• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
MİLLİLİKTEN ANLADIKLARIM
24/11/2018

Millilik ve yerlilik sözleri içtenlikle söylendiğinde, ifade eden kişi kim olursa olsun, Milliyeti ve kendi Milletiyle ilgili bağlılığı olduğunu ve çevresini de bu yöne ulaştırmak istediğini anlıyorum. Milletin bağrından çıkan insanlarda, Ulusal değer ve servete sahiplenici insan arayışlı düşüncelerin açık itirafını görüyorum. Tarihinde bir çok elem ve zaferlere sahip Yüce Türk Ulusunun, geçmişinin ve geleceğinin sahiplenilmek istendiğini yorumlamak istiyorum. Bundan dolayı Millilik düşünce ve arzularını her zaman olumlu düşünüyor ve her bireyde olması gereken önemli bir kişilik kriteri olarak görüyorum. Yurtsever yurttaşların gönlünde olması gerekenin de böyle olduğuna inanıyorum. Hepimizin doğumumuzdan sonra "ezanla konulan adımızla birlikte, kulaklarımıza fısıldanan aslında Milli olmamızın dileğidir. Ömürlerimiz boyunca" Yurduna, Ulusuna ve Devletine bağlı olmamız temennisi adımızın okunmasıyla başlıyor olmalı. Bütün Ulusların Milliliğe gereksinimleri vardır, Millilik üzerine yapılan konuşmalar ve sözler, insanlara heyecan ve atılganlık vermelidir. Tıpkı; 1922'lerde Halide Edip Hanımın, Ulusumuza "büyük kurtuluş" ve "büyük zafer" için vatanseverlik çağrılarındaki sözleri kadar kamçılayıcı ve birleştirici. Anlamları saymakla tükenmeyecek kadar güzel olan sözlerimizden biridir Millilik !

Milliliğin çirkin olan yanı yok mu ? Örneğin; umutsuzluk ve aşağılayıcı içerik taşıyan, insanımıza özgürlük, demokrasi ve aydınlanma ile insan olmanın haklarını getirmeye amaçlayan Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri, Devlet Yönetimine getirdiğimiz bütün şahsiyetleri kınayıcı sözlerle dile getirileni. Onların Milli olup olamadıklarıyla ilgili ve Halkımızın gönlünü kuşkulandırıcı şekilde söyleneni. Daha da vahim olanı, onları seçen Halkın, iyi seçim yapamadığının farkındasızlığı. Bir asra yakın zamandır, Ulusun dişi ve tırnağından artırılarak elinden alınan vergilerle yapılan Ulusal İşletmelerimiz, fabrakalarımız, sanayi işletmelerimiz, Cumhuriyetimizin tüm Devlet İşletmeleri. Bunlar Milli değil miydi? Yerli değil miydi ? Yirmi yıla yakındır, Devletin elinden alınarak, önce özelleşen, sonra el değiştirilerek, yüksek gelirlerle yabancılara peşkeş çekilen Ulusal işletmelerimiz gavur malı mıydı diye düşünmek gerekmez mi? Bunların tamamı Millilikten çıkarılmadı mı? Çıkarıldıysa, hangi millilik düşüncesiyle çıkarıldı ve kimler çıkardı?

Ulusumuzun, bunların kimler olduğunu bildiğini sanmıyorum, hatta sağlıklı bir muhakeme yürüttüğünü de düşünmüyorum. Bana ve benim gibi düşünen yurtseverlere düşen görev, birlik ve beraberlik ruhuna, Cumhuriyetimize ve onun bize kazandırdığı demokrasimize sahip çıkmak, yeri geldiğinde Millilikten söz ederek Milletin aklıyla alay edenlere demokrasimizin verdiği olanakla yanıt vermek olmalıdır. Kim ne derse desin, Türk gençliği her zaman, Ulusuna özgü ve O'nun bütün değerlerine esastan bağlı kalmalıdır, Devletimizin Milli varlıklarının peşkeş çekilmesini sağlayanlara asla inanmamalıdır. Cumhuriyetin gücünü zayıflatanların sözlerindeki kutsi değerler hiç bir anlam ifade etmediğini iyice bellemeli, ATA'mızın Gençliğe Hitabesini unutmamalıdır. Parolamız, Cumhuriyeti ilelebet yaşatmaktır.

"Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Türk Ulusu !."989 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu