• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ÜNİTER DEVLET YAPISI VE ULUSAL BİLİNÇ ÜZERİNE
29/03/2019

Anayasamızın 3. maddesine göre, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür". Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olması, Devletin "üniter devlet" olması anlamındadır. Üniter devlet düzeninde, tek bir Anayasa, tek hukuk düzeni vardır. Ulus (millet) unsuru da bölünmez bir bütündür. Laik Cumhuriyetimizin kurucuları tarafından oluşturan Ulus kavramında, bu topraklarda birlikte yaşayacak olan biz yurttaşların din- mezhep, dil, etnik grup ve diğer bakımlardan ayrıma tabi tutulmadığını, egemenlik yetkilerimizin kullanılmasında bu farklılıkların gözetilmediğini, tüm vatan sathında egemenliğin tek ve bölünmez bir bütün olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün bunları birleştirdiğimde, Üniter yapıyı korumada en temel faktörün,
"Ulusal bilincimiz" olduğu ortaya çıkıyor. Doğu, güney, kuzey ve batılısıyla, hepimiz bu Ulusunun eşit yurttaşlarıyız. Bu Ulusun adı da Türk Ulusudur. Ulusumuzun bir parçası ve ona bağlı olma ülküsünü vererek, bu güzel Vatan topraklarını sonsuzluğa kadar yaşatacak olan en temel faktör Ulusal bilincimiz sayesinde olabilir. 
Gelenek ve göreneklerimizin farklılığı ve kültürel zenginliklerimizin çeşitliliği, Ulusal ortak zenginliğimizdir. Bazı siyaset adamlarının, kendi kişisel çıkarları ve bekaları uğrunu her fırsatta sarf ettikleri pervasız söylemlere inanıp, ayrıştırma ve ötekileştirme çabalarına kulak asmayalım, saflarına katılmayalım. Ülkemiz içindeki farklılıkları paylaşıp çoğaltmak yerine, bu farklılıkları öne çıkarıp ayrıcalıkları derinleştirmek, Ulusumuza asla yarar getirmez. Bu kötü çabaların dünyada pek çok örnekleri yaşanmıştır. Tarihten anımsadığımız Kore, Hindistan, Pakistan ve Vietnam'da yaşanan olaylar sonunda, bölünme ve Halkların yaşadığı acılar görmezden gelinebilir mi? Ya 1990'lı yıllarda Yugoslav halkının yaşadığı acılar ve kayıplar! Dünyanın emperyalist aktörü Amerika'nın ve onun işbirlikçileri olan İngiltere ile Almanya ve Fransa'nın, Avrupa Üniter Devletlerinden Yugoslavya'nın parçalanarak emperyalizmin vahşetine kurban edilmesiyle, küçük devletlere bölünmesini nasıl unutabilir ki! O halde; 
Üniter Devlet yapımızı, O'nu biz yurttaşlara bahşeden laik Cumhuriyetimizi ve Ulusal bilincimizi koruyalım. Mutlu yaşamak, ancak paylaşıldığında değerlidir. Peygamberimiz Hz. Muhammed ne güzel söylemiş: "Komşusu açken, tok yatan bizden değildir."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta
Yorumlar


741 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE