• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Ö/K You Tube
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar15.913815.9775
Euro16.836516.9040
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
A24 Gayrimenkul

MEB ve Diyanet'in Harem Selamlık Kampları...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okuma kampanyası adı altında 100 öğrenciyi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kamplarına ücretsiz gönderme kararı aldı. Harem selamlık olarak planlanan kamplar, dini içerikli sohbetler ile dikkat çekiyor. MEB, “Liseliler çok okuyor çok geziyor” okuma kampanyası kapsamında, kitap okuyan ve yorumlarını video ile sosyal medyada paylaşan öğrencilerden 100’ünü kura ile ücretsiz olarak kampa göndereceğini açıkladı.

Geçen yılki Tokat ve Mersin kamplarında yeni nesil Nurcu yapılanmalar olan “Çay House” ve “Hayalhanem” ekipleri çocuklara “örnek” olarak davet edildiği basına yansıdı. Bakanlığın bu yıl da kamplara ilişkin hazırladığı broşürde, “Kampta sizi neler bekliyor” başlığı ile “kişisel gelişim seminerleri” adı altında gençlere “Değerler Eğitimi - Milli/Manevi değerler” konularının işleneceği belirtilirken, seminerleri kimin vereceği ise açıklanmadı.[1]

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere harem selamlık kampa götürüyor. Gazetelere yansıyınca şaşırıyoruz ama kampları sadece MEB yapmıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİB’in) da gençlik kampları var.

Diyanet’in Gençlik Çalışmaları Yönergesi

DİB, 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 1. ve 7. maddesine ve 26/02/2015 tarihli Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolüne dayanarak “Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik Çalışmaları Yönergesi” hazırlamıştır. Gençliğe yönelik hizmetlerin sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi için bu çalışmaları gençlik koordinatörü aracılığı ile yürütüleceği belirtilmiştir. Gençlik koordinatörünün görevleri kapsamındaki önemli maddeleri gösterelim:

ç) Gençlik çalışmaları kapsamında il ve ilçelerde eğitim, seminer, konferans, çalıştay, panel, kamp, toplantı vb. programları koordine etmek.

f) Cami, Kur'an kursları, Aile ve Dini Rehberlik büroları, gençlik merkezleri, yurtlar veya müftülüğün uygun göreceği mekânlarda eğitici programlar düzenlemek.

g) Bu Yönerge kapsamında ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları ile gerçekleştirilecek ortak çalışmaların koordinesini yürütmek.

ğ) Öğrenci yurtları, gençlik merkezleri ve gençlik kamplarında Başkanlıkça manevi rehber olarak görevlendirilen personel ve ilgili kurumlar ile uyum içinde çalışmak.

h) İl ve ilçelerde kredi yurtlar kurumu il müdürlükleri, gençlik hizmetleri ve spor il/ilçe müdürlükleri ve milli eğitim müdürlükleri ile yapılacak ortak çalışmaları yürütmek.

i) Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri, okuma salonları, gençlik merkezleri veya müftülükçe uygun görülecek diğer mekânlarda, Diyanet gençlik sohbetleri, okuma programları, ahlak ve değerler eğitimi, genç girişimcilik ve sosyal sorumluluk faaliyetleri düzenlemek.

m) Mahalle / köy gençlik sorumlularının çalışmalarını koordine etmek.

ü) Diyanet genç gönüllüleri arasından üniversite, fakülte ve okullarda, okul temsilcisi belirlemek. Belirlenen temsilciler aracılığı ile yürütülecek çalışmaları koordine etmek.

DİB, okullarda da gençlik hizmetleri yürütmek üzere gerekli çabayı gösterecek. Mahalle/köy gençlik sorumluları müftülükçe belirlenecek.

Yönetmeliğin 11. maddesiyle üniversite, lise ve ortaokul düzeyinde gerçekleştirilecek gençlik çalışmaları aşağıdaki ilkeler çerçevesinde yürütülecek:

a) Çalışmalar, okul idarecileri ve öğretmenler ile etkin bir işbirliği halinde gerçekleştirilir.

b) Gençlik çalışmalarının yaygınlaştırılabilmesi ve daha etkin hale getirilmesi amacıyla okullara göre planlamalar yapılır.

c) Okulların yoğun olduğu mahallerde gençlik çalışmalarının yürütülebileceği, gençler için cazibe merkezi olacak Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri ve okuma salonları açılmasına veya gençlik merkezi vb. mekânların kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılır.

ç) Okullar periyodik aralıklarla ziyaret edilir. Okul ziyaretlerinde sadece konferans tarzı etkinliklerle yetinilmez. Düzenli ve sistematik programlar aracılığıyla gençlerle iletişime geçebilmenin imkânı oluşturulur.

d) Okullarda Diyanet çalışmalarını koordine etmek amacıyla genç gönüllüler arasından temsilciler belirlenir.

e) Okul temsilcileri ve sınıf temsilcileri ile periyodik değerlendirme toplantıları gerçekleşir.

 DİB’e gençliği örgütleme görevi 

DİB, okuma salonu veya cami merkezli olarak ele almak üzere mahalle ve köylerde de gençlik çalışmaları yürütecek. Yönetmeliğin 13. maddesiyle şehirde yaşadığı halde okul süreçlerinin dışında kalmış gençlik ile kırsal alanda ikamet eden gençlik kitlesine yönelik çalışmalar, mahallelerde veya köyde görev yapan diğer personelin katılımı ile mahalle/köy gençlik sorumluları tarafından aşağıdaki esaslar dikkate alınarak yürütülecek:

a) Mahallelerde ve köyde yürütülecek gençlik çalışmaları, Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezi / okuma salonu veya cami merkezli olarak ele alınır.

c) Mahallelerde ve köylerdeki gençlik çalışmaları, gençlik koordinatörünün koordinesinde yürütülür.

ç) Söz konusu çalışmalar yürütülürken müftülük, belediye, Gençlik ve Spor müdürlükleri vb. kurum ve kuruluşların kullanılmayan mekânları tercih edilir.

Diyanet gençlik çalışmaları merkezlerinde ve okuma salonlarında da yürütülecek gençlik hizmetleri verecek.

2018 yılı Temmuz ayında Rize Müftülüğü’ne bağlı Kur’an kurslarında eğitim gören 366 hafız, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla düzenlenen törende Mehter Marşı eşliğinde icazet (diploma) aldı. Kadınların kara çarşafla, çocukların bile kapalı bir şekilde örtünmesi ve erkeklerden ayrı oturtulmaları nasıl bir toplum yaratılmak istendiğinin bariz örneğidir. Önde cüppeli erkekler, arkada kadın ve çocuklar olmak üzere şehrin caddelerinde yürütüldüler. Dahası bu törene şeriat çağrısı yapan ve Atatürk’e hakaret eden eski Rize Milletvekili Şevki Yılmaz da katıldı.[2]

 
 DİB’in, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile arasındaki protokole dayanarak düzenlediği ‘Gençlik Kampları’nda’, kamp sonrası, kampın değerlendirmesini Gençlik ve Spor Bakanlığı şu şekilde yaptı:

“Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen Ramazan Kamplarının adresi Bolu Aladağ, Kastamonu Yolkonak, Trabzon Doğu Karadeniz, Osmaniye Aslantaş, Antalya Alaaddin Keykubat, Kırşehir Ahi Evran ve Manisa Şehzadeler kampımız oldu. 16-22 yaş arası üç bin gencimiz 11 ayın sultanının manevi iklimini kamplarda teneffüs edebilme fırsatı buldu.

Kamp programlarının Ramazan ayının gereksinimlerini karşılayacak şekilde revize edilmesiyle Ramazan’a özgü bir program hazırlandı. DİB ile ortaklaşa hazırlanan program, Ramazan kampına katılmakta istekli olan gençlerimiz için hem oruç tutmayı hem de gerçekleştirilecek fiziki aktiviteleri kolaylaştırmayı hedefledi. Bu programı sağlıklı yürütebilmek ve gençlerin Ramazan kamplarından en üst seviyede istifade edebilmelerini sağlamak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’nın uzman personeli Ramazan Kamplarında görevlendirildi.  Kuran-ı Kerim ve siyer derslerinin, hadis okuma saatlerinin yanı sıra paintball, badminton, halk oyunları, tiyatro, seminer ve gezi gibi kamp aktiviteleri Ramazan kampı programında yer aldı.”[3]

Gösterdiğimiz gibi kampları sadece MEB yapmıyor. Diyanet de gençlik kampları düzenliyor. Üstelik Diyanet, her mahalle, köy, okul (fakülte, lise) ve yurtta gençlik temsilcisi atayarak eğitimi de yönlendirmeye başladı.

DİB, bu kampları MEB ile organize yapmadığı gibi gençliğe bakışı da dini bilgiler vermekle sınırlı değil. Gençlik merkezleri ve gençlik koordinatörleri eliyle toplumsal yapıyı fotoğraflarda gösterdiğimiz gibi haremlik-selamlık şeklinde, hoşgörülü bir din yorumundan uzak olarak dönüştürmeye çalışıyor.[4]

Bu duruma karşı eğitim sendikaları, dernek, kitle örgütleri, partiler sadece basın metni hazırlamakla yetinecek?[1] Ozan Çepni, “Harem selamlık kamp”, Cumhuriyet, 25.09.2019, erişim tarihi 25.09.2019, http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1503722/Harem_selamlik_kamp.html

[2] “Rize’de 366 Hafız İcazet Aldı”, Diyanet, 28.07.2018 erişim tarihi, 29.07.2018, https://rize.diyanet.gov.tr/Sayfalar/contentdetail.aspx?MenuCategory=Kurumsal&contentid=1132

[3] “Ramazan Kampları Sona Erdi”, Gençlik ve Spor Bakanlığı, 30.06.2017, erişim tarihi 09.07.2018,

http://genclikkamplari.gsb.gov.tr/Modul/DuyuruDetay.aspx?ID=277&sn=1

[4] Eğitim yoluyla gençliğin ne yönde değiştirildiğini incelemek için “Gayrimilli Eğitim” ve "Diyanet'in Fetvaları" kitaplarımı okuyabilirsiniz.


Rogg & Nok Haber Servisi:- Rogg & Nok Eğitim Veriyoruz Diye, Din ile sömürülen Zihinleri Araştırma Grubu

Kaynak: http://www.bagimsizozgurmedya.com/meb-ve-diyanetin-harem-selamlik-kamplari-17666.html
  
576 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı


Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Sızıntı


Barış Pehlivan, Barış Teroğlu, Metastaz


Alev Coşkun, Tarihi Unutmamak


Prof.Dr.Emre Kongar, 21. Yüzyılda Türkiye


Prof.Dr.Emre Kongar, Yakın Tarihimizle Yüzleşmek


Rıza Zelyut, Osmanlı'da Oğlancılık


Merdan Yanardağ, Türkiye Nasıl Kuşatıldı?


Prof.Dr. Sina Akşin, Yakın Tarihimizi Sorgulamak


Nurten Arslan. Küçük Anılarda Büyük Sırlar, 5 cilt
Biyografik Roman Tarzında Atatürk ve Yakın Tarih


Soner Yalçın, Samizdat


Soner Yalçın, Saklı Seçilmişler


Erol Toy, O'na Katılmak, Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti


Prof.Dr. Afet İnan, Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk'ün El Yazıları


Bernard Lewis, Modern Türkiye'nin Doğuşu


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Zaman Kaybolmaz


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Süleyman Duman, Kütahya-Eskişehir


Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE