• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76245.7855
Euro6.35426.3796
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA
11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.

Mesleğe doğru ilk adımlarımı attığım 1973'lü yıllarda, geleceğin biz Jandarma Yöneticilerine, görevimizde başarılı olabilmemizi sağlayacak çok iyi bir eğitim ve çok iyi bilgi kariyer donanımı yüklendiğini inkar edemem. Bizlere, başta kendimize güven olmak üzere, topluma ve halka dair yararlı olabilmenin tüm yolları anlatılırken, aksi tutumlarımızın ve davranışlarımızın, toplum ve halkın nezdinde ne kadar önemli hasarlara sebep olabileceği işaret edilmişti. Bu donanımları bizlere kazandırmak için emek harcayan her birini çok sevdiğim Öğretmenlerimiz ve Komutanlarımızın hepsi de mesleki branşlarında kariyer yapmış, donanımlı ve yurt sever insanlardı. Fani dünyadan ayrılmış Öğretmenlerimi ve Komutanlarımı Yüce Allah'tan rahmetle, yaşayanları sevgi, saygı ve özlemle anıyorum. 

     

Kişisel saptamama gelince; biz genç Jandarma adaylarına yıllar önce verilen eğitimin özünde şu tümce yatıyordu: "Adalete açılan ilk kapı, Karakol kapısıdır." Bu değerli saptamamın sosyolojik ve psikolojik bakımından önemini bugünlerde daha iyi kavrayabiliyor, sevgili yurdumuzun esenliği ve Ulusal birliğimizin bekası olan laik Cumhuriyetin sonsuza kadar yaşatılmasında, "hak ve adalet" unsurunun çok önemli olduğudur. Emekliliğimin yirminci yılında ve Jandarma mesleğimle gurur duyarken, Ülkemizin ve Devletimizin geleceği adına, dünyayla barışık, mutlu bir Ulus yaratmak için, çıkarılan her yasaların uygulanmasını sağlamak ve gözetmekle görevli Jandarma Teşkilatının görev misyonunu da işte laik Cumhuriyetimizle her zaman ilişkilendirmek zorundayız. Adaleti sağlamak, korumak ve kollamak gibi en uç görev misyonu olan kahraman Jandarma teşkilatının her bir personelinin de, görev misyonuna uyumlu ve onu yerine getirecek bilgi, eğitim ve donanımla yetiştirilmesi gerektiğini göz ardı edemeyiz. Adaletten uzaklaşıldığında, jandarmamızın Kurumsal değeri, her yurttaşın gönlünde önemli bir beklenti olmalıdır. "Adalet, Ulusal geleceğimiz için ne kadar önemliyse, kurumsal Jandarma görevleri de, aynı değere sahiptir." diyebiliyorsak doğru düşünmüş oluruz. Devletimizin adalet kurumlarına uzanan merdivenlerin birinci basamağında, kurumsal Jandarma teşkilatımızın karakol kapılarının bulunduğunun söylenmesinin alt yapısında da bu gerçeğin bulunduğunu anlayabiliriz. Evrensel ve toplumsal değerlere sahip bir Jandarma Kuruluşunun, hepimize güven verebilmesini de bu alt yapıyla ilişkilendirmek mümkündür. Çünkü; suçların oluşmasını önlemek, işlenmekte veya işlenmiş suçlara müdahale ederek, hiç bir etkide kalmadan yasal görevlerini yalnızca "Adalet duygusuyla" yetişen kurumsal Jandarma sayesinde olacaktır. Adaletten uzak duran ve işleyen hukuka hiçbir kurumsal katkıda bulunamayan Jandarmadan, görev misyonunu yerine getirmesini beklemek hayal olur. Vatanımızın her köşesinde barışın teminatı olan Jandarmamız, aynı zamanda Ulusal güvenlik sigortamızdır. Yurdumuzun en uç köşelerine kadar, her yere hak ve adalet, o'nun tarafından ulaştırılmaktadır. Ulusal sorunlarımızın temelinde gördüğümüz hak ve adalet unsurunu, ancak kurumsal Jandarma teşkilatımız sayesinde koruyabiliriz. Adaletten her uzaklaştığımızda, Ulusal tehlikeye biraz daha yakınlaşmış olacağımız unutulmamalıdır.
Her karış toprağında adaletin hakim olduğu bir Türkiye için, Jandarma teşkilatımıza, kurumsal ve önemli sorumluluklar düşmektedir. Kurumsal yapısına zarar verici idari çalışmalardan uzak durulması, bu önemli teşkilatı komuta eden her yöneticiden beklenmektedir. Genel Komutanlığımızın önünde duran anıtta, Ülkemizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün heykeli ile bağımsızlığımızın Ulusal simgesi bayrağımızın kaldırılması önemli bir İdari hatadır. Bu hatanın kısa zamanda giderilmesi, her yurttaş gibi benim de dilek ve beklentimdir.
Kuruluş yıl dönümünü kısa süre önce kutladığımız Jandarmamızın tüm çalışanlarına ve emeklilerine sağlıklar dilerim. Aziz şehitlerimizi ve yaşamlarını bu fani dünyadan ayıran tüm meslektaşlarımızı rahmet ve saygıyla anıyorum.
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava


164 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
Geleceğimiz ve Çocuklarımız - 24/04/2019
Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği hepimizin çocuklarıdır. Bir asırlık Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri sonuncunda, cehaletin kıymet gördüğünü, laik ve sosyal bilimlere açık eğitimden uzaklaşılarak çeşitli cemaatlere teslim edilen
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu