• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Ö/K You Tube
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.326913.3803
Euro15.094315.1548
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
A24 Gayrimenkul

Önce Kültür
oncekultur@hotmail.com
Çin’de başlayan korona virüsü, Dünya ve Türkiye
20/03/2020

Bu haber-yorumda; Korona virüsünün ortaya çıkışı ve dünya geneline yayılışı karşısında Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinin ne gibi işlemler yaptığına dair bir derleme bulacaksınız.

İlk olarak salgının başladığı Çin’de çevrimiçi yayınlanan bir tıp dergisindeki tespitlerine bakalım:

Korona (corona) virüsü salgını ilk olarak nerede, hangi tarihte başladı?

Beijing News (Muhabir Xu Wen Chen Qinhan) Uluslararası tıp dergisi Lancet tarafından 24 Ocak'ta çevrimiçi yayınlanan bir araştırma, yeni teyit edilen yeni tip koronavirüs pnömonisi vakasının 1 Aralık'ta geçtiğimiz yıl geliştiğini ve Güney Çin deniz ürünlerinin olmadığını gösterdi.

İlk başlangıçlı doğrulanmış 4 hastanın 3'ünde Güney Çin deniz ürünleri piyasasına maruz kalma öyküsü yoktu. Bunlar arasında, ilk teyit edilen hastanın başlangıç ​​tarihi 1 Aralık 2019'du ve aile üyelerinin hiçbirinde ateş veya solunum semptomu yoktu. Hastanın Güney Çin deniz ürünleri pazarına maruz kalma öyküsü yoktu ve sonraki vakalar arasında epidemiyolojik bağlantı bulunmadı.

Bu, resmi bildirimin en erken başlamasından 7 gün önce. Wuhan Sağlık ve Tıp Komisyonu tarafından 5 Ocak'ta yayınlanan üçüncü resmi genelgede, hastalığın en erken başlangıcından 12 Aralık 2019'da bahsedildi. 11 Ocak tarihli resmi rapor en erken başlangıç ​​tarihini 8 Aralık 2019'a güncelledi.

Georgetown Üniversitesi'nden bulaşıcı hastalık uzmanı Daniel Lucey, Science dergisinde "enfeksiyonun en az Kasım veya daha erken olduğunuçünkü enfeksiyon ile semptomların başlangıcı arasında bir gecikme süresi olduğunu" söyledi.

27.01.2020 –bjnews (1)

Çin’de başlayan virüs salgını önceleri dünyadan gizlenirken 31 Aralık 2019 tarihinde kabul edilerek ilk raporunu paylaşılıyor:

Enfeksiyon Uzmanı Doç. İlker Balkan ise 25 Ocak vurgusu yaptı.

İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD öğretim üyesi Doç. Dr. İlker İnanç Balkan, Çin’de ‘gizemli hastalık’ yapan virüsün seyahat ile kolayca taşınabileceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin salgın bölgesine uzak olmakla birlikte Çin takvimine göre 25 Ocak’ta başlayacak olan yeni yıl tatili nedeniyle çok sayıda turistin ülkemizi ziyaret etmesinin beklendiğini belirten Doktor İlker İnanç Balkan, “Hastalığın kuluçka süresi ve bulaşma yolu kesin olarak bilinmediğinden Çin'den, özellikle de Wuhan şehri ve çevresinden gelen her yolcunun mutlaka muayene edilmesi, ateş ve/veya solunum bulguları var ise belirli merkezlerde tetkik edilmesi ve toplum içine çıkmadan önce hastalığın dışlanması en kritik önlem olacaktır” dedi.

Çin'deki gizemli virüs nedir, bir koronavirüs türü mü?

Evet yeni bir koronavirus tipi ile karşı karşıyayız. Çin'in Wuhan kentinde 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren bildirilmeye başlanan ve 20 Ocak itibarı ile 224 vakaya ulaşan zatürre salgınının etkeni; 7 Ocak 2020 tarihinde Çin sağlık otoriteleri tarafından "2019 - yeni Coronavirus (2019-nCoV)" olarak ilan edildi.

22 Ocak 2020 – Akşam (2)

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nu Ocak ayında toplayarak korona ile ilgili çalışanlarını bilgilendiriyor:

T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü 2019-nCoV Hastalığı Sağlık Çalışanları Rehberi (Bilim Kurulu Çalışması) - Ocak 2020

GİRİŞ

Coronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Coronavirusler zoonotik olup, hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilir. Detaylı araştırmalar sonucunda, SARS-CoV'un misk kedilerinden, MERS-CoV'un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır. Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak hayvanlarda saptanan birçok coronovirüs mevcuttur.

31 Aralık 2019'da DSÖ Çin Ülke Ofisi, Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirdi. 7 Ocak 2020’de etken daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirus (2019-nCoV) olarak tanımlandı.

Bulaş:

Hastalığın başlangıcındaki ilk kaynak Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasadışı olarak satılan vahşi hayvanlar düşünülmekle birlikte, insandan insana ve sağlık merkezlerinde bulaş bildirilmiştir. Şuana kadar hastalığın bulaşma yolunun damlacık yoluyla olduğu bildirilmiştir. Ortalama inkübasyon süresi ile ilgili sınırlı bilgi mevcuttur, MERS-CoV ve SARS-CoV epidemiyoloji bilgisine göre 14 güne kadar inkübasyon süresi olabileceği düşünülmektedir. Eldeki verilere göre ağır seyreden olguların oranının ve fatalite hızının çok yüksek olmadığı şeklinde bir izlenim elde edilmiştir. Ancak ilerleyen dönemde virüsün genetik yapısında ortaya çıkabilecek değişikliklere bağlı olarak farklılaşabilir. Şu an için bulaştırıcılık süresi, inkübasyon süresi ve virüsün dış ortama dayanma süresi net olarak bilinmemektedir.


Elektronik mikroskop altında corona virüsü

A) Yakın Temaslı

- Kesin veya olası bir vakaya damlacık enfeksiyonuna yönelik korunma önlemleri alınmadan doğrudan bakım sağlayan, 2019-nCoV ile enfekte sağlık çalışanları ile birlikte çalışan, 2019-nCoV hastası ile aynı kapalı ortamda kalan veya hasta ziyaretinde bulunma gibi sağlık merkezi ilişkili maruziyeti olan kişiler.

- 2019-nCoV hastaları ile aynı ortamda yakın mesafede çalışan veya okul öncesinde aynı sınıfı paylaşan, okul çocuklarında sıra arkadaşı olan kişiler

- 2019-nCoV hastaları ile birlikte yolculuk eden kişiler

- 2019-nCoV hastaları ile aynı evde yaşayanlar

B) Uçak Temaslısı

- 2019-nCoV kesin tanısı konan vakalar ile aynı uçakta seyahat etmiş olan yolculardan iki ön, iki arka, iki yan koltuktaki yolcular temastan iki hafta sonrasına kadar takip edilmelidir.

- Kesin vaka tanımına uyan hasta ile uçak içerisinde ilgilenen kabin personelinin semptomlarının gelişip gelişmemesine bakılmaksızın 14 gün süre ile uçuşuna izin verilmez.

- Olası vaka tanımına uyan hasta ile uçak içerisinde ilgilenen kabin personelinin semptom takibi yapılarak, semptom çıkması durumunda 14 gün süre ile uçuşuna izin verilmez.

Temaslı kişilerin takibi, temaslı takibine uygun olarak yapılmalıdır.

Ocak 2020 – Sağlık Bakanlığı (3)

Karantinaya alınan Wuhan'da koronavirüsüne yakalanan iki kişi sokak ortasında yere yığıldı:


Çin'de koronavirüsünün yayılmasını engellemek amacıyla karantinaya alınan Wuhan şehrinde, ölümcül virüse yakalanan iki kişi sokak ortasında yere yığıldı. O anlar kameralar tarafından anbean kaydedildi.

23.01.2020 – Haberler (4)

Corona virüsü hakkında önemli uyarı:

Özel Denizli Tekden Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Şerife Akalın, Çin’de 25 kişinin ölümüne neden olan ‘corona’ virüsü ile ilgili önemli uyarılarda bulunarak, “Virüs bulaştığında soğuk algınlığı gibi seyrettiğini ancak buna kanılmaması gerekiyor özellikle Çin ve çevresinden gelen yolcuların mutlaka muayene edilmesi gerekiyor” dedi.

24 Ocak 2020 – Akit (5)

TÜSAD’dan corona virüsü bilgilendirmesi:

Çin’in Wuhan kentinde yaşanan corona viral salgın haberlerine ilişkin açıklama yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, üst solunum yolu enfeksiyonları ile benzer belirtiler gösteren corona virüsü ile ilgili bilgilendirme yaptı

25 Ocak 2020 – Lebmedya (6)

CORONA VİRÜSÜ HALA TÜM DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR

Wuhan Corona Virüsü Nereye Yayıldı?

Popüler bir Çin sosyal medya platformu olan WeChat’te virüsün keşfinden bu yana geçen 22 gün içinde dolaşan haberlere göre, Haikou’ya 43.000 kişi, Sanya’ya 27.000 kişi, Bozhe’ye 5.600 kişi, Pekin’e 59.000 kişi, Shanghai’a 70.000 kişi, Guangzhou’ya 49.000 kişi, Shenzhen’e 37.000 kişi, Chengdu’ya 47.000 kişi ve Chongqing’e 22.000 kişi dahil olmak üzere birçok insan Wuhan’dan uçakla ayrıldı. Verilerin havayolu şirketlerinden alındığı ve bahsi geçen şehirlerin hepsinin büyükşehirler olduğu bildiriliyor. Kaç yolcunun virüs taşıyıcısı olduğu hayal edilebilir.

28 Ocak 2020 - The Epoch Times/Türkiye (7)

Koronavirüs hakkında neler biliniyor?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Willke Topcu, korona virüsü hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Bundan önce de salgın yapan 2 yeni korona virüs ortaya çıkmıştı

2002 yılında yine Çin’de yeni bir Corona virüs, SARS (severe acute respiratory syndrome) etkeni olarak ilk kez ortaya çıkmış, 8000 den fazla olgu görülmüş, bunlardan 740 olgu ölümle sonuçlandı.

2012 yılında ise yine yeni bir Corona virüs olan MERS-CoV (middle east respiratory syndrome) virüsü Suudi Arabistan’da başlayarak çeşitli ülkelerde 2000’den fazla olguya ve 750 kişinin ölümüne yol açtı.

Olgu ve ölüm sayıları her geçen gün artıyor

Olgu ve ölüm sayıları her geçen gün artıyor. Çin dışındaki komşu ülkelerde, Avrupa ve Amerika’da da 2019-nCoV enfeksiyonlu hastalar görülüyor, ancak bunlar Çin’den gelen olgular. Ülkemizde henüz doğrulanmış olgu olmamakla birlikte son 15 gün içinde Çin’den özellikle Wuhan’dan gelen ve hastalık belirtilerinin görülen kişilerin İl Sağlık Müdürlüğü’nce 15 gün boyunca takip edilmesi gerektiği Sağlık Bakanlığı’nın Sağlık Çalışanları Rehberinde öneriliyor.

Koronavirüsün tedavisi var mı?

Bu virüs enfeksiyonunun spesifik tedavisi bulunmuyor. Kendiliğinden iyileşir, bazı ağır olgularda hastaneye yatırılarak destek tedavileri vermek gerekli olmakta.

01.02.2020 – BirGün (8)

Corona virüsü kaç ülkeye yayıldı?

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs diğer ülkelere sıçramaya devam ediyor. Virüs dört kıtada 28 ülkeye yayıldı. Son olarak Belçika, Wuhan'dan tahliye edilen bir kişide corona virüse rastlanıldığını duyurdu. Can kaybı ise 427'ye yükseldi.

04 Şubat 2020 – Memurlar.Net (9)

Virüs salgınını dünyaya duyurduğu için soruşturma geçiren Çinli Doktor 7 Şubat 2020 tarihinde yaşamını yitirdi:


Salgın nedeniyle dünya genelinde can kaybı 638'e, virüs bulaştığı teşhisi koyulan kişi sayısı ise 31 binin üzerine çıktı. Corona virüsün ciddiyetine dikkat çekmeye çalışan 34 yaşındaki doktor Li Wenliang'ın, yine Corona virüsü nedeniyle kayatını kaybettiği açıklandı. Wuhan'da bir hastanede görev yapan Li, mesajlaşma grubundaki paylaşımında, yeni tip Corona virüsten etkilenen 7 hastanın karantinaya alındığını belirterek salgın tehlikesine dikkati çekmişti. Wuhan polisi, söz konusu paylaşımın ardından li hakkında "dedikodu yaymak" suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı.

Çinli bir hastane eczacısı kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Diğer yandan Çin'de, yeni tip corona virüsü salgınıyla mücadele eden ekiplerden, otoyoldaki kontrol noktasında şoförlerin ateşini ölçmekle geçici görevlendirilen ve genellikle geceleri çalışan ve 25 Ocak'tan itibaren izne ayrılmadan 10 gün izinsiz çalışan 28 yaşındaki Song Yingjie, pazartesi erken saatlerde bir vardiya dönüşü kaldığı yurtta ölü bulundu.

Virüse karşı mücadele için bağışlar.

28 ülkede görülen virüs en son Belçika'nın başkenti Brüksel'de görüldü. Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve eşi ise koronavirüs için 100 milyon dolar bağışladı. Bağışla, aşı geliştirilmesi, tedavi ve teşhis için 60 milyon dolar, insan sağlığının korunması ve teknik destek için 20 milyon dolar, Güney Asya ve Sahra altı Afrika'sında hastalıktan korunma yöntemlerinin geliştirilmesi için de 20 milyon dolar ayrıldı.

7 Şubat 2020 – PowerApp (10)

Corona Virüsü Günlüğü

22 Ocak’ta Türkiye’den de salgınla ilgili ilk açıklama geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Şu an Dünya Sağlık Örgütü termal kamerayı Türkiye için önermiyor ama bu anlamda da termal kamera dahil bütün hazırlıklarımızı yaptığımızı özellikle söylemek istiyorum. Tedirgin olunmaması, şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirtmek istiyorum" dedi.

27 Şubat’ta Suudi Arabistan Umre ziyareti için ülkeye en az 24 ülkeden yabancıların ve turistlerin girişini durdurma kararı aldı.

1 Mart’ta Türkiye, Irak Kürdistan bölgesi ile sınırını Corona virüsü endişesiyle kapatma kararı aldı. İbrahim Halil sınır kapısı, yolcuların ve araçların önünde kapatıldı.

2 Mart’ta Corona virüsü başka Ortadoğu ülkelerinde de görüldü. Suudi Arabistan, Tunus ve Ürdün de ilk vakalarını açıkladı.

Türkiye’de hala bir vaka kaydedilmezken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu enfeksiyon, bu salgın Türkiye'de görülmeyecek diye durum yok. Kapımızda salgın olduğunu biliyoruz. Belki de bu süreçte bu virüsü taşıyan içimizde insanlar da olabilir ama şu anda vaka söz konusu değil” dedi.

10 Mart’ta hem İran hem İtalya bir gündeki en yüksek can kaybını verdi. 24 saatte İran’da 54 kişi, İtalya’da 168 kişi hayatını kaybetti. Lübnan ve Fas ilk can kayıplarını açıkladı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Panama ve Moğolistan da ilk vakalarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) New York’taki genel merkezi Corona virüsü endişesi nedeniyle ziyaretçilere kapandı. Almanya’da federal hükümet, Corona virüsüne karşı mücadele için acil olarak 1 milyar Euro ek bütçe ayrıldığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü Pandemi İlan Etti

11 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsü salgınını pandemi kategorisine aldı. Aynı gün Türkiye’den ilk vaka açıklaması geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikâyetinin araştırılması sonucu konulmuştur. Virüsü Avrupa temasıyla aldığı bilinmektedir" dedi. Fildişi Sahilleri, Honduras ve Bolivya da ilk vakalarını açıkladı. Katar’da vaka sayısı bir günde 24’ten 262’ye yükseldi.

12 Mart’ta küresel çapta can kaybı sayısı 4 bin 600’ü, vaka sayısı 126 bini geçti. Çin ise yedi haftadır süren salgında ilk defa 15 yeni vakayla günlük en düşük sayıyı açıkladı.

Türkiye’de ortaokul ve liseler 16 Mart'tan itibaren 1 hafta eğitime ara verdi. 23 Mart’tan itibaren eğitimlere internet ve televizyon üzerinden evden devam edileceği bildirildi. Üniversiteler de 3 hafta tatil edildi.

13 Mart sabahı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de bir kişide daha Corona virüsü tespit edildiğini açıkladı. Koca akşam saatlerinde üç yeni vaka daha tespit edildiğini bildirdi. Bakan Koca, Corona virüsü görülen beş kişinin doğrudan birbirleriyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Türkiye ayrıca İran, İtalya, Güney Kore, Irak ve Çin’in ardından, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya da seyahat yasağı getirdi.

Kendini karantinaya alan Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun eşi Sophie Trudeau da Corona virüsüne yakalandı.

15 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Umre’den dönen bir kişinin Corona virüsü testinin pozitif çıktığını açıkladı. Umre ziyaretinden Türkiye'ye gelenler karantinaya alınmaya başlandı.

16 Mart'ta Türkiye'de ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca beklendiği gibi Pazartesi günü geride kalırken Türkiye'deki Corona vakası sayısına ilişkin güncel bilgileri paylaştı. Bakan Koca "29 yeni tanı konuldu. Toplam hasta sayımız 47 oldu" dedi.(11)

17 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; “BUGÜN yapılan testlerde POZİTİF SONUÇ 51’dir. TOPLAM HASTA SAYIMIZ 98 olmuştur. Hastalığın ağır seyrettiği kişiler, direnci düşük ve başka hastalığı olan kişilerdir. Yaşlılar yüksek risk grubundandır. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum.”

18 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; “61 YAŞINDA erkek bir hastamızı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün sonuçlanan testler, tedbirlerin çok zorunlu olduğunu gösteriyor. Tanı konup tedavilerine başlanan 93 YENİ VAKAMIZ var. Hasta sayımız 191’e ulaştı. Riskin önünü birlikte keselim.”

20 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Son 24 saatte yapılan 1.981 TESTTEN 168’İ POZİTİF ÇIKTI. 191 olan hasta sayımız 359’a ulaştı. Hastalarımızdan 85 yaşındaki bir hanımefendiyi kaybettik. Daha önce vefat eden bir hasta COVID-19 olarak değerlendirildi. Toplam kaybımız maalesef 4 oldu. Acımız arttı ama başaracağız” ifadelerini kullandı.

20 Mart saat 23.14, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Son 24 saatte 3656 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 311’i POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 670’e ulaştı. Yaşlı ve direnci zayıf 5 HASTAMIZI KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 9 can kaybımız var. Tamamı yaşlılarımızdan. Yaşlılarımızı koruyalım. MÜCADELEMİZDE BİR AN BİLE ESNEKLİK GÖSTERMEYELİM.”

21 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Son 24 saatte 2.953 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 277’si POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor.”

22 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yeni hayatlar kaybediyoruz. Vaka sayıları artıyor. Fakat mümkün olduğunca çok sayıda test yaptığımız unutulmamalı. Tedavi altına alınmış her hastayla, salgının önünü kesmiş oluyoruz. BUGÜN 9 YENİ VEFAT, 289 YENİ TANI VAR. Evimizde kalalım. Risk almayalım. Hayat eve sığar.

BUGÜNE KADAR toplam 20.345 test yapıldı, 1.236 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, “yok” dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek.”

23 Mart’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ON 24 SAATTE 3.672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Çabalarımıza rağmen, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu. GENÇLERE UYARIMIZ VAR: Salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın. Evde kalın. Hayat eve sığar."Diğer notlar:

Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye genelinde toplu halde Cuma namazı kıldırdı- 14.03.2020

Sakarya, Akyazı’da camide toplu namaz kılmak isteyenler cami görevlisi ile kavga etti - 18.3.2020

İstanbul, Fatih’de camide toplu namaz kılmak isteyenler cami görevlisi ile kavga etti - 18.3.2020

Şanlıurfa’da Diyanet’in camide toplu namaz yasağına tepki gösterenler oldu -17.3.2020

Değerlendirme;

Virüs salgınının dünya geneline yayılması karşısında 27 Şubat’ta Suudi Arabistan Umre ziyareti için ülkeye en az 24 ülkeden yabancıların ve turistlerin girişini durdurma kararı alması sonrası laik bir ülkenin din işlerinden sorumlu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın artık inanç turizmi düzenleyemeyecek duruma düşmesinden sonra Umre ziyaretlerini iptal etmiş olması; yurt içinde ise 29 Şubat, 7 ve 14 Mart’ta Cuma namazlarını toplu olarak kıldırtmaya devam etmesi, Umre’den dönüş yapanların tamamının 14 gün gözetim altına alınmayarak önemli bir bölümünün evlerinden dışarı çıkılmaması tavsiyesiyle memleketlerine gönderilmesi, basına da yansımış olan Umre’den gelenlerin yakınlarınca evlerinde ziyaret edilmiş olması, tüm bunlar; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın virüs salgınına karşı bilimsel tedbirlerde toplum sağlığına ve ülke ekonomisine karşı ihmaller zinciri oluşturduğunu göstermekte.

Nitekim 18 Mart’ta basına yansımış olan sağlık personeline ait bir hizmet içi eğitim videosunda Umre’den gelenlerin kontrol edilemeyişinin koronaya karşı sağlık personelince verilen mücadeleyi sekteye uğrattığı ifade edilmekte.(12)

Ülkelere göre korona virüsü mücadelesine ayrılan kaynaklar:

Amerika: 850 milyar Dolar

Fransa: 300 milyar Euro

Almanya: 614 milyar Euro

İspanya: 200 milyar Euro

Türkiye: 14,2 milyar Dolar

Ve Diyanet İşlerinden Tedbir

Diyanet İşleri Başkanlığınca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında 21 Mart Cuma ve miraç kandilinin idrak edileceği 22 Mart Cumartesi gecesi camilerin kapalı tutulması kararlaştırıldı.(13)

Umreden dönen 21 bin kişiden kaçı yurtlarda karantinada belli oldu

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurt dışından gelen 11 bin 269 vatandaşımızın, 23 ilde bulunan 36 KYK yurdunda karantina altında bulunduğunu açıkladı. Öte yandan KYK yurtlarında karantinada bulunan umrecilerin sayısı da belli oldu. Yaklaşık 6 bini Diyanet'in organizasyonuyla olmak üzere, umreye gittikten sonra Türkiye'ye dönen 21 bine yakın Türk vatandaşından, 6 bin 448'inin yurtlarda karantinada olduğu ortaya çıktı.

Umreyle ilgili Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş’ın gün gün verdiği bilgiler:

13 MART… Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,  “Yaklaşık 21 bin civarında umrecimiz Suudi Arabistan'da bulunmakta olup, 15 Mart tarihi itibarıyla tamamı ülkemize dönmüş olacaktır” dedi.

15 MART… Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş “Bugün Umreden son 5300 umrecimiz dönüyor. Hem kendi sağlıkları ve hem de çevresindeki insanların sağlıklarını korumak için 14 gün boyunca kesinlikle evlerinden çıkmamalarını ve ziyaretçi kabul etmemelerini yeniden hatırlatmak istiyorum. Bu bir kul hakkıdır. Lütfen uyalım” çağrısında bulundu.

16 MART… Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş, “Bizim umrecilerimizden hepsi geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile gitmiş olanlar. 6 bin kişi civarındaydı bu rakam. Sağlık Bakanlığımızın verdiği kararla karantina uygulaması başladı.” (Sözcü-23.3.2020) (14)

 

20 Mart 2020 - Korona Virüsü Günlüğü Güncelleme 25.11.2020

Önce Kültür

Kaynak:

(1) http://www.bjnews.com.cn/news/2020/01/27/680493.html
(2) https://www.aksam.com.tr/yasam/cindeki-corona-virusu-turkiye-icin-tehdit-olusturur-mu-corona-virusu-nedir/haber-1039280
(3) https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/haberler/ncov/2019-nCov_Hastal_Salk_alanlar_Rehberi.pdf
(4) https://www.haberler.com/karantina-ya-alinan-wuhan-da-koronavirusune-12846336-haberi/
(5) https://www.yeniakit.com.tr/haber/corona-virusu-hakkinda-onemli-uyari-1026052.html
(6) https://www.labmedya.com/corona-virusu-hala-tum-dunyayi-tehdit-ediyor
(7) https://epochtimestr.com/index.php/wuhan-corona-virusu-nereye-yayildi
(8) https://www.birgun.net/haber/koronavirus-hakkinda-neler-biliniyor-286323
(9) https://www.memurlar.net/haber/883917/corona-virusu-kac-ulkeye-yayildi.html
(10) https://www.powerapp.com.tr/haberler/guncel-haberler/salgini-ilk-bilen-doktor-oldu-119635
(11) https://www.amerikaninsesi.com/a/kronoloji-dunya-2020ye-corona-virusuyle-girdi/5314885.html
(12) https://veryansintv.com/turkiyedeki-koronavirus-vaka-sayisinin-binli-sayilara-ulastigini-soyleyen-doktordan-aciklama/?fbclid=IwAR07kXCTBrczdwWbtTEZGVs5CYHR-g4Jb8dASCUhuV0IdcQPg4PMEPcrPIY
(13) https://www.muftulukhaber.com/camiler-cuma-gunu-ve-kandil-gecesi-kapali-tutulacak/5915/?fbclid=IwAR3faJpVGowxVcGcDxQKitLwVmxikrgGIyGwzRVgPrq7jEQAZUVJO9_Tvj0

(14) https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/umreden-donen-21-bin-kisiden-kaci-yurtlarda-karantinada-belli-oldu-5697238/1031 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gittikçe köşeye sıkışan Türkiye - 08/07/2016
Hurafeler ile toplumun alt katmanlarında kök salan cehaleti şahsi çıkarlarına kullanabilenlerin ülke siyasetini ele geçirmesi ve yine elde tutabilmesi medeni dünyaya verebileceği tavizlerde saklı.
Türkiye’nin Bütünlüğüne Kasteden Terör - 2 - 20/02/2016
Kuzey’den Karadeniz’e ulaşmaya çalışan PKK’ya geçit vermemiş olan Artvinlinin yapması gereken, dinci oluşumları ilinden uzaklaştırmasıdır.
Türkiye’nin Bütünlüğüne Kasteden Terör - 18/02/2016
Türkiye’nin düzlüğe çıkabilmesi, Tarikatlardan ve terörden arınmasıyla mümkün. Bu ise öncelikle siyasilerin ve sonrasında bilinçli toplumun elinde.
Kötü Yönetilmenin Sonuçları: Terör ve İş Kazaları - 31/10/2014
Yönetimim iyiliği sonuçlarından anlaşılır.
Cumhuriyete Saldıranların Maksadı Bellidir - 29/10/2014
Türklerin ilk alfabesi Göktürk Alfabesidir. İslam dininin Türklere kabul ettirilmesinden sonra, Türklerin alfabesi de değişmiş ve Türkler tarihlerinden koparılmıştır.
Kıymetli olmak için makam gerek - 23/09/2014
Saygıdeğer, saygın bir kişi olmanın yolu gelişmemiş ülkelerde makamdan geçiyor.
Polis Haber Editörüne Teşekkür - 09/07/2014
“Önce Kültür” Editör Köşemizden ele almış olduğumuz konuya duyarlılık gösterip iletişime geçen “Polis Haber” Editörümüze duyarlılıkları için teşekkür ediyoruz.
Cumhuriyet Bayramı Yobazın Değil, Türk'ün Bayramıdır! - 24/10/2012
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın coşkuyla kutlanması yobazı rahatsız eder! Ama o yobaz göbekten bağlı olduğu, dindaşlarının kanını emen Amerika’nın kuruluş yıldönümlerinden, islamın birliğini parçalayıcı mezhepleri oluşturan İngiltere’nin milli günleri
Önce Kültür Assubay Haklarını Destekler - 14/10/2012
Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazgeçilmezini oluşturan assubaylarımızın insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmek için evrensel değerlere ulaşmada göstermiş oldukları medeni çabalarını destekliyor ve yayınlarımızla yanlarında olmaya özen göstermekteyiz.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye


Ali Tayyar Önder, Türkiye'nin Etnik Yapısı


Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Sızıntı


Barış Pehlivan, Barış Teroğlu, Metastaz


Alev Coşkun, Tarihi Unutmamak


Prof.Dr.Emre Kongar, 21. Yüzyılda Türkiye


Prof.Dr.Emre Kongar, Yakın Tarihimizle Yüzleşmek


Rıza Zelyut, Osmanlı'da Oğlancılık


Merdan Yanardağ, Türkiye Nasıl Kuşatıldı?


Prof.Dr. Sina Akşin, Yakın Tarihimizi Sorgulamak


Nurten Arslan. Küçük Anılarda Büyük Sırlar, 5 cilt
Biyografik Roman Tarzında Atatürk ve Yakın Tarih


Soner Yalçın, Samizdat


Soner Yalçın, Saklı Seçilmişler


Erol Toy, O'na Katılmak, Dünden Yarına Türkiye Cumhuriyeti


Prof.Dr. Afet İnan, Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk'ün El Yazıları


Bernard Lewis, Modern Türkiye'nin Doğuşu


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Zaman Kaybolmaz


Prof.Dr. İlber Ortaylı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk


Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE