• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Ö/K You Tube
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
A24 Gayrimenkul

OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, TBMM Dilekçe Alt Komisyonu’na bilgi verdi - Şubat 2012

12 müfettiş OYAK'ta inceleme yapıyor

TBMM, çok sayıda şikâyet dilekçesine konu olan Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) hakkında inceleme başlattı. Peki OYAK'ta hangi iddialar araştırılacak? İşte cevabı


Habib Güler'in haberi

SayıştayMaliyeHazineSermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişlerinden oluşan 12 kişilik uzman ekip, kurumu mercek altına aldı.

Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan OYAK Alt Komisyonu, TSK mensuplarından gelen şikâyetler çerçevesinde inceleme yapıyor.

Şikâyetçileri ve OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy'u dinleyen milletvekilleri, Milli Birlik Komitesi (MBK) döneminde hazırlanan kanun çerçevesinde ayrıcalıklı haklara sahip olan ve denetlenmeyen OYAK için müfettişlerle çalışma kararı almıştı.

Komisyonun talebi doğrultusunda ilgili kurumlar harekete geçti. 5 kurum bünyesinde görev yapan 12 müfettişten oluşan bir ekip kuruldu. Müfettişler, önceki gün çalışmalara başladı.

İlk etapta TBMM'de kurumdan istenen belgeleri ve ilgili mevzuatı inceleyen ekip, gelecek haftadan itibaren kurumda çalışmalarını sürdürecek.

Alt komisyon, OYAK'la ilgili iddia ve şikâyet konularını 12 başlık altında toplayarak müfettişlere sundu. Uzmanlardan ayrıntılı rapor isteniyor.

AK Parti Milletvekili ve OYAK Alt Komisyon Başkanı İsmail Aydın, kendilerine ulaşan çok sayıda şikâyetin ortadan kaldırılması için kurumun şeffaf bir şekilde incelenmesi gerektiğine işaret etti.

Aydın, "OYAK özel yasaya tabi olabilir ancak kamu hukukuna da aykırı olmamalı. Meclis'in kurumu inceleme yetkisi var. Kendilerinin bu incelemeden rahatsız olmamaları gerekir. Eğer bir yanlış varsa bu, kurumun değil kişilerin yanlışıdır ve düzeltilir." dedi.

OYAK'ta araştıracak iddialar

OYAK yönetiminde astsubayların yeterince temsil edilmediği.

Tazminatların prim esasına göre değil, rütbe esasına göre hesaplandığı.

Üyelere kesintileriyle orantılı ödeme yapılmadığı.

Birtakım piyasa işlemleriyle kurumun zarara uğratıldığı.

Vergi vermeyen bir kurum olduğu.

İştiraklerinin denetlendiği ancak OYAK üst yönetiminin denetlenmediği.

Birtakım kişisel bilgilerin şirketlere verildiği.

Kurumun imkânlarından birtakım çevrelere imtiyaz sağlandığı.

Halka arz edilmiş şirket bulunduran kurumun SPK hükümleri çerçevesinde faaliyete devam etmesi gerekirken böyle yapılmadığı.

General akrabalarının işe alındığı.

Kurumun üyeliğinden çıkmak ve iştiraklerdeki payının tarafına ödenmesini isteyenlerin reddedildiği.

Asteğmenlerden para kesildiği ve iade edilmediği.

***

OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, TBMM Dilekçe Alt Komisyonu’na bilgi verdi.


Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, bir orgeneralin emekli olurken Oyak Sandığı’ndan 642 bin lira aldığını, buna karşılık sandığa 40’ı aşkın yıl da katkıda bulunduğunu bildirdi.

MAAŞTAN NE KADAR KESİLİYOR?

Hürriyet'in haberine göre; Ulusoy özetle şunları söyledi: "Bize ‘geçici çalışan asteğmenden para kesiliyor ama iade edilmiyor’ deniyor. Daimi üyelerin esas maaşının yüzde 10’u, asteğmenlerin esas maaşının ise yüzde 5’i kesiliyor. Asteğmenler için bu, maluliyet ve ölüm yardımı için bir sigorta primidir. Bu durumda albay maaşının 20 katı hepsine aynı şekilde asteğmen de dahil ölüm yardımı yapılıyor. Van’da deprem oldu. Üyelerimize 13 bin 200 TL fevkalade borç adı altında yardım yaptık. Aralarında 4 asteğmenimiz de vardı. Konut almak isteyen general, astsubay farketmez 140 bin TL yardım yapıyoruz.

OYAK'IN TÜZEL KİŞİLİĞİNE AİT PARASI YOK

Oyak’ın kendi tüzel kişiliğine ait parası, varlığı yok. Bütün paralar üyelerin üzerinde. Elektrik, su, personel gibi masrafları düştükten sonra kalan para olduğu gibi üyelere aktarılıyor. Yıllar içinde mevzuata göre değerlendirilen bu varlıklar hesaplanıp kişiye nominal verilen paralarla toplayıp ‘gelin alın’ diyoruz. Oyak’ın 268 bin 112 üyesi var. 50 bine yakını emekli olup parasını kendi arzusuyla bırakmış, emekli maaş sisteminden yararlanıyor. Subay, astsubay, uzman çavuş ayrımı yapmıyoruz.

HANGİ KOMUTAN NE KADAR PRİM ALIYOR?

Kıdemli başçavuş 16 bin 840 lira aidat yatırmış, hesabında 214 bin lira var. Kıdemli albay 20 bin küsur ödemiş 271 bin lira var. Orgeneral 642 bin lira alıyor doğrudur; ama 40 küsur yıl katkıda bulunmuş. Prim miktarlarının kesinlikle rütbeyle alakası yok. Orgeneral üyelik süresince 24 bin lira ödemiş, 642 bin lira alacak, korgeneral ise 23 bin lira ödemiş 489 lira alacak ama orgeneral 5 yıl daha fazla para yatırdığı için. Astsubaylar 30 yılı geçmiyor ama bir orgeneral 40 yılı geçiyor."
03 Şubat 2012

Kaynak:
https://www.haber3.com/ekonomi/emeklilik-dedigin-boyle-olur-haberi-1132555


***

Noyan Doğan: OYAK’ın verdiği emeklilik ikramiyesine neden şaşırıyorsunuz?

YANILMIYORSAM 2011’in son günleriydi... Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (OYAK) gazetelere verdiği tam sayfa ilanları görünce, ‘bu da nereden çıktı şimdi’ diye şaşırmıştım. İlanlarda, mesleki emeklilik fonundan bahsediliyor; OYAK’ın, üyelerinin küçük kişisel tasarruflarını büyük yatırımlara dönüştürdüğü anlatılıyordu.

Çok geçmeden işin aslı ortaya çıktı. Meğer, bir süredir TBMM Dilekçe Komisyonu’na OYAK hakkında şikayetler geliyormuş... Komisyon’da bunun üzerine ‘OYAK Alt Komisyonu’ kurup, inceleme başlatmış.
Konuyu bir süredir yakından takip ediyorum. Geçenlerde OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, Komisyon’da açıklama yapıp da askerlerin aldıkları emeklilik paraları ortaya çıkınca, kızılca kıyamet koptu. Kimi kesimler, ‘dudak uçuklatan emeklilik parası’ diyerek tepki gösterdi... Kimi kesimler de, üç kuruş yatırıp dünyanın parasını alıyorlar yorumunu yaptı.
Peki, neymiş bu dudak uçurtan emeklilik paraları? Coşkun Ulusoy’un açıklamalarına göre; kıdemli başçavuş 17 bin liraya yakın aidat yatırıp, 214 bin lira alıyormuş... Kıdemli albay ise 20 binin üzerinde ödeyip, 271 bin liraya hak kazanıyormuş... 40 yıl aidat yatıran orgeneralin ise, 600 bin liraya yakın emekli aylığı birikiyormuş.
Dediğim gibi gelişmeleri bir süredir yakından takip ediyorum. OYAK hakkındaki iddialar ya da şikayetler konum değil... İşin o tarafı beni ilgilendirmiyor. Yanlış anlaşılmasın amacım, OYAK’ı savunmak da değil.
Ama şu kadarını söyleyeyim... OYAK’ın üyelerine dağıttığı emeklilik paralarını duyup da şaşıranlara da ben şaşırıyorum. Neden mi? Anlatayım...

BİREYSEL EMEKLİLİK BENZERİ SİSTEM

Aslında OYAK’ın sistemi, yedi yıldır uygulanan bireysel emeklilik sisteminin benzeri. Hatta aynısı bile diyebilirim. Her ikisinde de amaç; aylık küçük tasarrufların uzun vadeli yatırıma yönlendirilerek, kişilerin emeklilik döneminde yaşam standartlarını koruyabilecek gelir elde etmelerini sağlamak. Altını bir kere daha çizeyim... Önemli olan, tasarrufların uzun vadeli değerlendirilmesi.
Coşkun Ulusoy’un açıklamalarını okuyunca, bir emeklilik şirketinin yöneticisini arayarak, şu soruyu sordum: “Bireysel emeklilik sistemine her ay 100 lira yatırsam ve 40 yıl boyunca da ödesem, emekliliğim geldiğinde ne kadar birikimim olur?”
Aldığım cevabı aynen sizlerle de paylaşayım: “Ayda 100 TL ödenirse, 40 yılın sonunda beklenen toplam reel birikim 308 bin TL olur. Toplam ödenen katkı payı tutarı ise 48 bin TL’dir ve yüzde 27’lik vergi avantajı kullanılıyorsa, kişinin cebinden çıkacak tutar 35 bin TL’dir.”
Demek ki neymiş... Bireysel emeklilik şirketine de 40 yıl boyunca ayda 100 lira yatırdığınızda, emekliliğinizde 308 bin lira gibi bir birikiminiz oluyor. OYAK’ta neydi? Kıdemli albay 20 binin üzerinde ödeyip, 271 bin liraya hak kazanıyor.

HİÇ DUDAĞINIZ UÇUKLAMASIN

Şimdi anladınız mı, OYAK’ın üyelerine ödediği emeklilik paralarının beni neden şaşırtmadığını. Ama yok, siz kalkıp da devletin sunduğu sosyal güvenlik sisteminin verdiği emeklilik parası ile; OYAK’ı mukayese etmeye kalkarsanız dudağınız o zaman uçuklar.
Şunu da söyleyeyim... OYAK’ın elinde sihirli değnek falan yok. O da bireysel emeklilik şirketleri gibi aylık tasarrufları yatırıma yönlendirip, üyelerine yüksek getiri sağlıyor. Zaten olması gereken de bu, kuruluş amacı da bu.
Tek fark, bireysel emeklilik sistemi gönüllük esasına dayandığı için kişiler, 20 yıl ya da 30 yıl beklemeyip, sabırsız davranarak, sistemden çıkmak istiyor. Oysa OYAK’ta çalışma süresi neyse o kadar sistemde kalınıyor ve aylık tasarruflar ödenmeye devam ediliyor.
Hazır yeri gelmişken bir noktaya daha değineyim. Maalesef bugün birçok vakıf ve sandık OYAK kadar şanslı değil. Durumları parlak olmadığı gibi ciddi de sıkıntı içindeler. Üyelerine, bırakın yüksek emeklilik aylığı vermeyi, mevcut da sağlık hizmetini bile sunamaz haldeler. O yüzden de geçtiğimiz yıllarda yapılan yasal bir düzenleme ile vakıf ve sandıklara bireysel emeklilik sistemine geçme hakkı tanındı ve bazı vakıflar emeklilik şirketleri ile masaya oturdu.

Kaynak:

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/noyan-dogan/kisa-calismada-kidem-tazminati-sorunu-41630629


***

Güncel

LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) - Kıdem tazminatı, söz konusu. Sayın Cumhurbaşkanı geçen gün "Aranızda niye çözmüyorsunuz?" dedi. Böyle bir sorun yoktu ki, çözülmesi gereken bir problem yoktu ki. Biraz evvel söylediğim gibi, problemi yaratıp çözümü konusunda getirdiğiniz, esas problem oluyor. Kıdem tazminatı meselesinde bir mesele yoktu, o meseleyi mesele hâline getiren bizzat sebep şu: Kıdem tazminatında biriken paraların büyüklüğü, çok ciddi şekilde dikkatinizi çekti yani oradaki o paralar da sizin iştahınızı kabarttı. Bunu nereden anlıyoruz? İşsizlik Fonu vardı, 133 milyar lira, hüp etti gitti. Deprem fonu için 64 milyar lira, o da hüplendi gitti. 15 Temmuz şehit aileleri ve gaziler için toplanan para 309 milyon liraydı, o da gitti. Bakın arkadaşlar, nerede ne fonda para varsa onların üstüne çökmek için bekliyorsunuz. OYAK vardı; OYAK, Türkiye'nin en güçlü kurumlarından bir tanesiydi. FETÖ, OYAK'a çökmek istediği zaman -hatırlıyorum- Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Ulusoy ve o zamanki OYAK Otomobil Fabrikası Genel Müdürü, Yönetim Kurulu üyeleri Ankara'ya gelmişlerdi. (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı) BAŞKAN - Buyurun. LÜTFÜ TÜRKKAN (Kocaeli) - Her partiyi dolaştılar "Bizi bu FETÖ'nün gazabından kurtarın; FETÖ, OYAK'a konmak istiyor, çökmek istiyor." dediler. FETÖ'den kurtardılar, sizden kurtaramadılar. OYAK, şu anda sadece ve sadece sizin yandaş şirketlerinizi kurtarmak için kullanılan bir şirket hâline geldi. Geçen hafta Total ve M Oil'i 450 milyon dolara satın aldı OYAK. Böyle bir ihtiyacı var mı OYAK'ın? Hayır, yok. Total'in ve M Oil'in arkasındaki kişiye bakarsanız o Doğan Grubunu satın aldırdığınız grupla aynı olduğunu görürsünüz. Orada zarar ettiriyorsunuz, bu zararı da kalkıp OYAK'a finanse ettiriyorsunuz. OYAK'a da çöktünüz. Yasama Yılı: 3 Birleşim: 105 Tarih: 30/06/2020

Kaynak:
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/genel_kurul.cl_getir?pEid=89281
Ekonomi yazarı İbrahim Kahveci: Medyayı nasıl finanse etmiş oluyorsun?


***
Dr. Ş. Coşkun ULUSOY'un Genel Müdür olduğu döneminin bir özetini OYAK Dergisinin Haziran 2016 - Sayı: 131'de bulabililirsiniz.
https://online.oyak.com.tr/OnlineContent/dergiler/OYAKDergisi131_Haziran2016/files/assets/common/downloads/dergi131_haziran2016.pdf
Genel Kurul Tutanağı 24. Dönem 4. Yasama Yılı 37. Birleşim 20/Aralık /2013 Cuma


* TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 13/11/2014
  
477 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen Türkiye


Prof.Dr. Cihan Dura, Ataname


Mustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı


Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Sızıntı


Barış Pehlivan, Barış Teroğlu, Metastaz


Alev Coşkun, Tarihi Unutmamak


Prof.Dr.Emre Kongar, 21. Yüzyılda Türkiye


Prof.Dr.Emre Kongar, Yakın Tarihimizle Yüzleşmek


Rıza Zelyut, Osmanlı'da Oğlancılık


Merdan Yanardağ, Türkiye Nasıl Kuşatıldı?


Prof.Dr. Sina Akşin, Yakın Tarihimizi Sorgulamak


Nurten Arslan. Küçük Anılarda Büyük Sırlar, 5 cilt
Biyografik Roman Tarzında Atatürk ve Yakın Tarih


Soner Yalçın, Samizdat


Soner Yalçın, Saklı Seçilmişler


Erol Toy, O'na Katılmak, Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti


Prof.Dr. Afet İnan, Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk'ün El Yazıları


Bernard Lewis, Modern Türkiye'nin Doğuşu


Laik, Demokratik, Hukuk Sevleti Türkiye Cumhuriyeti'ni Ortadan Kaldırmaya Yönelik İç ve Dış İrticai Örgütler


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Zaman Kaybolmaz


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Süleyman Duman, Kütahya-Eskişehir


Anılarla Mayıs 1970 - Ocak 1975 Astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler


Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)


Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)


Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı


Ali Tayyar Önder - Türkiye'nin Etnik Yapısı ve Açılım


Cengiz Özakıncı - İblisin Kıblesi Kitabına Ait Program
Prof.Dr. Erol Manisalı: Amerika'nın yürüttüğü karşı devrim


GENÇLİĞE HİTABE
Analiz

AKP-BDP çatısı altında Türkiye Cumhuriyeti’ni dönüştürmeye çalışanlar, 18 yıl önce (1993-1994) Kürt-İslam çizgisindeki Yeni Zemin’de örgütlenmiş... 3.6.2011-Yeniçağ 
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/-51438h.htm
Yeni Zemin Dergisi Konu Başlıkları:
https://katalog.idp.org.tr/dergiler/610/yeni-zeminYıl 1993; Sayın Recep Tayyip Erdoğan (Refah Partisi İstanbul İl Başkanı, MKYK Üyesi) Sayın Bülent Arınç (Refah Partisi MKYK Üyesi) ve Sayın Mehmet Metiner (Yeni Zemin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni).


Yıl 1993; Sayın R.Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç ve Mehmet Metiner birlikte bir açık oturumda


Türkiye'nin siyasi yapısının islami yönde değiştirilmesini temel hedef edinmiş Yeni Zemin Dergi Yazarları, TSK yapısının değiştirilmesini de misyon edinmiş.

Aynı zamanda eyalet, hilafet gibi söylemlere sahip Em.Tuğg. Adnan Tanrıverdi 15 Temmuz 2016 sonrası TSK'da yaptırdığı değişiklikleri sıralıyor:


İçişleri Eski Bakanı Sadettin Tantan'ın HÜDA PAR ve Hizbullah Tespitleri