• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
YAŞASIN LAİK CUMHURİYETİMİZ
26/10/2018

Var oluşumuzun temellerinin atıldığı Samsun ilimizdeyim. Yirmi günlük ziyaretim süresince, Vatanımızın kurtarıcısı ve laik Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 19 Mayıs 1919'da geleceğin Devletini kurma düşüncelerini hangi koşullarda eyleme geçirdiğini bir kez daha anlamaya çalıştım. Bu konuda çok kitap okuduğumu söylesem de, Anadolu ihtilalinin başladığı merkez olan Samsun'un kent müzelerini birer birer dolaşmak insanı hem duygulandırıyor hem de düşündürüyor. Aziz Atatürk'ün büyük ve ileri düşünceleri, gelecek nesiller için çok değerli. Laik Cumhuriyetimizin değerini çok iyi anlamalıyız. İnsana, insan olmayı öğreten, araştırma, düşünme, sorgulama, özgürlük ve bağımsızlık aşklarını veren, hak, hukuk, adalet, eşitlik ve insanca yaşama değerleri getiren laik Cumhuriyetimizdir. Vatanımızın kurtarıcısı, laik Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, çağdaş ve kalkınmış bir toplum olabilmenin tek yolunun laik Cumhuriyet yönetimiyle sağlanabileceğini biliyordu. 

Cumhuriyetimizin değerli Heykeltıraşlarından sayın Tankut ÖKTEM tarafından yapılan ve 19 Mayıs 1919 Bandırma Vapuru açık hava müzesinde bulunan bu eserinde, bu vatanı kurtarma mücadelesi verenler ile O'nu gelecekte yaşatacak olanların kimler olduğunu görüyoruz. Elbette ki Vatanımızın ilelebet bekçisi Türk Gençliğiydi. Bayrağı birlikte tutan biri kız diğeri erkek iki gencin ellerinde tuttukları kitaplar da günümüz Türkiye'si ve gelecek Türkiye'si için çok büyük anlam taşıyor. Her iki gencin ellerindeki kitaplarda, erkeğin elinde BİLİM, kızın elinde ise SANAT yazılıydı. Heykeli seyrettiğimde görebildiğim ayrıntıları aktarmaya çalıştım. Anladığım ise; laik Cumhuriyeti ve Vatanı ilelebet yaşatacak olan gençliğin, bilime ve sanata önem vermesiydi. Kültürsüz bir Ulusun yaşaması şansının olmadığıydı. Gençlere, "Sözlerim bir gün gelir ilimle çatışırsa, siz mutlaka ilimi seçin" diyen Atamızı saygı ve büyük bir minnetle anıyorum!

Yaşasın laik Cumhuriyetimiz! 1492 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE