• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ALZHEİMER HASTALIĞI
15/09/2018
Çağımızın en büyük hastalığı olduğunu yaşayanlar bilir Alzheimeri. Etrafımıza baktığımızda hemen hemen her on hanede bu hastalıkla yaşayan ya da, hastalığın emarelerini yanında yaşayanlarla paylaşan yani, aday hastaların varlığını hissedebiliyoruz. Tabi benim saptamam, büyük şehir yaşamına dair. Kırsalda, köy ve küçük kasabalarımızda durumun hangi seviyelerde olduğunu bilmesem de, üç aşağı-beş yukarı aynıdır. Saptayabildiğim diğer bir konu ise, bu amansız hastalığın hastalarında, hastalık öncesindeki ortak karakteristik özellikleri. Yalnızlık, sessiz yaşam, içe kapanıklık, çevresel iletişim eksikliği, titizlik, düzenleme özentiliği, kibir, evlatlarına aşırı düşkünlük, hayal dünyalarının yoğunluğu, hayal kırıklığı, umutsuzluk, hüsrana uğrama, para veya mala düşkünlük v.d. Geleceğimizi tehdit altında tutacak olan Alzheimer hastalığının maalesef çaresi yok. Hastalığa yakalananlarımız, zamanla yaşayan bitki konumuna gelebiliyor. Düşünme, konuşma, çiğneme, yutma gibi yaşamsal yetilerini yitiriyor, çok zavallı hale geliyorlar. Bizlere düşen görevlerin en başında gelen ise, " ilgi " olmalı. Bu hastalarımız için önemli ve bir o kadar da değerli olan ilgi - alaka konusu, hepimiz için masrafsız olanıdır. Sıkça yapılacak ziyaretlerin, eskiye dönük yaşamsal anılarını ve izlerini korumalarına yardımcı olmakla birlikte, belleklerini korumada en büyük destek olabilir. Hastanın beslenmesi, günlük yaşamının programlarla belirlenerek uygulanması, profesyonel bakım ve Aile içi dayanışma ise vazgeçilmez olmalıdır. Hastalarımızın yakınlarının ve ailelerinin her türlü yaşam programlarını olumsuz etkileyen bu hastalıkla mücadelede, dayanışma ve paylaşım da, vazgeçilmez bir olgudur. Onların ne yaşadıklarını bir kendileri, bir de Yüce Allah bilebilir. Yakın ilgi ve alakanın esirgenmemesi gereken dostlarımızın başında, bu cefakar insanlar olmalıdır. Face de olsa, onlarla iletişim halinde bulunmak, zaman zaman paylaşım talep ve yorumlarına ilgi göstermek bu ağır yaşam koşullarında biraz olsun oksijen olabilir. Sosyal yaşamı en güzel işletecek olan insanoğlu olduğunu unutmayalım ! Her hastaya acil şifa, yakın mücadele dostlarına sağlık ve sabır dileklerimle selamlıyorum.


404 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu