• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Ö/K You Tube
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
A24 Gayrimenkul

TSK Kandili vuramaz!

Askerin elini kolunu siyasi irade bağladı
İktidarın yaptığı üçlü anlaşmaya göre, Türkiye’nin peşmergeden izin almadan Irak’a girmesi imkansız.
 
Uluslararası hakkımızdan vazgeçtik
AKP iktidarı; uluslararası sözleşmelerle de tanınan meşru savunma hakkından, Irak ve kukla devletle imzaladığı anlaşmayla vazgeçti. Bu siyasi tercihle bölgedeki inisiyatif peşmergelere geçerken, TSK’nın da şansı kalmadı.
 
Kendini bağlamayan İran, Kandil’de... 
Ankara, terör konusunda yaptığı bu anlaşma ve attığı imzanın altında kalırken, aynı hataya düşmeyen İran ise saldırılarına uğradığı PJAK’ı Kandil’deki inlerinde vuruyor. Irak ve kukla devletin de gıkı bile çıkmıyor!
 
İlk adım Erdoğan’dan geldi
Kandil’i zırhlandıran, Mehmetçiğin elini kolunu bağlayan anlaşmanın imzalanmasına giden yolda ilk adımı Başbakan Tayyip Erdoğan attı. Irak Başbakanı Maliki ile başlatılan sürece ABD ve Irak’ın devreye girmesiyle Barzani de dahil oldu ve meşru müdafaa hakkımızı peşmergeye bıraktık.
 
Onur Öymen: Başka ülkelere bizden terörist gitse ne olur?!
TÜrkİye’de terör himaye ediliyor. Ne onlar bertaraf ediyor, ne de bizim yapmamıza izin veriyorlar. Oysa başka ülkelere bizden terörist saldırı olsa dünyayı başımıza yıkarlar! 
 
Nurullah Aydın: ABD’nin bölge planları adım adım yürüyor
ABD, Kuzey Irak’ın ayrışmasını önce Çekiç Güç ile sağladı, sonra bölgedeki her türlü istihbarat bilgisini Barzani ile paylaştı. TSK’ya da yanıltıcı bilgi veriyorlar. Her şey açık! (Ve de yanıltıcı bilgiler yoluyla hedefi vuramayan TSK yanlı basın yoluyla başarısız gösteriliyor/Önce Kültür)
Irak’la imzalanan anlaşma Mehmetçiğin yolunu kesti
2007 eylülünde AKP’nin imza attığı terörle mücadele anlaşması nedeniyle meşru müdafaa hakkını kullanamayan Türkiye, TSK’yı Kandil’e gönderemiyor.
Haber : Fatih Erboz

Diyarbakır Silvan’da 13 askerimizin terör örgütü PKK tarafından şehit edilmesinin ardından AKP Hükümeti’nin elindeki tezkereye rağmen TSK’yı Kandil’e sınır ötesi operasyona yönlendirmemesinin nedeninin 2007 yılında imzalanan skandal anlaşma olduğu belirtiliyor. BM Sözleşmesi’nin 51. maddesine göre komşu ülkeden gelen terör tehdidine müdahale hakkı bulunan Türkiye, AKP iktidarının 28 Eylül 2007’de “Türkiye ile Irak Arasında Terörle Mücadele Anlaşması” nı imzalamasıyla uluslararası anlaşmadan doğan hakkını kaybetti ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terörle mücadele konusunda elini kolunu bağladı. 

İlk adımı Erdoğan attı

Kandil’i zırhlandıran, Mehmetçiğin elini kolunu bağlayan anlaşmanın imzalanmasına giden yolda ilk adımı Başbakan Tayyip Erdoğan attı. 7 Ağustos 2007’de Irak Başbakanı Maliki kalabalık bir heyetle Ankara’ya geldi. Erdoğan ve Maliki’nin imzaladığı metin ile iki ülkenin iki ay içinde terörle mücade anlaşması imzalaması karar bağlanmıştı. Mutabakat muhtırasında “İki Başbakan PKK/KONGRA-GEL terör örgütü dahil olmak üzere Irak’ta faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin mevcudiyetlerine son verilmesinde çaba göstermeye mutabık kalmışlardır... İki

Başbakan ’Terörle Mücadele işbirliği Anlaşması’çalışmalarının hızlandırılarak iki ay içinde sonuçlandırılması talimatını vermiştir” ifadeleri yer alıyordu. Erdoğan’ın Maliki ile vardığı mutabakatın üzerinden 35 gün geçmesinin ardından dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 28 Eylül 2007’de Ankara’da Irak Dışişleri Bakanı Cevad Bolani ile bir araya geldi. Başbakan’ın vardığı mutabakat çerçevesinde sürdürülen görüşmelerin ardından Atalay, Türkiye’nin egemenliğini tehlikeye düşürecek, Kandil’deki terör yuvalarını zırhlandıracak “Irakla Terörle Mücadele Anlaşması” nı imzaladı. ABD ve Irak’ın çabalarıyla devreye Irak’ın kuzeyindeki kukla devlet de katıldı ve Türkiye’nin terör yuvalarına yapacağı operasyonlar, uluslararası meşru müdafa hakkımıza rağmen PKK hamisi peşmergebaşı Mesud Barzani’nin onayına bırakıldı. 

İran ordusu vuruyor
AKP iktidarının yaptığı hataya düşmeyen ve Irak hükümetiyle herhangi bir terörle mücadele anlaşması imzalamayan İran, PKK’nın uzantısı PJAK’tan gelen tehditler üzerine Kandil’e, uluslarararası meşru müdafa hakkını kullanarak operasyon düzenliyor. 3 gün önce en kapsamlı operasyonunu düzenleyen İran askerleri, PJAEK’a ağır kayıplar verdiğini açıkladı. 

BM şartının 51. maddesi 
Sınırötesi operasyona izin veren BM Sözleşmesi’nin ’Barışın tehdidi, Bozulması ve Saldırı eylemi’başlıklı 7. bölümünün 51. maddesinde şu ifadeler yer alıyor: Bu Antlaşma’nın hiçbir hükmü, Birleşmiş Milletler üyelerinden birinin silahlı bir saldırıya hedef olması halinde, Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli önlemleri alıncaya dek, bu üyenin doğal olan bireysel ya da ortak meşru savunma hakkına halel getirmez. Üyelerin bu meşru savunma hakkını kullanırken aldıkları önlemler hemen Güvenlik Konseyi’ne bildirilir ve Konsey’in işbu antlaşma gereğince uluslararası barış ve güvenliğin korunması ya da yeniden kurulması için gerekli göreceği biçimde her an hareket etme yetki ve görevini hiçbir biçimde etkilemez.  

***

Terör açıkça himaye ediliyor

Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Suriye ile imzaladığımız Terörle Mücadele antlaşmasında Suriyelilerin yakaladıkları teröristleri Türkiye’ye iade etmeyi kabul ettiklerini ama Irak ile yapılan antlaşmada böyle bir hükmün olmadığını belirterek, “Hilary Clinton diyor ki sıcak takip’i destekleriz.

Ne zaman destekledi ki. 2007 yılında Türkiye 7 günlük sınır ötesi operasyon yaptığı zaman 3. gününde ABD Savunma Bakanı operasyonu durdurun, askerlerinizi çekin dememiş miydi? Bunları kimse yazmıyor. Siz Kuzey Irakta terörü bitirmedikçe, PKK’yı oradan tavsiye etmedikçe bu işi bitirmek zor” dedi. Öymen, Irak Hükümetinin ya anayasalarının 7. maddesini göre bunu yapacağını, ya da BM’nin 1618 sayılı Güvenlik Konseyi kararı ile yapacaklarını belirterek, “Eğer yapamıyor ise Türkiye’den yardım isteyecek. Hangi ülke vardır ki topraklarında terörist saldırılara izin versin” diye konuştu.

Öymen, şöyle devam etti: “Türkiye’de terör örgütü olsaydı ve biz sınırlarımızdan Irak’a, İran’a, Suriye’ye saldırılar yapılmasına göz yumsaydık dünyayı başımıza yıkmazlar mıydı? Bunun anlamı terörü himaye etmektir. Kimse gerçekleri gizlemesin. Neden Irak’a siyasi ve diplomatik baskı yapmıyoruz teröristleri oradan temizlesin diye. Türkiye’de gazeteciler buluyor teröristlerin yerini de Irak mı bulamıyor?” 

***

Türkiye uyutuldu

Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nurullah Aydın, AKP’nin BOP ile ABD, İngiltere, İsrail şer üçgeninin sınırlarını değiştirmek ve 4 ülkeyi kapsayan Kürdistan’ın kurulması noktasında taahhütte bulunuyormuş gibi tavır takındığını belirterek, “Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanlığı döneminde Kuzey Irak’a operasyon yapılmayacağı ve müdahale edilmeyeceği taahhüdünde bulunulmuş daha sonra buna Barzani’nin Başbakanı ve Türkiye Temsilcisi kamuoyuna buna yönelik açıklamalarda bulunmuştur” dedi.

Aydın şunları söyledi: “Başta Dağlıca baskını olmak üzere kalabalık PKK’lıların Kandil’den sınırın geçmesi, karakol baskınları, mayın döşeme ve Tunceli’ye kadar yerleşmelerinde TSK’yı yanıltıcı istihbarati bilgiler vermişlerdir. Terörist başı ile görüşmeleri yapan ABD’de eğitim gören yetkililerin Kuzey Irak’ta Barzani ve yetkililer ile iç içe olduğu açık ve nettir. Böylesi bir ortamda Türkiye’nin hava unsurlarının yazılımlarının ve şifre kodlamalarının ABD merkezi sistemine dâhil olması TSK’nın ABD’den bağımsız hava operasyonunu kilitlemektedir.” 18/07/2011

YENİÇAĞ

Konuyla ilgili diğer haberler

Org. Özel: ABD'nin rızası olmadan Kandil'e operasyon yapamayız

ABD 'Kürt kartı'nı koz yapma peşinde

 

  
3090 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı


Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Sızıntı


Barış Pehlivan, Barış Teroğlu, Metastaz


Alev Coşkun, Tarihi Unutmamak


Prof.Dr.Emre Kongar, 21. Yüzyılda Türkiye


Prof.Dr.Emre Kongar, Yakın Tarihimizle Yüzleşmek


Rıza Zelyut, Osmanlı'da Oğlancılık


Merdan Yanardağ, Türkiye Nasıl Kuşatıldı?


Prof.Dr. Sina Akşin, Yakın Tarihimizi Sorgulamak


Nurten Arslan. Küçük Anılarda Büyük Sırlar, 5 cilt
Biyografik Roman Tarzında Atatürk ve Yakın Tarih


Soner Yalçın, Samizdat


Soner Yalçın, Saklı Seçilmişler


Erol Toy, O'na Katılmak, Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti


Prof.Dr. Afet İnan, Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk'ün El Yazıları


Bernard Lewis, Modern Türkiye'nin Doğuşu


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Zaman Kaybolmaz


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Süleyman Duman, Kütahya-Eskişehir


Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE