• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.29457.3237
Euro8.57908.6134
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
ULUSAL SINIR GÜVENLİĞİ STRATEJİLERİMİZ
18/12/2016

Ülkemizin en uzun kara sınırı olan " Suriye sınırımızın " Ulusal güvenlik bakımından, diğer sınırlarımıza göre çok daha önem taşıdığına hepimiz tanık olmaktayız.

Oysa, elli - altmış yıl öncesine ait Suriye sınırına gidersek, son üç - dört yılda, bu sınırımızda uygulanan Ulusal sınır güvenliği politikalarımızın farkını ve önemi daha iyi anlayabiliriz. Şöyle ki: - Suriye sınırımızda baş gösteren güvenlik sorununu giderebilmek için, 1954-1959 yılları arasında kamulaştırılan arazide NATO ürünü mayınlar döşendiğini duymuştum. Hatta, mayınlama çalışmalarının, üç kişilik Jandarma Assubay meslektaşımızdan oluşan timler yapmış. " Biri, içinde elli mayının bulunduğu sandığı taşırmış, diğeri ayakkabı bağına benzeyen özel bir naylon iple mayını sandıktan çıkarır ve mayını toprağa gömecek olan diğerine verirmiş. O günlere ait diğer bir bilgim; bu çalışmalarda meydana gelen elim kazada, sandıktaki bütün mayınlar patlamış ve üç assubay meslektaşımın şehit düştüğü, mayınlama sonuçlanıncaya kadar da, pek çok jandarma astsubayımızın, benzer kazalarda şehit olduğudur. Bununla kalmamış, Suriye sınırımızın mayınlama çalışmalarından sonra, pek çok yurttaşımız, mayınlı araziden Suriye tarafına izinsiz geçiş yaparken ölmüş ya da sakatlanmıştır. Her iki tarafın sınır köylerinde, tek bacakla yaşayan bir çok insanın olduğu bilinmektedir.

- Suriye sınırının mayınlanmasını saptayan ve sonuçlandıran Ulusal belirlemenin iki amacı olmalıydı:

(1) Sınır bölgesinde gümrüksüz ve izinsiz ticari hareketleri, yani kaçakçılığı önlemek,

(2) Yurttaşlarımızla akrabalık bağları bulunan Suriye sınır boyundaki yurttaşlardan kaynaklanabilecek, olası isyanlara karşı hazırlıklı olmak.

- Aradan çok zaman gelip geçti, elli yıl sonra mayınlı arazilerin temizlenmesi kararlaştırıldı. 2013-2014 yıllarında mayınlı araziler temizlenmiş oldu. Büyük Orta doğu projesini uygulamak isteyen emperyalistler tarafından, Suriye'de baş gösteren olayların ardı kesilmedi. Bundan, Ülkemizin sınır güvenliği büyük hasar gördü, temizlenen araziler, Suriye terörünü besleyen hareketlere, ister istemez çanak tuttu. Bu defa, sınır güvenliği yeniden gündeme alındı.
- Sınır güvenliğinin sağlanması için, sınır boyunca " geçişe engelli duvar " inşa edilmesi kararlaştırıldı, bu çalışmanın hızla sürdüğünü biliyorum.


Sonuç :

(*) Ulusal güvenliğimizi belirleyen stratejilerimiz neden sık sık değişmek zorundadır ? Değişiyorsa, neden ?

(*) Emperyalist Devletler, Ulusal stratejilerini gelecek elli, hatta yüz yıllara göre planlayıp, buna göre Kurumsal kararlarını alırken, biz bunlarla nasıl mücadele edeceğiz ve Ülkemizi emperyalizme karşı nasıl savunacağız ?1420 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE