• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://plus.google.com/www.google.com/posts
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.62765.6502
Euro6.32966.3550
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI

İmdat YILMAZ

İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR
08/05/2019

Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır. 
Yurttaşlık duyularımızı kişisel konumlara göre değil; yaşanan toplumsal olaylara, bunların halen ve gelecekte yaratacağı sorunlara ve hareket halinde olan Ülkemiz gidişatına göre yönlendirmek en doğru olanıdır. Hepimizi bu doğruya sevk edecek olan ise "adalet" duygularımızdır. Bizler aynı topraklarda yaşayan Türk yurttaşları olarak, adalet kavramını insan olabilmenin en öncelikli koşulu olarak göremedikçe, bir çok olayı ve acıyı toplumsal gündemimizden çıkartamayız. Şöyle ki; laik ve Sosyal Devletin, Anayasal görevlerinin başında bulunan adalet gözetiminde yapılan 31 Mart 2019 Mahalli idareler genel seçiminde, ne yazıktır ki dokuz yüzü aşan olay yaşanmış ve bu olaylarda dört yurttaşımız öldürülmüştür. Yaralananların sayısı belirsiz. Seçimlerin sonunda bir çok bölgede itirazlar yapılmış, aynı konulu itirazlara farklı kararlar verilmiştir. Birincil durum yurttaş bilinçsizliğinin, ikincil durum ise Ülkemizin Kurumsal hukuksal anlayışın kötü göstergesidir. Bu acı tablonun bir daha tekrarlanmaması, hukuk makamlarının tutarlı kararlara imza atabilmesi biz yurttaşlara düşmektedir.
Ulusal birlikteliğimizle, nerede olursa olsun yaşanan her hangi bir hukuksuz olaya ve / veya keyfi uygulamalara gerek basında gerekse medya yayımlarıyla toplumsal tepki vermeliyiz. Yani; adalete saygılı olmayı toplumca benimsemeliyiz. Adalet, herkes içindir ve herkesin haklarına saygılı davranmayı zorunlu kılar. Toplumsal güvene olumsuz etkileyen her türlü yolsuzluk ve usulsüzlükleri de, yurttaş olarak yaşanılan yoksullukların ve acıların da en etkin ilacı adalette bulunmaktadır. 
Adalet; demokrasimizin koruyucusu, hepimizin sağlığı, güvenliği, eğitimi, mutluluğu ve Ulusal ortak zenginliğidir. İstanbul seçim sonuçlarında yaşadığımız haksızlık, yargı bağımsızlığımıza, seçimlerde oyunu kullanarak yurttaşlık görevini yapan insanlarımızın haklarına da tecavüz anlamı uyandırmış, bu kötü haliyle Ülkemizin dünya devletleri arasındaki Ulusal kariyerine de olumsuz etkilemiştir. Kısaca, hakları yenen insanlar mağdur edilmiştir. Adaleti ve onun iyi işleyen mekanizmasını sahip olabilmek, aslında hepimizin onu özümsemesine bağlı değil midir? Özümsemiş bir toplum olabilmek ve mekanizması iyi işleyen adalete sahip olmak için umutsuz kalmamak umuduyla.
Yaşasın adalet !

Görüntünün olası içeriği: açık hava ve yazı
Yorumlar


236 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
Geleceğimiz ve Çocuklarımız - 24/04/2019
Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği hepimizin çocuklarıdır. Bir asırlık Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri sonuncunda, cehaletin kıymet gördüğünü, laik ve sosyal bilimlere açık eğitimden uzaklaşılarak çeşitli cemaatlere teslim edilen
AMERİKAN EMPERYALİZMİ VE KOLEJLERİ - 19/04/2019
Dünya emperyalizminin baş aktörü katil Amerika'nın, Anadolu topraklarında ilk defa 1908 yılında Amasya'da Kolej okul açtığını okudum.
ÖNCELİĞİMİZ VATAN MI, YOKSA DEMOKRASİ Mİ OLMALI - 08/04/2019
Bazı arkadaşlarımız diyorlar ki : " Vatanı koruyamazsak demokrasiyi nasıl koruyacağız. Öncelik Vatan olmalıdır. "
Demokrasi ve Hukuk - 04/04/2019
Demokrasiyle idare edilen Ülke insanlarının en güvendikleri yer hukuktur. Hukuk, demokrasiyi korur, kollar ve yaşamının sağlıklı devamını sağlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu