• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.91115.9348
Euro6.55396.5802
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
KALKINMA PLANLARINDA TOPRAĞIN YERİ
30/09/2017

Ülkemizde 1963'de başlatılan " beş yıllık " süreleri kapsayan Kalkınma Planlarımızı incelediğimizde, iki husus dikkatimizi çekmektedir.

1) Birinci Beş yıllık Kalkınma planını hazırlayan ekipte J. Timbergen, J. Koopman,Kaldor ve Baagavhati adında yabancı uzmanların da görev alması,

2) İçinde bulunduğumuz 10. Beş yıllık kalkınma Planı (2014-2108 yıllarını kapsamaktadır) dahil olmak üzere TOPRAK Reformundan bahsedilmemesi,

Ulusal Kalkınma planımızın hazırlanmasında yabancılara görev verilmesinin çok acı olduğunu anlamakla birlikte, biz yurttaşları ilgilendirmesi gereken diğer tarafı, ise, elli yılı aşan süredir devam eden Ulusal terör sorunumuzun ana kaynağı olan "toprağın" Kalkınma Planlarımızda göz ardı edilmesidir. Yani; Ülkemizin beşer yıllık kalkınma planlarında "toprak" yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin dünya ile barışık ve insanlarını daha özgür, daha refah ve daha güven içerisinde yaşatmayı hedefleyen Ulusal Kalkınma planlarımızda "toprak" olmalıdır, ona çağdaş önem ve değer verilmelidir. Çünkü Ulusal Kalkınma plan, strateji ve uygulamalarına en önemli malzeme topraktır. Bize, her şeyi veren odur, önem verdiğimizde kalkınmamıza en büyük desteği ondan alacağımıza inanmalıyız, vermediğimizde de en büyük tehlikenin toprakta bulunduğunu anlamak zorundayız. Çağdaş Cumhuriyet anlayışı, toprağın adaletli paylaşımını gerektirir. Neredeyse altmış yıllık sürenin Devlet İdarelerinde ve kalkınma planlarında toprağın yer almaması, toprağın ötelendiğinin ve önemsenmediğinin kanıtı olarak görülmektedir. Bu durum, hepimiz için ortak ve Ulusal bir sorundur. Bugün dünya Halklarının yaşamakta olduğu tüm elim olayların ve savaşların kaynağı olan topraktır. Toprağı anladığımızda, onun adil paylaşımını yapacağımıza inanıyorum. Toprağa gerekli ehemmiyetin ve saygının temelinde "adil paylaşım" gerçeği yatmaktadır. Bunu gerçekleştirecek olan tek güç, bu inanca sahip olan iktidarlardır. Adil toprak paylaşımı, Cumhuriyet idaresinde çağdaş toprak reformu demektir.
Özellikle doğu ve güney doğu Anadolu'muzun verimli topraklarında on binlerce dönüm arazileri elinde tutan feodal güçlerin yıkılması bu reformla gerçekleşebilir. Böylece; toprağın sahibi olan köylülerimizin üretkenliği Ulusal kalkınmamızı tetikleyecek, güçlenen tarımsal kalkınmamızla daha güçlü ve daha mutlu bir Ülke olmamız sağlanacaktır. Kentlere göçler önlenmesi, nüfus artışlarımızın kontrol altına alınması, Ulusal terör sorunumuzun kökünden temizlenmesi ve daha birçok problemlerimizin çözümü topraktadır. Mutlu ve güçlü Türkiye! Eşsiz ve güzel yurdum, görmek istediğim de budur.

11. Beş yıllık kalkınma planımızda "topraklarımızı" görebilmek umuduyla!446 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE