• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 34° 16°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74985.7728
Euro6.36106.3865
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI

İmdat YILMAZ

İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ
27/05/2019

Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan; sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet kurucumuz ve çok iyi bir çağdaşlaşma önderimiz olarak yaşayacaktır.

Eğitim vurgusunu, bulunduğu her toplulukta dile getirmiştir. "Yapacağımız en önemli ve aydınlatıcı görevlerimiz, eğitim ve öğretim işleridir. Eğitim ve öğretim işlerinde mutlaka başarılı olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu, ancak eğitim yoluyla olur" sözleri, bugün yaşadığımız Ulusal ve toplumsal sorunlarımıza baktığımızda ne kadar değerli değil mi?

Yakın tarihte haber olmuştu; Avrupa'da bir devlet ve o devletin başkanı ve haberin konusu ise, adamın sivilden arkadaşı olan biri tarafından tatil için uçak biletinin alınması basına sızdığında, adam görevinden istifa etmişti. Onurlu, gururlu ve karakterli insan davranışıydı gösterdiği. Bu tür örneklerin yüzlercesine tanık oluyoruz. Hepimizin bebeklik döneminden başlayarak aldığımız kazanımların başında,"karakter" ve "gurur" kazanımı geliyor. Bu kazanımımız, alacağımız kurumsal eğitimlerle daha da pekiştirilerek güçlendirilmelidir. Bu güç sayesinde bir çok zorlukları kolayca ve başarıyla atlatabiliriz. İnsan olarak, yükümlülükleri özenle ve dikkatle yerine getirebiliriz, koruyabiliriz. Karşılaşılan risklerin atlatılması da, bu gurur ve karakteristik özelliğe bağlıdır. Yaşamımızı bu hazineyle şekillendiriyor, Ulusa, Devlete ve onun düzenlediği toplumsal yaşam kurallarına onunla katılıyoruz. Emeğin kullanımını ve ona olacak saygıyı; hak ve adaleti korumayı, kandırılmamayı, kendini satmamayı, yalan söylememeyi, hırsızlık ve yolsuzluk yapmamayı, ihtişamlı yaşamdan uzak durmayı öğreten de bu güzel kazanımdır. Kötü olana hayranlık duymuyor, ona özenmiyor, aciz ve yoksulu gözetiyor, doğayı ve çevreyi koruyabiliyorsak eğer, karakter ve gurur kazanımlarımızdandır.

Düşünsenize!

Çağdaş toplumlar nasıl çağdaş olmuş, nasıl kalkınmışlar ? Biz onlara neden güçlü toplumlar olarak adlandırıyor, neden imrenerek bakıyoruz? Bence, hepsinin altında gururlu ve düzgün karakterli insan kaynağı yatıyor! Demokrasi yönetimlerinde, insan eğitimi görevi Ülkeyi yöneten İktidarlara düşüyor. İktidarların eğitim politikaları ve eğitime verdikleri değerle, toplumu oluşturan insan çekirdeği daha bir sağlam hale geliyor. Pek doğaldır ki, bu tür politikaların üretilmesi, planlanarak yaşama konulması mali kaynaklarla olacaktır. Halktan toplanan vergiler, hazineye gelen tüm katma değerlerin Ülkenin bütçe kalemlerine ayrışmasında ön sıraya eğitim bütçesini almakla sağlanacaktır. Bu konuda Ülkemiz iktidarları, başarılı mı, yoksa değil mi yoruma açıktır.

Ulusça, son on beş yılda bir çok badireler atlattık.

Ergenekon, Balyoz iftiralarıyla yaşatılan acılar.

Deniz fenerleri, on yedi - yirmi beş aralık ve daha nice yolsuzluk olayları.

Sekiz yüz bin liralık hediye kol saatiyle dolaşan, çikolata kutularında para aldığı iddia edilen Bakanlar, ayakkabı kutularında milyonlarca dolar saklayan kamu yöneticisi. Bu olaylara adı karışanlar, Devlet adamları, Milletvekiller ve diğerleri. Hatta bu dava ve konulara mal olanlardan hesap soracağını, sormadığı takdirde namert olmayı kabul edeceğini haykıran siyaset adamları. 15 Temmuz olaylarında varlıklarına tanık olduklarımız. Bu Ülkenin havası, suyu ve toprağıyla yaşayıp, Devletinden beslendiği halde, laik Cumhuriyetimizi yıkmaya çalışanlar. Hepsinde gördüğümüz temel sorun nedir diye düşünürsek, gurur ve karakter eksikliği olduğunu görürüz. Ya imrendiğimiz toplumlar! Toplu yaşam kurallarına, yasalara ve kurallara saygı ve bağlılık, yurttaşlık ödevlerini yerine getirmede tam itaat, haksızlık, hukuksuzluk, yolsuzluk ve hırsızlıklara karşı güçlü bir duruş, insan yaşamı süresince doğruluk ve dürüstlükte ısrarlı olmak. Böyle bir toplumda yoksulluk, acıklı toplumsal olaylar, rant ve hırsızlık, çetecilik, fuhuş, uyuşturucu, terör, vd. olaylar yok denecek kadar azdır. Hem de, herkes tarafından farkı anlaşılacağı kadar.

Eğitim politikalarımızın laik Cumhuriyetimizin vazgeçilmez ilkelerine uygun olarak yeniden ele alınması hepimizin beklentisidir. Ulusal eğitim sistemimizin bir kısım tarikat ve cemaatlerin elinden kurtarılarak, ilim ve bilime açık insan yetiştirilmesi dileğim ve umudumuz olsun !

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı ve yakın çekim


280 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ - 12/08/2019
Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ - 28/04/2019
Demokrasi nedir dendiğinde, hepimizin güzel tanımlarda bulunacağını biliyorum.
Geleceğimiz ve Çocuklarımız - 24/04/2019
Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği hepimizin çocuklarıdır. Bir asırlık Cumhuriyetimizin yıpratılan değerleri sonuncunda, cehaletin kıymet gördüğünü, laik ve sosyal bilimlere açık eğitimden uzaklaşılarak çeşitli cemaatlere teslim edilen
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu