• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.26107.2901
Euro8.58788.6223
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
KALKINMANIN KIRSALDAN BAŞLAMASI VE KOOPERATİFÇİLİK
20/10/2018

Yıllar önce, Askeri okul sıralarındayken, bir Öğretmenimin anlatımlarıydı: İsrail'de sabahın erken saatlerinde Helikopter kalkar, köy-köy dolaşarak köylünün ürettiği yumurtaları toplayıp merkeze getirir, sonra da; aynı gün doğruca Avrupa pazarlarına. Günlük, taze İsrail köy yumurtası olarak nakde çevrilir. Can kulağıyla dinleyen öğrencilerden bir arkadaşımız sormuştu, bu nasıl oluyor Öğretmenim, diye! Aldığımız yanıt çok kısaydı. - Kooperatif !

Çocuklar, yumurtayı toplayan da, Avrupa'ya götürüp satan da Devlet değil, köylülerin kurduğu Kooperatif. Helikopterleri de tabi. Duyduğumu değil gördüğümü anlattım size diyerek noktayı koymuştu. Merhum Öğretmen Yüzbaşı Dinçer ÖZYÜNLÜ'yü rahmetle anıyorum.

Kooperatif deyince kalkınmanın kırsaldan başlaması gerektiğini anlamıştım. Küçük sermaye gruplarının,bir araya gelerek güç oluşturması, sömürüye karşı iyi bir savunma örneği olurken, sağlıklı ürün üretimi, tüketimi hepsi birer kalite ve hepsi Ulusal bir değerdi. Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz ATATÜRK'de bir söylevinde: "Köylü Milletin efendisidir. Kalkınma köyden başlatılmalıdır." sözleriyle köye, üretime ve Ulusal kalkınmanın istikametini gösteriyordu. Geçmiş yıllarda sıkça rastladığımız Kooperatifleşme çalışmalarının, Ülkemizin kalkınmasında ve insanlarımızın aydınlanmasında etkileri görülmüştür. Kurumsal yapıyı koruyabilenler ayakta kalabilmiş, ortak çıkarları göz ardı edenler silinmişlerdir. Ama, bir gerçek var ki, Ülkemizi İdare eden iktidarların kalkınmamızı hızlandıracak, yoksulluğu giderecek, toplumsal esenliği güven altına alacak olan Kooperatifleşmeyi destek olamamışlardır. Kalkınma, bürokrasinin merkezinden değil, taşradan yani kırsaldan başladığında hedefine ulaşması daha kolay olacaktır. Gelişmiş ülkelerdeki kırsalda yaşayan insanların yaşam standartlarının yüksek oluşu, üretim güçleri ve üretimde kullandıkları teknolojik ürünlerin (makina vd.) karşılaştırmasını yaptığımızda gerçeği daha iyi anlayabiliriz. Kooperatifçiliğin yerel yönetimlerle örneğin İl ve İlçe İdare Yönetimleri, Belediyeler ile desteğini aldığını düşündüğümüzde üretim, kalite ve pazarlamanın getireceği canlılığı ve Ülke ekonomisine katkısını, yöre insanının her bakımdan rahata kavuştuğunu görmemek içten olmasa gerek. Kooperatifçiliğin, siyasi gözle değil, Ulusal düşüncelerle yeniden ele alınması gerekir. Haftanın belirli bir gününde kırk daireli apartmanda bulunan evimden her çıkışta, belirli yaş grubundaki her çocuğa taze süt bırakan TİRE SÜT bu anlatımıma, yaşadığım kentten önemli bir örnektir. Koopratifçiliğin, Devlet tarafından teşvik edilmesi gerektiğinin önemini vurgularken, güzel Ülkemin tüm emekçilerine, üreticilerine ve Kooperatiflerin tüzel kuruluş çalışanlarına sağlık dileğiyle selamlıyorum.2392 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE