• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac8dWUoq1V36L4Hy
  • https://twitter.com/
A24 Gayrimenkul

Ö/K Facebook

Ö/K Twitter


Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.98237.0103
Euro8.26608.2991
Saat
Takvim
GAZETE
Önce Kültür/Yazarlar
Gazeteler
Türkçe Müzik
Yabancı Müzik
Sinema
TV YAYINLARI
İmdat YILMAZ
imdatyilmaz1@hotmail.com
RAHMETLİ BABAANNEM VE YUNAN MEZALİMİ ÖYKÜSÜ
12/08/2019

Sakarya nehri, güzel yurdumuzun en uzun nehirlerinden biri olup, Sündiken ormanlarının kıvrım kıvrım eteklerinden akarken, Eskişehir ilimizle Ankara ilimiz arasında sınır konumundadır. Her iki yakasında kıyıları boyunca "bük" adıyla bildiğimiz bir çok meyve ve sebze bahçeleriyle geniş ve verimli havzalarıyla tanıyor olsak da, biz Türk çocuklarının kalplerinde ve belleklerinde, Anadolu ihtilalinin zaferle sonuçlanmasında ve laik Cumhuriyetimizin kurulmasında Sakarya'nın stratejik konumu asla unutulmayacaktır.
Tüm çocuklar gibi, ben de babaannemi çok severdim. Kendisini derin sevgi, özlem ve rahmetle anıyorum. Biz torunlarına olan sevgisini, buğulu gözlerinden hiç esirgemezdi. Babaannemin çocukken bize anlattığı masalların arasında en çok dikkatimi çekeni Yunan mezalimi öyküsüydü. Tekrar, tekrar anlatmasını her istediğimizde, gözleri yaşla dolar, bıkmadan da anlatırdı. Ulusumuzun bağımsızlığı adına verilen Kurtuluş savaşımızın zaferle sonuçlandığı 30 Ağustos Zafer Bayramımızın yaklaştığı şu günler için, bu öyküyü paylaşma gereği duyuyorum.
Sevgili babaannem demişti ki: "Sakarya'nın bu yakasının köylüleri olarak biz çok şanslıydık. Yunan askeri, köyümüzün karşısında Sündiken ormanları içinde bulunan Cüceraz köyüne kadar gelmişti, gece gündüz silah sesleri duyardık ve çocuk olarak korka korka uykuya dalardık. Derken, " seferberlik çıktı " da, kendi askerlerimiz Yunan'a karşı Sündiken ormanlarında çarpışmaya başladı. Yunan askeri kaçıp, buraları terk etmek zorunda kaldı. Savaşın bittiği günlerin hemen ardından, annem ve diğer komşu kadınlarla birlikte, Adabük'te kaynattığımız pekmezleri satmak için Cüceraz köyüne gelmiştik. On yaşlarındaydım. Tanıdık bir eve yüklerimizi indirdik ve misafir kalmıştık. Akşam, Cüceraz'ın kadınları, gelin ve kızları da kaldığımız eve geldiler ve annem ve diğer misafirlerle sohbet ederken, bazı kadın, gelin ve kızlar "göğüslerini açarak" yaralarını gösteriyorlardı. Hemen hemen hepsi de yaralıydılar. Kendilerine yapılan kötü muamele, işkence mezalimin muhatabı Yunan askeriydi. Yani, Yunan askeri Cüceraz'ı işgal etmiş, akşamları köy meydanında ateş yakıp, alkol içerek eğlenceler düzenlemişler, bu eğlencelerde oynamak istemeyen kadın ve kızların göğüsleri arasına ateş koru sıkıştırarak mezalim olmuşlar. Ta ki, seferberlik dediğimiz Kurtuluş savaşımızı zaferle sonuçlandıracak Aziz ATATÜRK'ün ve kahraman askerlerimizin bölgeyi Yunan askerinden temizlemesiyle mezalim son buldu."

Anadolu'muzu 1915'de işgal eden Yunan ordusunun, köyümüzün hemen karşısında bulunan Eskişehir köyünde yaptıklarıydı, rahmetli babaannemin anlattıkları. Sevgili babaannemi rahmet ve saygıyla anıyorum.
Laik Cumhuriyetimizin kurulmasına giden ve Kurtuluş savaşındaki stratejik konumu anısına ben de bir şiir yazdım.
Beğeneceğiniz umuduyla!

SAKARYA'M BENİM

Anadolu'm !
Türkiye'm güzel yurdum benim,
Göllerin ve ırmakların var senin,
Hele biri var ya,
Serin sularının kıyılarında ve,
Kaybolduğu sanılan Türk ruhunun bir anda kükreyip güç aldığı, ölümsüz Sakarya.

Anadolu dağlarının bağrından kaynayıp,
Porsuk ve Ankara'yı da yanına alarak,
Sündiken'in kıvrım kıvrım eteklerinden,
Kara denize doğru uğuldayarak akıp giderken,
Kuruca bükü, Boya bükü, Ada bükü ve Koca bük gibi nicelerini,,
Hepsini yeşertip besleyen Sakarya'm var benim.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi


713 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MEDENİYETLERİN KALESİ, YURDUM BENİM - 15/06/2020
Güzel yurdumuzun her karış toprağı kutsaldır denildiğinde, bu toprakların tarihsel geçmişi anımsamak zorundayız.
TERÖRÜN PANZEHİRİ TOPRAKTIR - 11/06/2020
Ulus devlet anlayışının dünyadaki tek düşmanı, katil ABD’dir. PKK’da, bu katil devletin azılı piyonlarından olup, kırk yıldır, hepimize musallat olmaya, Ana’larımızı ağlatmaya devam etmektedir.
KORONA’NIN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÖNEMİ - 28/03/2020
Aralık 2019 ayında Çin’de başlayan Korona virüsü salgını, bugün tüm dünya Ülkelerini dolayısıyla insanlığı etkisi altına aldı. İnsanlık topyekün bir dayanışma gereksinimi yaşamaktadır.
TELEVİZYONLARIN AÇIK OTURUM REZALETİ - 09/02/2020
Hepimiz biliyoruz ki; Demokrasilerde hangi siyasi partiden olursa olsun, Ülkeyi ve kentleri yönetenler, aday olan tüm siyasî parti temsilcileri veya Belediye Başkanları açık oturumlara çıkarak, yapmakta ve yapılacak işleri halkın gözü önünde karşılık
TARİHSEL GERÇEKLER VE KATİL AMERİKA - 02/01/2020
Dünya barışının önünde tek engelin Amerika olduğunu, her yurtsever bilir.
ÇAĞDAŞ YEREL YÖNETİMLER VE SAĞLIKLI ÜRETİM - 30/12/2019
Yerel yönetimlerin asli görevleri arasında, bölge halkının, sağlıklı ve güvenli, refah ve çağdaş yaşam ortamı sunmak olduğu kadar, halkını her bakımdan eğitime ve bilinçlendirme misyonu olduğunu biliyoruz.
NEDEN GÜNDOĞDU ? - 28/12/2019
Saygıdeğer meslektaşım, Bizler, kayıp özlük haklarımızı alabilmek için yıllardır bir araya gelemedik, getirilemedik. Hak ve adalete gereksinimi olan tüm yurttaşlar gibi, biz emekli assubayların da hak ve adalet sorunu bulunmaktadır.
SÖZLEŞMELİ ASSUBAYLIK ÜZERİNE - 09/12/2019
Her meslek grubunun sözleşmelisini görür olduk. Öğretmenin sözleşmelisini anlamadığım kadar, Assubayın da sözleşmelisi olmamalı. Bu mesleğin içinden gelen bizler, sözleşmeli Assubaylığın yanlış bir uygulama olacağını düşünüyoruz.
LİBERAL DÖNÜŞÜM VE AYDIN HAİNLİĞİ - 04/12/2019
Kendilerini bu Ülkenin yetişmişi ve aydını olduklarını sanan bazı akademisyenler başta olmak üzere bir kısım gazetecileri, yazarları, siyaset yalakası televizyon sunucularının yönetiminde stüdyolara oturmuş, hararetle tartışıyorlar.
 Devamı
Site Haritası
KİTAP ÖNERİLERİ
Prof.Dr. Cihan Dura, Sömürgeleşen TürkiyeProf.Dr. Cihan Dura, AtanameMustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağında
(AB-D Tarafından Yerli İşbirlikçileri ile Kuşatılan Türkiye) 


M.Emin Değer, Oltadaki Balık Türkiye
Cengiz Özakıncı, İblisin Kıblesi
(Türkiye'nin Üniter ve Laik Yapısını Hedef Alan AB-D
Bunun için neler yaptı?
Belgeleriyle Tarihe Tanıklık Edeceksiniz)

iblisin kıblesi ile ilgili görsel sonucu

Cengiz Özakıncı, Türkiye'nin Siyasi intiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı
(Bugün Olanları, Yarın Olabilecekleri, Tarihi Benzerlikleri, Belgeleri ile Anlatmakta Olan Bir Eser)
Cengiz Özakıncı, Kalemin Namusu, Türk Savun Kendini
         GENÇLİĞE HİTABE