• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
Orhan KAYA
orhan.kaya.61@hotmail.com
Astsubay Özlük Haklarına Yönelik Genelkurmay Çalışmaları: Sosyal Haklar
12/06/2012

Genelkurmay Başkanlığı’nca, Emekli Astsubaylar Derneği’ne yönelik 04 Mayıs 2012 tarihinde e-muhtıra ile başlayan astsubay özlük haklarıyla ilgili süreç; 14 Mayıs 2012’de, assubayların özlük hakkında yapılan iyileştirme ve hükümete sunulan önerilerin Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yayınlanmasıyla devam etmişti.

Genelkurmay Başkanlığı’nın; assubayların yanı sıra subayları, uzman jandarma ve uzman erbaşları da kapsayacak şekilde yürütülmekte olan çalışmalarını elektronik postama gelen mektuptan öğrendik.

Okuduğumuz kadarıyla, astsubay özlük haklarına yönelik çalışma “Mali konular, Mesleki gelişim ve Sosyal hakların iyileştirilmesi” şeklinde üç başlık altında yapılmakta. Dolayısıyla biz de yazımızı üç bölümde yayınlamayı planladık.

İlk bölümde birinci madde başlığını oluşturan “Mali konularda yapılan çalışmalar”ı, ikinci bölümde ikinci madde olan “Mesleki gelişime yönelik çalışmalar”ı yayınladık.

“Astsubayların Özlük Haklarına Yönelik Çalışmalar” ana başlığı altında; subay, uzman jandarma ve uzman erbaş özlük haklarına da atıfta bulunulan, yapılan ve yapılması hükümete teklif edilenleri de içeren konulardan üçüncü alt madde başlığında açıklanan “Sosyal hakların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar”ı geldiği gibi aşağıda sunuyorum:

“ASTSUBAY ÖZLÜK HAKLARINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR

Madde-3: Sosyal hakların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar:

a. Yaş haddinden emekli olmuş astsubaylara, 2009 yılından itibaren, üstsubayların istifade edebildiği GATA B polikliniğinden faydalanma imkânı sağlanmıştır.

b. Tanınmış kişilerin orduevi ve askeri gazinolara girişde, subayların referansı ile verilen Tanınmış Kişi Kartının, astsubayların referansı ile de verilmesi uygulamasına 20 Nisan 2012 tarihinden itibaren başlanmıştır. 

c. TBMM Genel Kurulunda 22 Mayıs 2012 tarihinde kabul edilen yasa ile;

(1) Eşi doğum yapan,

(2) Kendisi veya çocuğu evlenen,

(3) Eşi, anne, baba veya kardeşi vefat eden,

(4) Bakmakla yükümlü olduğu yakını kaza geçiren veya önemli bir hastalığa yakalanan, personele verilecek izin süreleri, Devlet Memurları Kanunu’nda yapılan iyileştirmelere paralel hale getirilmiştir.

ç. Yine 22 Mayıs 2012’de yapılan düzenleme ile; 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık bağlanan TSK personelinin ünvanı ve rütbelerinin emsalleri gibi yükseltilmesi ve haklarında yapılacak her türlü işlemde yükseltilen unvan ve rütbelerin esas alınması sağlanmıştır.

d. 20 Nisan 2012 tarihinde “Sanık Asker Kişiler İçin Avukatlık Ücretinin Ödenme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişiklik ile asker kişilerin karakol, karakol nöbetçisi, devriye, nakliyat muhafazası hizmetlerinde veya asayişi temin ve kaçakçılığın men, takip ve tahkiki için görevlendirildiklerinde ya da önleyici, caydırıcı, düzenleyici, koruyucu ve adil görev ve hizmetlerin yerine getirilmesi sırasında veya bu görevlerinden dolayı sanık durumuna düşmeleri halinde avukatlık ücretlerinin ödenmesine imkan sağlanmıştır.

e. Halen, TSK’ya ait vakıflarda istihdam edilen 444 emekli personelin 308’i emekli astsubaydır.

f. OYAK Genel Kurulunda, Temsilciler Kurulu tarafından seçilen 20 üyenin 8’i astsubaydır. Ayrıca; Milli Savunma Bakanı, Maliye Bakanı, Sayıştay Bakanı, TOBB Bşk. Ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanından oluşan seçim komitesi tarafından OYAK Ynt. Krl.na bir astsubay seçilmiştir.

g. Hali hazırda emekli personel de OYAK iştiraklerinde yönetim ve denetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Bahse konu emekli personelin seçimi, Türk Ticaret Kanunu gereği şirketlerin genel kurulları tarafından yapılmaktadır. Halen, iştiraklerde çalışan 58 emekli personelden 6’sı emekli astsubaydır.

ğ. OYAK tarafından ödenen emeklilik yardımı, üyelik süresi boyunca maaşları üzerinden kesilen aidatlarına göre, tüm OYAK üyeleri için rütbe ve statü farkı gözetilmeksizin aynı yöntemle hesaplanmaktadır. Aynı aidat ödeme süresine sahip personele yapılan emeklilik yardımları arasındaki fark; yıllara sari kesilen aidat miktarlarının farklılığından kaynaklanmaktadır. (Örnek olarak; 01.01.2012 tarihinde emekli olan ve 31 yıl hizmet etmiş bir albayın OYAK Emekli Yardımı 271.500 TL iken, aynı süre hizmeti olan bir astsubay 214.170 TL almaktadır.)

h. Belirli görevlere atanan Başçavuş ve daha üst rütbedeki astsubaylara, 12 Kasım 2008 tarihinden itibaren birinci sicil üstü olduğu personele sicil verme yetkisi verilmiştir.

ı. Sicil amirliği yetkisi bulunan astsubaylara, ceza yetkisinin verilmesine yönelik düzenlemelere devam edilmektedir. Bu kapsamda hazırlanan taslak Disiplin Kanunu, yasalaşması için Başbakanlığa gönderilmiştir.

4. sonuç olarak; vatanın dört bir yanında canını esirgemeden görev yapan fedakâr personelimizin moral ve motivasyonunun artırılması, görev şartlarının iyileştirilmesi, mesleki gelişimini sağlayacak imkânların sunulması, sosyal imkânlarının artırılması, aidiyet duygusunun kazandırılması/geliştirilmesi ve diğer kamu personeline sağlanan haklar ile paralel haklara sahip kılınması maksadıyla yürütülen çalışmalar aralıksız devam etmekte ve titizlikle takip edilmektedir. 28.5.2012”

***

Genelkurmay Başkanlığınca “Astsubayların Özlük Haklarına Yönelik Çalışmalar” ana başlığı altında, üç alt başlık altında toplanan ve yürütülmekte olduğu belirtilen çalışmaların son maddesi olan “Sosyal hakların iyileştirilmesine yönelik çalışmalar”ı yorum katmadan okuyucu ile paylaştık.

Üç başlık altında yayınladığımız çalışmaya yönelik genel bir değerlendirme yaparsak; çalışma, Genelkurmayın ve Hükümetin yapacakları olarak iki kısma ayrılıyor. Hükümet ile ilgili olan kısımda, çalışmanın kimi yerlerinde statülerin bir arada anılmasına imkan tanıyan hususlara bağlı olarak ve dolayısıyla biri olmadan diğerinin olamayacağı gibi bir durum söz konusu edilmiş ki bu da hükümeti zorlayacak bir yöntem.

Bu çalışma, Amerikalıların bir devlete karşı kullandıkları, olmazsa olmaz veya çıkarların karşılıklı masaya konularak ABD’nin çıkarlarını gözeten “At Pazarlığı” deyimini hatırlatıyor.

Orhan Kaya

Sosyal medyada paylaşılamaması halinde aşağıdaki linklerde bulunan yazıları açarak paylaşabilirsiniz.

1. Madde, "Mali konular"da yapılan çalışmalara ulaşmak için tıklatınız

2. Madde, "Mesleki gelişim"e yönelik yapılan çalışmalara ulaşmak için tıklayınız

3. Madde, "Sosyal Haklar"a yönelik yapılan çalışmalara ulaşmak için tıklayınız

At Pazarlığı: Siyasi literatüre göre, müzakere edilen bir mevzu hakkında en basit, en kolay çözülebilecek detaylar için bile günler süren, sinir bozucu, kıran kırana yapılan pazarlığı ifade etmek için söylenen deyim.1386 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Mahlas sonu - 07/07/2019
Değerler silsile halinde ilerler. Değerler değerleri yaratır. Değer, bir kültürün sonucudur.
Bireyin korunma ihtiyacı ve kültürel yapı - 26/04/2019
Dünyaya sattığı bir sanayi ürünü olmayan ülke onlara ne verebilir veya onlar ülkeye ne verebilir?
Siyasetçi ile Politikacı arasındaki fark - 22/04/2019
Politikacı partiler ile Siyaset yapan partilerin kitleleri arasındaki fark; Politika ile Siyaset arasındaki fark kadardır.
Siyasi Görüş Devlet Adamlığı Kaynaklı Olunca Fayda Sağlar - 20/04/2019
Devlet bir sistem, Ulus haline gelebilen toplumlar devletleşir.
Huzur, refah, saygı, saygınlık, kalite, üretim, bilimsellik ve demokrasi bilinci - 16/04/2019
Bütün düşüncelerin temeli, niyet; kötü mü, iyi mi? Aranması gereken de bu.
Toplumlar, diğer toplumların etkisi altına girdirici koşullarını bizzat kendisi hazırlar. - 13/04/2019
Geri kalmış toplumların akıl ile sınavı.
Ezberci eğitim, feodal yapı, tarikatlar ve toplumsal düşünce - 09/04/2019
Ezberci eğitim, feodal yapı, tarikatlar ve toplumsal düşünce
Geleceğin nasıl olacağını bugün yetiştirilen çocuklarda görebilmek gerekir - 08/04/2019
Dün, bir gündü dünde kaldı. Bugün bu gündür, hakikatte şu andır.
Çanakkale Zaferi, Öncesi ve Sonrası - 18/03/2019
Bir milletin geleceği için sonrası başından ve ortasından daha önemli…
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu