• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84806.8755
Euro7.75457.7856
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
DEMOKRASİLERDE "BEN YAPTIM" DENİLEMEZ
19/10/2017

Resmi makamlarca açıklanan yeni zamlarla ilgili bildirimin ardından, iki üç gün geçti. Nereye ve kimin yanına uğradıysam, herkes şikayet ediyor. Yurttaş olarak, kendisini idare edenler tarafından saygı görmediklerini anlatmaya çalışıyor. Bu durum önemli olmakla birlikte, çaresiz kalınan bir psikoloji ile sadece söylemsel tepkilerini dillendirmekten öte gidemiyorlar. İşte burada yatanın ne olduğunu düşününce; iki hususun üzerinde durmamız gerektiğini anlıyorum. Örneğin;

 

1. Ülkemizde hemen hemen her il ve ilçelerde; taksici, minibüsçü, midibüsçü, otobüsçü, kamyoncu, motosikletçi, yat, gemi ve vapur İşletmecisi, kara ve deniz taşıtı kullanıcılarının ve bunların işletmecilerinin örgütlendiği dernek, oda ve federasyon gibi bir çok tüzel kişilikler bulunmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisinin % 40 artırıldığı bildirimine takip eden süreçte, bu dernek ve odalardan neden hiç bir tepki verilmemiştir?


2. Çeşitli adlar altında örgütlenerek çalışmalarda bulunduğunu anlamaya çalıştığım bu organizasyonların her biri, demokratik baskı unsuru olmalarına rağmen tepkisiz olmalarının altında yatan nedir ? Ya da; Örgütsüz toplumlar hakkında bir çok akıl hocaları tarafından tepkiler veren medya ve basın örgütlerinin suskunluğuna ne dememiz gerekmektedir ? Bütün yayın organlarında ve medyada önemli derecede suskunluk hakim.

Yapılan zamlar henüz toplumsal yaşamımıza yansımadı. Zamanı geldiğinde hepimiz, halkı ve örgütleriyle pişman olsak da, artık geriye dönüş olmayacaktır. İktidarlar, har vurup harman savururcasına harcadıkları hazinemizde oluşturdukları açıklarını kapatmak için Cumhuriyet döneminin bir çok taşınır-taşınmaz menkul ve gayrimenkullerini özelleştirerek satmışlar, buna rağmen idamelerini sürdürebilmek için de, bizim sessizliğimiz sayesinde hepimizin gelirlerine el atmaktan çekinmemektedirler. Sürekli zam yapılması ya da, verdiğinden fazlasının geri alınmasının, daha da büyüyen açığın kapatılması ancak zamlarla pekiştirileceği anlamındadır. Faturamızın acı olmasına razı olmamalıyız ve zamlara karşı durmalıyız. Yapılan yüksek zamlar, insani beslenme giderlerimizden ve sosyal yaşam harcamalarımızdan önemli değerler çalıp götürmektedir. Sağlığımızdan, eğitimimizden, güvenliğimizden, adaletimizden kısaca genel bütçemizden sömürü yapılmaktadır.


Tepkisiz, sessiz ve suskunluğa razı olan halk yığınlarının bulunduğu toplumlarda Halkın sürekli olarak yoksullaşarak, fakirleşeceğini unutmayalım. Demokrasimiz, bizlere yapılan haksız uygulamalara tepki vermek hakkı vermektedir. Eğer tepki vermiyorsak, demokrasimize sahip çıkmadığımız gibi, sustukça sırtımıza binilmesine "evet" diyoruz demektir.
Ey Türk ! Susma, demokrasine sahip çık.650 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE