• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76245.7855
Euro6.35426.3796
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
YEDEK ASSUBAYLIK ENDİŞESİ
25/02/2019

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Anayasamızda belirtilen görev tanımından da anlaşılacağı üzere; Türk Yurdunu ve nitelikleri anayasada belirtilen Türk Cumhuriyetini iç ve dış tehditlere karşı korumak ve kollamak” gibi görev misyonu bulunmaktadır. Ülkemizin bütünlüğü ve Ulusumuzun birliğine dair yapılan tüm görevler, Ulusal güvenlik stratejilerine uygun olarak belirlenen eğitim ve öğretim metotlarıyla yetişen insan gücüyle yapılabilir. Ulusal konulara ait icraatlarda, bu esaslara dikkat edilmesi gerekir. Kurumsal yönetim anlayışı da bunu gerektirir.

Yedek Assubaylığın devrim olup olmadığı konusuna gelince; Ulusalcı yaklaşımımızla, bunun hiç de devrim olmadığını anlayabiliriz. Assubaylık mesleğinden gelen bizler, böyle bir uygulamayı yaşama geçirecek düşüncenin ve TSK'da bir devrim olacağı inancının çok yanlış bir değerlendirilme olduğunu söylemek istiyoruz. TEMAD'ın sayın Genel Başkanından böyle bir açıklama yapılmasını, birçok meslektaşım gibi ben de benimsemiyorum. Bizler, halen yürürlükte bulunan Assubay Meslek Yüksek Okullarının, Eğitim ve öğretim sürelerinin yükseltilerek, Mesleki kalitenin artırılmasını beklerken, Yedek Astsubaylığın Ülkemiz için büyük kayıplara yol açacağını hissediyoruz. Bu uygulama, eğitilmiş insan gücü faktörünü dikkat almayan haliyle, Assubay mesleğinin kariyerine de zarar verecektir. İnsansız özelliği, devrim anlayışından yoksunluğun kanıtı olarak değerlendirilmelidir. TEMAD Genel Başkanımızı, bu yanlış düşünceden vazgeçmeye, taşıdığı Kurumsal misyonuyla, İdare'nin İdari çalışmalarına Kurumsal ve doğru bilgi aktarmaya çağırıyoruz. 
Assubay mesleğinin her kuvvet komutanlıklarında önemli hizmet kariyeri ve kadroları bulunmaktadır. Kara Kuvvetleri başta olmak üzere, Hava ve Deniz K.K.lıklarında görevli Assubaylarımızın çeşitli branşlarda aldıkları eğitim, öğretim ve mesleki yetiştirme programları ve meslek içi pekiştirme kurslarıyla çok önemli görevleri yerine getirdikleri görmezden gelinmemelidir. 
Sonradan İç İşleri B.lığına bağlanan Jandarma teşkilatının Assubayları da, öz güveni artırmak başta olmak üzere, Komutanlık, Personel yönetimi, Sevk ve idare, Genel ve özel güvenlik alanında( kişi, bina, tesis koruma hizmetleri ) sağlık ve ilk yardım, Silah - Motor - Bakım ve Trafik, Yangın, İstihbarat, Suç ve Adli bilimler dediğimiz Kriminoloji ve Kriminalistik bilgiler konularında suçları önlemede idari önlemler, Olay yeri İnceleme ve el koyma, Yasal işlemlerin yerine getirilmesi, Askeri ve Adli hukuk alanında ceza ve yargılama vd. ile hava indirme, Kara Haritacılık bilimi, Arazi ve Taktik intikal, Muhabere ve iletişim, Lojistik ( depolama, dağıtım, sarf vd.), Yabancı dil, Mahalli Lisan ve Halkla ilişkiler, Kişi davranışlarının incelenmesi (davranış bilimleri), Muharebe, Atıcılık, Spor, Nişancılık Eğitimi gibi ve anımsamakta zorlandığım bütün bu alanlarda iyi bir eğitimden geçerek mesleğe başlatılmaktadır. Bu sınıfımızın meslektaşları, Ülkemiz topraklarının % 80'inde halkın can ve mal güvenliğinin korunmasından, genel asayişin sağlanmasından, suçların işlenmemesi için idari önlemlerin alınmasından, işlenmiş suçların takip ve soruşturulmasından, faillerinin yakalanıp delilleriyle birlikte Adalete teslim edilmesinden, Yurt içinde her türlü kaçakçılığın men ve takibinden sorumludurlar. Jandarma Teşkilatından emekli bir Assubay olarak bizlerin dört yıl süreli askeri ve mesleki eğitim ve öğretime tabi tutulması, bu konuya yeterli ışık tutabilir. Kaldı ki, bu eğitim süresini bizler yeterli görmüyoruz. Bu toplumsal görevin yerine getirilmesinde "Yedek Assubaylarımızın" başarılı iş üretmelerini beklenmesi doğru olamaz.Diğer Kuvvet Komutanlıklarında da durum farklı değildir.
Mesleki eğitim kariyeri tamamlanmamış ve pekiştirilmemiş insan gücüne katılacak Yedek Assubaylarımızla, Kara, Hava ve Deniz araçlarımızın çalışması, hareketleri, intikalleri, uçuşları ile fiili ve İdari birçok önemli görev sorumluluklarını nasıl yerine getirilebilir ki !.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yazı


1055 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu