• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80906.8363
Euro7.57177.6021
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ASGARİ ÜCRET POLİTİKALARIMIZ VE İSTATİSTİK RAKAMLARI
03/01/2018
ANAYASAMIZ : Md. 5 ( Devletin temel amaç ve görevleri )

MADDE 5. – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

Artışıyla ortaya çıkan yeni asgari ücretimizin, Hükümetimiz tarafından 1603 lira olarak açıklanmasıyla birlikte, hem Yeni bir yıla, hem de, yeni bir mali yıla girmiş bulunuyoruz. Yeni Mali yılda, bir önceki yılda uygulanan Resmi vergilere, kendi tanımları ve çeşitleri üzerinde değişik oranlarda vergi artışı yapıldı. Temel tüketim ürünlerimize zamlar geldi, gelmeye devam ediyor. Bu gelip gitme bilgileri, yandaş basında ara sayfalarda, yandaş medyada ekranlarda alt yazı olarak aktarılıyor. Bundan sonraki günlerde, bu zamları oto yollardan ve köprülerden geçiş ücretlerinde yapılan kur artışlı zamları duyan özel sektör, hiç durur mu? + 199 TL. tutarındaki asgari ücret artışı ile diğer kalemlerde oluşan işçi maliyetlerini, akaryakıt, lojistik ikmal, ithalat ve kurdan kaynaklanan diğer artışları ek maliyetlerine yansıtarak, ürettiği ürünlere zam yapacaktır. Mali yılın ilk aylarında açıklanan diğer zamlarla birlikte uyum içinde yaşamak zorunda olduğumuzu unutmayalım. Bu zamların dışında, olsa olsa hiç duymadığımız resmi bir vergi tanımı ve uygulamasıyla karşı karşıya gelmek olabilir. Tükettiğimiz su, elektrik, doğal gaz, telefon, internet, ulaşım, gıda, giyim-kuşam, eğitim-öğretim-kurs-servis v.b. tüm harcamalarını gözden geçirmenin zamanı gelip geçti demeyiniz, kontrol altına almalısınız. ( Bunun farkında olmayanlarımız ) Son pişmanlık her zaman yitim demektir, unutmayalım !

Ülkemizde resmi istatistik açıklamaları da yayımlanmaya başladı.

- Açlık sınırı ( yeni asgari ücrete neredeyse denk ): 1 608,13 TL.
- Yoksulluk sınırı: 5 238,22 TL.
- İki çocuktan oluşan dört kişilik Ailenin sadece Gıda harcaması: 1 608, - TL.

İnsanlarımızın ekonomik ve güvenlik bakımından rahat, huzurlu ve mutlu olmasının sağlanması, Devletimizin anayasal görevlerinden biri olduğunu anlıyor ve biliyoruz. 
Ülkemizde özellikle 1980 darbesinden sonra uygulanan sosyal, siyasi ve ekonomik politikalarda, asgari ücret uygulaması yaygınlaştırılarak seviyesiz duruma düşürüldü. Ülkemiz insanının emeğine ve geleceğine yönelik özensiz ve olumsuz politikalar üretildi. Patrondan yana, kararlar alındı. İşveren yanlısı bu karar ve uygulamalar sonunda, üretimin emek tarafı ezildi, ezilmeye de devam ediyor. Genellikle 16 - 18 yaş çalışanları için belirlenen asgari ücret, 1980 sonrası iktidarlarının ve emek sendikalarının her mali yıl öncesi kapalı odalarda yaptıkları anlaşmalarla bu günlere geldiğinde; iki üniversite mezunu bir çalışanını dahi, asgari ücretle işbaşı yaptıran sermaye sahipleri yaratıldı. Sanayici ve işverenin açıkladığı yıllık karın her kuruşunda, asgari ücretlinin emek ve alın teri bulunduğu dikkate alınmadı.

Asgari ücret yetersizliğinin aynı zamanda, Devletin Anayasal görevinin de aksamasına neden olacağı unutuldu. Şöyle ki; Ülkemizde 2016 yılı istatistiklerine göre 13 milyon asgari ücretle çalışan yurttaşımız var. Yani; 52 milyon insanımız asgari ücretle geçinme savaşı veriyor. Ana, baba ve iki çocuktan oluşan bu insanlarımızın, konuyla doğrudan ilişkilendirilmesi, yakın gelecek yıllarda çok önemli Ulusal Devlet sorunlarıyla karşı karşıya geleceğimizin sinyallerini veriyor, tabi anlayabilene. Ülkemizi İdare edenlerin ve İdare etmek üzere aday olan siyasetçilerimizin, bu Ulusal gerçek üzerinde olumlu politika üretmeleri zorunludur. Dirlik ve düzenimiz için, rakamların söylediklerini anlamaları gerekiyor. Hem de tez zamanda.

Hak ve adalet içerisinde, insanca yaşayabileceğimiz bir düzen için, rakamların sözlerine kulak verelim : İyi Ekonomi, mutlu insanlar yaratır.474 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE