• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.91115.9348
Euro6.55396.5802
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
AH VATANIM
16/12/2016
Toprak kokusuna özlem duyduğu gözlerinin taa derinlerinden anlaşılıyordu. Ağarmaya yüz tutmuş saçları kıvırcıktı. Dilimizi öğrenmiş, güncel yurt haberlerini anlatıyordu çekingen arkadaşına. Bizi fark edince, buruşmuş ellerini, soğuktan buz kesilmiş yüzüne umutla götürdü. Selamımızı sevinçle aldılar.
Her ikisi de Suriye'li olup, can güvenliklerini korumak için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne sığındıklarını anlattılar. Ülkemizde, insani olan tüm gereksinimlerinin ve sorunlarının karşılanmakta olduğunu memnuniyetle ifade eden bu iki yabancının, aileleriyle birlikte geldikleri üç yıllık Türkiye yaşamının, üç aydan beri İzmir'de devam ettiğini anladık.
On dakikalık kısa sohbetimizden bana kalan, son cümleleriydi : Ah vatanım !


Taş, taş üstünde kalmasa da, kendi Ülkesine dönmeyi çok arzuluyordu. Küçücük de olsa sıcacık yuvayı, o yuvanın eşyalarını, zamanı geldiğinde ekip kaldırdığı tarlayı, gölgesinde dinlenirken dalından koparıp yavrularına verdiği inciri. Çocuklarının oyunları, komşularının sesleri, kasabaya giderken üzerinden geçtiği köprü, köyünün hemen altından geçen derenin şırıltıları, okuduğu okullar, askerlik yaptığı kışla, çalıştığı fabrika çalışma arkadaşlarıydı vatan. Suriye'li için iyi ve kötü gündü vatan. Emekti, kazançtı, özgürlüktü, her şeyiydi vatan ! Vatan kokusu, yurt kokusu, toprak kokusu. Onun değerinin üzerine başka değer olmamalıydı. Zorluklara, yoksulluklara yenik düşse de, vatanın savunması söz konusu olduğunda, birlik olup korunmalıydı. 

İnsanın vatansever duygusunu, hiçbir güç değiştirmemeliydi.

Vatan yoksa, yaşam da yokmuş demek istiyordu. Vatanı bıraktık da geldik buralara demek istiyordu. Topraklarında cirit atan yabancılar tarafından vatanının parçalanacağını düşünüyordu sanki ! Ama çaresizdi. Eş, Ev, bahçe, iş, komşu. Hiçbiri yok ortalıkta.

Özgürlüğe de,
Bayrağa da,
sevgi olmayınca; 
Vatana sahip olabilmek zor, Suriye'li kardeşim.

" Ah Vatanım " desen de!..

İ.Yılmaz / Aralık 2016 - Karşıyaka1235 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE