• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29457.3237
Euro8.57908.6134
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ÖNCELİĞİMİZ VATAN MI, YOKSA DEMOKRASİ Mİ OLMALI
08/04/2019

Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki: "Vatanı koruyamazsak demokrasiyi nasıl koruyacağız. Öncelik Vatan olmalıdır." 

Onlara her defasında, Irak'lıların da, Suriye'lilerin de hatta Libya'lıların da vatanları vardı, niçin bu duruma düştüler, bunca acıyı yaşadılar, bunu düşünmek gerekmez mi diye yanıt veriyorum. 
Tarihin bir asır öncesine doğru ama, uzaklara değil Anadolu gerçeğine doğru uzandığımızda Namık Kemal'in, Tevfik Fikret'in söylemlerinde demokrasi için nasıl da yanık ve içten sözler var. Bir de bu içli sözlerden ilham alan Mustafa Kemal görüyoruz. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün demokrasiyi keşfettiğini ve onu önceliklerine aldığını kolayca anlayabiliriz.

Demokrasi olmadan, vatanın geleceği güven altına alınabilir miydi?

Ne krallıklar, İmparatorluklar, Saltanatlar yaşamış dünya topraklarında. Altı yüz yıllık Osmanlı imparatorluğu da bizden olanı. Demokrasiyi önemseyen, değer veren ve onu imparatorluğun her tarafında yeşerten bir imparatorluk parçalanır mıydı diye neden düşünemiyoruz ki? Vatanı kurtarma hedefine yönelten unsurun, O'nun önce demokrasiyi düşünmesi olduğunu niçin anlayamıyoruz. Demokrasinin de sadece laik Cumhuriyetlerde olduğunu, Mustafa Kemal'den bir asır sonra yaşayanlar olarak neden düşünemiyoruz?
Biz Türk çocuklarının önceliği demokrasiyi hazmetmek, korumak ve kollamaktır. Aydınlanmanın, özgür düşünmenin izin vermediği Yönetim sistemlerinde batıl ve karanlık düşüncelerin değer göreceği, despotizmin hakim olacağı kaçınılmazdır. Libya ve komşularımız Irak ve Suriye'de yaşanılanlardan ders çıkarmak zorundayız. Sosyal toplumdan uzak, ilim ve bilim kuşaklarının yeşermediği, her türlü sömürü ve emperyalistlerin tuzaklarına kolayca olur veren ümmet toplumuna düşmememiz için, laik Cumhuriyetimize ve bize bahşettiği demokrasimize sahip çıkmalıyız. İnsana, hayvana, doğaya ve yaşayan her türlü canlıya ortak yaşam hakkını tanıyan, Ulusları ve toplumları birbiriyle barış içerisinde yaşam kapılarını açan, evrensel hukuku içinde tutan demokrasidir. 
Toprağın vatan olduğu bilincini bize asıl öğreten ve vatan için sevgilerimizi aşka dönüştüren de demokrasidir, o olmadan vatanımızı kuru söylemlerle asla koruyamayız. Korunamayan topraklar sahipsiz kalır ve tıpkı Irak'lı, Suriye'li ve Libya'lıların konumuna düşeriz. Ulusal duygularımızı, Ulusal bütünlüğü ve kardeşçe yaşamımızın hamuru olan demokrasimize sahip çıkmak zorundayız. Türk Vatanı, sonsuza kadar demokrasi sayesinde yaşayacaktır da ondan!

"Yaşasın laik Cumhuriyetimiz, yaşasın demokrasi."

Fotoğraf açıklaması yok.


618 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE