• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.26107.2901
Euro8.58788.6223
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ŞEKER FABRİKALARIMIZ SATILIYOR
23/02/2018

Cumhuriyetimizin Kurucusu, muhterem insan, büyük devrimci Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Çankaya'daki akşam yemeği sonrası sohbetinde: "Kalkınma Köyden başlar, Anadolu köylüsünü kalkındırmak zorundayız İsmet!" diye başlayan sözleri ne kadar ileri ve aydınlık Ulusal hedeflerimizden olmuşsa; son on beş yılda uygulananlar da, tarihimize Anadolu köylüsünü yoksullaştıran, Ülkemiz kalkınmasını karartan, geri ve karanlık girişimler olarak kaydedileceğini düşünüyorum.

Cumhuriyetimizle birlikte Anadolu'muzun her tarafında inşa edilen fabrika, entegre tesisi ve sanayi işletmelerinde, kasaba ve köylerimizde yetişen ürünlerin işlendiğini hepimiz biliyoruz, Şeker fabrikalarımız, Sümer fabrikalarımız, Et ve Balık Kurumu İşletmelerimiz ve daha nicelerinde: Hepsi, köylerimizin ve çiftçilerimizin alın teri ve emeklerini değerlendiren Ulusal sanayi kuruluşlarıydı. Köylülerimizin tarlalarında yetiştirilen ürünler, dağlarında yaylalarından beslenen yerli ırk hayvanlarımız ve bunların eti, sütü, yünü, vd. ürünleri, Devletimiz tarafından satın alınır, bu Ulusal Sanayi kuruluşlarımızda işlenerek, iç ve dış pazarlara sunulurdu. Bu İşletmeler aynı zamanda, Bölge halkı için önemli bir istihdam kaynaklarıydı. Halkımızın geçim koşullarına, sağlıklı ve mutlu yaşamasına katkıda bulunan çok önemli değerlerimizdi. Bu İşletmelerimiz sayesinde Kayseri şekeri, Beykoz Kundurası, Sümer basması markalarımız olmuştu. Anadolu halkı daha mutlu, köylerimiz daha şendi. Buralarda üretilen ürünleri kullanmamız gerektiğine dair Ulusal duygularımız gelişir, bu işletmelerde üretilen, yetiştirilen ürün ve mallara " yerli malı " derdik. Hatta; yurt sathında, " Yerli Malları Haftası " etkinlikleri yapardık, gençliğimizin Ulusalcı olması için Devletimiz bu İşletmelere her zaman sahiplenir, yıllık bütçeden bu işletmelerin modernizasyonuna kaynak aktarırdı. İşletmelerimizin önünden her geçtiğimizde ne kadar da gururlanır, içimizdeki duygularımızı şahlandırır, göğsümüzü kabartırdık. "Yerli malı, yurdun malı" diye türküler yakardık. Ata'mıza, Ana ve babalarımıza olan saygımız ve heyecanımız kat kat taçlanırdı.

Ne oldu, neler değişti. "Yerli malı, yurdun malı, Herkes onu kullanmalı" derken on beş yılda neler oldu, hepsi birer birer yok olup gidiyor. Değişen işte buydu: Sümer fabrikalarımız, Kundura fabrikalarımız, Et-Balık Kombinaları, Tekel İşletmeleri ve sayıları iki bine ulaşan Cumhuriyetimizin Ulusal sermayesiyle kurulan Devlet işletmeleri satılıyordu. Birer-birer, üçer-beşer derken son olarak elimizde kalanlardan 14 Şeker Fabrikası da satışa çıkarıldı.

Bu İşletmelerimizin satılmasına şüphesiz ki; hepimiz üzülüyoruz. Bize bırakılanlarla gururlanan bizler, yarınlarımızı sattıklarımızla mı onurlandıracağız?

ANADOLU'M

Güzel yurdum benim,
Neresine baksam toprağının,
Gözlerim buğulanır hemen,
Dağlarında dolaştığım gençliğim gelir aklıma.

Elleri çatlak, ayakları nasırlı,
Benizleri soluk ve kırışık,
Gözleri ise, çakmak, çakmak sevgi saçan, 
Sırtları ıslak ve onların Mehmet'leri gelir aklıma.

Ne Milli, ne de gayri Milli bilmem ben,
Yüzüm sen, bedenim sen, Anadolu'yum ben,
Yurdum, Vatanım, Ülkem deyince ben, 
Bedenimin ayrılmayacağı Türkiye'm gelir aklıma.

Aşım, ekmeğim, açlığım ve tokluğum,
Kültürüm, medeniyetim insanlık hazinem, 
Güzel yurdum benim, Anadolu'm, 
Sevgilim, canım benim dediğimde, 
Özgür ve bağımsız yaşayan Ulusum gelir aklıma.

İ.Yılmaz / K.yaka - Ocak 2018512 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE