• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76855.7917
Euro6.44586.4716
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI

İmdat YILMAZ

İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ
12/08/2019

Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır. Her iki yakasında kıyıları boyunca "bük" adıyla bildiğimiz bir çok meyve ve sebze bahçeleriyle geniş ve verimli havzalarıyla tanıyor olsak da, biz Türk çocuklarının kalplerinde ve belleklerinde, Anadolu ihtilalinin zaferle sonuçlanmasında ve laik Cumhuriyetimizin kurulmasında Sakarya'nın stratejik konumu asla unutulmayacaktır.
Tüm çocuklar gibi, ben de babaannemi çok severdim. Kendisini derin sevgi, özlem ve rahmetle anıyorum. Biz torunlarına olan sevgisini, buğulu gözlerinden hiç esirgemezdi. Babaannemin çocukken bize anlattığı masalların arasında en çok dikkatimi çekeni Yunan mezalimi öyküsüydü. Tekrar, tekrar anlatmasını her istediğimizde, gözleri yaşla dolar, bıkmadan da anlatırdı. Ulusumuzun bağımsızlığı adına verilen Kurtuluş savaşımızın zaferle sonuçlandığı 30 Ağustos Zafer Bayramımızın yaklaştığı şu günler için, bu öyküyü paylaşma gereği duyuyorum.
Sevgili babaannem demişti ki: "Sakarya'nın bu yakasının köylüleri olarak biz çok şanslıydık. Yunan askeri, köyümüzün karşısında Sündiken ormanları içinde bulunan Cüceraz köyüne kadar gelmişti, gece gündüz silah sesleri duyardık ve çocuk olarak korka korka uykuya dalardık. Derken, " seferberlik çıktı " da, kendi askerlerimiz Yunan'a karşı Sündiken ormanlarında çarpışmaya başladı. Yunan askeri kaçıp, buraları terk etmek zorunda kaldı. Savaşın bittiği günlerin hemen ardından, annem ve diğer komşu kadınlarla birlikte, Adabük'te kaynattığımız pekmezleri satmak için Cüceraz köyüne gelmiştik. On yaşlarındaydım. Tanıdık bir eve yüklerimizi indirdik ve misafir kalmıştık. Akşam, Cüceraz'ın kadınları, gelin ve kızları da kaldığımız eve geldiler ve annem ve diğer misafirlerle sohbet ederken, bazı kadın, gelin ve kızlar "göğüslerini açarak" yaralarını gösteriyorlardı. Hemen hemen hepsi de yaralıydılar. Kendilerine yapılan kötü muamele, işkence mezalimin muhatabı Yunan askeriydi. Yani, Yunan askeri Cüceraz'ı işgal etmiş, akşamları köy meydanında ateş yakıp, alkol içerek eğlenceler düzenlemişler, bu eğlencelerde oynamak istemeyen kadın ve kızların göğüsleri arasına ateş koru sıkıştırarak mezalim olmuşlar. Ta ki, seferberlik dediğimiz Kurtuluş savaşımızı zaferle sonuçlandıracak Aziz ATATÜRK'ün ve kahraman askerlerimizin bölgeyi Yunan askerinden temizlemesiyle mezalim son buldu."

Anadolu'muzu 1915'de işgal eden Yunan ordusunun, köyümüzün hemen karşısında bulunan Eskişehir köyünde yaptıklarıydı, rahmetli babaannemin anlattıkları. Sevgili babaannemi rahmet ve saygıyla anıyorum.
Laik Cumhuriyetimizin kurulmasına giden ve Kurtuluş savaşındaki stratejik konumu anısına ben de bir şiir yazdım.
Beğeneceğiniz umuduyla!

SAKARYA'M BENİM

Anadolu'm !
Türkiye'm güzel yurdum benim,
Göllerin ve ırmakların var senin,
Hele biri var ya,
Serin sularının kıyılarında ve,
Kaybolduğu sanılan Türk ruhunun bir anda kükreyip güç aldığı, ölümsüz Sakarya.

Anadolu dağlarının bağrından kaynayıp,
Porsuk ve Ankara'yı da yanına alarak,
Sündiken'in kıvrım kıvrım eteklerinden,
Kara denize doğru uğuldayarak akıp giderken,
Kuruca bükü, Boya bükü, Ada bükü ve Koca bük gibi nicelerini,,
Hepsini yeşertip besleyen Sakarya'm var benim.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi


471 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
LAİK CUMHURİYET İÇİNDE, KURUMSAL JANDARMA - 11/08/2019
Güzel yurdumu ve Ulusumu elbette çok seviyorum. Bu sevginin, her yurttaşın gönlünde ve ölçüsünün de tartışılmayacağı kadar derin olduğunu düşünürüm.
ULUSAL SORUNLARIMIZA, ULUSALCI YAKLAŞIM - 22/07/2019
Dünya Ülkelerinin istihbarat kurumları arasında, Ulusal istihbarat kurumumuz MİT'nın yeri ve önemi hakkında bizlerin yorum yapması ve değerlendirmede bulunması doğru olamaz.
İNSAN VE TOPLUMA BAKIŞ - 27/05/2019
Laik Cumhuriyetimizin kurucusu aziz ATATÜRK'ün insan eğitimine bakışı, görüş ve önerilerinin değerini, günümüzde kat be kat fazlasıyla anlıyoruz. Bu yüce insan sonsuza kadar, biz Türk çocuklarının gönlünde, vatanımızın kurtarıcısı, iyi bir devlet...
İL ADI DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİMDİR - 24/05/2019
TUNCELİ il adının, Belediye Başkanı ve Belediyenin yerel meclisi kararıyla DERSİM olarak değiştirildiği bilgisi paylaşılmaktadır.
DEMOKRASİMİZİN ÖNÜNDEKİ İÇ VE DIŞ TEHDİTLER - 16/05/2019
Demokrasilerde, halk düzenli aralıklarla ve özgürce seçtiği temsilcileri aracılığıyla "siyasal denetimi" elinde bulundurur.
UMUDUM, ÖZÜMSENEN VE İYİ İŞLEYEN ADALETTİR - 08/05/2019
Ülke ve Ulus sevgisi taşıyan her insanın, usulsüzlük ve hukuksuzluklara karşı öncelikli insani görevi; yaşanan usulsüzlüklere, hukuksuzluklara ve etrafında cereyan eden günlük Ulusal olayları doğru düşünme ve muhakeme yapma görevi olmalıdır.
1 MAYIS'I ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYLE ANLAMAK - 02/05/2019
Cumhuriyet yönetimi, özgür düşünceli, erdemli ve adaletli ama, sorumluluk duygusu ve kişiliği olan insan yetiştirmeyi hedef alan bir yönetim şeklidir.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
sömürgeleşen türkiye cihan dura ile ilgili görsel sonucu
sırtımdaki postal ile ilgili görsel sonucu

Anılarla mayıs 1970 - Ocak 1975 astsubay ve Eşlerinin Hak ve Adalet Arama Mücadeleleri
Yazar: Abdullah İnaler
iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu