• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76245.7855
Euro6.35426.3796
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ASGARİ ÜCRET POLİTİKALARIMIZ VE İSTATİSTİK RAKAMLARI
03/01/2018
ANAYASAMIZ : Md. 5 ( Devletin temel amaç ve görevleri )

MADDE 5. – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

Artışıyla ortaya çıkan yeni asgari ücretimizin, Hükümetimiz tarafından 1603 lira olarak açıklanmasıyla birlikte, hem Yeni bir yıla, hem de, yeni bir mali yıla girmiş bulunuyoruz. Yeni Mali yılda, bir önceki yılda uygulanan Resmi vergilere, kendi tanımları ve çeşitleri üzerinde değişik oranlarda vergi artışı yapıldı. Temel tüketim ürünlerimize zamlar geldi, gelmeye devam ediyor. Bu gelip gitme bilgileri, yandaş basında ara sayfalarda, yandaş medyada ekranlarda alt yazı olarak aktarılıyor. Bundan sonraki günlerde, bu zamları oto yollardan ve köprülerden geçiş ücretlerinde yapılan kur artışlı zamları duyan özel sektör, hiç durur mu? + 199 TL. tutarındaki asgari ücret artışı ile diğer kalemlerde oluşan işçi maliyetlerini, akaryakıt, lojistik ikmal, ithalat ve kurdan kaynaklanan diğer artışları ek maliyetlerine yansıtarak, ürettiği ürünlere zam yapacaktır. Mali yılın ilk aylarında açıklanan diğer zamlarla birlikte uyum içinde yaşamak zorunda olduğumuzu unutmayalım. Bu zamların dışında, olsa olsa hiç duymadığımız resmi bir vergi tanımı ve uygulamasıyla karşı karşıya gelmek olabilir. Tükettiğimiz su, elektrik, doğal gaz, telefon, internet, ulaşım, gıda, giyim-kuşam, eğitim-öğretim-kurs-servis v.b. tüm harcamalarını gözden geçirmenin zamanı gelip geçti demeyiniz, kontrol altına almalısınız. ( Bunun farkında olmayanlarımız ) Son pişmanlık her zaman yitim demektir, unutmayalım !

Ülkemizde resmi istatistik açıklamaları da yayımlanmaya başladı.

- Açlık sınırı ( yeni asgari ücrete neredeyse denk ): 1 608,13 TL.
- Yoksulluk sınırı: 5 238,22 TL.
- İki çocuktan oluşan dört kişilik Ailenin sadece Gıda harcaması: 1 608, - TL.

İnsanlarımızın ekonomik ve güvenlik bakımından rahat, huzurlu ve mutlu olmasının sağlanması, Devletimizin anayasal görevlerinden biri olduğunu anlıyor ve biliyoruz. 
Ülkemizde özellikle 1980 darbesinden sonra uygulanan sosyal, siyasi ve ekonomik politikalarda, asgari ücret uygulaması yaygınlaştırılarak seviyesiz duruma düşürüldü. Ülkemiz insanının emeğine ve geleceğine yönelik özensiz ve olumsuz politikalar üretildi. Patrondan yana, kararlar alındı. İşveren yanlısı bu karar ve uygulamalar sonunda, üretimin emek tarafı ezildi, ezilmeye de devam ediyor. Genellikle 16 - 18 yaş çalışanları için belirlenen asgari ücret, 1980 sonrası iktidarlarının ve emek sendikalarının her mali yıl öncesi kapalı odalarda yaptıkları anlaşmalarla bu günlere geldiğinde; iki üniversite mezunu bir çalışanını dahi, asgari ücretle işbaşı yaptıran sermaye sahipleri yaratıldı. Sanayici ve işverenin açıkladığı yıllık karın her kuruşunda, asgari ücretlinin emek ve alın teri bulunduğu dikkate alınmadı.

Asgari ücret yetersizliğinin aynı zamanda, Devletin Anayasal görevinin de aksamasına neden olacağı unutuldu. Şöyle ki; Ülkemizde 2016 yılı istatistiklerine göre 13 milyon asgari ücretle çalışan yurttaşımız var. Yani; 52 milyon insanımız asgari ücretle geçinme savaşı veriyor. Ana, baba ve iki çocuktan oluşan bu insanlarımızın, konuyla doğrudan ilişkilendirilmesi, yakın gelecek yıllarda çok önemli Ulusal Devlet sorunlarıyla karşı karşıya geleceğimizin sinyallerini veriyor, tabi anlayabilene. Ülkemizi İdare edenlerin ve İdare etmek üzere aday olan siyasetçilerimizin, bu Ulusal gerçek üzerinde olumlu politika üretmeleri zorunludur. Dirlik ve düzenimiz için, rakamların söylediklerini anlamaları gerekiyor. Hem de tez zamanda.

Hak ve adalet içerisinde, insanca yaşayabileceğimiz bir düzen için, rakamların sözlerine kulak verelim : İyi Ekonomi, mutlu insanlar yaratır.409 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu