• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
İLGİSİZLİK, YOZLAŞMA VE TOPLUM
04/09/2017

Ulusal tarihimizin uzun ömürlü oluşunu, yerleşik yaşamımızın uygulanabilir çağdaş gelenek ve görenek çeşitliliğimize ve onları korumuş olduğumuza bağlıyorum.

Geçmişimizden bizlere aktarılan olumsuz bazı gelenek ve göreneklerimiz olsa da, çağdaş ve evrensel nicelikte olanlar çoğunluktadır. Zengin gelenek ve göreneği bulunan başkaca bir Ulusun varlığını tanımıyorum. Bu geleneklerimizin ilklerinden olarak bildiğim "ilgilenmek - alakadar olmak" eksenli olanını yorumlamak istiyorum. Yani; ilgi, hatır alma eylemini.

Çünkü o; insanı insanla, insanı hayvanla ve insanı tüm canlılarla ilişkilendirecek, ilgilendirecek olan geleneksel, en değerli olanıdır. Bundan yoksunlaşmamızın hasarı, elbette bireysel olarak kendimize olmayıp, toplumsal ve hatta Ulusal benliğimize kadar dokunacaktır. Bu kadar evrensel ve çağdaş değere sahip olan güzel duygumuzu yitirmeyelim. İlgi duygularımızı köreltmeyelim, sevgimizi, saygımızı, ailemizi, mahallemizi, köyümüzü, toplumumuzu ve Ulusal birliğimizi de ilgiyle koruyabiliriz.

Düşünsenize, sevgi ve saygının yok olduğu bir toplumda, demokrasi tutunabilir mi? Hak ve adalet denen değer oluşturulabilir mi? Yasa ve kuralları tanıtılabilir mi? O halde, küçük ama en yakınımızda bulunan bu değere hep birlikte sahiplenmeliyiz.

İlgiden uzak kalmaya başladığımızda, duygularımızla birlikte yaşamak için yalnızlığa gideriz. Yakınlarımızı unutur, dostlarımızı yitiririz. Yitiklerimiz uzar gider ömrümüz elverdiğince. Kendimizi ve çevremizi yozlaşmaya doğru sürükleriz. Hoş olmayacak ama “yozlaşmış bir toplum maalesef yoz insanı bol olan toplum” demek değil midir?

İlgiden uzak duranlar, gün gelip gereksinim duyduklarında en çok üzülecek olanlardır. Önemli durumlarda, iletişim olanaklarımızı kullanarak çevremizle olan iletişimimizi kesmeyelim, onlara ilgimizi gösterelim. Olumlu ilgi sayesinde karşılıklı sevgi ve saygıyı geliştirebilir, daha güçlü bir toplumsal yaşamı hak edebiliriz.

Aksi takdirde, vahşi kapitalizmin bölüp parçaladığı Türk Ulusal yerleşik yaşamına bir olumsuz katkı da biz vermiş olabiliriz. Hepimizin ve gelecek nesillerimizin daha çağdaş ve daha mutlu olmaları güçlü bir toplum olmamıza bağlıdır.

Asla yozlaşmak istemeyeceğimiz ama, ilgiyle beslenen bir toplum yaratmak, hep birlikte, sağlıklı ve mutlu bir gelecekte yaşamak dileğiyle!581 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu