• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68775.7104
Euro6.40436.4300
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
KALKINMANIN KIRSALDAN BAŞLAMASI VE KOOPERATİFÇİLİK
20/10/2018

Yıllar önce, Askeri okul sıralarındayken, bir Öğretmenimin anlatımlarıydı: İsrail'de sabahın erken saatlerinde Helikopter kalkar, köy-köy dolaşarak köylünün ürettiği yumurtaları toplayıp merkeze getirir, sonra da; aynı gün doğruca Avrupa pazarlarına. Günlük, taze İsrail köy yumurtası olarak nakde çevrilir. Can kulağıyla dinleyen öğrencilerden bir arkadaşımız sormuştu, bu nasıl oluyor Öğretmenim, diye! Aldığımız yanıt çok kısaydı. - Kooperatif !

Çocuklar, yumurtayı toplayan da, Avrupa'ya götürüp satan da Devlet değil, köylülerin kurduğu Kooperatif. Helikopterleri de tabi. Duyduğumu değil gördüğümü anlattım size diyerek noktayı koymuştu. Merhum Öğretmen Yüzbaşı Dinçer ÖZYÜNLÜ'yü rahmetle anıyorum.

Kooperatif deyince kalkınmanın kırsaldan başlaması gerektiğini anlamıştım. Küçük sermaye gruplarının,bir araya gelerek güç oluşturması, sömürüye karşı iyi bir savunma örneği olurken, sağlıklı ürün üretimi, tüketimi hepsi birer kalite ve hepsi Ulusal bir değerdi. Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz ATATÜRK'de bir söylevinde: "Köylü Milletin efendisidir. Kalkınma köyden başlatılmalıdır." sözleriyle köye, üretime ve Ulusal kalkınmanın istikametini gösteriyordu. Geçmiş yıllarda sıkça rastladığımız Kooperatifleşme çalışmalarının, Ülkemizin kalkınmasında ve insanlarımızın aydınlanmasında etkileri görülmüştür. Kurumsal yapıyı koruyabilenler ayakta kalabilmiş, ortak çıkarları göz ardı edenler silinmişlerdir. Ama, bir gerçek var ki, Ülkemizi İdare eden iktidarların kalkınmamızı hızlandıracak, yoksulluğu giderecek, toplumsal esenliği güven altına alacak olan Kooperatifleşmeyi destek olamamışlardır. Kalkınma, bürokrasinin merkezinden değil, taşradan yani kırsaldan başladığında hedefine ulaşması daha kolay olacaktır. Gelişmiş ülkelerdeki kırsalda yaşayan insanların yaşam standartlarının yüksek oluşu, üretim güçleri ve üretimde kullandıkları teknolojik ürünlerin (makina vd.) karşılaştırmasını yaptığımızda gerçeği daha iyi anlayabiliriz. Kooperatifçiliğin yerel yönetimlerle örneğin İl ve İlçe İdare Yönetimleri, Belediyeler ile desteğini aldığını düşündüğümüzde üretim, kalite ve pazarlamanın getireceği canlılığı ve Ülke ekonomisine katkısını, yöre insanının her bakımdan rahata kavuştuğunu görmemek içten olmasa gerek. Kooperatifçiliğin, siyasi gözle değil, Ulusal düşüncelerle yeniden ele alınması gerekir. Haftanın belirli bir gününde kırk daireli apartmanda bulunan evimden her çıkışta, belirli yaş grubundaki her çocuğa taze süt bırakan TİRE SÜT bu anlatımıma, yaşadığım kentten önemli bir örnektir. Koopratifçiliğin, Devlet tarafından teşvik edilmesi gerektiğinin önemini vurgularken, güzel Ülkemin tüm emekçilerine, üreticilerine ve Kooperatiflerin tüzel kuruluş çalışanlarına sağlık dileğiyle selamlıyorum.1870 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
Geleceğimiz ve Çocuklarımız - 24/04/2019
Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği hepimizin çocuklarıdır. Bir asırlık Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri sonuncunda, cehaletin kıymet gördüğünü, laik ve sosyal bilimlere açık eğitimden uzaklaşılarak çeşitli cemaatlere teslim edilen
AMERİKAN EMPERYALİZMİ VE KOLEJLERİ - 19/04/2019
Dünya emperyalizminin baş aktörü katil Amerika'nın, Anadolu topraklarında ilk defa 1908 yılında Amasya'da Kolej okul açtığını okudum.
ÖNCELİĞİMİZ VATAN MI, YOKSA DEMOKRASİ Mİ OLMALI - 08/04/2019
Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki : " Vatanı koruyamazsak demokrasiyi nasıl koruyacağız. Öncelik Vatan olmalıdır. "
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu