• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
YEDEK ASSUBAYLIK ENDİŞESİ
25/02/2019

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Anayasamızda belirtilen görev tanımından da anlaşılacağı üzere; Türk Yurdunu ve nitelikleri anayasada belirtilen Türk Cumhuriyetini iç ve dış tehditlere karşı korumak ve kollamak” gibi görev misyonu bulunmaktadır. Ülkemizin bütünlüğü ve Ulusumuzun birliğine dair yapılan tüm görevler, Ulusal güvenlik stratejilerine uygun olarak belirlenen eğitim ve öğretim metotlarıyla yetişen insan gücüyle yapılabilir. Ulusal konulara ait icraatlarda, bu esaslara dikkat edilmesi gerekir. Kurumsal yönetim anlayışı da bunu gerektirir.

Yedek Assubaylığın devrim olup olmadığı konusuna gelince; Ulusalcı yaklaşımımızla, bunun hiç de devrim olmadığını anlayabiliriz. Assubaylık mesleğinden gelen bizler, böyle bir uygulamayı yaşama geçirecek düşüncenin ve TSK'da bir devrim olacağı inancının çok yanlış bir değerlendirilme olduğunu söylemek istiyoruz. TEMAD'ın sayın Genel Başkanından böyle bir açıklama yapılmasını, birçok meslektaşım gibi ben de benimsemiyorum. Bizler, halen yürürlükte bulunan Assubay Meslek Yüksek Okullarının, Eğitim ve öğretim sürelerinin yükseltilerek, Mesleki kalitenin artırılmasını beklerken, Yedek Astsubaylığın Ülkemiz için büyük kayıplara yol açacağını hissediyoruz. Bu uygulama, eğitilmiş insan gücü faktörünü dikkat almayan haliyle, Assubay mesleğinin kariyerine de zarar verecektir. İnsansız özelliği, devrim anlayışından yoksunluğun kanıtı olarak değerlendirilmelidir. TEMAD Genel Başkanımızı, bu yanlış düşünceden vazgeçmeye, taşıdığı Kurumsal misyonuyla, İdare'nin İdari çalışmalarına Kurumsal ve doğru bilgi aktarmaya çağırıyoruz. 
Assubay mesleğinin her kuvvet komutanlıklarında önemli hizmet kariyeri ve kadroları bulunmaktadır. Kara Kuvvetleri başta olmak üzere, Hava ve Deniz K.K.lıklarında görevli Assubaylarımızın çeşitli branşlarda aldıkları eğitim, öğretim ve mesleki yetiştirme programları ve meslek içi pekiştirme kurslarıyla çok önemli görevleri yerine getirdikleri görmezden gelinmemelidir. 
Sonradan İç İşleri B.lığına bağlanan Jandarma teşkilatının Assubayları da, öz güveni artırmak başta olmak üzere, Komutanlık, Personel yönetimi, Sevk ve idare, Genel ve özel güvenlik alanında( kişi, bina, tesis koruma hizmetleri ) sağlık ve ilk yardım, Silah - Motor - Bakım ve Trafik, Yangın, İstihbarat, Suç ve Adli bilimler dediğimiz Kriminoloji ve Kriminalistik bilgiler konularında suçları önlemede idari önlemler, Olay yeri İnceleme ve el koyma, Yasal işlemlerin yerine getirilmesi, Askeri ve Adli hukuk alanında ceza ve yargılama vd. ile hava indirme, Kara Haritacılık bilimi, Arazi ve Taktik intikal, Muhabere ve iletişim, Lojistik ( depolama, dağıtım, sarf vd.), Yabancı dil, Mahalli Lisan ve Halkla ilişkiler, Kişi davranışlarının incelenmesi (davranış bilimleri), Muharebe, Atıcılık, Spor, Nişancılık Eğitimi gibi ve anımsamakta zorlandığım bütün bu alanlarda iyi bir eğitimden geçerek mesleğe başlatılmaktadır. Bu sınıfımızın meslektaşları, Ülkemiz topraklarının % 80'inde halkın can ve mal güvenliğinin korunmasından, genel asayişin sağlanmasından, suçların işlenmemesi için idari önlemlerin alınmasından, işlenmiş suçların takip ve soruşturulmasından, faillerinin yakalanıp delilleriyle birlikte Adalete teslim edilmesinden, Yurt içinde her türlü kaçakçılığın men ve takibinden sorumludurlar. Jandarma Teşkilatından emekli bir Assubay olarak bizlerin dört yıl süreli askeri ve mesleki eğitim ve öğretime tabi tutulması, bu konuya yeterli ışık tutabilir. Kaldı ki, bu eğitim süresini bizler yeterli görmüyoruz. Bu toplumsal görevin yerine getirilmesinde "Yedek Assubaylarımızın" başarılı iş üretmelerini beklenmesi doğru olamaz.Diğer Kuvvet Komutanlıklarında da durum farklı değildir.
Mesleki eğitim kariyeri tamamlanmamış ve pekiştirilmemiş insan gücüne katılacak Yedek Assubaylarımızla, Kara, Hava ve Deniz araçlarımızın çalışması, hareketleri, intikalleri, uçuşları ile fiili ve İdari birçok önemli görev sorumluluklarını nasıl yerine getirilebilir ki !.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yazı


1181 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE