• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
YAŞASIN LAİK CUMHURİYETİMİZ
26/10/2018

Var oluşumuzun temellerinin atıldığı Samsun ilimizdeyim. Yirmi günlük ziyaretim süresince, Vatanımızın kurtarıcısı ve laik Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 19 Mayıs 1919'da geleceğin Devletini kurma düşüncelerini hangi koşullarda eyleme geçirdiğini bir kez daha anlamaya çalıştım. Bu konuda çok kitap okuduğumu söylesem de, Anadolu ihtilalinin başladığı merkez olan Samsun'un kent müzelerini birer birer dolaşmak insanı hem duygulandırıyor hem de düşündürüyor. Aziz Atatürk'ün büyük ve ileri düşünceleri, gelecek nesiller için çok değerli. Laik Cumhuriyetimizin değerini çok iyi anlamalıyız. İnsana, insan olmayı öğreten, araştırma, düşünme, sorgulama, özgürlük ve bağımsızlık aşklarını veren, hak, hukuk, adalet, eşitlik ve insanca yaşama değerleri getiren laik Cumhuriyetimizdir. Vatanımızın kurtarıcısı, laik Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, çağdaş ve kalkınmış bir toplum olabilmenin tek yolunun laik Cumhuriyet yönetimiyle sağlanabileceğini biliyordu. 

Cumhuriyetimizin değerli Heykeltıraşlarından sayın Tankut ÖKTEM tarafından yapılan ve 19 Mayıs 1919 Bandırma Vapuru açık hava müzesinde bulunan bu eserinde, bu vatanı kurtarma mücadelesi verenler ile O'nu gelecekte yaşatacak olanların kimler olduğunu görüyoruz. Elbette ki Vatanımızın ilelebet bekçisi Türk Gençliğiydi. Bayrağı birlikte tutan biri kız diğeri erkek iki gencin ellerinde tuttukları kitaplar da günümüz Türkiye'si ve gelecek Türkiye'si için çok büyük anlam taşıyor. Her iki gencin ellerindeki kitaplarda, erkeğin elinde BİLİM, kızın elinde ise SANAT yazılıydı. Heykeli seyrettiğimde görebildiğim ayrıntıları aktarmaya çalıştım. Anladığım ise; laik Cumhuriyeti ve Vatanı ilelebet yaşatacak olan gençliğin, bilime ve sanata önem vermesiydi. Kültürsüz bir Ulusun yaşaması şansının olmadığıydı. Gençlere, "Sözlerim bir gün gelir ilimle çatışırsa, siz mutlaka ilimi seçin" diyen Atamızı saygı ve büyük bir minnetle anıyorum!

Yaşasın laik Cumhuriyetimiz! 1354 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu