• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
Üyelik Girişi
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 27° 9°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.07304.0893
Euro4.96854.9884
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
ASSUBAYLARLA İLGİLİ OLARAK: TAZMİNAT- MAAŞ- EMEKLİ MAAŞI- ÇÖZÜM

 

 

 

 

 

 

 

TAZMİNAT- MAAŞ- EMEKLİ MAAŞI- ÇÖZÜM

TSK’da değişik adlar altında tazminatlar personele ödenmektedir. Bu tazminatlara kısaca göz atacak olursak üç ana başlık altında toplayabiliriz;

A- GÖREVE YÖNELİK TAZMİNAT;

1. Komando Tazminatı, (Komando olsun olmasın , komando birliğinde görev yapan tüm personel faydalanır.)

2. Özel Harekat Operasyon Tazminatı (Öz.Hrk. birliklerinde görevli personele ödenir.)

3. Kıbrıs Ada Tazminatı, (Kıbrıs’ta görevli tüm personel rütbe durumuna göre oranlanarak alır.)

4. Silahlı Kuvvetler Tazminatı,(Tüm personel alır.)

5. Asayiş Tazminatı, (Jandarma personeli alır.)

6. OHAL Tazminatı, (OHAL’de görev yapan tüm asker-sivil personele ödenir.)

7. Yüzer Birlik Tazminatı (Deniz Kuvvetler ve S.G.K.lığında Yüzer birliklerde görevli personele ödenir.)

8. Patlayıcı Madde İmhası Görevinde Çalışan Personele İlave Tazminat .

B- ALINAN EĞİTİME YÖNELİK TAZMİNATLAR

1. Uçuş Tazminatı (1) (Uçucu personel tarafından maaşlarına ek olarak yılda bir defa uçuş saatine göre hesaplanarak topluca ödenir.)

2. Uçuş Tazminatı (2) (Tüm Uçucu personele rütbe durumuna göre aylık ödenir)

3. 2629 Sayılı Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminatı

4. Dil Tazminatı, (Dil eğitimi alarak, yapılan dil sınavında başarılı olan personele ödenir.)

5. Komkarsu Ödemesi. (Komkarsu eğitimini bitiren Subaylara ödenir.)

6. Astsubay Üst Karargah Hizmetleri Ödemesi. (Eğitim alan astsubaylara ödeme yapılır.) 

C- RÜTBE VE KONUMA YÖNELİK TAZMİNAT

1. Makam Tazminatı, (Yarbay ve üst rütbedeki subaylara ödenir.)

2. Temsil Tazminatı, (Yarbay ve üst rütbedeki personele ödenir.)

3. Kadrosuzluk Tazminatı, (Yüzbaşı ve üst rütbedeki subaylara 65 yaşına kadar ödenir.)

4. Komutanlık Tazminatı, (Askeri personel yan ödemesi kararnamesi ile düzenlenmiştir. Ütğm. ve generaller dahil tüm subaylara, assubayların ise %0,5’ine kanuni zorunluluk nedeni ile ödenir.)

5. Görev (Hizmet) Tazminatı, (Yarbay ve üst rütbedeki subaylara ödenir.)

A ve B maddelerinde ödenen tazminatlarla ilgili olarak, Kıbrıs Ada Tazminatı ve Yüzer Birlik Tazminatı dışındakilerde, subay astsubay ve uzm.çavuşlar arasında, genel anlamda bir sıkıntı yok denilebilir. Ama “C” maddesindeki tazminatların ödenmesindeki kıstaslar, büyük ayrımcılığa ve ekonomik olarak eşitsizliğe neden olmaktadır. Bunları tek tek ele alacak olursak ;

MAKAM TAZMİNATI;

(*) 1982 Yılından bu tarihe ödenmektedir. 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanunu; Madde 11 – Makam: Her âmirin Silahlı Kuvvetlerde temsil ettiği mevkidir. Âmir: Makam ve memuriyet itibariyle emretmek salâhiyetini haiz kimsedir. Demek oluyor ki unvanı “Âmir” olan her asker makam tazminatını hak ediyor. Peki herhangi bir makamı olmayan subaylar bu tazminattan faydalanıyor mu? Evet. Yani makamı olmayan yarbay ve üstü subaylar bu tazminatı almaktadır. Aynı şekilde makamı olan , amir konumunda buluna assubaylar bu tazminattan faydalanıyor mu ? Hayır! Karakol Komutanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı,Bakım Onarım K.lığı, Saymanlık, Loj.Ş.Müdürlüğü, Per.Ş.Müdürlüğü, Baş Makinistlik, Tim K.lığı, Kısım Amirliği vb. görevleri yapan assubaylar ile diğer benzer görevleri ifa eden uzman çavuşlar makam sahibi kabul edilmediğinden bu tazminattan faydalanamaz. Buradaki ilginç nokta Yarbay altı rütbedeki subaylarında (Binbaşı ve altı) bu tazminattan yararlanamamasıdır. Binbaşı ve daha alt rütbede olan subaylardan, amirlik ve komutanlık yapanlarda bu tazminattan faydalanamaz. ¼’ünde olmadığı halde muvazzaf yarbaya makam tazminatı ödenmesini “hukuka aykırı” bulan Yargıtayın raporuna rağmen, yarbaylara makam tazminatı ödeyen idâre, kanun çıkardığı halde astsubaya makam tazminatı ödemeye gelince “bütçede ödenek yok” diyor, ya da birisi öyle dedirtiyor. Makam tazminatını assubaylar, subaylarla ayni oranda talep etmiyor, ödenirken rütbeye makama göre ödenmelidir diyor. Sorumluluk alan herkesin TSK makamı vardır.

TEMSİL TAZMİNATI ;

2000 Yılından bu tarafa yarbay ve üst rütbedeki personele ödenmektedir. 2 Şubat 2000 tarih ve 23962 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve en az 7.000 gösterge üzerinden Makam veya Yüksek Hâkimlik Tazminatı alanlara ödenir. Burada maalesef yine assubaylar yok sayılmıştır. Çünkü assubaylar TSK’yı temsil etmez ve genelde Karayolları Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşlerini temsil eder.

 

KADROSUZLUK TAZMİNATI;

(*) 1993 yılından bu tarafa ödenmektedir. 09/08/1993 tarihli ve 499 sayılı KHK’nın 9’uncu maddesine istinaden subaylar için bu kez de “Kadrosuzluk Tazminatı” icat edildi. Kadrosuzuluk sebebiyle terfi edemeyen veya yaş haddinden önce emekli edilen subaylara; 65 yaşına kadar ödenmek üzere ve ek göstergeler dâhil, olarak orgeneral aylığının % 583’e varan oranlarda ödenmektedir. Emekli subayların maaşında önemli oranda artış getiren bu düzenlemede astsubayların gene esamesi okunmadı. Kadrosuzluk tazminatının gerekçesi neydi albay ve general sicil alıyor ama yaş haddini tamamlamasına kadar kadro olamadığı için bir üst rütbeye terfi etmiyordu öyle değil mi? Kaldı ki yasayı kuşa çevirip yaş haddine kadar beklemeyi kaldırdılar 2 yıllık albay kadrosuzluk tazminatı almaya başladı. Burada şunu vurgulamakta fayda görüyorum, her öğretim üyesine devlet nasıl “seni dekan yapacağım” her doçente seni profesör yapacağım” gibi söz mü veriyor ? hayır, Ama albaylara sanki söz vermiş gibi, iki yıl albaylık yapmış birine general tazminatı ödemektedir. Buna adalet deniyor !

KOMUTANLIK TAZMİNATI;

Askeri personel yan ödemesi kararnamesi ile düzenlenmiştir. Ütğm. ve generaller dahil tüm subaylara, assubayların ise %0,5’ine kanuni zorunluluk nedeni ile ödenir.) Buradaki amaç temsil tazminatı ve makam tazminatı almayan binbaşı ve daha alt rütbedeki subaylara ödeme yapılmasıdır. Burada da çok hakaniyetli davranan arkadaşlar assubayları yine görmezden gelmiştir. Dağlıca Karakol Komutanını Komutandan saymayan adil bir tazminat sistemi ! örneğidir. 2012 Yılında ödenen komutanlık tazminatları aşağıya çıkarılmıştır. Bir İl Jandarma Komutan Yardımcısı Son komutanlık tazminatında 400 TL'ye yakın para aldı. Bir Karakol Komutanı ise 49 TL. Uzm.Çvş. 30 TL. aldı.

(**) "Yan Ödeme Kararnamesi" ile komutanlara yapılan ve ocak ayından itibaren geçerli olan zamlardan bazıları şöyle;

Orgeneral-Oramiral: 354 TL

Korgeneral-Koramiral: 335 TL

Tümgeneral-Tümamiral: 318 TL

Tuğgeneral-Tuğamiral: 300TL

Albay: 383TL

Yarbay: 265 TL

Binbaşı: 247 TL

Yüzbaşı: 230 TL

Üsteğmen: 212 TL.

Kararname ile halen 300 lira civarında tazminat alan kurmaylara toplamda 600 liraya ulaşan miktarlarda ek ücret ödenecektir.

 

 

GÖREV TAZMİNATI,

2001 yılından bu tarafa ödenmektedir. Yarbay ve üst rütbedeki subaylara ödenir. Bu tazminatın özelliği temsil tazminatı almayan subaylara verilmesidir. 2002 yılından bu güne 1 dereceye düşmüş kıdemli basçavuşlara verileceği dile getirilen (385 TL.) tazminat bu tazminattır. Ne hikmetse 11 yıldır vaatlerde kaldı ve assubaylara halen verilmedi. En son bu konuda meclise verilen teklif maliye bakanınca kaynak olmadığı gerekçesi ile red edildi. 2001 yılındaki 375 Sayılı KHK ile çıkarılan Görev Tazminatı ile ilgili düzenlemede biz astsubay ar için de madde vardı, ama o dönemdeki koalisyon hükümeti de şimdiki hükümet de söz konusu maddeyi uygulamadı...

Tam aksine şimdiki hükümet o maddeyi tamamen kaldırarak işi temelinden çözdüğünü zannetti. Hatta bir Karayolları Kamu Avukatı, o maddenin uygulanmaması nedeniyle Danıştay 11 Dairesine dava açtı. Önce 11 Daire davayı reddetti ama daha sonra Danıştay İdari Davalar Dairesi, kamu avukatını haklı bulup, biz Astsubayların ve diğer meslek erbabının da bu tazminatı alması gerektiğine hükmetti . Tabi ki hükümet bu kararı da uygulamadı. Sonuç olarak Assubaylar görev yapmadığı veya Çin Ordusunda görev yaptığı için bu tazminat verilmektedir! 

GEÇMİŞTE DURUM;

Peki durum geçmişte nasıldı, biraz da ona bakalım;

(**) Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı da olan Cumhurbaşkanı Sn. Fahri Korutürk’ Anayasa mahkemesine itiraz başvurusu yapmış ve gerekçe olarak Assubay’ın emsalinin subay olduğunu belirtmiştir. 10 Temmuz 1976 tarihinde Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı’nın başvurması üzerine, Askeri Personel Kanununu değiştiren kanunun üst öğretim gören astsubayların intibaklarıyla ilgili bir hükmünü iptal etti. Anayasa Mahkemesi, bu hükmün eşitlik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verdi. Yine aynı dönemlerde Assubaylar, Subaylarla aynı dereceden göreve başlamışlardır, ancak bu kez Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) Assubayların emsali Subay değil, 657 sayılı yasaya tabi "genel idari hizmetleri sınıfındaki devlet memurudur" kararı vermişti. Yani işlerine nasıl gelirse öyle görmüşlerdi.

1978 yılında Yarbay maaşı Kd.Bçvş. maaşına eşit iken, 2013 yılında üsteğmen maaşı Kd.Bçvş. maaşına eşitlenmiştir. 12 Eylül 1980 Darbesi sonrasında Kenan EVREN’in söylediği “Bir Başçavuş Benim Teğmenimden Fazla maaş alamaz” Sözü 1980 yılından sonra efsane olup, günümüze kadar uygulanmıştır.

 

 

 

EMEKLİNİN DURUMU;

Bu gün 1. dereceye düşmeden emekli olan bir assubay 1300 TL. civarında maaş alıyor. Peki Kd. Bçvş. muaddili bir albay ne kadar maaş alıyor? 4.000 TL. civarında. Aradaki fark 2700. TL. Size bir örnek, 4 Yıllık Polis Akademisi Mezunu bir emniyet müdürü ile 1 yıllık polis okulu mezunu polis memuru arasındaki maaş farkı, sadece 300 TL.dir. Bir subay emekli olduğunda; maaşının % 85 ini emekli maaşı olarak almaktadır. Bir astsubay ise emekli olduğunda maaşının % 50 sini emekli maaşı olarak almaktadır. Bir albay emekli olunca 1. dereceye düşmemiş emekli Kd.Bçvş. maaşının neredeyse 3 katı maaş almaktadır. Astsubay emekli olunca daha az mı harcıyor. Yoksa statü olarak zaten başta ikinci sınıf mı görülmüştür.?

YABANCI ÜLKELERDE DURUM;

Bir meslektaşımın yaptığı yoruma göre ABD de Kd.Bçvş. ile albay arasındaki maaş farkı sadece 300 dolar civarındadır. Bizde ise söz konusu maaş farkı de neredeyse 2 katıdır.

NATO’da The Superwiser olarak görev yapmış bir assubay arkadaşımız yine ABD ordusunu örnek veriyor; Yarbay maaşı 4350 Dolar, Kd.Bçvş Maaşı 4130 dolar. Üstelik orada assubaylar komutana sicilde verir!

EĞİTİM DURUMUNA GÖRE MAAŞ VERİLSİN !

Assubayların haklı taleplerine karşı gelenlerin en çok sarıldığı konu eğitim durumu. Diyorlar ki; ” Biz şu kadar eğitim aldık, sizinle aynı parayı mı alacağız” görünüşte mantıklı bir gerekçe. Gerçekte nasıl?

 

Madem, fazla eğitim alıyorsunuz, o zaman mecburi hizmet de ona göre düzenleyin. 4 yıl askeri lise, 4 yıl Harp Okulu, 1 Yıl Piyade Okulu, 1 Yıl Subay Sınıf okulu, meslek içi kurs ve eğitimlerle 10-12 yıl eğitim alan bir subayla en fazla 2 yıl eğitim alan bir assubay neden aynı sürede mecburi hizmete tabi? Sıkıntılı durumlarda eşit olacağız, ballı börekte bizim eğitimimiz fazla. Bu durumu da göz önüne alınız beyler.

 

Bu konuda sivil hayattaki uygulamayı örnek vereyim; Tanıdığım bir doçent arkadaş var, Bir üniversitede öğretim üyesi; 6 yıl burslu okuduğu için 13 yıl mecburi hizmeti var. İstifa edemiyor, tayin olamıyor. Başka bir bölüme geçemiyor. Beyler doçentten bahsediyoruz. 13 yıl görevlendirildiği fakültede çalışmak zorunda. Mecburi hizmet "alınan eğitime göre, katlanarak" olmaz diyenler, bu örneği iyi değerlendirsin. "Maaşta katla, mecburi hizmette katlama " ! Oh ne güzel..

SONUÇ VE ÖNERİLER;

Bu gün devlet hastanelerde döner sermaye alınıyor. Sağlık bakanlığı veya hastane yönetimi diyor mu, ben bu parayı doktora veririm ama hemşireye, sağlık memuruna vermem. Herkes eğitimi, görevi, katkısı oranında döner sermayeden pay alıyor. Sonuçta doktora yardım eden narkozcu, hemşire, sağlık memuru, röntgen teknisyeni, laboratuvar teknisyeni vb. Onlar olmasa doktor tek başına hastalığı teşhis edip, tedavi edebilir mi? ameliyat yapabilir mi? Narkozcu olmasa hastayı nasıl bayıltacak , kan tahlili sonucu olmadan nasıl teşhis koyacak? Röntgen olmasa akciğerleri nasıl görüp inceleyecek ? Biz Assubaylarda kıt'larda subaylarla beraber çalışıp görevimizi yapıyoruz. Adı üstünde assubay ne demek? subay yardımcısı demek. (Yaklaşık 10 yıl önce erbaş unvanı kaldırılarak bu unvan verilmiştir.) Assubaylar olmasa bir subay kıt'ayı ne kadar sağlıklı sevk ve idare edebilir? Emirlerini nasıl ulaştırır. Bakımları kimlere yaptıracak? İdari işler nasıl yürüyecek? Erler ile kim ilgilenecek, ulaştırma faaliyetleri nasıl olacak? Devriyeye kim çıkacak ? Doğuda-Batıda karakollara kim komuta edecek ?

Takım, tim, karakol komutanı subay olunca tazminat alacak, ama assubay olunca almayacak. Subay sayman olunca tam tazminat alacak, assubay olunca ayni sorumluluğa rağmen tazminatın yarısını alacak! ! bunun adaletle statü ile ilgisi olabilir mi?

Buradaki mesele subay çok alıyor, assubay az alıyor meselesi değildir. Assubayların emeklilikte, insanca ekonomik ve sosyal durumunun bozulmadan yaşayabilmesidir. Eğer söz konusu tazminatlar emeklileri kapsayacak şekilde assubaylara da verilirse bir nebze emekliler de rahatlar.

Çağımız iletişim çağı, insanlar herşeyi görüyor, okuyor, öğreniyor ve biliyor. 40 yaşından sonra bilgisayar internet, twitter kullanmayı öğrendik. Hatta cep telefonundan internete girmeyi bile öğrendik. Neden ? Haklarımızı zamanının da adil olarak vermediğiniz için. Subaylara bir gecede KHK ile tazminatlar veriliyor ve ertesi gün cebe giriyor. Assubaylar ise 65 yıldır bitmeyen düzenlemeler ve çalışmalardan sonuç bekliyor. Yetkililerin göz önüne alması gereken husus bu konunu daha fazla büyümeden çözüme kavuşturulmasıdır.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE ASLA DİSİPLİN OLMAZ !

Temennim;

DÜNYANIN EN DİSİPLİNLİ ORDUSU, AYNI ZAMANDA HAKLARIN DA EN EŞİT VERİLDİĞİ ORDU OLSUN. 21 Şubat 2013

Saygılarımla

Dede Ersel Aksu

KAYNAKLAR: 

(*)http://www.emekliassubaylar.org/component/k2/item/449-makam-tazminatinin-fesat-sarmali http://www.emekliassubaylar.org/component/k2/itemlist/tag/astsubay%20tarihi . (**)http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/04/16/subay-maaslarina-zam

(***) Milli Savunma Bakanlığının 26 Haziran 20122 tarihli, MAİY:2012/7130-Kan.Kar.D.Kan.Tet.ve İşl.Ş. 1258 sayılı “Yazılı Soru Önergesi” konulu yazısı.

(****) 926 Sayıl TSK Personel Kanunu

Şükrü IRBIK (E) SG Tls.Astsb.III Kad.Kd.Bçvş.’a katkılarından dolayı teşekür ederim.

KAYNAK:

https://www.facebook.com/notes/dede-ersel-aksu/tazminat-maa%C5%9F-emekli-maa%C5%9Fi-%C3%A7%C3%B6z%C3%BCm/210902795719539

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      9389 kez okundu

Yorumlar

TEŞEKÜR     25/02/2013 23:58

Camiamızın ve kamuoyunun bilinçlenmesi adına yaptığınız paylaşım için teşekür eder, başarılar dilerim.
Misafir -