• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Ö/K You Tube
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.326913.3803
Euro15.094315.1548
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
A24 Gayrimenkul

OYAK'ın Yıllara Göre Kredi Derecelendirme Notları ve Notların Anlamı

Moody's, Oyak'ın notunu yükseltti - 16.12.2005

LONDRA (İHA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Oyak'ın uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu B1'den Ba3'e yükseltti.

Moody's, Oyak'ın Ba2 olan uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu ise teyit etti. Her iki kredi notunun görünümü de 'durağan' olarak açıklandı.

Not artırımı, Moodys'in Türkiye'nin kredi notunun B1'den Ba3'e yükseltilmesini takiben gerçekleşti. Moody's Oyak'ın notunun Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notu seviyesi ile sınırlandığını vurguladı.

16.12.2005 – MyNet

https://www.mynet.com/moodys-oyakin-notunu-yukseltti-110100167564

***

2009 YILI ULUSLARARASI KURULUŞLARIN OYAK VE TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ

Moody’s ve Standarts & Poors’un OYAK’ı değerlendirdiğini anlatan Ulusoy, Moody’s’in Temmuz 2006’dan itibaren OYAK’a verdiği notların ’uzun vadeli yabancı para birimi’ ve ’uzun vadeli yerel para birimi’ kategorilerinde “Ba2/durağan”, Türkiye’nin notunun ise bir alt seviye olan “Ba3/Durağan” seviyesinde olduğunu ifade eden Ulusoy, Standard & Poor’s’un Mart 2007’den itibaren OYAK’ın ’uzun vadeli derecelendirme notu’nu “BB/Durağan”, Türkiye’nin ise bir alt seviye olan “BB-/Negatif” şeklinde açıkladığını sözlerine ekledi.

15.06.2009

http://www.oncekultur.com/?Syf=26&Syz=723710&/Ulusoy:-Kriz-var-diye-bu-rakamlardan-geri-kay%C4%B1%C5%9F-da-olmayacak.

***

Moody's, 4 Türk şirketinin görünümünü düşürdü - 23 Mart 2017

Moody's'ten yapılan açıklamaya göre Koç Holding, OYAK, Coca Cola İçecek ve Turkcell'in kredi notu görünümü aşağı çekildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin görünümünü düşürmesinin ardından, buna bağlı olarak dört şirketin görünümünü düşürdü, üç şirketin görünümünü ise teyit etti.

Moody's'ten yapılan açıklamaya göre Koç Holding, OYAK, Coca Cola İçecek ve Turkcell'in kredi notu görünümü "Durağan"dan "Negatif"e düşürüldü.

Moody's ayrıca, Anadolu Efes'in kredi notunu "Negatif" görünüm ile "Baa3", Şişe Cam ve Tüpraş'ın notunu "Durağan" ile "Ba1" olarak teyit etti.

23 Mart 2017 – Hürriyet

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/moodys-4-turk-sirketinin-gorunumunu-dusurdu-40404458

***

Moody's 7 şirket ve 2 büyükşehirin notunu düşürdü - 12.03.2018

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's, yedi Türk şirketinin notunu bir kademe indirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's geçen hafta Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin ardından yedi Türk şirketinin notunu bir kademe indirdi, üçünün notunu ise teyit etti.

Şirketlerden beşi yatırım yapılabilir seviyedeki notlarını kaybederken, Moody's açıklamasına göre not indirimleri ülke notlarındaki bir kademe düşüşten kaynaklanıyor.

Anadolu Efes, Coca Cola İçecek, Koç Holding, Turkcell ve Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun (OYAK) notları yatırım yapılabilir en alt düzey olan Baa3'ten Ba1'e, yani spekülatif olarak adlandırılan düzeye indi.

İSTANBUL VE İZMİR BÜYÜKŞEHİR'İN NOTLARI DA DÜŞTÜ

Moody's ayrıca Doğuş Holding ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) kredi notlarını bir kademe indirerek Ba1'den Ba2'ye düşürdü. Kuruluş Şişecam'ın ve Tüpraş'ın kredi notlarını ise Ba1, Erdemir'in notunu Ba2 olarak teyit etti.

Öte yandan Moody's, İstanbul ve İzmir Büyükşehir'in notlarını da düşürdü. Kurum, Türkiye'nin kredi notunu Ba1'den Ba2'ye indirmesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notlarını Ba1'den Ba2'ye revize etti.

12.03.2018 -  Yeniçağ

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/moodys-7-sirket-ve-2-buyuksehirin-notunu-dusurdu-186519h.htm

***

13 bankadan sonra Türkiye’nin sekiz büyük şirketinin de kredi notu düşürüldü-18 Eylül 2020

Daha önce yaptığı açıklamada Türkiye’nin dış borcu ve azalan döviz rezervlerinin yarattığı kırılganlıklara vurgu yapan Moody’s, sekiz Türk şirketinin kredi notunu B1’den B2’ye çekti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 11 Eylül’de Türkiye’nin, 16 Eylül’de 13 bankanın kredi notunu düşürdükten sonra sekiz Türk şirketinin de notlarını indirdi.

Anadolu Efes, Coca Cola İçecek, Erdemir, Koç Holding, OYAK, Turkcell, TÜPRAŞ ve Şişe Cam’ın notu B1’den B2’ye çekildi. Kredi notlarının görünümü ise “Negatif” olarak bırakıldı.

11 Eylül’de yaptığı açıklamada Türkiye’nin dış borcu ve azalan döviz rezervlerinin yarattığı kırılganlıklara vurgu yapan Moody’s, kurumların artan kırılganlıklar karşısında etkin politika geliştiremediğini belirtmişti.

Moody’s’in “Yatırım yapılamaz” başlığı altında yer alan (iyiden kötüye) B1, B2, B3 notları, “Çok spekülatif” seviyesinde yer alıyor.

Kredi notu indirilen bankalar ise şöyle: Akbank, Alternatifbank, Denizbank, HSBC Bank AŞ (Türkiye), QNB Finansbank, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Halk Bank, İşbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi.

New York merkezli kuruluş, 12 bankanın uzun vadeli döviz cinsi mevduat notunu, altı bankanın karşı taraf risk notunu ve bir bankanın uzun vadeli kredi notunu bir kademe indirmişti.

Dünya Gazetesi’ne açıklama yapan Moody’s yetkilileri, mevcut ödemeler dengesi bozulmasının tam anlamıyla bir krize dönüşmesi durumunda Türkiye’nin kredi notunun muhtemelen düşeceği belirtilerek böyle bir durumda hükümetin kıt döviz kaynaklarını koruma altına almaya çalışabileceğini ve zaten bazı kısıtlamaların yabancı alacaklarını da etkilediğini söylemişti.

18 Eylül 2020 - Independent Türkçe

https://www.indyturk.com/node/245866/13-bankadan-sonra-t%C3%BCrkiye%E2%80%99nin-sekiz-b%C3%BCy%C3%BCk-%C5%9Firketinin-de-kredi-notu-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCr%C3%BCld%C3%BC

***

https://www.erdemir.com.tr/yatirimci-iliskileri/kredi-derecelendirme/

 

***

Fitch OYAK'ın kredi notunu indirdi - 13 Ocak 2021

Fitch Ratings OYAK'ın kredi notunu "BB-"ye indirdi, görünüm ise "negatif"

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, OYAK'ın IDR kredi notunu "BB"den "BB-"ye indirdi, görünümü ise "negatif" olarak belirledi.

Not indiriminin, OYAK'ın notunun BB- seviyesindeki ülke tavanının üzerinde konumlanmak için yeterli yapısal iyileştirmelere sahip olmadığı yönündeki revize edilmiş kurum görüşünü yansıttığı belirtildi.

Raporda, "OYAK'ın Türk ekonomisinin etkisine dikkate değer ölçüde açık olması grubun IDR notunun Türkiye ülke tavanıyla sınırlı olması anlamına geliyor. Görünüm, ülke tavanının IDR ile aynı doğrultuda hareket ettiğini varsayarak, ilerideki muhtemel not adımları ile ülke notu değişikliğinin muhtemel korelasyonunu yansıtıyor.

Buna karşın, koronavirüs pandemisinden kaynaklı strese rağmen güçlü yatırım yapılabilir araçlarla uyumlu kredi-değer (LTV) rasyoları ve enerji sektöründeki son yatırımları ile OYAK'ın kredi profilinin gücünü koruduğu ifade edildi.

Bunun sonucunda OYAK'ın karışık gelir akışı (BIRS) notu "B+"dan iki kademe artırılarak "BB" IDR'ye ulaştığı, ancak şimdi "BB-" ülke tavanıyla sınırlı olduğu belirtildi.

13 Ocak 2021 - Bloomberg

https://www.bloomberght.com/fitch-oyak-in-kredi-notunu-indirdi-2272485

***https://www.oyak.com.tr/kurumsal/hakkimizda/rakamlarla-oyak/

***

Kredi derecelendirme kurumları hakkında merak edilenler

Türkiye hakkında yaptıkları kredi derecelendirme notları sürekli gündem olan ve tartışmalara yol açan kredi derecelendirme kurumları hakkında bir takım derlediğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının tarihsel süreci

1837 yılında ABD ekonomisinde yaşanan büyük ekonomik çöküşün ardından, birçok yatırımcının mağdur olması sonucunda Lewis Tappan yatırımcılar adına şirketleri izlemek ve değerlendirmek amacıyla Mercantile Agency şirketini kurmuştur.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nedir? Ne İş Yapar?

Kredi derecelendirme kuruluşları, küresel ticarete ve yatırıma yeni boyut getiren ve taraflar arasında ticari adımlar atmadan önce yönlendirilmesini sağlayacak raporlar sunan bağımsız kuruluşlardır. Bu kuruluşlar, üye ülke ve kurumlar hakkında yıllık toplantılar yaparak ekonomik ve mali yapıları hakkında veriler hazırlamak ve bu verileri yine üye ülke ve kurumlar ile paylaşmak esasına göre çalışır. Aynı zamanda tercihe bağlı olarak üye olmayanlar için de veriler ve raporlar hazırlayabilirler. Mesela Standart&Poors ile olan ilişiğimiz kesilmesine rağmen halen bu kurum Türkiye hakkında yorum yapabilmekte ve kredi puanı verebilmektedir.(*)

 

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Nasıl İşler?

Siyasi baskıların gölgesinde karar verdiği eleştirisi yöneltilen bu kuruluşlar esasında resmi verilere ve istatistiksel sonuçlara göre karar vermektedir. Genellikle cari fazla, cari açık ve fon fazlası, fon açığı esasına göre karar verilir. Tabii ki dış finansman açığı, bankaların aktif işlem miktarı, bankalardaki rezerv oranı, borç dengesi, fiyatlama, enflasyon ve faiz baskısı gibi onlarca kriter son teknolojik materyaller ile simülasyon ortamında analiz edilmekte ve buna göre kredi skorları beyan edilmektedir. (*)

Türkiye’nin kredi derecelendirme süreci nasıl başladı?

1989'dan sonra Türkiye’ye aşırı bir yabancı sermaye girişi aşanmasından kaynaklı olarak kredi notu süreci 1991 yılında başlamıştır. Kredi notunun açıklanması ise 1992 yılında gerçekleşmiştir.

Başlıca kredi derecelendirme kuruluşları hangileridir?

Günümüzde çok fazla kredi derecelendirme kuruluşu olmasına rağmen, en çok bilinen ve piyasaya hakim olan kuruluşlar Moody’s, Standard and Poor’s ve Fitch’dir.

Moody's: Moody’s derecelendirme kuruluşu, uluslararası finans piyasalarındaki en büyük derecelendirme kuruluşlarından biri olarak kabul edilmektedir. 1900 yılında demiryolu yatırımlarının analizini yapan John Moody tarafından kurulmuştur. Moody’s dünya çapında yaklaşık 6.400 kişi çalıştırmakta ve 28 ülkede ofise sahiptir.

Standard & Poor’s: Merkezi New York'ta bulunan uluslararası kredi değerlendirme kuruluşudur. 1860 yılında Henry Varnum Poor tarafından kurulmuştur. ABD’de 21, diğer ülkelerde 40 ofisi ve iştiraki bulunan S&P, yatırım ve finansal analiz konusunda deneyimli olan yaklaşık 6300 analisti istihdam etmektedir.

Fitch Ratings: Fitch derecelendirme kuruluşu, John Knowles Fitch tarafından 1913 yılında New York’ta kurulmuş olup Amerika Birleşik Devletleri’nden de genel kabul görmüş ilk Avrupa kökenli derecelendirme kuruluşudur. Fitch derecelendirme kuruluşunun iki ana merkezi New York ve Londra'dadır.

Kredi derecelendirmeye neden ihtiyaç duyuluyor?

Yatırımcılar için bilgiye ulaşmak ve araştırma yapmak zaman ve maddi kayba neden olmaktadır. Bu nedenle yatırımcılar için doğru, güvenilir ve herkes tarafından anlaşılabilir bir analiz gerekmektedir. Bu yüzden kredi derecelendirme kuruluşlarına gereksinim duyulmuştur. Yatırımcıların bu ihtiyaçlarına karşın kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkelerin ya da firmaların mevcut ekonomik görünümlerini piyasaya bildirmeleri beklenmektedir.

Kredi derecelendirme kuruluşları not sistemi

 

YILLARA GÖRE OYAK’IN NOTLARI

YIL

KREDİ NOTU

 

16.12.2005

Ba3

- yabancı para cinsinden kredi notunu B1'den Ba3'e yükseltti.

- Ba2 olan uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu ise teyit etti.

Temmuz 2006

Ba2/durağan

 

Mart 2007

BB/Durağan

 

Mart 2017

Negatif

"Durağan"dan "Negatif"e düşürüldü.

12.03.2018

Ba1

Baa3'ten Ba1'e, yani spekülatif olarak adlandırılan düzeye indi.

18 Eylül 2020

B2

B1’den B2’ye çekildi. Kredi notlarının görünümü ise “Negatif” olarak bırakıldı.

13 Ocak 2021

BB-

"BB-"ye indirdi, görünüm ise "negatif"

Kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği notların yatırımcılar için önemi nedir?

Kredi derecelendirmesi, yatırımcıya bir ülkenin ekonomik olarak güvenirliğine dair bilgi sunarak yol göstermektedir. Derecelendirme kuruluşlarının ileriye dönük görüşleri, bir ülkede uzun veya kısa vadeli yatırım ve iş kararları vermekte olan yatırımcıları yönlendiriyor.

Kuruluşların kredi notları, bir ülkeye yatırım yapacak sermaye için baraj niteliği taşıdığı için önemli. Bazı yabancı fonlar bir ülkeye yatırım yapacakları zaman kendi iç işleyişleri gereği o ülkenin kredi notuna dikkat ediyorlar.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının gelirleri nereden geliyor?

Bazı kredi derecelendirme kuruluşları sadece gerçekleştirdikleri araştırmalar için aylık belli bir sabit ücret talep ederken bazıları aynı zamanda derecelendirmesini yaptıkları şirketlerden de ücret talep etmektedirler.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarına yönelik eleştiriler nelerdir?

Derecelendirme kuruluşlarının riske dair öngörüleri küresel çapta yaşanan ekonomik krizlerde doğru çıkmayınca piyasadaki güvenirlikleri sorgulanmaya başlanmıştır.

Kredi derecelendirme kuruluşları not verme sürecini aydınlatmada yetersiz kalmaktadır.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri kararlarda, kredi notunu etkileyen faktörlerin oransal olarak ne kadar etkiledikleri, benzer ülkelerle karşılaştırmaların nasıl yapıldığı, değerlendirilen ülkelerin niteliksel unsurlarının borç ödeme kabiliyeti ile arasında nasıl bir ilgi kurdukları ve ülkelerin siyasi durumu gibi niteliksel unsurların karar aşamasında ne derece etkili olduğu gibi hususlar net değildir.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, ülkelerin kredi notunu değerlendirirken ülkesel farklılıklarını göz ardı ettikleri için ekonomik şoklara karşı her birinin vereceği tepkileri kestirmede başarısız olmuşlardır.

Kredi derecelendirme, siyasi ve politik savaşın silahı haline gelebilmektedir. Bu da verilen kredi notlarının siyasi olup olmadığı sorusu akıllara getiriliyor.

22 Kasım 2017 – Gzt.Com

https://www.gzt.com/jurnalist/kredi-derecelendirme-kurumlari-hakkinda-merak-edilenler-2819239

(*)https://kriptomix.com/kredi-derecelendirme-kuruluslari/ (22.8.2019)

***

Emincan Yüksel: Türkiye’nin Kredi Derecelendirme Notları

Türkiye "Yatırım Yapılabilir" Bir Ülke mi? 14 Eylül 2020

Dünya Ülkeleri Arasındaki Yerimiz

Türkiye’nin kredi derecelendirme notunda dünyadaki yerini incelediğimizde ise Türkiye, 2018 yıl sonu itibarıyla 13 puan ile 148 ülke arasından 82. sırada yer alıyordu. 2019'da ise Türkiye 91. sıraya geriledi. Bunlara ek olarak 2019 yılının haziran ve temmuz aylarında Moody’s ve Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü de belirtmek gerekir. Bu kuruluşların bazı ülkelere verdikleri en güncel kredi derecelendirme notları ise aşağıdaki gibidir.

https://www.dogrulukpayi.com/bulten/turkiye-nin-kredi-derecelendirme-notlari?gclid=Cj0KCQiA0fr_BRDaARIsAABw4EtbGQeickulUufcwkHdw-M3sOcuVglbWozt5bD0-9_sFo5wa-vMGMMaAiSbEALw_wcB

Haber - 13.01.2021

Önce Kültür

  
639 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı


Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Sızıntı


Barış Pehlivan, Barış Teroğlu, Metastaz


Alev Coşkun, Tarihi Unutmamak


Prof.Dr.Emre Kongar, 21. Yüzyılda Türkiye


Prof.Dr.Emre Kongar, Yakın Tarihimizle Yüzleşmek


Rıza Zelyut, Osmanlı'da Oğlancılık


Merdan Yanardağ, Türkiye Nasıl Kuşatıldı?


Prof.Dr. Sina Akşin, Yakın Tarihimizi Sorgulamak


Nurten Arslan. Küçük Anılarda Büyük Sırlar, 5 cilt
Biyografik Roman Tarzında Atatürk ve Yakın Tarih


Soner Yalçın, Samizdat


Soner Yalçın, Saklı Seçilmişler


Erol Toy, O'na Katılmak, Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti


Prof.Dr. Afet İnan, Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk'ün El Yazıları


Bernard Lewis, Modern Türkiye'nin Doğuşu


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Zaman Kaybolmaz


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE