• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.85235.8758
Euro6.51266.5387
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
Dede Ersel AKSU
erselaksu@hotmail.com
TÜKENMİŞLİĞİN VE GİDİŞİN AYAK SESLERİ !
22/05/2013

TÜKENMİŞLİĞİN VE GİDİŞİN AYAK SESLERİ !

Son aldığımız bilgilere göre bir aksaklık olmaz ise Taslak Personel Kanunu, Devlet Memurları Kanununa paralel olarak Yüksek Askeri Şura öncesi geçecek. Tabi burası Türkiye, gündem günde dört kez değişir. Bu dönemde geçmez ise kişisel tahminim meclis tatilden dönünce öncelikle ele alacağı ilk konulardan biri budur. 

Mevcut hali ile Taslak Personel Kanunu taleplerimizin büyük bir bölümünü karşılıyor. Çalışma ekibimdeki değerli personelci arkadaşların yapmış olduğu inceleme bu yönde, keza maliyeci arkadaşlarda bu yönde görüş bildiriyor. Söz konusu taslak kanunu bu hali ile yeterli mi? Tabi ki tam olarak değil, giderilmeyen bazı hususlar var.

Yaklaşık 3 ay öncesinden beri TEMAD’ın Taslak Personel kanununa Müdahil olması yönünde yazılar yazmaktayız. Disiplin kanunundaki gibi geçiştirilmemesi için konuya ağırlık verdik. 

Disiplin Kanunu’na TEMAD hiçbir şekilde müdahil olamamış ve Genelkurmay Başkanlığının istediği şekilde geçmiştir. Pazarlık masasında olmayan TEMAD siyasilerle bir iki resim çektirerek tepkileri azaltmaya çalışmıştır.

Disiplin Kanunun çıkmadan, taslak halinde iken Sn. Veysel ÇETİNER, 21 Aralık 2012 tarihinde yazdığı “ BU OYUNA GELMEYELİM” adlı yazısında yerinde ve haklı bir uyarı yapmıştır. 


Sayın ÇETİNER; yazısında özetle; disiplin Kanunun bu hali ile çıkması durumunda mobingin artacağını, buna paralel olarak intiharlarında artacağını, sosyal medyada hak arayan assubayların bu yasa ile seslerinin kesileceğini yazmıştır. 

Bence Sn. Veysel ÇETİNER bu yazıda gerçeği çok net tespit etmiş. Kendisini kutlarım. Öngörüleri maalesef çıkmıştır. İntihar sayıları bariz bir şekilde artmış, internetteki paylaşımları yüzünden bir astsubay Ağrı’da ”ibreti alem için tutuklu olarak yargılanarak” cezalandırılmıştır.

Yeri gelmişken bir öngörü de ben yapayım; en fazla 1-1,5 yıl sonra, ceza puanının dolduran muvazzafların ilişiği kesildiğinde, ellerinde bavulla nizamiyeden çıktığında, bazı şeyler daha net anlaşılacaktır. 

Emekli astsubay olarak Sn. Veysel ÇETİNER’in tespitlerini TEMAD yönetimi tespit edememiş midir? Etti ise neden müdahil olmamıştır ? Tespit edemedi ise TEMAD yönetiminin orada ne işi vardır ?

Şimdi aynı duyarsızlığı Taslak Personel Kanunu ve İç Hizmet Kanununda yaşamaktayız. Bu kanunlar için ilk yazıyı 6 Mart 2013’de yani bundan yaklaşık 3 ay önce yazdık. Ardından 3 - 4 yazı daha yazdım. Biz bu kadar konuya odaklanırken TEMAD’dan konu ile ilgili hiçbir ses seda yok. 

TEMAD şu ana kadar yaptığını iddia ettiği çalışmayı kamuoyuna duyurmadı. Çalışma ekibi kurduğunu duyurmadı, Askeri ve siyasi otorite ve muhalefetle görüşmedi ? Veya bunları yaptıysa açıklamadı. Ancak benim yaptığım görüşmelerde gerçek anlamda profesyonel herhangi bir çalışmanın olmadığını üzülerek öğrendim. Yazık. 

Peki bu işlerle uğraşması gereken TEMAD yönetimi ne yapıyor ? Yönetim kurulunun bu işlerden daha önemli bir görevi mi var ? Biz yazmaktan usandık.. Haklarımızı almak için seçilenler bu iş ile uğraşmayacak ta ne ile uğraşacaklar ? 

Ben söyleyeyim, muhalefeti sindirmek, kendi reklamlarını yapmak ve koltuklarını sağlama almak için yaptıkları faydasız, sırf propaganda amaçlı il toplantıları yapıyor. Assubaylar patır patır intihar ederken geziler düzenliyor, resim çektirip birde matahmış gibi bunu TEMAD sayfasın koyuyorlar. Ben açıkça söylüyorum, bunlar gidişin ayak sesleridir, aynı askeri ve siyasi otoritenin duyarsızlığı gibi TEMAD duyarsızlığı yaşamaktayız. 

İntiharları basın açıklaması ile geçiştiren TEMAD, siyah çelengin ne olduğunu bilmiyor sanırım. Bilirse siyasi beklentiler çöpe gider maazallah. Bunlar bizim gördüğümüz kısımları, görmediğimiz kısımlarında zamanla ortaya çıkacağını umuyorum. 

Yeni TEMAD yönetimi seçildiğinde çok umutlanmıştık, sevinmiştik, o dönemde muvazzaftım, arkadaşlarla toplanıp ne yapabiliriz diye konuşuyorduk, listeler hazırlıyorduk, bağışla destek oluyorduk, twitler atıyorduk. Umudumuz ve güvenimiz vardı.

Artık TEMAD yönetimine olan güvenimi kaybettim. Yazı yazmaya başlayınca ve özellikle istifa edenlerin röportajından sonra olayın bizim TV.lerden izlediğimiz gibi olmadığını anlamaya başladım. Hüsrana uğradım. 

Bizlerin sadece koltuk için oyalandığını gördüm. 

Son sözüm, İnsanların umutları ile kimsenin oynamaya hakkı yok.. Yazık bu insanlara. Ya gerçekten birşeyler yapın yada bırakın gidin artık. Siz gitmezseniz sizi gönderirler paşam. Bu şekilde TEMAD’ın tepesinde barınmaya devam edemezsiniz. 

Böyle devam ederseniz bu işin vebali size çok ağır gelir.. 

Saygılarımla
Dede Ersel AKSU

Sn. Veysel ÇETİNER’in yazısını okumak için bağlantıyı tıklayınız. 
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200390441663182&set=o.261723460535341&type=1&theater1441 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ASSUBAY SINIFINA VEDA MEKTUBUMDUR - 09/10/2017
Artık karşılığı olmayan,nedeni olmayan,soysuz bu kadar sövgüyü ve hakareti kaldıracak gücüm kalmadı.
SEN NERDESİN? - 26/04/2016
Yaklaşık 3 ay önce yazdığım bir yazıda; "özellikle bir süre tazminat vs. konularda, tazminatlar çıkıncaya kadar yazmayacağımı belirtmiştim."
KOYUN CAN, KASAP ET DERDİNDE - 21/01/2016
TEMAD tarihinde ilk kez, bir yönetim kurulu üyesi ve Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ihraç ediliyor. Hem de Ahmet KESER'e en sadık, en yakın kişilerden biri.
ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR! - 16/02/2014
ARINÇ; "TEMAD İLE BİRLİKTEYİM"
ASSUBAYLAR TEKNİSYEN Mİ TEKNİKER Mİ? - 10/01/2014
Bu konuda bile ayrımcılık devam ediyor!
EYLEM ZAMANI MI? - 07/01/2014
.
ANTALYA TEMAD ZİYARETİMİZ - 26/12/2013
"Güçlü TEMAD, Güçlü ASSUBAYDIR"
YAĞMURDAN KAÇARKEN DOLUYA TUTULDUK - 28/11/2013
.Üç haftada altı astsubay intihar etti
TÜMENALTI SÜMENALTI OLMASIN ! - 06/11/2013
Assubay, dayak atan albayın odasında ve bulunduğu ortamda, başka bir Tümen Komutanı ve heyet huzurunda 6 saat, gece 12'ye kadar sorgulanmış..
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE