• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.22166.2465
Euro6.85446.8819
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
Erdoğan, Yeni Zelanda'da Türkiye'de 30'a yakın etnik unsur bulunduğuna dikkat çekti.
Ortak kimlik din

Başbakan Tayyip Erdoğan alt kimlik-üst kimlik tartışmasına yeni bir boyut getirdi: Bizdeki etnik unsurları birbirine din bağı bağlar.

Erdoğan, Yeni Zelanda'da Türkiye'de 30'a yakın etnik unsur bulunduğuna dikkat çekip, şöyle dedi: "Türkiye'de Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Boşnak aklınıza ne gelirse var. Etnik unsurları birbirine bağlayan önemli bir din bağı vardır. Çünkü Türkiye'nin yüzde 99'u Müslüman'dır." 

'KÜRTLER'İN SORUNU TÜRK VATANDAŞININKİ KADARDIR' 
"Kürt kökenli vatandaşın sorunu Türk vatandaşın sorunu ne kadarsa o kadardır. Parlamentoya girmekse parlamentodalar. En üst düzey yönetimlere gelmişlerdir. En büyük işadamları içerisinde onlar vardır. Hiçbir sıkıntıları yoktur." 


Kimlik tartışmasına bu sefer 'din bağı' karıştı

Başbakan Erdoğan'ın "Türkiye'de Türk, Kürt, Laz, Çerkez, aklınıza ne gelirse var. Bizdeki etnik unsurları birbirine bağlayan din bağıdır" sözleri yeni bir tartışma yarattı. 

Başbakan Tayyip Erdoğan, "alt kimlik-üst kimlik" tartışmaları sürerken, Yeni Zelanda'dan polemiklere yol açacak yeni mesajlar verdi. Erdoğan, "Türkiye'de Türk Kürt, Laz, Çerkez Gürcü, Abhaz, Arnavut, Boşnak aklınıza ne gelirse var" dedi ve ekledi: "Bizdeki etnik unsurları birbirine bağlayan din bağıdır." Christchurch kentinde, "Ulusal Avrupa Etütleri Merkezi" tarafından düzenlenen konferansa katılan Erdoğan'a, "Kürtlerin durumu düşünüldüğünde AB sürecini yaşayan Türkiye yeterince demokratik midir'' sorusu yöneltildi. Bu soru üzerine açıklamalarda bulunan Erdoğan, Türkiye'de 30'a yakın etnik unsur bulunduğunu vurguladı ve şunları söyledi: "Türkiye'de Türkü vardır, Kürdü vardır, Lazı vardır, Çerkezi vardır, Gürcüsü vardır, Abhazı vardır, aklınıza ne gelirse. Bizdeki etnik unsurları birbirine bağlayan önemli bir din bağı vardır. Çünkü Türkiye'nin yüzde 99'u Müslüman'dır. Bizdeki etnik unsurları birbirinden ayıran ya da bağlayan bağ, Yugoslavya'daki gibi Hırvat, Boşnak, Sırp gibi değildir. Yugoslavya'da savaşlar başladığı zaman birbirlerinden boşanmışlardır, ayrılmışlardır. Türkiye'de Kürt kökenli vatandaşlarımızın sorunu, Türk vatandaşın sorunu kadardır, Laz kökenli vatandaşımın sorunu ne kadarsa Kürt kökenli vatandaşımın sorunu da o kadardır."

AVUSTRALYA'YA GEÇTİ 
Erdoğan, Kürt kökenli vatandaşlara ilişkin, "Parlamento'ya girmekse parlamentoda varlar, Türkiye'de en üst düzey yönetimlere gelmekse, en üst düzey yönetimlere gelmişlerdir, hiçbir sıkıntıları yoktur" değerlendirmelerinde bulundu. Erdoğan, Türkiye'de bölücülük sorunu bulunduğunu PKK/Kongra-Gel terör örgütünün Kürtler üzerinden nemalanmaya çalıştığını söyledi. Erdoğan şöyle devam etti: "Bugün Güneydoğu Anadolu bölgesi ağırlıklı olarak Kürt kökenli vatandaşlarımızın oturduğu bölgedir denirse, o bölgede birinci parti benim partimdir." Yeni Zelanda'daki temaslarını tamamlayan Erdoğan, 7 saatlik uçuşun ardından Avustralya'ya geçti.

Bülent AYDEMİR / CHRİSTCHURCH


http://arsiv.sabah.com.tr/2005/12/07/gnd111.html

http://arsiv.sabah.com.tr/2005/12/07/gnd111.html

İLGİLİ HABER:

Erdoğan: "36 Etnik Unsurun Hepsi Birdir"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de 36 Etnik Unsurun Bulunduğunu Belirterek, 'Bu Etnik Unsurun Hepsi Birdir, Beraberdir, Bütündür. Bunun da Şemsiyesi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığıdır', dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de 36 etnik unsurun bulunduğunu belirterek, ''Bu etnik unsurun hepsi birdir, beraberdir, bütündür. Bunun da şemsiyesi Türkiye Cumhuriyetivatandaşlığıdır'' dedi.

Erdoğan, Bayrampaşa'daki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne gelerek, burada çevik kuvvet polisleriyle bayramlaştı ve birlikte öğle yemeği yedi.

Yemeğin ardından bir konuşma yapan Erdoğan, güvenlik güçlerinin, askeriyle polisiyle Türkiye'nin içerde ve dışarıda teminatı olduğunu, yaptıkları mücadelenin her türlü takdirin üstünde bulunduğunu söyledi.

Bu konuda kimsenin spekülasyon yapma hakkının bulunmadığını, güvenlik güçlerinin vatandaşın gönlünde en kutsal yerini koruyacağını dile getiren Erdoğan, ''Özellikle son 30 yılda ülkemizin en önemli sıkıntısı terördür. Bu 30 yıl içinde terör bizden 40 bine yakın kurban aldı. Bu bizim en önemli sancımız'' dedi.

Erdoğan, Türkiye üzerinde yapılan spekülasyonların moral değerler üzerinde negatif gelişmelere neden olmaması gerektiğini kaydederek, ''Er veya geç biz bu işi çözeceğiz. Yeter ki birbirimize güvenelim'' dedi.

Erdoğan, hep barış özlemi içinde olmak gerektiğini, barış egemen kılındığı gün, Türkiye'nin huzurlu bir toplum haline geleceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Bu ülkede 36 etnik unsur var. Bu etnik unsurun, hepsi birdir, beraberdir, bütündür. Bunun da şemsiyesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır. Bu vatandaşlık bilincinde el ele olacağız. Diğerleri bizim zenginliğimizdir. Türkü ile Kürdü ile Lazı ile Çerkezi ile Boşnağı ile Arnavutu ile hepsi bunlar zenginliktir. Bundan kimse gücenmemeli, gocunmamalıdır. Ortak paydamız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığımızdır. Bundan kimse gocunmasın, aksine iftihar etsin. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olmak bir mensubiyet duygusudur. Bu duygunun hazzına hepimiz varmalıyız, hepimiz buna ulaşmalıyız. Zaten buna ulaştığımız anda herhangi bir sıkıntı kalmıyor, hepsini aşmış oluyoruz. Bunu bir yerlere saptırma gayreti içinde olanlar da bilsinler ki hem Anayasa ile ters düşerler, hem bu ülkenin geleceği ile ters düşerler, hem bu ülkede ayrımcılık yaparlar. Bu ayrımcılığa da hiç kimse girmesin.''

1 Ocak 2007

http://www.haberler.com/erdogan-36-etnik-unsurun-hepsi-birdir-haberi/

***

Ülkede yaşayan bir grubun etnik grup olabilesi için uluslararası kabule göre o etnik grubun ülke toplam nüfusuna oranının %35 olması gerekmekte. Türkiye'de ise böyle bir oran bulunmamaktadır.


Önce Kültür

  
884 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE