• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68775.7104
Euro6.40436.4300
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ÜNİTER DEVLET YAPISI VE ULUSAL BİLİNÇ ÜZERİNE
29/03/2019

Anayasamızın 3. maddesine göre, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür". Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olması, Devletin "üniter devlet" olması anlamındadır. Üniter devlet düzeninde, tek bir Anayasa, tek hukuk düzeni vardır. Ulus (millet) unsuru da bölünmez bir bütündür. Laik Cumhuriyetimizin kurucuları tarafından oluşturan Ulus kavramında, bu topraklarda birlikte yaşayacak olan biz yurttaşların din- mezhep, dil, etnik grup ve diğer bakımlardan ayrıma tabi tutulmadığını, egemenlik yetkilerimizin kullanılmasında bu farklılıkların gözetilmediğini, tüm vatan sathında egemenliğin tek ve bölünmez bir bütün olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün bunları birleştirdiğimde, Üniter yapıyı korumada en temel faktörün,
"Ulusal bilincimiz" olduğu ortaya çıkıyor. Doğu, güney, kuzey ve batılısıyla, hepimiz bu Ulusunun eşit yurttaşlarıyız. Bu Ulusun adı da Türk Ulusudur. Ulusumuzun bir parçası ve ona bağlı olma ülküsünü vererek, bu güzel Vatan topraklarını sonsuzluğa kadar yaşatacak olan en temel faktör Ulusal bilincimiz sayesinde olabilir. 
Gelenek ve göreneklerimizin farklılığı ve kültürel zenginliklerimizin çeşitliliği, Ulusal ortak zenginliğimizdir. Bazı siyaset adamlarının, kendi kişisel çıkarları ve bekaları uğrunu her fırsatta sarf ettikleri pervasız söylemlere inanıp, ayrıştırma ve ötekileştirme çabalarına kulak asmayalım, saflarına katılmayalım. Ülkemiz içindeki farklılıkları paylaşıp çoğaltmak yerine, bu farklılıkları öne çıkarıp ayrıcalıkları derinleştirmek, Ulusumuza asla yarar getirmez. Bu kötü çabaların dünyada pek çok örnekleri yaşanmıştır. Tarihten anımsadığımız Kore, Hindistan, Pakistan ve Vietnam'da yaşanan olaylar sonunda, bölünme ve Halkların yaşadığı acılar görmezden gelinebilir mi? Ya 1990'lı yıllarda Yugoslav halkının yaşadığı acılar ve kayıplar! Dünyanın emperyalist aktörü Amerika'nın ve onun işbirlikçileri olan İngiltere ile Almanya ve Fransa'nın, Avrupa Üniter Devletlerinden Yugoslavya'nın parçalanarak emperyalizmin vahşetine kurban edilmesiyle, küçük devletlere bölünmesini nasıl unutabilir ki! O halde; 
Üniter Devlet yapımızı, O'nu biz yurttaşlara bahşeden laik Cumhuriyetimizi ve Ulusal bilincimizi koruyalım. Mutlu yaşamak, ancak paylaşıldığında değerlidir. Peygamberimiz Hz. Muhammed ne güzel söylemiş: "Komşusu açken, tok yatan bizden değildir."

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta
Yorumlar


462 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
Geleceğimiz ve Çocuklarımız - 24/04/2019
Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği hepimizin çocuklarıdır. Bir asırlık Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri sonuncunda, cehaletin kıymet gördüğünü, laik ve sosyal bilimlere açık eğitimden uzaklaşılarak çeşitli cemaatlere teslim edilen
AMERİKAN EMPERYALİZMİ VE KOLEJLERİ - 19/04/2019
Dünya emperyalizminin baş aktörü katil Amerika'nın, Anadolu topraklarında ilk defa 1908 yılında Amasya'da Kolej okul açtığını okudum.
ÖNCELİĞİMİZ VATAN MI, YOKSA DEMOKRASİ Mİ OLMALI - 08/04/2019
Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki : " Vatanı koruyamazsak demokrasiyi nasıl koruyacağız. Öncelik Vatan olmalıdır. "
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu