• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
DEMOKRASİLERDE "BEN YAPTIM" DENİLEMEZ
19/10/2017

Resmi makamlarca açıklanan yeni zamlarla ilgili bildirimin ardından, iki üç gün geçti. Nereye ve kimin yanına uğradıysam, herkes şikayet ediyor. Yurttaş olarak, kendisini idare edenler tarafından saygı görmediklerini anlatmaya çalışıyor. Bu durum önemli olmakla birlikte, çaresiz kalınan bir psikoloji ile sadece söylemsel tepkilerini dillendirmekten öte gidemiyorlar. İşte burada yatanın ne olduğunu düşününce; iki hususun üzerinde durmamız gerektiğini anlıyorum. Örneğin;

 

1. Ülkemizde hemen hemen her il ve ilçelerde; taksici, minibüsçü, midibüsçü, otobüsçü, kamyoncu, motosikletçi, yat, gemi ve vapur İşletmecisi, kara ve deniz taşıtı kullanıcılarının ve bunların işletmecilerinin örgütlendiği dernek, oda ve federasyon gibi bir çok tüzel kişilikler bulunmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisinin % 40 artırıldığı bildirimine takip eden süreçte, bu dernek ve odalardan neden hiç bir tepki verilmemiştir?


2. Çeşitli adlar altında örgütlenerek çalışmalarda bulunduğunu anlamaya çalıştığım bu organizasyonların her biri, demokratik baskı unsuru olmalarına rağmen tepkisiz olmalarının altında yatan nedir ? Ya da; Örgütsüz toplumlar hakkında bir çok akıl hocaları tarafından tepkiler veren medya ve basın örgütlerinin suskunluğuna ne dememiz gerekmektedir ? Bütün yayın organlarında ve medyada önemli derecede suskunluk hakim.

Yapılan zamlar henüz toplumsal yaşamımıza yansımadı. Zamanı geldiğinde hepimiz, halkı ve örgütleriyle pişman olsak da, artık geriye dönüş olmayacaktır. İktidarlar, har vurup harman savururcasına harcadıkları hazinemizde oluşturdukları açıklarını kapatmak için Cumhuriyet döneminin bir çok taşınır-taşınmaz menkul ve gayrimenkullerini özelleştirerek satmışlar, buna rağmen idamelerini sürdürebilmek için de, bizim sessizliğimiz sayesinde hepimizin gelirlerine el atmaktan çekinmemektedirler. Sürekli zam yapılması ya da, verdiğinden fazlasının geri alınmasının, daha da büyüyen açığın kapatılması ancak zamlarla pekiştirileceği anlamındadır. Faturamızın acı olmasına razı olmamalıyız ve zamlara karşı durmalıyız. Yapılan yüksek zamlar, insani beslenme giderlerimizden ve sosyal yaşam harcamalarımızdan önemli değerler çalıp götürmektedir. Sağlığımızdan, eğitimimizden, güvenliğimizden, adaletimizden kısaca genel bütçemizden sömürü yapılmaktadır.


Tepkisiz, sessiz ve suskunluğa razı olan halk yığınlarının bulunduğu toplumlarda Halkın sürekli olarak yoksullaşarak, fakirleşeceğini unutmayalım. Demokrasimiz, bizlere yapılan haksız uygulamalara tepki vermek hakkı vermektedir. Eğer tepki vermiyorsak, demokrasimize sahip çıkmadığımız gibi, sustukça sırtımıza binilmesine "evet" diyoruz demektir.
Ey Türk ! Susma, demokrasine sahip çık.565 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu