• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA
11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.

Mesleğe doğru ilk adımlarımı attığım 1973'lü yıllarda, geleceğin biz Jandarma Yöneticilerine, görevimizde başarılı olabilmemizi sağlayacak çok iyi bir eğitim ve çok iyi bilgi kariyer donanımı yüklendiğini inkar edemem. Bizlere, başta kendimize güven olmak üzere, topluma ve halka dair yararlı olabilmenin tüm yolları anlatılırken, aksi tutumlarımızın ve davranışlarımızın, toplum ve halkın nezdinde ne kadar önemli hasarlara sebep olabileceği işaret edilmişti. Bu donanımları bizlere kazandırmak için emek harcayan her birini çok sevdiğim Öğretmenlerimiz ve Komutanlarımızın hepsi de mesleki branşlarında kariyer yapmış, donanımlı ve yurt sever insanlardı. Fani dünyadan ayrılmış Öğretmenlerimi ve Komutanlarımı Yüce Allah'tan rahmetle, yaşayanları sevgi, saygı ve özlemle anıyorum. 

     

Kişisel saptamama gelince; biz genç Jandarma adaylarına yıllar önce verilen eğitimin özünde şu tümce yatıyordu: "Adalete açılan ilk kapı, Karakol kapısıdır." Bu değerli saptamamın sosyolojik ve psikolojik bakımından önemini bugünlerde daha iyi kavrayabiliyor, sevgili yurdumuzun esenliği ve Ulusal birliğimizin bekası olan laik Cumhuriyetin sonsuza kadar yaşatılmasında, "hak ve adalet" unsurunun çok önemli olduğudur. Emekliliğimin yirminci yılında ve Jandarma mesleğimle gurur duyarken, Ülkemizin ve Devletimizin geleceği adına, dünyayla barışık, mutlu bir Ulus yaratmak için, çıkarılan her yasaların uygulanmasını sağlamak ve gözetmekle görevli Jandarma Teşkilatının görev misyonunu da işte laik Cumhuriyetimizle her zaman ilişkilendirmek zorundayız. Adaleti sağlamak, korumak ve kollamak gibi en uç görev misyonu olan kahraman Jandarma teşkilatının her bir personelinin de, görev misyonuna uyumlu ve onu yerine getirecek bilgi, eğitim ve donanımla yetiştirilmesi gerektiğini göz ardı edemeyiz. Adaletten uzaklaşıldığında, jandarmamızın Kurumsal değeri, her yurttaşın gönlünde önemli bir beklenti olmalıdır. "Adalet, Ulusal geleceğimiz için ne kadar önemliyse, kurumsal Jandarma görevleri de, aynı değere sahiptir." diyebiliyorsak doğru düşünmüş oluruz. Devletimizin adalet kurumlarına uzanan merdivenlerin birinci basamağında, kurumsal Jandarma teşkilatımızın karakol kapılarının bulunduğunun söylenmesinin alt yapısında da bu gerçeğin bulunduğunu anlayabiliriz. Evrensel ve toplumsal değerlere sahip bir Jandarma Kuruluşunun, hepimize güven verebilmesini de bu alt yapıyla ilişkilendirmek mümkündür. Çünkü; suçların oluşmasını önlemek, işlenmekte veya işlenmiş suçlara müdahale ederek, hiç bir etkide kalmadan yasal görevlerini yalnızca "Adalet duygusuyla" yetişen kurumsal Jandarma sayesinde olacaktır. Adaletten uzak duran ve işleyen hukuka hiçbir kurumsal katkıda bulunamayan Jandarmadan, görev misyonunu yerine getirmesini beklemek hayal olur. Vatanımızın her köşesinde barışın teminatı olan Jandarmamız, aynı zamanda Ulusal güvenlik sigortamızdır. Yurdumuzun en uç köşelerine kadar, her yere hak ve adalet, o'nun tarafından ulaştırılmaktadır. Ulusal sorunlarımızın temelinde gördüğümüz hak ve adalet unsurunu, ancak kurumsal Jandarma teşkilatımız sayesinde koruyabiliriz. Adaletten her uzaklaştığımızda, Ulusal tehlikeye biraz daha yakınlaşmış olacağımız unutulmamalıdır.
Her karış toprağında adaletin hakim olduğu bir Türkiye için, Jandarma teşkilatımıza, kurumsal ve önemli sorumluluklar düşmektedir. Kurumsal yapısına zarar verici idari çalışmalardan uzak durulması, bu önemli teşkilatı komuta eden her yöneticiden beklenmektedir. Genel Komutanlığımızın önünde duran anıtta, Ülkemizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün heykeli ile bağımsızlığımızın Ulusal simgesi bayrağımızın kaldırılması önemli bir İdari hatadır. Bu hatanın kısa zamanda giderilmesi, her yurttaş gibi benim de dilek ve beklentimdir.
Kuruluş yıl dönümünü kısa süre önce kutladığımız Jandarmamızın tüm çalışanlarına ve emeklilerine sağlıklar dilerim. Aziz şehitlerimizi ve yaşamlarını bu fani dünyadan ayıran tüm meslektaşlarımızı rahmet ve saygıyla anıyorum.
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava


237 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE