• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Ö/K You Tube
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.139819.2165
Euro20.830420.9138
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
A24 Gayrimenkul

Kabataş Erkek Lisesi'nde utanç görüntüleri. Üç çocuk Atatürk posterini delik deşik etti

Türkiye’nin en köklü liselerinden birisi olan Kabataş Erkek Lisesi’nde bir grup öğrencinin Atatürk’e hakaret ve küfrederek, posterine zarar verdiği görüntüler büyük tepki çekti.

"EN AZ ÜÇ ÇOCUK"

Odatv'de yer alan habere göre, okulun yatakhanesinde öğrencilerden M.B. elindeki kesici alet ile “Sol vs Atatürk” dedikten sonra Atatürk posterine zarar vermeye başlıyor. Elindeki postere art arda darbeler indirirken yanındaki arkadaşlarından M.A.U’nun da kahkahalar attığı görülen videoda, “Zaten çocuğu da yok, acımıyorum. En az 3 çocuk” dedikten sonra küfrettiği duyuluyor. 


SORUŞTURMA AÇILMADI

Atatürk posterini hakaret ederek kesici darbelerle delik deşik eden öğrenciler hakkında disiplin soruşturması başlatılmadı. Olayın Okul Müdür Vekili Muharrem Bayrak ve Baş Müdür Yardımcısı Ayşe Bozdağ tarafından kapatıldığı iddia edildi.

MÜDÜR VEKİLİ İZMİR MARŞI ÇALININCA TÖRENİ TERK ETMİŞTİ 

Kabataş Erkek Lisesi’ne geçen eylül ayında müdür vekili olarak atanan Muharrem Bayram’ın daha önce Milli Eğitim İlçe Şube Müdürlüğü’ndeyken Kabataş Lisesi’nde düzenlenen bir törende İzmir Marşı çalınınca töreni terk ettiği öğrenildi. 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi mezunu olan okul müdür vekili Bayram’ın, mezun olduktan hemen sonra Amerika’ya gittiği ve 2015 yılından önceki sosyal medya hesaplarından paylaşımlarının silindiği de belirtildi.

ANNE VE BABASI BAKIN KİM ÇIKTI

Öte yandan, olayı gerçekleştiren çocuklardan birinin anne ve babasının Milli Eğitim Müdürlüğü'nde bulunduğu ortaya çıktı. Olayı yapan çocuğun, Samsun'da MEB Şube Müdürü Doğan Biçicioğlu'nun oğlu olduğu, yine annesinin de MEB'de Şube Müdürü Serpil Biçicioğlu olduğu öğrenildi.

8 Ocak 2022 - Yeniçağ

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/kabatas-erkek-lisesinde-utanc-goruntuleri-uc-cocuk-ataturk-posterini-delik-desik-etti-498530h.htm

***

Öncesinde neler oldu?

"Gurur duyduğumuz okullar çökertiliyor"

03 Ekim Pazartesi 2016 

Hükümet "Proje Okulu" diyerek, köklü ve başarılı okulları çökertiyor.

Türkiye’nin köklü ve en başarılı okullarına “Proje Okulu” denilerek başlayan tasfiye ve eğitim kalitesinin düşmesi, okullardaki öğretmenleri ve öğrencileri isyan ettirdi. Konuyla ilgili Kabataş Erkek Lisesi’nde bir öğrenci Odatv’ye yazdığı mektupta okulundaki değişimi ve eğitimin dincileştirildiğini anlatırken, Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı da bugünkü köşesinde proje okullarında neler yaşandığını anlatan bir öğretmenin mektubunu köşesine taşıdı. Bursalı’nın köşesinde yer verdiği mektupta, “Proje Okul”ları denilerek öğrenci ve veli profili Atatürkçü olan eğitimin hedef alındığına dikkat çekildi.

“OKULA KENDİLERİNE YAKIN YAZARLAR GELMEYE BAŞLADI”

Odatv’ye yazılan mektupta, “Her türlü başkaldırı veya eleştiri hakaretler ve disiplin tehditleriyle savuşturulmaya çalışıldı. Okulun içerisinde çıkarılan dergi ve bültenlere sansür uygulanmaya başlandı. Öğrencilerin arasına muhbirler yerleştirildi. Korku öğretildi Özgür düşünce kısıtlandı. Okula kendilerine yakın yazarlar gelmeye başladı. Örneğin 2 yıl önce Zülfü Livaneli'nin konferans yaptığı okulumuza ne olduğu belli olmayan Dursun Özbek diye biri geldi.” diye yazan öğrencinin mektubunun tam metni şöyle:

“Ben Kabataş Erkek Lisesi'nde eğitim gören bir öğrenciyim.

Cuma günü bir eylem yaptık.Eyleme vesile olan olay yeni rotasyon yönetmeliği. Bu eylemi kaydetme ve duyurma görevi benimdi. Onlarca fotoğraf çektim. Birçok video çektim. Hem arkadaşlarıma hem birkaç haber sitesine yolladım. Herkes ulaşabildiği her yere duyurmaya çalıştı. Fakat sesimizi sadece bir iki küçük haber sitesi bir de Yeniçağ gazetesine duyurabildik. Buradan yola çıkarak sanıyorum ki kendimizi anlatamadık. Daha önce yazdığım yerlere okul öğrencileri adına yazdım. Şimdi kendi adıma yazacağım. Çünkü sanıyorum ki protesto ettiğimizin sadece öğretmenlerin gitmesi olduğu sanıldı.Gelgelelim okulumuz iki yıldır gerici ve baskıcı bir idarenin elinde. Törenlerde disiplin bilançoları açıkladılar. Her türlü başkaldırı veya eleştiri hakaretler ve disiplin tehditleriyle savuşturulmaya çalışıldı. Okulun içerisinde çıkarılan dergi ve bültenlere sansür uygulanmaya başlandı. Öğrencilerin arasına muhbirler yerleştirildi. Korku öğretildi Özgür düşünce kısıtlandı.Okula kendilerine yakın yazarlar gelmeye başladı. Örneğin 2 yıl önce Zülfü Livaneli'nin konferans yaptığı okulumuza ne olduğu belli olmayan Dursun Özbek diye biri geldi.

“OSMANLICA TEŞVİK EDİLDİ”

Bilim ve sanat projeleri yerine Osmanlıca teşvik edildi. İlk işleri mescidi yenilemek oldu. Sorarım size laik bir eğitim kurumunda mescidin ne işi var. İbadetini yapacak olan zaten bir yolunu bulur yapar. Teşvik edip hatta övünülecek hale getirmek nedendir. Akılları bel altı çalıştığından kızların eteklerine de el attılar. Yetmezmiş gibi müdür diye atanılan zât törenlerde öğrenci azarlar gibi öğretmenlere direktifler verdi. Odasına çağırıp azarladı. Öğretmenlerimiz giderken onurlarını kırdı. Okulumuzu okul yapan insanların kalbini kırdı yani.

Türkiye'nin eğitim kurumları böylesine yozlaştırılırken cumhurbaşkanı Lozan meselesini açarak yine yeni ve yeniden gündemi saptırdı ve yüce halkımız her kesimiyle yine yeni ve yeniden bu oyuna düştü. Lozan Antlaşması'na önemsiz demek gibi bir niyetim yok. Ancak bu ülkenin geleceği değil mi öğrenciler. Kusura bakmayın ama ülkeyi hadsiz birinin kurucularını cahilce eleştirmesi değil eğitim kurumlarının yozlaştırılması bitirir. İşin daha kötüsü bu yozlaşmayla mücadele eden gençlerin sesi kısılırsa güvendikleri basın kuruluşları tarafından bile;bu gençler "Ne değişecek ki" demeyi öğrenirler her başkaldırmaya niyetlendikleri zaman. Hem de düşmanları değil dost bildikleri seslerini duymadığından öğrenirler. Eğer umutsulzuk ve baskı girmişse eğitim müfredatına o zaman kaybedilir ülke. Ama ben öğrenmek istemiyorum kaybetmeyi de umutsuzluğu da. Birileri duymadıkça daha da bağırmayı biliyorum çünkü.

Şimdi sizden ricam haykırışımıza bir ses teli olup duyurmanız halka. Köşenizde ufacık bir yer sosyal medya hesabınızda biraz bahsetmeniz yeter inanın. Sadece gösterin birilerine bu ülkede gençlerin bir sesi var ve bunu duymak zorundalar.

“VELİLERE DE SÜREKLİ BİR ‘ENKAZ EDEBİYATI’”

Orhan Bursalı köşesinde “Proje Okulu” denilerek köklü ve başarı okullardan nasıl intikam alındığını köşesinde yayımladığı bir öğretmenin mektubuyla anlattı.

İşte Orhan Bursalı’nın köşesine taşıdığı o öğretmenin mektubu:

 “Size adım adım gelişmeleri ve vardığı noktayı anlatayım. Hükümet bu okulların tüm idarecilerini değiştirdi, başka okullardan özenle seçerek (tamamı Eğitimbirsen’li) ve hatta tamamı hemşehri olmak üzere (bizim okulda tamamı Trabzonlu, Cağaloğlu’nda Malatyalı gibi) yenilerini atadı. Onlar da yine tamamı aynı sendikadan, her okulun öğretmen kadrosuna yüzde 25’lik ek yaptılar. Velilere de sürekli bir ‘enkaz edebiyatı’... Okullar çok kötü, öğrenciler başarısız, sosyal etkinlik yok vs.. Oysa başarısız dedikleri Kabataş’ta son üç yılda beş LYS birinciliği, YGS’de ise okul olarak sürekli birincilik ya da ikincilik hali vardı.”

TEOG DEVRE DIŞI KALACAK

“Okulun her yeri kameralarla donatıldı, çünkü Türkiye’nin zeki çocukları kriminal tiplerdi ve potansiyel suçluydu. Ne kadar dinci vakıf, yazar varsa okulda cirit atmaya başladı. Öğrencilerin bu etkinliklere katılmaları zorunlu yapıldı.

Eğitim yılının başında (1 Eylül) çıkan yönetmeliği iki kısımda ele almak gerekli. Birinci kısım öğretmen çalışma süreleri ve seçimi; kamuoyu şu anda sadece bununla ilgileniyor. Ben ikinci kısma dikkat çekmek istiyorum.

Bu bölümde ‘Gerekli görülmesi halinde bünyesinde ortaokul bulunan proje okullarına öğrenci alımı, okul yönetimince yapılacak yazılı veya yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre belirlenebilir’ diye özetlenebilecek olan bölümdür. İşte bu madde ile amaçlanan ülkenin en başarılı okullarına (155 adet) bir ortaokul kısmı açma yetkisi vermek, sonra da bu okullara öğrenci alımını zihniyeti belli okul yönetiminin keyfine bırakmaktır. Yani merkezi sınav (TEOG) proje okulları için devreden çıkarılacaktır. Bu asıl tehlikedir.”

TEMEL ÇÖKERTME GEREKÇESİ

“Proje okuluna dönüştürülen okulların en büyük niteliği çok güçlü laik ve Atatürkçü veli/ öğrenci profilidir. Neden çökertilme çabası içine girildiğinin en önemli gerekçesi de bence budur. Bugünlerde gündeme gelmezse iş işten de geçecek.

Proje okullarıyla ilgili şu anda en çok öğretmenlerin değiştirilmesi tartışılıyor. Bu da bir manipülasyon. Proje okulunda 8 yılını dolduran öğretmenlere atama zorunluluğu getirildi; 4 yılını dolduranlar da okul müdürünün keyfiyetine bırakıldı. 8 yılı dolduran öğretmen sayısı tüm proje okullarındaki öğretmenlerin yüzde 25’i kadardır.

Peki durum böyleyken geri kalan yüzde 75’in kaçta kaçı müdürün keyfince atamaya zorlandı ve bu öğretmenlerin kaçta kaçı laik/demokrat/Atatürkçü öğretmenlerden oluşmaktadır... Sadece Kabataş Erkek Lisesi özelinde bakarsak, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyelerinin yüzde 95’i başka okula atanmak için tercih yapmaya zorlandı. Burada atama için utanç verici hilelere başvuruldu.”

YANDAŞLARI KORUMA FORMÜLLERİ

“8 yılı dolduran Eğitimbirsen üyesi öğretmenler de var derseniz... Bakın onlar için nasıl formüller buldular: 1) Diğer proje okuluna atanmak (başka bir okulda ikinci sekiz yıla engel yok). 2) Eğitimbirsen’li öğretmeni valilik kararnamesiyle kısa süreliğine sıradan bir okula atayıp bakanlık kararnamesiyle eski okuluna geri almak. 3) Öğretmeni müdür atamasıyla idareci yapmak.

Kamuoyu öğretmen tartışmasını yanlış yürüttü: ‘Ne yani bu öğretmenler hep burada çalışmak zorunda mı; bu kadar iyilerse başka okullarda da yararlı olsunlar..’ gibi.

Peki, bu yeni öğretmenlerin seçilme kriteri nedir? Proje okulları yönetmeliğinde bu okullarda çalışmak isteyen bir öğretmenin hangi şartlarla başvuru yapacağına ve seçimi kimlerin hangi kritere göre yapacağına dair bir yöntem var mı?”

‘BEN SÜLEYMANCIYIM’

“Yönetmelik dese ki: TÜRGEV’den, İlim Yayma’dan, Ensar’dan, Süleymancılardan ve Eğitimbirsen’den (şu anda okulumuza üç tane atandı, açıkça biz Süleymancıyız diye derste söylüyorlar) referansı olanlar arasından seçim yapacağız, daha dürüstçe olurdu.

Mesela bakanlık ‘iyi’ öğretmen seçiminde samimi ise neden tüm öğretmenlere açık sınav düzenlemiyor. Mesela biz yıllar önce aynı hükümet tarafından yapılan sınavı kazanıp buraya atanmıştık.

Okullar geleneksel ve köklü kültürel yapılarıyla var olur. Keşke ülkenin her okulu bu kalitede olsa ve her okul bahçesine övünç duyduğu sembol isimlerinin büstünü koysa. Bunu yapmak yerine Cumhuriyet’in binbir güçlükle var ettiği değerleri yıkıp dökmekle meşguller.

Mesele bir okuldan diğerine gitmek değildir. Mesele neden bu okullara saldırıldığıdır. Neyin yıkım projesidir bu?”

Odatv.com


https://www.odatv4.com/guncel/gurur-duydugumuz-okullar-cokertiliyor-0310161200-101562  
349 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen Türkiye


Prof.Dr. Cihan Dura, Ataname


Mustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı


Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Sızıntı


Barış Pehlivan, Barış Teroğlu, Metastaz


Alev Coşkun, Tarihi Unutmamak


Prof.Dr.Emre Kongar, 21. Yüzyılda Türkiye


Prof.Dr.Emre Kongar, Yakın Tarihimizle Yüzleşmek


Rıza Zelyut, Osmanlı'da Oğlancılık


Merdan Yanardağ, Türkiye Nasıl Kuşatıldı?


Prof.Dr. Sina Akşin, Yakın Tarihimizi Sorgulamak


Nurten Arslan. Küçük Anılarda Büyük Sırlar, 5 cilt
Biyografik Roman Tarzında Atatürk ve Yakın Tarih


Soner Yalçın, Samizdat


Soner Yalçın, Saklı Seçilmişler


Erol Toy, O'na Katılmak, Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti


Prof.Dr. Afet İnan, Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk'ün El Yazıları


Bernard Lewis, Modern Türkiye'nin Doğuşu


Laik, Demokratik, Hukuk Sevleti Türkiye Cumhuriyeti'ni Ortadan Kaldırmaya Yönelik İç ve Dış İrticai Örgütler


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Zaman Kaybolmaz


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Süleyman Duman, Kütahya-Eskişehir


Anılarla Mayıs 1970 - Ocak 1975 Astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler


Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)


Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)


Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı


Ali Tayyar Önder - Türkiye'nin Etnik Yapısı ve Açılım


Cengiz Özakıncı - İblisin Kıblesi Kitabına Ait Program
Prof.Dr. Erol Manisalı: Amerika'nın yürüttüğü karşı devrim


GENÇLİĞE HİTABE
Analiz

AKP-BDP çatısı altında Türkiye Cumhuriyeti’ni dönüştürmeye çalışanlar, 18 yıl önce (1993-1994) Kürt-İslam çizgisindeki Yeni Zemin’de örgütlenmiş... 3.6.2011-Yeniçağ 
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/-51438h.htm
Yeni Zemin Dergisi Konu Başlıkları:
https://katalog.idp.org.tr/dergiler/610/yeni-zeminYıl 1993; Sayın Recep Tayyip Erdoğan (Refah Partisi İstanbul İl Başkanı, MKYK Üyesi) Sayın Bülent Arınç (Refah Partisi MKYK Üyesi) ve Sayın Mehmet Metiner (Yeni Zemin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni).


Yıl 1993; Sayın R.Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç ve Mehmet Metiner birlikte bir açık oturumda


Türkiye'nin siyasi yapısının islami yönde değiştirilmesini temel hedef edinmiş Yeni Zemin Dergi Yazarları, TSK yapısının değiştirilmesini de misyon edinmiş.

Aynı zamanda eyalet, hilafet gibi söylemlere sahip Em.Tuğg. Adnan Tanrıverdi 15 Temmuz 2016 sonrası TSK'da yaptırdığı değişiklikleri sıralıyor:


İçişleri Eski Bakanı Sadettin Tantan'ın HÜDA PAR ve Hizbullah Tespitleri