• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68775.7104
Euro6.40436.4300
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
Demokrasi ve Hukuk
04/04/2019

Demokrasiyle idare edilen Ülke insanlarının en güvendikleri yer hukuktur. Hukuk, demokrasiyi korur, kollar ve yaşamının sağlıklı devamını sağlar. 

Ülkemiz seçim bölgelerinde yaşatılan sıkıntıların çözüm yeri olarak gördüğüm hukuk makamlarının, aynı zamanda kendilerinin tarafsız olduğunu kanıtlama zamanı bu günlerdir. Seçim sonuçlarına yapılan itirazlarda, seçimleri düzenleyen esasları ve bunlara dair yasal yaptırım gerekliliklerini dikkate alması öncelik olmalı, delillerin gerçekliğinden hareket edilerek tarafsızca yapılacak "yeniden sayım" işlemlerinin kısa sürede sonuçlandırılarak, halkın hukuka olan güveni sarsılmamalıdır.

Demokrasimiz, Ülkemizin çağdaşlaşması ve kalkınması bakımından vazgeçilmez değerlerimizin başında gelendir. Halkımızın demokrasi kültürünün gelişmesi, bağımsız yargının evrensel hukuka uygun vereceği kararlarla yeşereceği ve boy atacağı gerçektir.

Her ne kadar bir ülkede demokrasinin gelişmesine sorumluluk üstlenecek kurumların başında siyasi partiler gelir dense de, Ülkemizde siyasi parti lider ve yöneticilerinin bu esaslı düşünceye ne kadar yakın durdukları hepimizin bilgisindedir.
Yanlı ve bencil talep ve isteklerinin geçemeyeceği, taviz göremeyeceği tek kurum olarak görülen bağımsız yargı ve hukuk makamlarıdır. Seçimlerin hemen sonrasında ortaya çıkan ve/ya da açıklanan sonuçlara bazı siyasi partilerin itirazları yerinde görünmezken, aynı seviyedeki bir başka yerdeki bir başka partinin itirazının kabul edilmesi gibi, hukukun temel ilkelerine ve yargının bağımsızlığına gölge düşürücü konumlara tanık olmaktayız. Tam da burada demokrasi adına karar verecek olan hukuk makamlarıdır. Tarafgir kararlar, seçmenlerin insan haklarına tecavüz sayılacağı gibi, Ülkemiz demokrasine yapılacak bir sabotaj olarak değerlendirilmelidir. Bu tür olumsuz işlemlere olur verilmemelidir. Hukukun güvenilirliği bakımından tartışmalara yol açılmamalı, Türk demokrasisinin yaşamı korunmalıdır. Bu güzel ülkenin bir yurttaşı ve laik Cumhuriyetimizin savunucusu olarak;

Hukuk makamlarını ve görevlilerini "demokrasimizi korumaya ve kollamaya" çağırıyorum.

Fotoğraf açıklaması yok. 442 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
Geleceğimiz ve Çocuklarımız - 24/04/2019
Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği hepimizin çocuklarıdır. Bir asırlık Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri sonuncunda, cehaletin kıymet gördüğünü, laik ve sosyal bilimlere açık eğitimden uzaklaşılarak çeşitli cemaatlere teslim edilen
AMERİKAN EMPERYALİZMİ VE KOLEJLERİ - 19/04/2019
Dünya emperyalizminin baş aktörü katil Amerika'nın, Anadolu topraklarında ilk defa 1908 yılında Amasya'da Kolej okul açtığını okudum.
ÖNCELİĞİMİZ VATAN MI, YOKSA DEMOKRASİ Mİ OLMALI - 08/04/2019
Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki : " Vatanı koruyamazsak demokrasiyi nasıl koruyacağız. Öncelik Vatan olmalıdır. "
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu