• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
KALKINMA PLANLARINDA TOPRAĞIN YERİ
30/09/2017

Ülkemizde 1963'de başlatılan " beş yıllık " süreleri kapsayan Kalkınma Planlarımızı incelediğimizde, iki husus dikkatimizi çekmektedir.

1) Birinci Beş yıllık Kalkınma planını hazırlayan ekipte J. Timbergen, J. Koopman,Kaldor ve Baagavhati adında yabancı uzmanların da görev alması,

2) İçinde bulunduğumuz 10. Beş yıllık kalkınma Planı (2014-2108 yıllarını kapsamaktadır) dahil olmak üzere TOPRAK Reformundan bahsedilmemesi,

Ulusal Kalkınma planımızın hazırlanmasında yabancılara görev verilmesinin çok acı olduğunu anlamakla birlikte, biz yurttaşları ilgilendirmesi gereken diğer tarafı, ise, elli yılı aşan süredir devam eden Ulusal terör sorunumuzun ana kaynağı olan "toprağın" Kalkınma Planlarımızda göz ardı edilmesidir. Yani; Ülkemizin beşer yıllık kalkınma planlarında "toprak" yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin dünya ile barışık ve insanlarını daha özgür, daha refah ve daha güven içerisinde yaşatmayı hedefleyen Ulusal Kalkınma planlarımızda "toprak" olmalıdır, ona çağdaş önem ve değer verilmelidir. Çünkü Ulusal Kalkınma plan, strateji ve uygulamalarına en önemli malzeme topraktır. Bize, her şeyi veren odur, önem verdiğimizde kalkınmamıza en büyük desteği ondan alacağımıza inanmalıyız, vermediğimizde de en büyük tehlikenin toprakta bulunduğunu anlamak zorundayız. Çağdaş Cumhuriyet anlayışı, toprağın adaletli paylaşımını gerektirir. Neredeyse altmış yıllık sürenin Devlet İdarelerinde ve kalkınma planlarında toprağın yer almaması, toprağın ötelendiğinin ve önemsenmediğinin kanıtı olarak görülmektedir. Bu durum, hepimiz için ortak ve Ulusal bir sorundur. Bugün dünya Halklarının yaşamakta olduğu tüm elim olayların ve savaşların kaynağı olan topraktır. Toprağı anladığımızda, onun adil paylaşımını yapacağımıza inanıyorum. Toprağa gerekli ehemmiyetin ve saygının temelinde "adil paylaşım" gerçeği yatmaktadır. Bunu gerçekleştirecek olan tek güç, bu inanca sahip olan iktidarlardır. Adil toprak paylaşımı, Cumhuriyet idaresinde çağdaş toprak reformu demektir.
Özellikle doğu ve güney doğu Anadolu'muzun verimli topraklarında on binlerce dönüm arazileri elinde tutan feodal güçlerin yıkılması bu reformla gerçekleşebilir. Böylece; toprağın sahibi olan köylülerimizin üretkenliği Ulusal kalkınmamızı tetikleyecek, güçlenen tarımsal kalkınmamızla daha güçlü ve daha mutlu bir Ülke olmamız sağlanacaktır. Kentlere göçler önlenmesi, nüfus artışlarımızın kontrol altına alınması, Ulusal terör sorunumuzun kökünden temizlenmesi ve daha birçok problemlerimizin çözümü topraktadır. Mutlu ve güçlü Türkiye! Eşsiz ve güzel yurdum, görmek istediğim de budur.

11. Beş yıllık kalkınma planımızda "topraklarımızı" görebilmek umuduyla!427 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu