• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
İLGİSİZLİK, YOZLAŞMA VE TOPLUM
04/09/2017

Ulusal tarihimizin uzun ömürlü oluşunu, yerleşik yaşamımızın uygulanabilir çağdaş gelenek ve görenek çeşitliliğimize ve onları korumuş olduğumuza bağlıyorum.

Geçmişimizden bizlere aktarılan olumsuz bazı gelenek ve göreneklerimiz olsa da, çağdaş ve evrensel nicelikte olanlar çoğunluktadır. Zengin gelenek ve göreneği bulunan başkaca bir Ulusun varlığını tanımıyorum. Bu geleneklerimizin ilklerinden olarak bildiğim "ilgilenmek - alakadar olmak" eksenli olanını yorumlamak istiyorum. Yani; ilgi, hatır alma eylemini.

Çünkü o; insanı insanla, insanı hayvanla ve insanı tüm canlılarla ilişkilendirecek, ilgilendirecek olan geleneksel, en değerli olanıdır. Bundan yoksunlaşmamızın hasarı, elbette bireysel olarak kendimize olmayıp, toplumsal ve hatta Ulusal benliğimize kadar dokunacaktır. Bu kadar evrensel ve çağdaş değere sahip olan güzel duygumuzu yitirmeyelim. İlgi duygularımızı köreltmeyelim, sevgimizi, saygımızı, ailemizi, mahallemizi, köyümüzü, toplumumuzu ve Ulusal birliğimizi de ilgiyle koruyabiliriz.

Düşünsenize, sevgi ve saygının yok olduğu bir toplumda, demokrasi tutunabilir mi? Hak ve adalet denen değer oluşturulabilir mi? Yasa ve kuralları tanıtılabilir mi? O halde, küçük ama en yakınımızda bulunan bu değere hep birlikte sahiplenmeliyiz.

İlgiden uzak kalmaya başladığımızda, duygularımızla birlikte yaşamak için yalnızlığa gideriz. Yakınlarımızı unutur, dostlarımızı yitiririz. Yitiklerimiz uzar gider ömrümüz elverdiğince. Kendimizi ve çevremizi yozlaşmaya doğru sürükleriz. Hoş olmayacak ama “yozlaşmış bir toplum maalesef yoz insanı bol olan toplum” demek değil midir?

İlgiden uzak duranlar, gün gelip gereksinim duyduklarında en çok üzülecek olanlardır. Önemli durumlarda, iletişim olanaklarımızı kullanarak çevremizle olan iletişimimizi kesmeyelim, onlara ilgimizi gösterelim. Olumlu ilgi sayesinde karşılıklı sevgi ve saygıyı geliştirebilir, daha güçlü bir toplumsal yaşamı hak edebiliriz.

Aksi takdirde, vahşi kapitalizmin bölüp parçaladığı Türk Ulusal yerleşik yaşamına bir olumsuz katkı da biz vermiş olabiliriz. Hepimizin ve gelecek nesillerimizin daha çağdaş ve daha mutlu olmaları güçlü bir toplum olmamıza bağlıdır.

Asla yozlaşmak istemeyeceğimiz ama, ilgiyle beslenen bir toplum yaratmak, hep birlikte, sağlıklı ve mutlu bir gelecekte yaşamak dileğiyle!724 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE