımızın insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmek için evrensel değerlere ulaşmada göstermiş oldukları medeni çabalarını destekliyor ve yayınlarımızla yanlarında olmaya özen göstermekteyiz.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı


Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Sızıntı


Barış Pehlivan, Barış Teroğlu, Metastaz


Alev Coşkun, Tarihi Unutmamak


Prof.Dr.Emre Kongar, 21. Yüzyılda Türkiye


Prof.Dr.Emre Kongar, Yakın Tarihimizle Yüzleşmek


Rıza Zelyut, Osmanlı'da Oğlancılık


Merdan Yanardağ, Türkiye Nasıl Kuşatıldı?


Prof.Dr. Sina Akşin, Yakın Tarihimizi Sorgulamak


Nurten Arslan. Küçük Anılarda Büyük Sırlar, 5 cilt
Biyografik Roman Tarzında Atatürk ve Yakın Tarih


Soner Yalçın, Samizdat


Soner Yalçın, Saklı Seçilmişler


Erol Toy, O'na Katılmak, Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti


Prof.Dr. Afet İnan, Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk'ün El Yazıları


Bernard Lewis, Modern Türkiye'nin Doğuşu


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Zaman Kaybolmaz


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Süleyman Duman, Kütahya-Eskişehir


Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE