• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ALZHEİMER HASTALIĞI
15/09/2018
Çağımızın en büyük hastalığı olduğunu yaşayanlar bilir Alzheimeri. Etrafımıza baktığımızda hemen hemen her on hanede bu hastalıkla yaşayan ya da, hastalığın emarelerini yanında yaşayanlarla paylaşan yani, aday hastaların varlığını hissedebiliyoruz. Tabi benim saptamam, büyük şehir yaşamına dair. Kırsalda, köy ve küçük kasabalarımızda durumun hangi seviyelerde olduğunu bilmesem de, üç aşağı-beş yukarı aynıdır. Saptayabildiğim diğer bir konu ise, bu amansız hastalığın hastalarında, hastalık öncesindeki ortak karakteristik özellikleri. Yalnızlık, sessiz yaşam, içe kapanıklık, çevresel iletişim eksikliği, titizlik, düzenleme özentiliği, kibir, evlatlarına aşırı düşkünlük, hayal dünyalarının yoğunluğu, hayal kırıklığı, umutsuzluk, hüsrana uğrama, para veya mala düşkünlük v.d. Geleceğimizi tehdit altında tutacak olan Alzheimer hastalığının maalesef çaresi yok. Hastalığa yakalananlarımız, zamanla yaşayan bitki konumuna gelebiliyor. Düşünme, konuşma, çiğneme, yutma gibi yaşamsal yetilerini yitiriyor, çok zavallı hale geliyorlar. Bizlere düşen görevlerin en başında gelen ise, " ilgi " olmalı. Bu hastalarımız için önemli ve bir o kadar da değerli olan ilgi - alaka konusu, hepimiz için masrafsız olanıdır. Sıkça yapılacak ziyaretlerin, eskiye dönük yaşamsal anılarını ve izlerini korumalarına yardımcı olmakla birlikte, belleklerini korumada en büyük destek olabilir. Hastanın beslenmesi, günlük yaşamının programlarla belirlenerek uygulanması, profesyonel bakım ve Aile içi dayanışma ise vazgeçilmez olmalıdır. Hastalarımızın yakınlarının ve ailelerinin her türlü yaşam programlarını olumsuz etkileyen bu hastalıkla mücadelede, dayanışma ve paylaşım da, vazgeçilmez bir olgudur. Onların ne yaşadıklarını bir kendileri, bir de Yüce Allah bilebilir. Yakın ilgi ve alakanın esirgenmemesi gereken dostlarımızın başında, bu cefakar insanlar olmalıdır. Face de olsa, onlarla iletişim halinde bulunmak, zaman zaman paylaşım talep ve yorumlarına ilgi göstermek bu ağır yaşam koşullarında biraz olsun oksijen olabilir. Sosyal yaşamı en güzel işletecek olan insanoğlu olduğunu unutmayalım ! Her hastaya acil şifa, yakın mücadele dostlarına sağlık ve sabır dileklerimle selamlıyorum.


494 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE