• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68775.7104
Euro6.40436.4300
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ŞEKER FABRİKALARIMIZ SATILIYOR
23/02/2018

Cumhuriyetimizin Kurucusu, muhterem insan, büyük devrimci Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Çankaya'daki akşam yemeği sonrası sohbetinde: "Kalkınma Köyden başlar, Anadolu köylüsünü kalkındırmak zorundayız İsmet!" diye başlayan sözleri ne kadar ileri ve aydınlık Ulusal hedeflerimizden olmuşsa; son on beş yılda uygulananlar da, tarihimize Anadolu köylüsünü yoksullaştıran, Ülkemiz kalkınmasını karartan, geri ve karanlık girişimler olarak kaydedileceğini düşünüyorum.

Cumhuriyetimizle birlikte Anadolu'muzun her tarafında inşa edilen fabrika, entegre tesisi ve sanayi işletmelerinde, kasaba ve köylerimizde yetişen ürünlerin işlendiğini hepimiz biliyoruz, Şeker fabrikalarımız, Sümer fabrikalarımız, Et ve Balık Kurumu İşletmelerimiz ve daha nicelerinde: Hepsi, köylerimizin ve çiftçilerimizin alın teri ve emeklerini değerlendiren Ulusal sanayi kuruluşlarıydı. Köylülerimizin tarlalarında yetiştirilen ürünler, dağlarında yaylalarından beslenen yerli ırk hayvanlarımız ve bunların eti, sütü, yünü, vd. ürünleri, Devletimiz tarafından satın alınır, bu Ulusal Sanayi kuruluşlarımızda işlenerek, iç ve dış pazarlara sunulurdu. Bu İşletmeler aynı zamanda, Bölge halkı için önemli bir istihdam kaynaklarıydı. Halkımızın geçim koşullarına, sağlıklı ve mutlu yaşamasına katkıda bulunan çok önemli değerlerimizdi. Bu İşletmelerimiz sayesinde Kayseri şekeri, Beykoz Kundurası, Sümer basması markalarımız olmuştu. Anadolu halkı daha mutlu, köylerimiz daha şendi. Buralarda üretilen ürünleri kullanmamız gerektiğine dair Ulusal duygularımız gelişir, bu işletmelerde üretilen, yetiştirilen ürün ve mallara " yerli malı " derdik. Hatta; yurt sathında, " Yerli Malları Haftası " etkinlikleri yapardık, gençliğimizin Ulusalcı olması için Devletimiz bu İşletmelere her zaman sahiplenir, yıllık bütçeden bu işletmelerin modernizasyonuna kaynak aktarırdı. İşletmelerimizin önünden her geçtiğimizde ne kadar da gururlanır, içimizdeki duygularımızı şahlandırır, göğsümüzü kabartırdık. "Yerli malı, yurdun malı" diye türküler yakardık. Ata'mıza, Ana ve babalarımıza olan saygımız ve heyecanımız kat kat taçlanırdı.

Ne oldu, neler değişti. "Yerli malı, yurdun malı, Herkes onu kullanmalı" derken on beş yılda neler oldu, hepsi birer birer yok olup gidiyor. Değişen işte buydu: Sümer fabrikalarımız, Kundura fabrikalarımız, Et-Balık Kombinaları, Tekel İşletmeleri ve sayıları iki bine ulaşan Cumhuriyetimizin Ulusal sermayesiyle kurulan Devlet işletmeleri satılıyordu. Birer-birer, üçer-beşer derken son olarak elimizde kalanlardan 14 Şeker Fabrikası da satışa çıkarıldı.

Bu İşletmelerimizin satılmasına şüphesiz ki; hepimiz üzülüyoruz. Bize bırakılanlarla gururlanan bizler, yarınlarımızı sattıklarımızla mı onurlandıracağız?

ANADOLU'M

Güzel yurdum benim,
Neresine baksam toprağının,
Gözlerim buğulanır hemen,
Dağlarında dolaştığım gençliğim gelir aklıma.

Elleri çatlak, ayakları nasırlı,
Benizleri soluk ve kırışık,
Gözleri ise, çakmak, çakmak sevgi saçan, 
Sırtları ıslak ve onların Mehmet'leri gelir aklıma.

Ne Milli, ne de gayri Milli bilmem ben,
Yüzüm sen, bedenim sen, Anadolu'yum ben,
Yurdum, Vatanım, Ülkem deyince ben, 
Bedenimin ayrılmayacağı Türkiye'm gelir aklıma.

Aşım, ekmeğim, açlığım ve tokluğum,
Kültürüm, medeniyetim insanlık hazinem, 
Güzel yurdum benim, Anadolu'm, 
Sevgilim, canım benim dediğimde, 
Özgür ve bağımsız yaşayan Ulusum gelir aklıma.

İ.Yılmaz / K.yaka - Ocak 2018372 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
Geleceğimiz ve Çocuklarımız - 24/04/2019
Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği hepimizin çocuklarıdır. Bir asırlık Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri sonuncunda, cehaletin kıymet gördüğünü, laik ve sosyal bilimlere açık eğitimden uzaklaşılarak çeşitli cemaatlere teslim edilen
AMERİKAN EMPERYALİZMİ VE KOLEJLERİ - 19/04/2019
Dünya emperyalizminin baş aktörü katil Amerika'nın, Anadolu topraklarında ilk defa 1908 yılında Amasya'da Kolej okul açtığını okudum.
ÖNCELİĞİMİZ VATAN MI, YOKSA DEMOKRASİ Mİ OLMALI - 08/04/2019
Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki : " Vatanı koruyamazsak demokrasiyi nasıl koruyacağız. Öncelik Vatan olmalıdır. "
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu